Jump to content

Recommended Posts

RoSo

HONGKONG 6. apríla (SITA/AFP) - Vtácia chrípka vyvoláva paniku po celom svete, ale experti tvrdia, ze treba bojovat proti ovela väcsiemu problému, ktorý predstavujú chronické civilizacné choroby. Podla odborníkov pripravia tieto choroby pocas nasledujúceho desatrocia o zivot 270 miliónov obyvatelov Ázie. Zatial co vlády dokázu nájst financné prostriedky a pripravit plány na prevenciu moznej pandémie vtácej chrípky, kritické hlasy upozornujú na to, ze sa robí velmi málo na potlacenie ovela významnejsích smrtelných chorôb, akými sú rakovina, cukrovka, srdcovocievne ochorenia a ochorenia dýchacej sústavy. "Hlavný záujem sa sústreduje na AIDS a vtáciu chrípku, ale v skutocnosti eskaluje výskyt cukrovky. Ide o casovanú bombu," uviedol profesor Paul Zimmet, riaditel Medzinárodného centra pre cukrovku so sídlom v Austrálii.

 

"V Austrálii sa na zastavenie sírenia epidémie (vtácej chrípky), ktorá môze, ale nemusí nastat, vynalozilo 123 miliónov USD, ale máme obrovský problém s cukrovkou, na ktorú sa vynalozí rocne mozno 5 miliónov dolárov. Je to úplne neprimerané," zdôraznil Zimmet. Podla Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zomrie pocas dekády 2005 - 2015 na civilizacné choroby 270 miliónov obyvatelov Ázie, väcsinou chudobných ludí z krajín s nízkymi priemernými mzdami, ako sú Cína, India, Pakistan a Indonézia. V Ázii sa odhaduje pocet prípadov HIV/AIDS na 8,3 milióna, zatial co vírus vtácej chrípky od prepuknutia sírenia choroby koncom roka 2003 zabil len 108 ludí zo 191 prípadov infekcie týmto vírusom.

 

Aké civilizačné choroby poznáte a čo si o nich myslíte? Ako proti nim bojovať?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sniper

Skôr som myslel že na civilizačné choroby vykapú Európania. Stresmi a depresiami trpí vraj každý druhý :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
game

no ... ale Ázia / tá východná / je aj preľudnená, zadymená, uponáhľaná, prestali sa stravovať zdravo, málo zarábajú, veľa pracujú, a nechodia sa rekreovať... / s výnimkou Japoncov .... ale aj tí si vyberajú dovolenku raz za desať rokov / ... :lol:

pravdou je , že aids tam prekvitá ....

 

 

 

my pre zmenu pojdeme na srdcovocievne choroby a Parkinsona a Alzheimera ... a stačí sa pozrieť do našej témy uľavte si tu... samá depresia a stresy .... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
bad_guy

troska cierneho humoru:

ved na nieco predsa musime zomriet nie??

 

suhlasim depresia je choroba 21.storocia ktora sa stale viac a viac rozsiruje a liek na to je ale len tazko sa hlada...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nokia

o cukrovke sa vie strasne malo, malo penazi sa vynaklada na jej "liecbu" a pritom nou trpi strasne vela ludi, vela blizkych o ktorych to ani nevieme

Share this post


Link to post
Share on other sites
Vic

Tinnitus

 

Stale viac mladych ludi trpi stalym piskanim v usiach, ktore prichadza ako nasledok prihlucnej hudby. Podla coho sa da zhruba usudzovat, ze nieco takeho mas, je, ked svoj protajsok nerozumies napriek hlasnemu volaniu na vzdialenost jedneho metra, vtedy je hudba hlasnejsia ako 90 decibelov. Uz zvysenie na 93 decibelov znamena dvojnasobne nebezpecenstvo pre Tvoje usi. Keby si dlhsie sedel (a) v takomto hluku, skodilo by to Tvojmu sluchu ako celozivotna nevyliecitelna skoda, z toho sa potom dostat neda. Statistiky lekarov su znepokujuce, niektori hovoria uz o viac ako 50% poskodenych v urcitom (mladom) veku.

Share this post


Link to post
Share on other sites
game

alergie

 

 

nakoniec nás nedostane vtáčia chrípka / možno až tá očakávaná pandémia ... čo nie sú ktovieaké vyhliadky /... ale medzi civilizačné choroby jednoznačne patria alergie ...

 

nedecimujú nás priamo, znepríjemňujú život, alergiu dostane rovnako dospelý v produktívnom veku ako malé dieťa ...

alergénmi je pomaly všetko ... mlieko, ovocie, orechy, vajcia, ryby... prach perie dym slnko chlad hmyz peľ kvety stromy lieky .... a smog a vzduch ...

 

prečo je toľko alergikov ?

 

prvýkrát opísal alergiu Hippokrates v 5.storočí pred naším letopočtom ... kúsok jedného článku :

 

Je dokázateľné, že výskyt alergických ochorení – ako je napríklad alergická nádcha, potravinová alergia, bronchiálna astma, ekzém - v posledných desaťročiach stúpa a stávajú sa závažným celospoločenským problémom. Mnohí preto kladú do jednej roviny alergické ochorenia s civilizačnými ochoreniami kasrdiovaskulárneho systému alebo onkologickými chorobami.

 

Podľa epidemiologickej štúdie ISAAC, ktorá bola ukončená a uverejnená vo vedeckom časopise Lancet sa zistilo, že výskyt alergických ochorení v rôznych častiach sveta nie je rovnaký. Napr. výskyt alergii v rozvojových zemiach ako je Indonézia, Grécko a Čína je 5%, v skupine krajín ako je Irán, Taliansko, Malajzia, Španielsko a i. je 15%, teda nižší. V ekonomicky silných oblastiach ako je napr. Francia, Nemecko, Japonsko, Švédsko je 20 %, v Brazílii, Kanade, Peru, USA a i. je 25% a v Austrálii, Írsku, Novom Zélande a Anglicku je 30%, teda výrazne vyšší. Na Slovensku je výskyt bronchiálnej astmy asi 3-5 %, atopickej dermatitídy je asi 14 % u jednoročných detí a potravinovu alergiou trpí asi 2 % celkovej populácie.

 

je to civilizačná choroba... niekde v našom západnom štýle života nie je všetko v poriadku ...

pripusujeme to vonkajším vplyvom, znečisteniu životného prostredia, životnému štýlu v moderných bytových interiéroch ...

 

aha ... nebude problém aj niekde tu ? keď sme obklopení umelinami, lepidlami, drevotrieskou, a okamžite používame antibakteriálne mydlá, antibakteriálne osviežovače, antibakteriálne čudá do záchodov, a všetko čistíme do nemoty a žijeme pomaly v sterilnom prostredí ...

možno naše telo potrebuje trochu špiny, takej zdravej zemitej, aby si zvyklo ...

 

v každom prípade ... s alergiami sa napriek výskumu a stále modernejším liekom stále ťažšie bojuje ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Vic

Chronickej astme nezabrani ani kortizon.

 

Kazdodenne inhalovanie kortizonu ulahci malym detom dychanie. Ale chronicka astma sa neda kortizonom znemoznit. Toto zistil jeden tim vyskumnikov roznych US-klinik, ktory po dva roky nechal deti vo veku 2 az tri roky inhalovat kortizon alebo placebo.

Share this post


Link to post
Share on other sites
RoSo

Tinnitus

 

Stale viac mladych ludi trpi stalym piskanim v usiach, ktore prichadza ako nasledok prihlucnej hudby.

 

Joe, toto ma naozaj zaujíma. Aj mne stále píska v ušiach. Pritom som však prihlučnú hudbu často nepočúval. Teda veľmi zriedka na koncertoch, diskotéky som nenavštevoval. Bol som už aj na audiovyšetrení, ale vraj je to v poriadku. Napriek tomu ma niekedy ten zvuk veľmi vyrušuje.

 

Peace

Share this post


Link to post
Share on other sites
Vic

Internet prezradza navykove trendy.

 

Cim castejsie sa ponukaju v chatrooms opioidne lieky, o to castejsie sa tieto prostriedky proti bolesti zneuzivaju. K tymto poznatkom dospeli vyskumnici pri hladaniach specialnych medikamentov v internete. Vedci povazuju taketo analyzy za dobre indikacie pre navykove trendy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sniper

Ja mám alergiu na peľ rastlín a pomaly prichádza to najhoršie obdobie v roku keď po vonku chodiť bude masaker.

Hoci v posledných rokoch sú príznaky relatívne slabé, ale občas si dám ráno Telfast 120 a celý deň mám pokoj.

Príznaky začínajú každý rok inak, najskôr začínajú v polovici mája a najneskôr začiatkom júla, väčšinou trvajú 2-3 týždne a jún býva najhorší.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Vic

RoSo

 

Tinnitus

 

S touto chorobou som bol konfrontovany priamo v rodine. Moji synovia boli na jednom rockovom koncerte, jeden to dostal, druhy nie, preto o tom nieco viem, ale presnejsie Ti to moze vysvetlit Tvoj lekar, o aky pripadny konkretny stav sa u Teba jedna, pozrel som sa trochu po nete a vyberam Ti niekolko informacii. U syna sa to prejavuje konkretne tym piskotom v usiach, ktory, ako sa zda, sa neda odstranit a clovek sa s tym musi nejako naucit zit. Neviem, ako je to na Slovensku, ale urcite existuju terapeuticke skupiny, fora a zaujmove skupiny postihnutych a zainteresovanych, ake su zname i v zapadne Europe.

 

Pojem tinnitus aurium (lat. „zvucanie v usiach“) alebo kratko tinnitus oznacuje symptom (ciastocne sa da hovorit skor o syndrome), kde postihnuty vnima zvuky, ktore nemaju ziadny vonkajsi zdroj, vnimatlnyi i inymi osobami. Ty vlastne pocujes nieco, co objektivne pre ostatnych neexistuje. Okrem toho este existuje tzv. "objektivny tinnitus", ktoreho povod je skutocny meratelny zvuk, tento je ale v porovnani s predtym spominanym subjektivnym tinnitusom ovela zriedkavejsi.

 

Definicia

 

Tinnitus je akusticke vnimanie ludi, ktore je u nich silnejsie ako zvuky, ktore na usi skutocne posobia. Tento vnem je zapricineny poruchou v sluchovej funkcii cloveka. Dojem z pocutia teda vobec nema nic spolocneho s nejakym zvukom v okoli pacienta. Druh takehoto zdanliveho vnemu je velmi rozmanity: jeden alebo viacere zuniace alebo pisklave tony, hucanie, hrmenie, "cvirikanie", hlasovy galimatias. Typicke frekvencie boli najviac namerane v intervale medzi 0–1000 Hz ale aj 8000 Hz. Zvuk moze zostat stale rovnako intenzivny, moze ale mat aj rytmickotepovy charakter. Nie vzdy existuje skutocny zvuk, ktory by sposobil ten isty dojem, ako ho postihnuty vnima. Tiez by sa mali uplne separovat choroba tinnitus na jednej strane a akusticke halucinacie na strane druhej.

 

Existuju mnohe priciny, ktore chorobu vyvolaju. Pravdepodobne k tomu patria: choroby stredneho ucha s poruchami prenosu zvuku, traumata z hluku, nedostatocne okyslicenie samotneho vnutorneho ucha, svalove napätia a krce, virusove infekcie, funkcne poruchy chrbtovej kosti, autoimunne ochorenia, usne zapaly (Otitis media a externa), usny maz, nehody pri potapani (Dekompresia, Barotrauma, atd.), otravy, nikotinovy a alkoholovy abusus, silny hluk (diskoteky, ...), stres, psychosomatika, poruchy hornych dychacich ciest, nador sluchovych nervov (Akustikusneurnom), borrelioza, napoje obsahujuce chinin (Bitter Lemon Schweps).... Ale mnohe pripady sa vyskytnu bez nejakych momentalne poznatelnych lekarsky zistitelnych pricin.

 

Mnohi pacienti moju zosilnene piskanie v stresovych fazach a v zivotnych situaciach, v ktorych sa im velmi nedari. Preto sa neda vylucit aj psychosomaticky vplyv.

 

Popri fyziologickych pricinach, ako napr. silny vplyv hluku alebo zapaly ucha, vysvetluje vyskum mediciny tinnitus na niektorych modeloch, ktore suvisia s neprednostnym spracovanim v mozgu, dokonca predpoklad, ze by tinnitus mohol vzniknut v mozgu, je podporeny niektorymi pripadmi, kde tinnitus nemohol byt zastaveny ani oddelenim sluchoveho nervu.

 

Aj ked niektore otazky okolo toho su jasne a daju sa vysvetlit (napr. preco sa tinnitus zosilni, ak sa postihnuti na zvuk koncentruju), zostava problem, ze podobne teorie su iba tazko dokazatelne a teda urcite zanechaju aj davku priestoru na rozne spekulacie...

 

Formy

 

Normalny tinnitus po napr. hlucnych koncertoch (1-2 dni)

akutny tinnitus (do 3 mesiacov)

subakutny tinnitus (do 6 mesiacov)

chronicky tinnitus (viac ako 6 mesiacov)

Urcite zdroje udavuju akutny t. do 12 mesiacov a chronicky t. vyse 12 mesiacov. Neexistuje presna vedecka vypoved o jednotlivych fazach, tym sa vysvetluju i rozne udaje.

 

Okrem toho sa da diferencovat medzi objektivym a subjektivnym t. V testoch nebola zistena suvislost medzi objektivne zmeratelnou silou t. a subjektivnym pocitom ochorenia. Existuju teda ludia, ktori maju velmi silne zvuky v usiach, ale zda sa, ze dokazu s tym dobre zaobchadzat.

Share this post


Link to post
Share on other sites
hisham

Ja nemám ani alergiu, ani depku, ani pískanie v ušiach, len som krátkozraká :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wink

Hmmm chudaci moji. Ja som naposledy bola chora tusim pred tromi rokmi :-)

Zato so zubarom som stara znama :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
game

tu som našla dosť popísané o alergiách ... zdá sa, že som práve jednu získala

nikdy som žiadnu nemala, bolo to super, a tento súčasný stav sa mi ani trochu nepáči :lol:

vypadám horšie ako morčacie vajce a mramor dokopy a svrbí to desne

ja viem, prejde to ... trvá to už päť dní a stále nemôžem medzi normálnych ľudí a dokázala by som sa rozškrabať :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Klingonka

My v rodine máme alergie iba na lieky. Brat má na penicilín a ja na nejaký Augmentin. Zistili mi to keď som bola v nemocnici na záapľ pľúc. Skoro som tam v 18rokoch skapala.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ryan Giggs

Tie alergie na lieky a potraviny su najhoršie pretože človek ich nema ako zistiť, jedine "natvrdo" až keď tie potraviny alebo lieky užije.

Share this post


Link to post
Share on other sites
game

brat má na penicilín od detstva

 

tá moja sa začína pomaly strácať, fľakatá som stále, a beriem na to spavé lieky, taká som ako lekvár a spím a spím takmer celý deň a dokonca sa mi snívajú farebné sny ... ale ako som vyzerala, keď to prepuklo... nebolo mi všetko jedno :lol:

pravdepodobne to malo vnútorný spúšťač, nie vonkajší, od začiatku mám podozrenie na litre krabicového džúsu, ktoré som vypila na stretku cez minulý víkend, ani nevyzeral veľmi dobre, niečo ako žlté mlieko, a niekoľko Ečok, ale ináč s istotou neviem, a asi ani nebudem vedieť, kým sa to nezopakuje, čo zasa dúfan, že tak skoro nebude :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Desdemona

Od cca 5 rokov mám alergiu tuším na všetko možné. Raz mi doktor povedal, že mňa už len treba do skleníka zavrieť...

Momentálne u mňa vedie peľ. Naozaj si nepamätám, že by mi po minulé roky bolo horšie, než je teraz :lol:

Ak nekýchnem denne aspoň stokrát, tak potom ani raz, oči mi slzia, mám ich opuchnuté a ledva dýcham :)

Ako ja neznášam jar...

Share this post


Link to post
Share on other sites
tiborco

No aj mám alergiu a hlavne v posledných dňoch ráno a večer mávam kýchací koncert...ale momentálne ma trápi zdravotný stav komplexne - pomaly mi už odoberú litre krvi, ale zatiaľ som sa moc neposunul...akurát, že mám toxoplazmu, EBV a aj problémy so štítnou žlazou :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
pralinka

ja vzdy na jar, ako zacnu kvitnut vsetky humace, a zacne mi nadcha, zacinam brat aerius, a zabera naozaj dobre :lol: dnes som bola cely den v prirode a ani raz som nekychla, ani cervene opuchnute oci, ani nic

Share this post


Link to post
Share on other sites
Desdemona

No ja už som brala všelijaké možné antialergiká, v zime chodievam aj na tzv. jarnú vakcínu, ktorá by mi mala pomôcť lepšie sa vysporiadať s jarou...no ale neviem, nejako obzvlášť mi to nezaberá. Však začiatkom júna idem na kontrolu, tak sa mu poriadne posťažujem a skúsim sa spýtať aj na ten Aerius, keď vravíš, že ti to pomáha. Vďaka za typ :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
doll

rok dozadu, alebo dva, presne nepamatam, mi zaciatkom zimy zacal dusivy kasel...ziaden hlien, jednoducho ako keby sa zovrie hrdlo, a cloveku sa ulavi az ked si odkasle

bolo to len v interieri, tak som sla na plucne, nic nezistili...sla som na alergologiu, kde mi kvazi tiez nic nezistili (ak neratam to ze ma doktorka porezala, co samozrejme scervenalo a na to porezane dala vzorku orechov, takze usudila, ze som alergicka na orechy) ... ano, ktorymi sa dopujem pocas celeho roka, a zrazu zacnem kaslat v zime, a len v interieri

 

tak som si odvodila sama ze mam pravdepodobne nachylnu sliznicu na suchy vzduch, kedze v zime kurili

 

lenze

tot asi pred troma tyzdnami mi to zacalo znova!

kaslem vsade v interieri, hlavne ked sa s niekym zarozpravam

kaslem aj tam, kde je nafajcene alebo tazsi vzduch

 

ja uz fakt netusim co to je

este ma napadlo ze som alergicka na prach, ale aj prach bol sucastou vysetrenia u alergologa, a vysledok negativny

alebo ci zo stresov ... netusim

 

nemate niekto skusenosti?

Share this post


Link to post
Share on other sites
sahara

ja som bol ťažký alergik na pele tráv od 7-ich rokov. keď pred 6-imi rokmi nastúpila depresia, alergia sa vytratila. úplne, ani smrknutie uprostred sezóny. z toho som vyvodil, že celé je to v hlave.

Share this post


Link to post
Share on other sites
dusan1

všetko to vzniká kvôli zahnusenému prostrediu, stresu a depresiám. Nevyhnutná je pravidelná  očista organizmu fyzická i psychická, inak vymrieme na alergie a zmutované vírusy. 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

 • Similar Content

  • D'Ady
   By D'Ady
   Kde všade na svete ešte žijú primitívne izolované kmene ? Do akej miery prijímajú, alebo sú ovplyvňované návštevami zo "súčasnosti" ?
    
   Údajne jeden z najizolovanejších svetov je ostrov Severný Sentinel. Pre mňa na prvý pohľad vystupujú dve otázky - odkial zobrali informáciu, že takto izolovaní žijú práve 60000 rokov :D a za druhé (a podstatnejšie) ako je možné, že prežila takáto relatívne malá izolovaná populácia ?
   aktuálny článok začnajúcej uhorkovej sezóny (ale je to len recyklát pozbieraných info na webe)
   http://refresher.sk/25874-Na-nedotknutom-ostrove-zije-uz-60-000-rokov-domorody-kmen-izolovany-od-sveta
   a možno oficiálna stránka ostrova ?
   http://northsentinelisland.com/about-the-island/
  • cizy
   By cizy
   toto je univerzalna tema, kde mozete zdelit, aky mate momentalyn zdravotny problem, zacnem ja:

   vo stvrtok som bol este relativne zdravy jedinec (relativne preto, lebo uz viac ako mesiac mam napuchnute uzliny z neznamych pricin, ale k tomu sa vratim este).
   piatok bol 14 den co som stravil v alkohole( okrem soboty 16.12) a ked som sa nadranom vratil domov bolo mi najprv fajn. Ked vsak ani po 2 hodinach co som bol doma ma neprestal ostriasat, odmeral som si teplotu - 38,4. Hmm, na zamyslenie. Povedal som si, ze budem oddychovat, do rana to prejde. No ale vecer ked sme sa vratili od babky som uz mal "ponekud" castejsie zimnicu a teplomer zrazu ukazal 39,5 ( co je mimochodom moj osobny rekord). Tak som si dal nejake tie paraleny, sprchu vlaznou postupne az uplne studenou vodou a siel spat. Okolo 3 rano bol stav na hodnote 38,4, okolo piatej na vynikajucich 37,2, kde sa udrzal az do poobedia, kedy zacala teplota stupat geometrickym radom.
   Zvysil som davky paralenu. do cca pol 5 bol stav na cca 38,5, avsak po veceri stupla teplota na 39,4 a zacalo mi byt teplo a potit sa. Uzil som dalsi paralen. Ked som bol kloktat slanu vodu, vsimol som si, ze uzliny mam napuchnute este viac ako pred tam, co nevyzera esteticky moc dobre (uvidime ako to bude za par dni...).
   Vpodstate ze 24 hodin uplne rovnaky scenar s absolutne ziadnym pokrokom.

   Teraz sa chystam ist opat kloktat slanu vodu a dat si cesnak s mliekom, ako RoSo, aby ma aspon to hrdlo neskrabalo, studenu sprchu a spat pojdem asi do spacaku, poriadne sa tam vypotit ( to bude hardcore).

   Zajtra vas poinformujem o zmenach.
  • game
   By game
   každoročná sezóna je tu ...
   a ako čítam a sledujem vás, smrkanie, teploty, a všelijaké podobné radosti už sú tiež tu ...

   teraz je práve najlepšie obdobie dať sa zaočkovať prosi chrípke ... robíte to, alebo veríte predsudkom a radšej si chrípkou poležíte, alebo vás chrípka obchádza, alebo vás obchádza práve preto, že sa dávate zaočkovať ... tak ako to je ?
  • tomassi
   By tomassi
   Počuli ste niečo o nejakých nových objavoch, resp. technológiách pri liečení týchto závažných ochorení ?
    
   - mňa zaujal tento projekt

   :lol: VIDEO
    
   pôsobivé, že???
  • Cactales
   By Cactales
   Človek (homo) žije na Zemi najmenej dva milióny rokov. Počet obyvateľov ostával dlho nízky, pretože počet narodených bol zhruba taký istý ako tých, čo zomreli. Choroby a hlad zaručovali, že množstvo obyvateľstva nebolo vyššie ako potravinové zásoby a ostatné zdroje. Odkedy sa však poľnohospodárstvo stalo efektívnejšie a vedomosti v oblasti medicíny sa zvýšili, obyvateľstvo sa začalo rapídne rozrastať.
    
   V roku 1500 bolo na svete 425 miliónov obyvateľov. Prevažná väčšina ľudí žila na severnej pologuli. Spočiatku bolo tempo rastu obyvateľstva postupné, ale od roku 1800 dodnes sa zlepšovali životné podmienky, začal rozkvitať priemysel i obchod, čo viedlo k rýchlemu rastu populácie.
    
   Počet obyvateľov Zeme:
   Rok
   7000 p.n.l....10 000 000
   4500 p.n.l....20 000 000
   1500.........425 000 000
   1850.......1 130 000 000
   1890.......1 490 000 000
   1930.......2 020 000 000
   1970.......3 620 000 000
   1980.......4 415 000 000
   1990.......5 532 000 000
   2007.......6 602 000 000 (júl)
    
   Z toho viac ako 36 % (2,4 mld.) obyvateľov žije v dvoch najľudnatejších krajinách - Číne a Indii.
    
   Kým v západných krajinách dochádza k demografickej kríze - starnutiu obyvateľstva a k záporným hodnotám prirodzeného prírastku obyvateľstva, v rozvojových štátoch predovšetkým Ázie, Afriky a Latinskej Ameriky sa stupňuje populačná explózia.
   Nárast počtu obyvateľov Zeme by sa mal zastaviť približne v roku 2060. Na planéte bude v tom čase žiť podľa výpočtov OSN 9 až 9,5 miliardy ľudí. Podľa iných predpokladov by do konca 21 storočia mohlo na Zemi žiť 14 miliárd obyvateľov. Optimálny počet obyvateľov planéty Zem sa podľa rôznych názorov pohybuje medzi 650 - 2 500 miliónmi.
    
   Niektoré príčiny populačnej explózie:
   - zlá sociálna a hospodárska situácia rozvojových krajín (v krajinách tretieho sveta často prevláda názor, že viac detí ľahšie uživí svojich rodičov)
   - slabá alebo žiadna informovanosť o antikoncepčných metódach a nepriaznivých dôsledkoch "premnoženia" populácie v krajinách tretieho sveta a náboženské zákazy, ktoré nedovoľujú použitie akejkoľvek antikoncepcie
   - v krajinách tretieho sveta dochádza k výraznému poklesu úmrtnosti, pričom ostáva zachovaná tradične vysoká pôrodnosť.
    
   Niektoré dôsledky populačnej explózie:
   Zabezpečenie zdrojov potravy prináša so sebou devastáciu úrodnej pôdy v rozsahu niekoľko stotisíc hektárov ročne. Devastáciu úrodnej pôdy zapríčiňuje intenzívne obrábanie pôdy, pasenie, dobytka, zvýšená spotreba spodných vôd a rozsiahla zástavba. Rastúca populácia nesie so sebou aj rastúce množstvo priemyselného a komunálneho odpadu a poškodzovanie ekosystémov na samej hranici únosnosti. Preľudnenie prináša aj, sociálno-ekonomické a s tým súvisiace národnostné, rasové a náboženské nezhody, ktoré prerastajú do otvorených ozbrojených konfliktov.
    
   Demografická kríza v západných krajinách:
   V roku 1960 bolo Európanov spolu s Američanmi, Austrálčanmi a Kanaďanmi dohromady 750 miliónov, čo tvorilo štvrtinu trojmiliardovej populácie Zeme. Navyše, západná civilizácia prežívala v týchto rokoch boom pôrodnosti. Blížiac sa k roku 2000 ale v týchto krajinách nastal obrat.
   Za štyridsať rokov sa počet obyvateľov Zeme zdvojnásobil z troch na šesť miliárd ľudí, no európske národy (v širokom slova zmysle) prakticky prestali s reprodukciou. V mnohých západných krajinách dnes úmrtnosť zodpovedá pôrodnosti alebo ju dokonca prevyšuje. Zo 47 európskych štátov len jeden, Albánsko, prezentoval v roku 2000 úroveň pôrodnosti dostatočnú pre zachovanie národa. V roku 2000 žilo v Európe od Islandu po Rusko 728 miliónov ľudí. Pri zachovaní súčasnej úrovne pôrodnosti, ak zanedbáme imigráciu, sa počet obyvateľov k roku 2050 zníži na menej ako 600 miliónov ľudí. Taká je prognóza demografického oddelenia OSN. Podľa iného výskumu sa počet obyvateľstva Európy za to isté obdobie zníži až na menej ako 556 miliónov ľudí. Takýto výrazný pokles európskej populácie sa naposledy pozoroval v období "čiernej smrti" - morovej epidémie v rokoch 1347 - 1352, ktorá vyhubila tretinu európskej populácie. Rozdiel medzi morovou epidémiou zo 14. storočia a demografickou krízou je ale v tom, že kým epidémia vzala životy ako mladým tak aj starým, znižovanie pôrodnosti zasahuje mládež. Priemerný prirodzený prírastok v Európe poklesol na 1,4 zatiaľ čo pre zachovanie súčasného stavu obyvateľstva je minimum 2,1.
    
   Slovensko v roku 2006 (zdroj: štatistický úrad SR)
   Prirodzený prírastok za rok 2006:
   Živonarodení.................................................53 904
   Úmrtia celkom................................................53 301
   Prirodzený prírastok........................................603
    
   Imigrácia a emigrácia za rok 2006:
   Prisťahovalí....................................................5 589
   Vysťahovalí....................................................1 735
   Prírastok sťahovaním....................................3 854
    
   Celkový prírastok obyvateľstva v roku 2006...4 457
    
   Počet obyvateľov SR k 1.1.2006...................5 389 180
   Počet obyvateľov SR k 31.12.2006................5 393 637
   -----------------------
    
   Čo si myslíte o týchto dvoch javoch, ich príčinách a dôsledkoch?
   Hrozí svetu preľudnenie?
   Stanú sa Európania ohrozeným druhom?
   Je možné tieto problémy riešiť radikálnym spôsobom (napríklad podľa vzoru Číny)?
×
×
 • Create New...