Skočiť na obsah

Filozofovanie


dead

Odporúčané príspevky

  • Pred 2 týždňami...

dead,

 

ten "tvoj" text mám vytlačený už dvojmo ... aj na doma, aj do práce... keby som sa priveľmi nudila ... :lol:

 

čítela som ho a prebehla som ho viackrát... pán Horák tým chcel zrejme zaplniť zopár strán a to sa mu podarilo ... je to písané pre písanie samotné ... presne tak je to: debaty o ničom :)

vypovedá o niečom, čo pre ateistu alebo nie veriaceho nie je problém a má v týchto "ilúziách" dávno urobený poriadok... pre veriaceho je to text, ktorý ani nedočíta..

ilúzie o pohlaví dieťaťa - mala som pocit, že to autor vložil do textu trochu násilne , neorganicky, len preto, aby vytiahol na svetlo sveta "neotrlý" príklad straty ilúziií... je natoľko neotrlý, že je rozhodne veľmi zriedkavý a s ilúziami o bohu ho je ťažko porovnávať....

 

isteže, kto čítal bibliu, a pozná aspoň povrchne jej texty, nebude pochybovať o vývoji, ktorým prešli ľudia a ich vzťah k bohom... používam schválne "bohov" , pretože tie začiatky uctievania boli viac-menej rovnaké pri všetkých bohoch, ktorých si človek pre seba vymyslel ...

 

a tým, ako vyspieval, sa boh menil ... pre tak prudko sa rozvíjajúcu spoločnosť, ako je naša, je to prirodzený vývoj... pre prírodné národy, ktoré žijú tisícročia rovnako, ten vývin nebude nič znamenať, preto ani nebude podstatný a ich viera v boha sa veľmi z miesta nepohne ....

 

stratili sme ilúzie, a je to na našej spoločnosti vidieť... lenže tie ilúzie boli vždy len o tom, čo si do nich človek pribájil... preto vlastne ani nikdy neboli ...

 

 

idem citovať napriek RoSovi:

 

Cestu, již Apokalypsa obrazně popisuje, prodělává celé lidstvo, ale též každý jednotlivý člověk. Jako dítě nejprve žije ve fungujícím a Bohem proniknutém světě, podobném pohanským představám našich dávných předků. Postupem času zažívá Boží odhalení, která mu bolestivě bourají jeho představy, až jednou nastane okamžik, kdy zaniklo všechno, co zaniknout mohlo. Nechce-li člověk zavírat před touto skutečností oči a sám se obelhávat příjemnými iluzemi, má na vybranou buď se zcela vzdát Boha i jakéhokoliv objektivního smyslu bytí, nebo nechat vyrůst nového Boha ve svém vlastním srdci. Zanikl starý svět, jejž bez lidského přičinění stvořil a řídil Bůh; nový vzniká působením člověka, naplněného Bohem.

 

ako malé dieťa, ktoré si vymyslí do kútov bubákov a pod posteľ strašidlá a niekoho, kto mu stojí za chrbtom a pomáha ... takto si vybájil voľakedajší človek boha ... a presne z rovnakých dôvodov...

 

Apokalypsa je prílepok, ktorý má hriešnikov umravniť, vízia, ktorá, ako autor hovorí :

 

Staré předsudky o Bohu musí zmizet, chceme-li si jakožto moderní lidé Boha zachovat. Apokalypsa se musí rozplynout, chceme-li jít cestou, již nám ukazuje. Je tomu podobně jako s mýdlem: Chceme-li se mýt, musíme počítat s tím, že mýdla při mytí ubývá, a že jednou přijde chvíle, kdy se úplně vymydlí. Ano, je možné si mýdlo zachovat v původní kráse --- pak ale musíme zůstat neumytí.

 

 

no dobre... lenže toto všetko nemusí nastať... človek možno nakoniec predsa len nepotrebuje viesť celý život za ručičku, a ľudstvo možno raz bude mať úplne iné ilúzie....

 

 

 

 

no.. toto je zatiaľ tak na jedno nadýchnutie ... :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

Zaciatok uvahy povazujem za dobry, s prikladmi a aspektami zjavenia v ludskom zivote sa da suhlasit. Trochu mi nesedi esejisticke a revizionisticke pokusanie sa autora svojim vysvetlenim modifikovat Knihu Zjavenia od sv. Jana. Original - poslednu knihu Noveho zakona to ale nenahradi. Podobne v svojich blatkoch "Erwachet!" postupuju Svedkovia Jehovu, vyberu z kontextu jeden citat a daj mu! I ked uvaha je bezosporu intelektualne naladena, odporucam Knihu Zjavenia, je to tam celkom jasne.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ani na druhé nadýchnutie nie je text p. Horáka oveľa lepší...
zdá sa, že ho trápili ilúzie... alebo nedostatok ilúzií, či iluzórne ilúzie, ktoré sa vytratia spomedzi prstov ako dym...
je tam niečo... niekde v hĺbke jeho textu sa niečo nachádza, je tam myšlienka, ktorú nedoviedol do konca ... je to rozdrobené, mám z celého textu čím ďalej tým viac pocit, že je celý zlepený násilne...
že tam proste boha potreboval dostať , že potreboval vypovedať o svojich sklamaniach...
boh je niečo iluzórne, boh a bohovia sú to, čo človek potreboval k svojej ranej existencii... vytvoril si ilúziu niekoho, kto ho sleduje, trestá, chráni, napomína, kto mu ukazuje cestu...
kto mu vymyslí desatoro, kto mu dá ilúziu ... ilúziu toho, že je človekom...
pretože napriek všetkému nebol vždy človekom, človek si vymyslel ďaľšiu ilúziu...ilúziu a víziu Apokalypsy ...
možno ako posledný pokus.... teraz sa ľudia polepšia, alebo ich Apokalypsa , ten až do úplnej katastrofy sa stupňujúci zánik všetkého privedie späť na cestu ...
nepriviedol, a neprivedie, pretože človek na svojej ceste svojich bohov opúšťa.... človek je človekom, jeho atavizmy v myslení prevládajú, kedysi sa bál hromu, blesku, ohňa, tmy .... vytvoril si ilúzie pekla, trestov, večného zatratenia... a človek napriek tomu koná zlo....
nepotrebuje k svojmu životu napísané desatoro ... stačí podľa neho žiť...
to desatoro si nosí každý v sebe... kto to potrebuje, nosí v sebe ilúzie boha, ilúzie bohov, zatratenia, Apoklaypsy... nepotrebuje ohnivé jazerá a stupne pekla, aby žil ako človek ...
je to ilúzia... že človek je zmes dobra a zla, že človek sa nezmenil odvtedy, ako sa postavil na dve nohy... tie prastaré atavizmy nesieme so sebou ... len tenký nános civilizicácie z nás robí to, čím sa pyšníme ako ilúziou ...
nie je otázkou, ako sa pýta p. Horák, či sa má človek vzdať boha, alebo nechať vyrásť nového boha vo svojom srdci.... alebo je ?
stačí jedna katastrofa, stačí taká malá pozemská apokalypsa, aby sa civilizačný náter zotrel, aby sme zabudli na boha, aby sa prejavili atavistické pudy...
to je ilúzia, že sme to, čo si o sebe každý jeden myslíme, že sme ...


toto je na druhé nadýchnutie

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

Dnes som čítal zaujímavú úvahu. Som zvedavý na váš názor. (viem, že sa to netýka horeuvedeného článku, ale hádam mi to prepáčite. Ide predsa o filozofické debaty)

 

Frank Schätzing, Pomsta oceánu

"Ľudia zneuznávajú minulosť a ignorujú nastávajúce. Celá naša existencia je fixovaná na jednotlivca a na jeho Tu a Teraz. Osobným cieľom venujeme vyššie zretele. Nedokážeme sa zmierisť so smrťou, preto sa zvečňujeme v manifestoch, knihách a operách. Pokúšame sa zapísať do dejín, zanechať po sebe záznamy, rozpráva sa o nás, sme nepochopení, falšovaní, spúšťame ideologické lavíny dlho potom, čo sme už dávno mŕtvi. Sme svojím spôsobom posadnutí tým, že chceme pretrvať sami seba, naše duchovné ciele sa len zriedkavo zhodujú s tým, čo by ľudstvu malo byť osožné. Náš duch forsíruje estetickosť, individualitu, intelektuálnosť, teoretickosť. Nechceme byť zvieratami. Na jednej strane je naše telo chrámom, na druhej strane ho podceňujeme ako číru funkčnú jednotku. Tak sme si zvykli klásť ducha nad telo a nevyhnutnosti svojho prežívania pozorujeme s odporom a so znevažovaním samých seba."

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

Myslim ze netreba ten text brat vazne co sa podrobneho obsahu tyka. Dolezite je to, ze ponuka iny vyklad toho, co je vylozene "bez namietok" uz par sto rokov. Bibliu napisal "niekto" s nejakym umyslom a nacrtnutym posolstvom. Od svojich nasledovnikov ocakaval snad to, ze budu ten text sami citat a sami vyvodia svoj vlastny zaver. Je to smutne, ale dnes veriaci niesu vedeni k tomu aby bibliu citali a studovali, ale aby pocuvali a verili jej jednemu "neomylnemu" vykladu -ktoreho majitel je znamy. V kostole sa tiez malokedy pozera na svate pismo ako na celok, vela sa vytrhava z kontextu, cim jeho posolstvo straca zmysel. Niesom veriaci, snad by ma biblia co sa otazok o nej tyka ani nemala zaujimat. Je ale knihou s najvacsim vplyvom na dejiny a pritomnost ludstva, prave preto je najvacsou skodou ze medzi nou a clovekom musi stat stale nejaky prostrednik.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 rokmi...

Filozofovanie - len tak, bez výsledku, ale je to tak?

It`s moje. Pripomína mi to, keď sa zíde partia hudobníkov a hrajú si len tak, improvizujú - "džemujú" - nik nemôže povedať či je to správne zahraté - lebo nie sú noty. Oni však sú šťastní.......

Aj väčšina voľných tém vo fóre( sú výnimky) umožňuje takéto filozofovanie z rôznych uhlov pohľadu, Rôznym prístupom k téme niekto superodborným, niekto svoj laický názor, či len pocit alebo s humorom, niekto tresne dačo atď. - na tomto fóre sa mi páči o.i. tolerantnosť a slušné reakcie,

Dôvodom rôznosti je aj rôzny dôvod účasti vo fóre:

- nemá si s kým doma zadžemovať- osloví manželku: Olinka dnes je prvé kolo NHL - kolo,kolo pred týždňom si mi sľúbil, že mi oravíš brzdy na kole....no dá sa?

- chce sa podeliť o svoje odborné vedomosti, hobby,skúsenosti

- niečo sa dozvedieť alebo porovnať svoje názory

- len tak so zvedavosti.........................

 

A potom, že filozofovanie - bez výsledku- splnia sa dôvody, poučia sa, korigujú svoje názory, naučia sa počúvať aj reagovať, naučia sa decentne piť (viď tému Tvrdý alkohol), dozvedia sa, že keď už tak hrdzavé, a.i.

 

Viem, že ste tému rozbehli iným smerom, ale téma nepustí a vôbec ja som sa už toľko naplatil za - protismer ( ja to beriem ako skratku)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

...suhlasim s Pete (Petom?), ...nikdy nevieme, co koho oslovi...by sme sa divili, ale prava politika a kadejake nazory a izmy vznikali mozno v tretotriednych pohostinstvach...snad preto, ze tu pravdu sa snazili hladat vo vine - a mozno aj v niecom ostrejsom. Ja osobne by som tiez uprednostnila nejaky dolezity rozhovor radsej niekde pri kave, v neformalnom prostredi.

...trochu odbocim - tak ma napadla jedna vec: Ked chces poznat muza - opi ho, ked chces spozat zenu - navstiv jej matku...

...nikdy nevies...

...prajem prijemnych ludi do cesty...R

 

(...sorry, ale mam rada tri bodky vo vetach

a vety nedokoncene

a citanie medzi riadkami...

a obraz na stene...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Určite je lepší osobný kontakt, boli doby, že s priateľmi -kami mojej krvnej skupiny som dokázal debatovať do rána.

............ tie bodky rád používam aj ja, je to môj prejav dôvery k diskutérom, že vedia o čo ide a je zbytočné písať viac ( niečo ako Mí Pražané mi rozumějí)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 rokmi...

Oprasime temicku o filozofovani:

Takze sme s gejm zacali tak, ze sme si obe pustili reklamu na coca-colu a prisli sme ku konstatovaniu, ze obe verime na zazraky a ze optimisti nevymreli...myslim, ze ja som na tom este horsie, pretoze verim, ze svet moze byt dobry, a hlavne ludia...taky naivny pohlad detskymi ocami

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

áno, odpovedala som, že na zázraky verím aj ja ...

len nie tak nebovomodro ...

takže áno ... aj ja. ospravedlňujem kdekoho za kdečo, za to mi kdekto nadáva, že som schopná vidieť dobro v kdekom, no áno ... ale viem, že svet nie je dobrý ... je to zaujímavý pocit.

dosť rozpoltený.

taký dúfajúci, že sa mýlim, a že ľudia predsa len za niečo stoja, tak ako stoja a sú ... : )

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Prave preto hladam v komunikacii s ludmi na nich to dobre, to, preco s nimi hovorim, preco sa mam na nich usmiat :) a mozno chcem pochopit to, ako sa chovaju, preco sa tak chovaju

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 6 rokmi...

Filozofujme, uvažujme:

 

Prečo do Európy mieri toľko migrantov?
Lebo ich Merkelová pozvala.
Prečo ich Merkelová pozvala?
Lebo chce svetu ukázať, že Nemecko sa skutočne dištancovalo od nacistickej minulosti.
Prečo Nemecko bolo nacistické?
Lebo keď sa Hitler dostal k moci, za všetky problémy vinil všetko nenemecké.
Prečo Nemecko malo problémy?
Lebo muselo platiť veľké vojnové reparácie.
Prečo Nemecko muselo platiť veľké vojnové reparácie?
Lebo prehralo vojnu, ktorú vyvolalo.
Prečo vyvolalo vojnu?
Lebo chcelo zmeniť mapu Európy a vražda Františka Ferdinanda mu prišla vhod.
Prečo bol František Ferdinand zavraždený?
Lebo Balkánu sa nepáčilo rozpínanie Rakúsko-Uhorska na juh.
Prečo sa Rakúsko-Uhorsko rozpínalo na juh?
Lebo Osmanská ríša upadala a rozpadala sa.
Prečo Osmanská ríša upadala?
Lebo nedokázala držať krok v rozvoji so zvyškom Európy po bitke pri Viedni, ktorú prehrala.
Ako sa Osmani dostali až ku Viedni?
Lebo balkánske štáty im nestačili vzdorovať a Západ nepomohol.
Prečo Západ im nepomohol?
Lebo na Západe žili katolíci a na Východe pravoslávni.
Prečo na Západe žili katolíci a na Východe pravoslávni?
Lebo kresťanská cirkev sa v 11. storočí rozštiepila.
Prečo sa kresťania rozštiepili?
Lebo západná a východná časť bývalej Rímskej ríše sa odlišne vyvíjali.
Prečo sa Rímska ríša rozdelila?
Lebo bola na vtedajšiu dobu príliš veľká a také veľké územie nebolo možné brániť.
Prečo také územie nebolo možné brániť?
Lebo jej obyvatelia sa čoraz viac spoliehali na zahraničných žoldnierov.
Prečo sa spoliehali na zahraničných žoldnierov?
Lebo Rimania spohodlneli a nezaujímalo ich, čo sa deje za hranicami ich ríše.
Prečo ich to nezaujímalo?
Lebo žili vo vlastnom svete.
Prečo mali vlastný svet?
Lebo im ho Romulus založil.
Prečo im ho Romulus založil?
Lebo jeho predok Aeneas sa pred mnohými rokmi vylodil v ústi rieky Tiber.
Prečo sa Aeneas vylodil v ústi rieky Tiber?
Lebo utekal z horiacej Tróje.
Prečo Trója horela?
Lebo ju napadli Gréci.
Prečo ju napadli Gréci?
Lebo Paris uniesol Helenu.

Za všetkou zlobou sveta hľadaj ženu!

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

lenže, jediný kto by bol ochotný uniesť Angelu, je ten gerontofilný francúzsky Macronóm, a aj to je otázne, či to urobí, lebo však jednu babku už doma má :D ...  a keby ju aj uniesol "nach Paris", nemožno od nemcov očakávať nejaké hysterické reakcie, lebo doma by prakticky nikomu nechýbala, maximálne tak tomu nedoštudovanému kni-hovníkovi. zvyšní nemci by akurát poslali do Paríža ďakovný dopis :D

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 rokmi...

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov