Skočiť na obsah

lukas

Odporúčané príspevky

spravne, cactales. dispečer má znova prehľad o svojich taxíkoch. :)

---

Viem však o ďalšej zamotanej situácii, v ktorej figurujú automobily:

 

Na diskusnom fóre sa rozbehla výmena názorov na rozličné vozidlá. Do diskusie sa postupne zapojilo päť ľudí z rôznych miest. Každý z nich si obľúbil automobil od iného výrobcu a každý vyzdvihol inú charakteristickú vlastnosť svojho auta. Skúste pomocou informácií z ich príspevkov určiť kto prispieva do diskusie, z ktorého mesta pochádza, aký automobil má v obľube a pre ktorú vlastnosť.

 

1. Arpád nemá rád mercedesy, pretože nemajú lacný servis.

2. Pisateľ, ktorému sa páči Volvo, je z Levíc. Nie je to Tibor.

3. Tibor nie je z Bratislavy.

4. Skromný Martin si obľúbil Škodu. Na vozidlách Bentley mu prekáža komfort.

5. Eva je z Trenčína a pochvaľuje si Saab.

6. Pisateľ z Košíc nedá dopustiť na Bentley.

7. Tibor si cení svoje vozidlo pre inú vlastnosť, než je spoľahlivosť Saabu.

8. Pisateľ, ktorý vyzdvihuje najmä bezpečnosť vozidla, je z Levíc.

9. Klára nie je z Nitry a dozvedela sa, že Martin nie je z Bratislavy.

10. Pisateľ, ktorý si zaobstaral vozidlo kvôli jeho image (imidžu), nie je z Trenčína.

 

Poznámka: použitý výraz "pisateľ" určuje osobu, ktorá prispieva do diskusie. Neurčuje rod, môže ísť o muža či ženu, nedajte sa pomýliť. :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Arpád	Levice		volvo		bezpečnosť
Martin	Nitra		škoda		skromnosť
Tibor	Košice		bentley		komfort
Eva	Trenčín		saab		spoľahlivosť
Klára	Bratislava	mercedes	imidž

 

-----------------------------------------------

 

Podivný člověk

 

Pan Vrabec bydlí v 30. patře výškového domu. Ráno, když jde do práce, vstoupí v 30. poschodí do výtahu a vystoupí v přízemí. Když se vrací domů, vstoupí v přízemí do výtahu, vystoupí v 28. patře a zbylá 2 podlaží jde pěšky po schodech.

 

Proč?

:lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

riesenie je spravne, cactales.

 

ak vam vyslo, ze Martin z Nitry si pochvaluje lacny servis svojej skodovky, i to je spravne. zadanie nebolo jednoznacne. :lol:

---

nad predchadzajucou ulohou stale uvazujem, nejde mi do hlavy, preco pan Vrabec lezie von z vytahu uz na 28. poschodi.. zatial je tu ale dalsia zapeklita situacia: :)

 

Dnes sa vybralo päť priateliek na nákup nábytku. Spoločne prešli nákupné centrum a keď sa pri nich objavil ochotný predavač, snažili sa mu všetky súčasne vysvetliť, ktorý kus nábytku do ktorej miestnosti potrebujú.

 

1. Pani Nová nepotrebuje nábytok do komory.

2. Viktória potrebuje regál, pani Pilná chce kúpiť písací stôl.

3. Miriam chce doplniť nábytok do inej miestnosti, než je komora.

4. Andrea nekupuje kreslo.

5. Pani Rybárová nezariaďuje obývačku.

6. Miriam potrebuje nábytok do detskej izby.

7. Ivana kupuje skriňu, pani Lesná potrebuje poschodovú posteľ.

8. Ivana nezariaďuje pracovňu.

9. Pani Rozmarínová kupuje nábytok do spálne, Zuzana do obývačky.

 

Chudák predajca sa choval slušne, neprerušoval dámy v rozhovore, no teraz sa stratil v záplave informácií, ktorými ho zasypali. Pomôžete mu z tejto šlamastiky? Potrebujeme zistiť krstné meno i priezvisko každej z piatich priateliek, treba určiť aký nábytok si v obchode vybrali a do ktorej miestnosti v domácnosti ho chcú umiestniť.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Podivný člověk

 

Pan Vrabec bydlí v 30. patře výškového domu. Ráno, když jde do práce, vstoupí v 30. poschodí do výtahu a vystoupí v přízemí. Když se vrací domů, vstoupí v přízemí do výtahu, vystoupí v 28. patře a zbylá 2 podlaží jde pěšky po schodech.

 

Proč?

:lol:

tak ja, keď páni dovolia :) :

 

protože - to bol človek malého vzrastu ... trpaslík, nedočiahol vyššie ako na 28. tlačidlo :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nákup nábytku:

meno		priezvisko	nábytok		miestnosť

Zuzana		Nováková	kreslo		obývačka
Viktória	Rybárová	regál		komora
Andrea		Pilná		písací stôl	pracovňa
Miriam		Lesná		posch. posteľ	detská izba
Ivana		Rozmarínová	skriňa		spálňa

 

----------------------------------

Päť podozrivých

 

Niekto zničil na námestí novú sklenenú sochu tým, že do nej hodil kameňom. Polícia predvolala na výsluch päť poddozrivých, z ktorých niekto čin spáchal. Každý z podozrivých vyslovil iba tri výroky - dva pravdivé a jeden nepravdivý.

 

Samuel povedal:

"Som nevinný."

"Nikdy som nič nezničil kameňom."

"Urobil to Ján."

 

Ctirad povedal:

"Neurobil som žiadnu škodu."

"Socha je na námestí."

"Osvald nie je mojím priateľom."

 

Boris povedal:

"Som nevinný."

"Osvalda som nikdy predtým nevidel."

"Ján je vinný."

 

Jan povedal:

"Nehodil som tým kameňom."

"Urobil to Osvald."

"Samuel nepovedal pravdu, keď tvrdil, že som to spravil ja."

 

Osvald povedal:

"Som neviný."

"Ctirad je vinný."

"Boris a ja sme starí priatelia."

 

Kto rozbil sochu?

:lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

udaje o zakaznickach sedia, cactales. :lol:

..len detail: pani Nová sa zrejme medzitým vydala a stala sa z nej Nováková :)

---

sklenena socha (odteraz som za bronzove) :

zda sa mi, ze vinnikom je Ctirad.

 

takto som dedukoval z vypovedi 1,2 a 3 kazdeho podozriveho:

1. Samuel - je nevinny, ak by klamal v 1, neplatilo by ani 2 - teda 1 a 2 je pravda, klame v 3.

2. Jan - je nevinny, podla klamstva 3 od Samuela. Jan teda vravi pravdu v 1 a 3, klame v 2.

3. Osvald - je nevinny, podla Janovho klamstva 2. tvrdi teda pravdu v 1. ak by bola pravda aj 3, podla predchadzajucich uvah by Boris klamal v dvoch vypovediach. to znamena, ze Osvald klame v 3 a podla 2 je teda vinny Ctirad. :)

---

kriminálna hádanka:

 

V noci prepadol neznámy muž jeden z barov. Podarilo sa mu ujsť i s korisťou skôr, než prišla polícia. Privolaná hliadka teraz potrebuje spísať zoznam svedkov, ktorí incident videli. Policajti zistili, že lúpež videli piati ľudia, ktorí medzitým odišli domov. Od barmana a ostatných hostí sa policajti dozvedeli niekoľko informácií. Potrebujeme pomocou nich určiť, kto bol v čase lúpeže v bare, koľko má rokov, akej činnosti sa venoval a aký nápoj pil.

 

1. Daniel, ktorý má 30 rokov, pil večer pivo.

2. Tomáš popíjal whisky a počúval jukebox.

3. Muž, ktorý hral stolný futbal, si objednával gin.

4. Muž, ktorý pil becherovku, má 29 rokov.

5. Pavol nehral stolný futbal, Daniel sa bavil hádzaním šipiek.

6. Muž, ktorý hral biliard, má 32 rokov.

7. Juraj, ktorý má 26 rokov, sa nezabával rozhovorom.

8. Vladimír pil becherovku. Tomáš nemá rád vodku.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

:lol:

 

zločinnosť evidentne stúpa :) :

 

Polícia zadržala troch ľudí podozrivých z toho, že rozbili jeden veľký výklad v meste.

Pri výsluchu sa zistilo, že najstarší z nich hovorí vždy pravdu, najmladší raz klame, raz hovorí pravdu a ten posledný vždy klame.

Tu sú ich výpovede:

Beránek: Ja som výklad nerozbil. Dočkal tiež nie.

Dočkal: Ja som to neurobil. Bol to Beránek.

Ševčík: Neurobil som to. Bol to Beránek.

 

Ktorý z nich je vinný? A kto je najstarší?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Beránek - najstarší, hovorí vždy pravdu, že výklad nerozbil on ani Dočkal

Dočkal - najmladší, klame, že to bol Beránek, hovorí pravdu, že to neurobil on

Ševčík - prostredný, klame v tom, že to neurobil, aj v tom, že to bol Beránek

 

teda vinný je Ševčík

:lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

jedna poštová hádanka :

 

 

Predstavte si, že chcete priateľovi poslať poštou niečo cenného. Máte na to krabičku, ktorá je dostatočne veľká, a na ktorú možno pripevniť niekoľko zámkov. Zámkov máte obaja dostatok, ale problém je, že nemáte kľúč od zámku toho druhého.

Ako dostanete k priateľovi cennosť, aby neputovala nezamknutá ? Poslať kľúč len tak nepomôže, mohol by ho niekto skopírovať.

 

 

:lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dám na krabičku jeden zámok, pošlem ju priateľovi, on pridá svoj zámok a pošle mi ju späť. Ja odoberiem svoj zámok a znovu mu ju pošlem.

 

----------------------------

 

Z lodě visí provazový žebřík s 22 příčkami. Poslední příčka se dotýká hladiny. Po žebříku právě slézá potápěč rychlostí 2 příčky za 5 sekund. V momentě, kdy se nohou dotkl první příčky, začala voda stoupat.

 

Za jak dlouho se dotkne potápěč vodní hladiny, pokud voda stoupá rychlostí 1 příčka za 5 sekund?

:lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

jedine keď je tá loď zabetónovaná ... ináč sa bude dvíhať aj s rebíkom aj s hladinou :lol:

 

 

no ... potápač vraj aj tak zlezie nakoniec do tej vody ... tak sa mu to podarí za 55 sekúnd :)

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Ak správne hodíš bumerang, tak sa k tebe vráti. Dokážeš však hodiť loptu (čo najsilnejšie), aby sa k tebe vrátila? (do ničoho nenarazila, nebola k ničomu pripevnená, bez pomoci iných ľudí)

 

 

:)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

loptu by som vyhodil rovno hore, dufam ze to nie je medicinbal. :lol:

---

zase malá detektívna zápletka:

 

Silvia sa rozhodla, že usporiada stretnutie s bývalými spolužiačkami. Podarilo sa jej skontaktovať so všetkými, okrem piatich. Pretože žijú v jednom meste, rozhodla sa ich vypátrať. O každej sa jej podarilo od ostatných spolužiačok zistiť pár informácií:

 

1. Dievča, ktoré baví cyklistika rado jedáva brokolicu a nebýva na Záhradnej ulici.

2. Barbora býva na Mierovej ulici a Táňa veľmi rada číta knihy.

3. Dievča, ktoré rado číta, býva na Štefánikovej ulici.

4. Dievča z Nábrežnej ulice rado chodí do divadla a Danica si pochutí na špagetách.

5. Lucia býva na Hviezdoslavovej ulici a má rada cyklistiku, nechutia jej dukátové buchtičky.

6. Dievča, ktoré má rado špagety, baví maľovanie.

7. Dievča, ktoré bavia knihy, má rado pečené kurča.

8. Viera má rada francúzske zemiaky a nudí ju fotografovanie.

 

Aby bolo stretnutie kompletné, pomôžte Silvii určiť na ktorej ulici dievčatá bývajú, aké jedlo majú rady a akú majú záľubu. :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Takže informácie o jednotlivých spolužiačkach sú tieto:

 

Barbora		Mierová		duk.buchtičky	fotografovanie
Táňa		Štefánikova	peč,kurča	knihy
Danica		Záhradná	špagety		maľovanie
Lucia		Hviezdoslavova	brokolica	cyklistika
Viera		Nábrežná	fr.zemiaky	divadlo

:lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

k riešeniu niet čo dodať, cactales. snáď len - dobrý medzičas! :)

---

jedna vysokokalorická hádanka: :lol:

 

Nedávno sa uskutočnila cukrárska súťaž, na ktorej majstri cukrári pripravovali torty. Každý cukrár pricestoval z iného mesta, pripravil inú tortu a za iný čas ako ostatní a nakoniec ju ozdobil svojim obľúbeným spôsobom.

 

Dozvedeli sme sa toto:

 

1. Mandľová torta je ozdobená rumovou polevou.

2. Krémová torta bola dokončená dve hodiny potom, ako svoju tortu dokončil cukrár z Košíc.

3. Lentilkami ozdobil tortu cukrár z Popradu a umiestnila sa hneď vedľa torty upečenej kuchárom z Kremnice.

4. Milan dokončil svoju tortu presne o 13. hodine.

5. Marcipánom je ozdobená ovocná torta, ktorú dokončil Tibor o 16. hodine.

6. Ivan skončil prostredný v poradí, pripravil mandľovú tortu.

7. Čokoládovou polevou je ozdobená torta, ktorú upiekol Peter, v súťaži skončila vedľa kávovej torty.

8. Na poslednom mieste súťaže sa umiestnila torta, ktorú o 16. hodine dokončil kuchár z Kremnice.

9. Orechová torta bola dokončená o 12. hodine.

10. Kuchár z Bratislavy dokončil svoju tortu o 14. hodine.

11. Kuchár z Nitry svoju tortu dokončil o 12. hodine.

12. Jozef dokončil svoju tortu o 15. hodine a ozdobil ju lentilkami.

13. Šľahačkou je ozdobená torta, ktorú pripravil Milan.

 

Každý cukrár svoju tortu hneď po dokončení zaniesol na stôl pred porotcov, ktorí ju ohodnotili a zapísali čas. Na konci súťaže teda torty ležali pred porotcami v poradí, v akom boli dokončené. Aby sme poznali priebeh súťaže, skúste určiť z ktorého mesta jednotliví cukrári pricestovali, akú tortu upiekli, čím ju ozdobili a kedy ju dokončili.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

meno		mesto		torta		zdobenie		čas
Peter		Nitra		orechová	čokoládová pol.		12:00
Milan		Košice		kávová		šľahačka		13:00
Ivan		Bratislava	mandľová	rumová pol.		14:00
Jozef		Poprad		krémová	    lentilky			15:00
Tibor		Kremnica	ovocná		marcipán		16:00

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

Skúsme to tentokrát s hádankou, ktorú čitateľom ponúkol jeden český denník:

Představte si ranvej, která má podobu masivního běžícího pásu. Na ní stojí letadlo, které chce, jak jinak, vzlétnout.

Letadlo míří dopředu, běžící pás pod ním ubíhá dozadu, proti směru plánovaného vzletu. Pás je schopen dosáhnout jakékoli rychlosti, kterou se letadlo vůči zemí pohybuje.

Podaří se letadlu vzlétnout? Nebo zůstane na zemi?

Pás má rozměry standardní letecké ranveje, která pro start daného letadla dostačuje, a to i ze středu dráhy, kde letadlo začíná. Maximální rychlost pásu je vyšší, než maximální rychlost, kterou je letadlo schopno dosáhnout na zemi či ve vzduchu vlastním pohonem. Panuje bezvětří, počítáme se třením. A pro chytráky připomínáme, že se nejedná o vrtulník, ale o proudové či vrtulové letadlo, nadnášené vztlakem křídel.

http://technet.idnes.cz/vzletne-letadlo-z-...ec_technika_pka

:lol:

Dokáže lietadlo za týchto podmienok vzlietnuť? Pokúste sa svoju odpoveď aj zdôvodniť.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ok, nie som veľký fyzik, ale vidím to takto:

 

myslím, že lietadlo zostane na zemi.

 

na to, aby sa lietadlo dostalo do vzduchu (a udržalo sa tam), využíva vztlak, ktorý vzniká trením plochy krídla o okolitý vzduch. čím väčší je rozdiel medzi rýchlosťou krídla (teda lietadla) a rýchlosťou, ktorou sa pohybuje okolitý vzduch, tým väčší vztlak vznikne.

 

ak teda pod lietadlom pobeží pohyblivý pás, krídla lietadla nebudú oproti okolitému vzduchu v pohybe a preto nevznikne vztlak, potrebný pre "zodvihnutie" lietadla do vzduchu.

 

popri tom ma napadlo, že ak by lietadlo štartovalo normálne (z rozbehovej dráhy) a zároveň by fúkal vietor rýchlosťou rovnakou ako je maximálna rýchlosť lietadla na zemi, pričom by vietor fúkal zozadu - teda smerom, ktorým chce lietadlo odštartovať, tiež by sa štart nepodaril.

 

tak, to je moja fyzikálna úvaha. som zvedavý, ako je to naozaj. : )

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Úloha s lietadlom nemala veľký úspech, iba valcik sa pokúsil odpovedať, jeho riešenie však nebolo správne. Doplním teda správnu odpoveď.

Lietadlo by za danej situáciu dokázalo vzlietnuť, pretože:

síla motorů nepůsobí na dráhu ale na vzduch, tudíž se letadlo normálně rozjede a vzlétne akorát kolečka se budou točit rychleji. Kdyby to bylo třeba auto s křídlama, tak nevzlétne jelikož auto se uvádí do pohybu pohonem kol a ne sílou motoru vůči vzduchu. Tj. u letadla není spojen pohon s koly.

http://technet.idnes.cz/spravna-odpoved-zn...ec_technika_pka

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

áno. :lol:

 

sadol som na lep, tak som sa zahĺbil to špekuľovania o vztlaku, že som úplne zabudol na malú drobnosť- lietadlo sa po dráhe nepohybuje silou, ktorú vyvinú kolesá. tie sú tam len na to, aby sa nešúchalo po bruchu : ) a dopredu ho posúva vzduch, hnaný prúdovým motorom alebo vrtuľou.

 

lietadlo sa teda dá do pohybu, aj keby dráha "bežala" dozadu, a keď dosiahne potrebnú rýchlosť, odletí. : )

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Hmmm, to je dobrá otázka a vedie ma k možnosti skrátenia vzletovej dráhy - pri synchronizácii rýchlosti pása s momentálnym výkonom motoru by sa dal dosiahnúť takmer kolmý štart klasického lietadla... horšie by to bolo s pristátím - horšie, ako na lietadlovej lodi, technika ešte nie je tak ďaleko a aj pilot nemusí presne trafiť. A aj tam sa pre vzlet a pristanie používa pohyb lodi proti vetru /okrem iných technických prostriedkov/

 

Samozrejme sa odčítajú rýchlosti pohybu pásu a doprednej rýchlosti vzniklej činnosťou motora. Iba ten pás si ťažko predstaviť - tie rýchlosti sú ozaj velké, ale to už je mimo

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov