Skočiť na obsah

Pomôžte mi počítať


game

Odporúčané príspevky

pred 5 hodinami, electric blue napísal:

Vojdem do záhrady. Na dvore je 34 ľudí. Zabijete ich 30. Koľko ľudí je na záhrade?

1 (ja) vojdem do záhrady.
na dvore 34.
nevieme kto, ale niekto zabije 30.
na záhrade je furt len ten jeden ja

pred 2 hodinami, tyso napísal:

no a kedze si zabil 30, tak prazdna nebola. 

keď zabijem ja tých 30, tak vyjdem zo záhrady, zlikvidujem na dvore 30 (zrejme ľudí) - vtedy je v záhrade 0 (ale to je len fantazírovanie), ale to mi neprekáža vojsť znovu do záhrady - 1
keď niekto zlikviduje na dvore 30, v záhrade som furt len ja 1
:)
toto som už čítala aj inde, bola to hodne veľká medzinárodná bitka čísel kdesi na nete, celý ten príklad je postavený tak, že motá hlavy, jediná istota je, že je vojdem do záhrady :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ten modifikovany monty hall problem je lepši:). Vie niekto prečo neplati tato logika:

Modifikovany Monty Hall problem je v tom, že ja si vyberam dvere, ale moderator nevie , čo som si vybral a teda otvara dvere kde je koza, hodi si mincu a označi kozu.

potom nastane situacia tato:

1. Ak vybral moderator kozu kde bol moj prvy tip, následne má dve možnosti kde je auto, teda 50% šanca

2. moderator nevybral dvere kde je moj prvy tip, v zmysle Monty Hall problemu menim volbu a vybearm zvysne dvere, tu ma byt 66% pravdepodobnosť.

3. Výsledok by mal byt priemer 50 a 66%, lenže program preveril 10 milionov hodov a pravdepodobnost je 50%, nie (66+50)/2

game,

nemusel byt sam na zabijanie, ale bol učastnik a teda zo zahrady odišiel.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 8 minútami, robopol napísal:

nemusel byt sam na zabijanie, ale bol učastnik a teda zo zahrady odišiel.

preto je tá hádanka chyták z každej strany... musela som sa usmievať, keď som ju našla na nete, boli tam stovky odpovedí z celého sveta a každú chvíľu naskakovali ďalšie a boli tam všetky čísla a varianty :D

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dňa 10. 9. 2021 at 13:14, robopol napísal:

odkaz na kod

Chyba ti tam ten link na kod, aby sa dal pozriet. Pokial moderator nevie, co si sutaziaci vybral, tak si vlastne sutiaziaci ani ziadne dvere vyberat nemusi, lebo sa to nikde nepouzije. V takom pripade ale moderator otvori jedny dvere s kozou, takze tie zvysne dve ostanu 50% na 50% - ako ti to vyslo v programe. Tych 66% tam vznikne z toho, ze moderator musi vybrat ine dvere nez sutaziaci, co v 66% pripadov znamena jedinu moznu volbu pre moderatora a cyhru pre sutiaziaceho, ak zmeni dvere.

Takze podla mna modifikovany Monty Hall problem ma skutocne 50% sancu na vyhru, zatial co ten povodny ma 66%.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 2 hodinami, game napísal:

ešte jeden počítací :)
ALFA + BETA + GAMA = DELTA

Game, a nie su tam este nejake dalsie podmienky?

Lebo takto vychadza viacero rieseni, L a T mozu byt lubovolne nepouzite cifry, F mozno zamenit s M  a B mozno zamenit s G. Alebo je ulohou najst vsetky riesnie, ktore vyhovuju (tych ale asi bude dost vela) ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

počkam, či niekoho napadne cele, dobre riešenie, to je účel hadanky, tato sa neda najst na nete :)

Ja si vyberam dvere, moj výber má zmysel, sú len dve možnosti, moderator označi moje dvere za kozu, alebo neoznačí. Ak označí mam 50% šancu, že zmenou uhadnem. V druhom prípade mám mat 66% pravdepodobnosť, pretože to je situacia ako pri Monty Hall probleme, predpokladam, že moj prvy tip je nespravny, moderator ukazal zvyšnu kozu a teda ostavaju dvere maju mat 66% pravdepodobnost.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ja to tu teda dam, ako to vlastne je:

ten chytak je v tom, že ano mám 2/3 šancu pre situaciu, ked moderator určí inú kartu za kozu ako je moj tip. Ak ju určí mám 50% šancu ostali dve karty predsa.

trik je v tom, že tu treba rozdelit pravdepodobnosti na súčet troch pravdepodobnosti:

1. 50% to je ta ked moderator urči kozu a je to moj prvý tip. To sa stane v 1/3 prípadoch

2. 66,66% pravdepodobnosť, keď určí moderátor inú kartu ako je moj prvý tip, to sa stane v 1/3 prípadoch.

3. 33,33% pravdepodobnosť, že som trafil auto na prvý pokus, ale zmenil som volbu, to sa stane v 1/3 prípadoch

výsledok je teda:

(0,5+2/3+1/3)/3=1/2, výsledná pravdepodobnosť je 50%

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Robopol, to popisujes to ako si pochopil prvy krat a napisal ten program? To potom to sedi. Moderator, nevie ktore dvere som si vybral. Teda vzdy ma dve moznosti vybrat si z dvoch koz. 

Ked sa pri jednych dverach zastavim a tu neprides - vyber tu druhu, potom sa to meni. Tu je situacia ina - mederator je absolutne nezaujimavy, on to nema ako ovplyvnit ,bud si mal vo vybere pravdu a to bola pravdepodobnost 1/3, alebo nemal a to su 2/3.

To so si vlastne riesil a ti vychadzalo 50% . Je len to je jedno co si myslis - moderator,ze pride k dveram spravi len dve moznosti teda 50:50. Kludne vyberie tvoje dvere a uvidis ze je tam koza - tak sa rovnako budes rozhodovat medzi 2 a 3timi dverami. Uz mas len dvere a nevies tak 50:50. Aj keby vybral druhu kozu- ine dvere aj tak to mas 50:50.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ano slimak, môžeš uvažovať, že môj prvý výber môžeme zanedbať a situácia je okamžite jasná. Trebalo však preukázať, prečo je môj prvý výber irelevantný v zmysle vysvetlenia viď. vyššie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 16 hodinami, electric blue napísal:

 Vojdem do záhrady. Na záhrade je 34 ľudí. Zabijem 30 ľudí . Koľko ľudí je na záhrade?

keď zabijem 30 ľudí z tej slovutnej záhrady a nie z ulice, tak tam je 4 ľudí.
ovšem keď z toho tí traja ľudia neutečú kade ľahšie :) prípadne ja vyjdem na dvor a vyrábam si alibi, tak tam zostanú 3 ľudí, prípadne, keď utiekli cez plot, tak nula... :)

  • Páči sa mi to 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

hej logicky zdrhnu  :biggrin:

a teraz vazne ,

zlodeja obvinia z krádeže a za trest: má zjesť jeden z troch cukríkov z ktorých dva sú otrávené.
Cukríky majú 3 farby: zelenú, červenú a modrú. Previnilec si vybral zelený. Následne mu majiteľ stromu oznámi, že modrý je otrávený a schová ho do vrecka. Zostali dva cukríky, zelený ktorý si človek vybral, a červený. Majiteľ  navrhne previnilcovi vymeniť zelený za červený, alebo si nechať zelený.

Otázka: Keď si to previnilec z nejakého dôvodu rozmyslí a vymení zelený za červený, zvýšia sa jeho šance na to, že zjedený cukrík nebude otrávený ?

 

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov