Skočiť na obsah

Pomôžte mi počítať


game

Odporúčané príspevky

Obe riešenia boli správne. :lol:

-----------------------

Obrázok

 

-----------------------

RE + MI = FA

 

DO + SI = MI

 

LA + SI = SOL

 

 

Nahraďte písmená v rovniciach číslicami (rovnaké rovnakými, rôzne rôznymi) tak, aby rovnosť platila.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ešte nedávno ... asi pred rokom naposledy, som pravidelne kupovala jeden zahraničný krížovkársky a zábavný týždenník, kde je aj hromada najrôznejších hlavolamov a slovných hier a kdečoho. väčšina tých, ktoré som sem dala, bola preložená alebo odskenovaná z tých časopisov :)

okrem toho mám jednu ešte za soc. vydanú knihu o hlavolamoch, je ich tam plno, ale k väčšine treba niečo vyrábať - a nie sú tam uvedené riešenia :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Odkial mate vsetky tieto hlavolamy? /teda, ak to nie je tajomstvo/.

Ani u mňa to nie je tajomstvo. :lol: Väčšina je z knihy hlavolamov, niekoľko zo starých novín a časopisov a jedna úloha bola z netu. Obrázky som prekresľoval manuálne, možno preto niektoré nevyzerajú celkom presne (tie váhy sa mi veľmi nevydarili). :)

----------------------

Banány a ťava

V prvej oáze je nachystaných 3000 banánov. Ťava ich má čo najrýchlejšie dopraviť cez púšť do druhej oázy vzdialenej 1000 km, kde banány nerastú. Vlastná spotreba ťavy je 1 banán na 1 km. Ťava unesie najviac 1000 banánov.

Koľko banánov sa vám podarí dopraviť do druhej oázy?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tava ma na chrbte 1000 bananov – prejde 1 km, zje banan, vrati sa spat, zje banan, nalozi dalsiu tisicku bananov... atd. Na prenesenie vsetkych bananov na vzdialenost 1 km spotrebuje 5 bananov... Celu tisicku bananov zje na dlzke 200 km... Ostalo uz iba 2000 bananov, preto sa pre ne nemusi vracat trikrat, ale iba dvakrat. Na prekonanie 1 km spotrebuje 3 banany... tisicku bananov zje na prekonanie /1000:3=333 km.... 1 banan ostava!/. Do prekonania dlzky 1000 km este musi prejst /1000-200-333=467km/.

:lol: Z poslednej tisicky bananov po prekonani celej trasy mu ostane 1000 - 467 = 533 bananov.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

zatiaľ sa vrátime od tiav k priateľským ľuďom a k jednoduchým príkladom :lol: :

 

 

Pri stole sedí šesť ľudí, ktorí si pripíjajú na zdravie. Každý si štrngne s každým. Koľkokrát si štrngnú?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

6,25

----------------

Máme 27 pingpongových loptičiek. Jedna z nich je o čosi ťažšia ako ostatné. K dispozícii máme rovnoramenné váhy. Minimálne koľko vážení je potrebných, aby sme zistili, ktorá z loptičiek je ťažšia?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

hm... keď máme šťastie, tak minimálne aj maximálne jedno váženie :lol:

13 a 13 loptičiek rozdelím na misky váh, jedna zostane mimo - keď sú váhy v rovnováhe, tá hľadaná ťažšia loptička je presne tá, ktorá zostala mimo váhy :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No áno, ale čo, keď šťastie nemáme? Alebo ak sa rozhodneme naňho nespoliehať?

 

Opýtam sa presnejšie:

Minimálne po koľkých meraniach budeme vedieť, ak vôbec nebudeme mať šťastie, určiť s istotou ťažšiu loptičku? :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tak bude v jednej miske ... rozdelíme ich na 6 a 6 a jedna zostane vonku - keď sú misky rovnováhe, zasa sme mali šťastie a je to tá, ktorá zostala mimo...

keď je jedna miska ťažšia, je v nej gulička, rozdelíme ich na tri a tri a zvážime, jedna bude strana bde ťažšia , z tej jednej strany prevážime loptičky vzájomne jednu s s ostatnými dvomi ... keď nebudeme mať šťastie vôbec ale vôbec, tak päť a ťažšia bude tá posledná

 

1. 13 - 13 a 1 vonku

2. 6 - 6 a 1 vonku

3. 3 - 3

4. jedna s jednou

5. jedna s druhou

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ideš dobrým smerom, len to delenie pri vážení musí byť iné, a aj výsledok ti výjde o čosi lepší. Napoviem, že aj keby bol tvoj postup správny, jeden z tvojich krokov by bol zbytočný.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Stacia tri vazenia.

/27 lopticiek rozdelime na tri rivnake diely /po 9/. Na rovnoramennu vahu dame 9+9 lopticiek – ak je vaha v rovnovahe, tazsia lopticka je medzi tymi, ktore boli zatial odlozene. 9 lopticiek opat rozdelime na tri casti po tri. Odvazime 3+3 – ak su v rovnovahe, tazsia lopticka je medzi tymi, ktore este vazene neboli. Napokon z poslednych troch lopticiek – dve dame na vahu a jedna ostane... ak je vaha v rovnovahe – tazsia lopticka je ta, ktora este vazena nebola. Ak vaha nie je v rovnovahe, tazsia lopticka "prevazi" tu lahsiu/.

 

:lol: Koleso na bicykli ma 15 spic. Kolko medzier je medzi spicami.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Istý Riman napísal závet v prospech svojej ženy a doteraz nenarodeného dieťaťa. Ak by na svet prišiel chlapec, mal dostať 2/3 dedičstva a matka 1/3. Ak by sa narodilo dievča mala matka dostať 2/3 dedičstva a dcéra 1/3. Po Rimanovej smrti sa narodili dvojčatá - chlapec a dievča.

 

Ako sa má teda rozdeliť dedičstvo?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

hmm... druhy pokus :lol:

 

Matka musí mat dvakrát viac ako dcera a syn dvakrát viac ako matka.

x+2x+4x=dedictvo /D/

7x=D... x=D/7

 

dcera 1/7

matka 2/7

syn 4/7

 

 

***

doplnena "uloha"

Aky vysledok dostaneme, ak polovicu zo 100 vydelime jednou polovicou?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Druhý pokus bol úspešný. :lol:

----------------------

K nasledujúcej úlohe nepoznám ani ja správne riešenie (aj keď k nejakej možnosti som zatiaľ došiel):

 

Päť pirátov sa rozhodlo si rozdeliť vrecko peňazí. Každý z pirátov by rád získal čo najväčší diel z koristi a premýšľali nad spôsobom, ako lup rozdeliť. Dohodli sa na nasledujúcom postupe: V pevne stanovenom poradí (od najstaršieho) každý pirát navrhne ako rozdeliť korisť a potom budú hlasovať. Pokiaľ bude návrh prijatý nadpolovičnou väčšinou, korisť si rozdelia. V opačnom prípade zabijú piráta, ktorý delenie navrhoval a budú pokračovať v delení koristi. Piráti majú nasledujúce priority (v poradí od najvyššej po najnižšiu)

 

1. prežiť

2. získať čo najväčší diel koristi

3. zabiť čo najviac ostatných pirátov

 

Predpokladajme, že piráti svoje návrhy starostlivo zvážia a vždy sa budú riadiť podľa uvedených priorít.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov