Skočiť na obsah

Všeobecne o archeológii


Tom182

Odporúčané príspevky

U nás v Trenčíne keď kopali jamy pre mestské záchody tak objavili nejaké podzemné kobky tak istý čas sa tam celá výstavba pozastavila. Len niekoľko metrov odtiaľ keď robili námestie tak tam tiež predtým našli nejaké katakomby. Myslím, že celé historícké jadro v Trenčíne je "posiate" všelijakými katakombami a kobkami, určite by sa tam našlo aj niečo cenné, ale kvôli tomu by asi nerozkopali celé centrum mesta.

Inak by to bolo celkom zaujímavé a určite by to prispelo k historickému významu trenčianského hradu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Z historickych osobnosti su pre mna ti naj Alexander Velky. Som donho dost velky fanatik a nedal by som nan ho dopustit. Najvacsi dobyvatel staroveku proste to je osoba cislo 1 a dostal velmi dobre vzdelanie kedze ho ucil sam Aristoteles a to je zaroven dalsia osobnost ktoru mam velmi rad, pre jeho vsestranost a inteligenciu.

 

A este tu je jedna moja osobka a tou je Gaius Iulius Caesar co bol dalsi velky clovek antiky a to je zhruba asi tak vsetko o mojich osobnostiach. V skoskej kniznici mame jeho Zapisky z Galie co uz dost dlho zhanam, ale ja to chcem vlastnit a nie poziciat, musim vymysliet nejaku rozumnu cestu aby som si ich privlastnil

 

Nechcem toho vela pisat to mozno v dalsej debate. este take btw. Minuly tyzden som videl v ArtFore publikaciu o Alexandrovi Velkom a hned vedla nej o Caesarovi tak mi oci uz hodne dlho nesvietili, blizia sa vianoce tak mi to moze niektora dobra dusa kupit :lol:

 

Nabuduce pripojim aj moj oblubeny narod, teraz by uz toho bolo vela

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Zaujímavý je napríklad Schliemannov príbeh objavenia Tróje, ktorú dovtedy považovali iba za legendu. Priťahujú ma tiež napríklad predkolumbovské americké civilizácie.

 

 

phersu

 

Ja mám Ceasarove Zápisky o vojne v Galii doma, ale dajú sa stiahnuť napríklad aj na tu pokiaľ ti postačí elektronická verzia.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ale Schliemann dost aj znicil pri objavovani, ale pacilo sa mi na nom ze isiel za svojim snom uz od mlada.

 

Cactales

Ja ich mam v elektronickej verzii, ale ja ich chcem knizny format a tam to maju to je prvy raz co som ich videl knizne nikde ich nemozem zohnat

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Schliemanna obdivujem..a to ze vela ponicil ma az tak neprekvapuje...staci si uvedomit ako rozvinutou vedou bola archeologia..ta sa prave rodila...takze kazdy z jeho sucasnikov toho urcite vela ponicil..a hlavne vtedajsie metody nepovazovali "zbytocnosti" ako crepy alebo mensie nalezy za dolezite...to co dnes archeologovia zbieraju a popiskuju jeden po druhom aby to dalo nejaku mozaiku...to im vtedy bolo jedno..

Schliemann bol obdivuhodny clovek...uz len v tom ze slepo veril, ze Troja existuje..ze Homer mal pravdu..ze to proste musi byt, aj ked mu urcite stovka ludi povedalo ze je blazon a uveril niecomu co nieje pravda...to je krasne ze on tomu veril a vsetko podriadil tomu aby ju nasiel...a vykopal

ano mozno islo o hladanie pokladov..ale ja za to Schilemmanna neodsudzujem...bola to taka doba...a to mu nemozno upriet zasluhy, ktore si pripisal objavenim pokladov skrytych v zemi ako Troja..neskor sachtove hroby v Mykenach...

nechybalo vela a bol by objavil aj Knossos...pozemok kde asi lezal sa mu zdal drahy a vykaslal sa na neho...prisiel Evans..a dnes o nom vie cely svet ze objavil toto stratene miesto...

je to fascinujuce obdobie tieto prve fantasticke nalezy....takisto aj objavenie kralovskych hrobiek v meste Ur...proste nieco co sa uz len tak lahko nezopakuje :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vtedajšie pomery v Osmanskej ríši neboli pre takýto výskum najlepšie. Zničil napríklad časti múrov z mladšieho - gréckeho a rímskeho obdobia, to sám uznáva, ale pokiaľ by postupoval inak je pravdepodobné, žeby svoj cieľ nedosiahol.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

schliemannov príbeh je obdivuhodný, aj keď ho všetci považovali za blázna a za rojka, on si vedel ísť za svojím a spraviť pre to všetko... a koľko prekážok musel prekonať aj po svojich objavoch. a tie fascinujúce objavy, ktoré v samotnej tróji našiel, za všetko stačí spomenúť "Priamov" poklad, pritom ešte aj z toho ho obviňovali, že ho sfalšoval a dal si ho vyrobiť na objednávku. no jednou z najlepších vecí aké kedy urobil asi bolo, že si pre svoju spoluprácu najal Dörpfelda, veľkého pracanta, ktorý vniesol do Schliemannových výkopov nejaký systém a odbornosť

 

na archeológii ma veľmi bavia aj tieto príbehy ako čo objavili a ako to potom ukradli do svojej krajiny, niektorí boli pekne vychcaní :lol: len škoda že nie všetky pikošky berieme na prednáškach a že často nás na dejinách klas.arch. zavalili len množstvom mien, dát a názvov inštitúcii

 

a k úvodnej otázke.. samozrejme mám k archeológii veľmi blízky vzťah, keďže klasickú archeo študujem :)

pokiaľ ide o obdobia, z grécka ma najviac facsinuje umenie klasickej doby a klasická doba ako taká, z ríma zas obdobie krízy republiky a nástupu cisárstva, z tohto obdobia ma fascinujú príbehy žien - cisárskych manželiek, ktoré poťahovali zákulisnými nitkami a ovplyvňovali chod vtedajšieho celého sveta - Messalina, Agrippina, Poppea...

 

zo starovekých civilizácii ma priťahujú všetky :) bohužiaľ nemám v každej aspoň nejaký ten základný prehľad aký by som chcela mať... a pre mňa najväčšia škoda, že sa u nás neštudujú samostatné staroveké dejiny, ale sú len ako súčasť histórie. no ale klasická archeo bola pre mňa tá najlepšia voľba /zatiaľ, uvidím, čo bude po hnilovej zápočtovke ;) /, no ešte neviem, pri akom /a či vôbec nejakom/ objavovaní skončím, keďže by som šla ešte rada študovať samotný starovek v nejakom postgraduálnom štúdiu

 

jaj ešte edit: tales, bohužiaľ, on sa neprekopal len cez mladšiu grécku a rímsku vrstvu, on tam vykopal rovno celú brázdu až k najspodnejšej vrstve, pretože nesprávne predpokladal, že homérska trója je tá najstaršia vrstva... ale tak stávali sa aj horšie veci /aj keď musím priznať, že keď nám na prednáškach ukazovali tú dieru, čo tam vykopal, tak mi nebolo všetko jedno ;)/

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

aj vselijake diery ci rezy celym pahorkom sa mu daju prepacit :lol: nasiel to co nasiel..a co znicil to by mohol znicit hocikto iny...uz len z dovodu ze Schliemann nebol archeolog ako uz spominany Dörpfeld :)

 

jaaj tak tie pribehy "kradezi" pamiatok su tiez dobre...ked uz sme pri tej vychcanosti hned ma napadol Thomas Bruce "lord Elgin"...ako prisiel na Akropolu s tym, ze si moze odniest par kuskov pre studium...no jeho napadlo "preco by si nezobral vsetky?"...a tak ich vsetky ukradol :):)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

alebo ako ukradli Nefretitinu bustu z Egypta do Nemecka... :lol: keď budem zajtra mať viac času v škole, tak to tu popíšem, ale musím teraz fičať na bus, abych mohla ďalej poctivo študovať :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nooo tak aj ja sa privtrem do archeologickej debaty :lol:

Takze postupne... K archeologii mam velmi kladny vztah - najradsej mam jednoznacne antiku, a bavi ma najviac hlavne umenie - a z neho absolutne najviac anticke socharstvo (najma helenizmus), no a este architektura ma dost bavi - chramy, a podobne veci, zboznujem chodit po archeologickych zbierkach (Louvre je moja laaaska)!!! No, dalej ma bavi mytologia (najradsej mam myt o Persefone), a dalej archeologicke zaujimavosti (napr. kauza Priamov poklad,...) :) To je asi moj "siroky" zaber! A civilizacie - Greci a Rimania najviac, no a z tych mimoeuropskych najviac Inkovia! A osobnosti historie? Co ja viem... Hiram Bingham (objavitel Machu Picchu) - toho mam asi najradsej :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Este som chcel to ze vdaka Schliemannovi sa zachoval aj Apolonov relief. Musel tajne prepasovat aby sa zachoval cely. Samozrejme hovorim to tym co to nevedia bo ked som to vcera hovoril nut tak ma zprdla preco jej to hovorim ze ona to vie :lol:

 

Z egypta sa toho moc pokradlo co je velka skoda a vacsinou mali v tom prsty Rasulovci neviem ci je dobre to meno ked nie tak ma opravte.

 

 

A z národom mam rad Asýrčanov a Peržanov. Sice boli falosni a zradcovia, ved Alexander im ukazal, ale mali originalne tresty a mucenie :)

 

A z tych archeologickych osobnosti mam este hodne rad Howarda Cartera - objavitel Tutanchamonovej hrobky. Tento chlapik tomu obetoval cely svoj zivot preliezol udolie kralov hore-dole ale objavil ju

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

to archeologicke kradnutie...no ono to je taka obojsecna zbran...na jednej strane je svinstvo ze si niekto pride a ukradne poklady patriacej tej ktorej krajine..ale na druhej strane sa takymto sposobom vela cenneho zachranilo..tak predsa to malo vyznam :lol: som za vratenie ukradnutych nalezov...ale na druhu stranu je fajn ze si moze clovek pozriet taketo poklady aj inde ako v Egypte ci Mezopotamii....sam sa neviem rozhodnut co je lepsie...ci vratit ci nechat aby k tomu malo pristup viac ludi....co si o tom myslite?

 

moj taky oblubeny archeologiva su zvacsa Taliani...Giuseppe Fiorelli, ktory sa cely zivot venoval mojim oblubenym Pompejam..a potom "sicilcania" Luigi Bernabeo Brea, Magdalene Cavalier (obaja sa venovali mojej srdcovke, Liparskym ostrovom) a potom este Paolo Orsi....no vsetko su to take menej zname mena :) ale stoji za nimi cenna robota pri odkryvani sicilskej historie :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

teraz som našla ten obrázok, ako Schliemann spravil "dieru" do Hissarliku

 

Obrázok

 

moje archeologické srdce plakalo, keď to uzrelo :lol:

 

jaj a ešte k tej Nefretiti, sorry, že neovládam mená, ale ešte som len v prváku :) keďže nemeckí archeológovia mali dohodu s egyptskou, že všetky významné nálezy z Amarny /niekdajší Achetaton/ pôjdu im, tak by teoreticky mali odovzdať aj Nefretitinu bustu, ale rozhodli sa, že tú chcú mať v Berlíne, a tak ju zamaskovali a zabalili so zbytočnosťami, hlinou a črepmi, ukecali kontrolóra, že to je len na študijne účely a on samozrejme celý náklad neprezrel a tak sa ocitla busta v Berlíne, na čo sa Egypťania nahnevali a tuším ju doteraz /neúspešne/ pýtajú naspäť. zbožňujem tú dobu, vtedy sa tak bohovsky kradlo :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

podobne sa vyviezlo z nálezísk kdečo

káhirčania sami majú domy postavené z obloženia pyramíd

múmií bolo toľko, že sa z nich vyrábal lacný papier

 

a Schliemann ani nebol taký zlý ... našli sa takí, čo dynamitom presviedčali veľkú pyramídu, aby sa im otvorila

 

nie tak dávne boje v Iraku priamo ohrozovali prastaré sumerské mestá, múzeá sa rozkradli

 

chápem snahy pána Zahi Havasa o navrátenie pamiatok Egyptu, nejaké sa aj vracajú, ale egyptská kultúra je tak výrazná a bohatá, že vidieť jej pamiatky vo svete je len dobre ...

okrem toho mám neveľmi dobrý pocit z existencie islamských fundamentalistov a ich existencie v blízkosti egyptských múzeí

hoci Irak je potvrdením, že minulosť nikde nie je bezpečná

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tak sa zverim konecne aj ja :lol:

 

dlho dlho boli mojou najoblubenejsiou civilizaciou Rimania...mam velmi rad toto obdobie a fascinuje ma na nom mnoho...ked uz si musim vybrat, tak zo vsetkeho ma najviac pritahuje zaciatok cisarstva a da sa povedat ze to 1.storocie n.l....cisari ako Augustus, Nero...patria celkovo k mojim naj historickym osobnostiam...

no po case som prestal byt zamerany takto jednostranne...a anticky svet mi odokryl dalsie zo svojich kras...trochu ma stiahlo Grecko...teda najma kolonizacia na Sicilii..da sa povedat, ze Sicilia je to co ma bavi azda najviac...jej historia od pravekych malieb v jaskyniach az po dnesok...no najfascinujucejsie ej obdobie medzi takym 8-4 st. BC kedy vznikali na Sicilii nadherne chramy..mnohe z nich stoja dodnes..

niecim ma pritahuju aj kultury na Blizkom Vychode...resp. Mezopotamia, Asyria..a ked pojdeme severnejsie aj Chetiti

napr. Egypt a jeho kultura ma nikdy neprepadla...ano paci sa mi..ale to je asi vsetko...a stoji na okraji mojho zaujmu

no naopak Centralna Amerika..o ktorej viem stale zial velmi malo...si ma ziskala asi pred 2 rokmi...a odvtedy snivam ako sa budem predierat s macetou v ruke v pralesoch Guatemaly aby som mohol byt pri objaveni dalsej z rady mayskych pyramid :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

[

no naopak Centralna Amerika..o ktorej viem stale zial velmi malo...si ma ziskala asi pred 2 rokmi...a odvtedy snivam ako sa budem predierat s macetou v ruke v pralesoch Guatemaly aby som mohol byt pri objaveni dalsej z rady mayskych pyramid :lol:

 

Pralesy a horské oblasti Strednej a tiež Južnej Ameriky dodnes ukrývajú dosť neobjavených stavieb amerických národov, ako pyramídy, alebo tiež celé mestá.

 

Za zmienku stojí napríklad legendárne mesto Inkov Machu Picchu, ktoré objavil v roku 1911 Hiram Bingham. Alebo tiež mesto, ktoré v roku 1975 objavil v kolumbijskom pralese Julio César Sepúlveda. Sepúlvedom objavené mesto pomenovali Infierno Verde (archeológmi nazvaná Buritaca 200). Postupne odkryli v tomto "kolumbijskom Machu Picchu" (staršom a desaťkrát väčšom) asi 150 terás od vchodu v nadmorskej výške 900 m do 1 300 m v Sierra Nevada de Santa Marta. Pod názvom Ciudad Perdida/Teyuna/Stratené mesto sa stalo základom spoznávania vyspelej tzv. Tayronskej kultúry datovanej do 5. - 8. storočia n. l. s množstvom kamenných sídiel, schodísk, kruhových a iných štruktúr, zavlažovacích kanálov, cestných mostov, vyše 2 000 km upravených ciest, nálezov hutníctva medi a zlata a ďalších artefaktov...

 

Podobné príležitostí pre archeologické objavy sa v takýchto neprebádaných oblastiach nájdu aj dnes...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

presne tak..to je na tom neuveritelne fascinujuce...ze kolko toho musi skryvat prales..kolko pokladov tam niekde je (teraz mi samozrejme nejde o nejake zlato ci podobne)..

 

o kolumbijskom meste Ciudad Perdida som nedavno cital..a nestacil som sa cudovat..len som si s otvorenymi ustami predstavoval ake to asi musi byt...kracat pralesom, prebijat sa tou nehostinnou krajinou a zrazu sa niekde objavi kus muru, stavby..proste nieco..a zrazu je z toho mesto

Hiram Bingham vie o com hovorim :lol:

alebo Burckhardt ktory "objavil" Petru...to musela byt tiez strasna pecka...sliapat uzkym Siqom..a po centimetroch sa objavuju kusky znamej pokladnice

...dal by som si povedat

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

z tých ciest ma napadlo, že napriek tomu, že Mayovia mali dokonalú sieť ciest, vraj nepoznali koleso

kdesi som čítala, že v mayských hroboch sa ako artefakty našli detské hračky na kolesách ... a pri tom teórií množstvo, prečo to koleso nepoznali, alebo poznali, len z nejakých záhadných strategických príčin na svojich krásnych cestách nepoužívali

pričom táto teória je rovnako záhadná, ako ich exodus do novej vlasti, tiež je teórií plno

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Kultúra týchto amerických národov bola naozaj na vysokej úrovni, ku mnohým ich poznatkom sme sa nedopracovali dodnes, mnohé z ich minulosti je pre nás záhadou. Skutočne veľkou chybou bolo, že španielski misionári s fanatizmom ničili všetky stáročia uchovávané záznamy týchto kultúr. Od vyhorenia alexandrijskej knižnice, po pálenie nežiadúcich kníh za Hitlera a Mao Ce-Tungovej kultúrnej revolúcie došlo týmto spôsobom ku nenahraditeľným stratám a to hlavne v minulosti, v dobe, keď mnohé záznamy existovali iba v jedinom exemplári.

 

Tom182

 

Títo objavitelia samozreme mali určité indície, kde majú hľadať, ale to určite nezmenšuje význam ich objavov.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 mesiacmi...

Ozaj...tak ma napadlo..mate aj nejaku osobu v historii, ktoru nemate radi? ak je aj dovod, tak preco? :lol:

 

 

okridlene sochy su nadherne...a stale plati, ze ak sa bude dat tak ti jednu donesiem :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ale tu z Perzepolisu sice je dost porusena ale velmi krasna

 

Obrázok

 

Určite nemám rad -

 

M. Iunius Brutus a C. Cassius Longinus a dalsi sprisahanci, ktory zavrazdili Gaia Iulia Caesar.

A dovod je jasny zabili Caesara a to sa nerobí

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nooo veru okridlene sochy su skvele... ja ako milovnik socharstva to plne ocenujem :lol:

 

 

a koho nemam rad? su to dvaja cisari... Constantine I & Theodosius I :) :) ;)

(teda ak to berem z obdobia staroveku)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nemám rada Poppeau, druhú nerovu ženu, síce ma fascinujú tieto príbehy júlio-klaudiovských cisárovien, ale ju nemám rada, odstavila agrippinu :lol:

u mňa to ale dosť závisí od toho, čo práve čítam a ako je daná osoba vyobrazená

 

a inak, ani Nera som nemala rada, ale postupne sa stáva mojim obľúbeným týpkom na cisárskom tróne :) :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

phersu...sranda, presne na tych typkov som myslel ked som kladol tu otazku...nemam rad Caesarovych vrahov..ako si vobec mohli dovolit siahnut na bozskeho Iulia :lol:

z cisarov nemam rad uz spomenuteho konstantina velkeho...znicil rimsku risu..nie nie tento u mna svoje miesto nema..umoznil rozvoj krestanstva a uz to islo...

 

nut

krasne sa to cita :) Nero je fajn :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov