Skočiť na obsah

Dĺžka života


game

Odporúčané príspevky

práve sa v jednom rozhovore vyskytol jeden zaužívaný slovný zvrat, ktorý používame často :

 

" čo keď budem žiť večne ? "

 

nechcem o tom filozofovať, len počuť váš názor hlavne o dopade na psychický stav človeka - vedeli by sme to uniesť ?

necítili by sme sa po nejakom čase vyhorení ?

 

raz som čítala jedno sci fi ... tam sa už ľudia dožívali 200 - 250 rokov, niektorí si nachádzali iné a ďalšie zamestnania, ďalšie záujmy, vynachádzali nové prístupy k umeniu, ale tí starší boli z toho vlastne znechutení - už ani len dobré jedlo si nevedeli vychutnať :lol:

/ Isaac Asimov: Nahé slunce /

 

okrem toho mi práve kamarát pripomenul, že o tom píše už aj Swift v Gulliverovi - medzi nesmrteľnými : ... ako boli otravení, že nemôžu zomriet, nič ich nebavilo a ani len chuť už nevedeli rozoznať ...

 

 

koľko by sme vlastne chceli žiť ? koľko by bolo dosť, aby to ešte naša psychika zvládla, aby sme sa s tým vedeli vyrovnať ?

alebo žiť večne a blúdiť ako Ahasver ? ľudský život sa predsa stále predlžuje, stále vedci prichádzajú na nové a nové príčiny starnutia ... vieme si vôbec predstaviť žiť niekoľko storočí ? či večný život ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no mna by to bavilo asi podla vysky dochodku. co sa tu trapit hladny a smadny. a okrem toho keby ludia neumierali naco by mi bol čierny oblek ked uz ho mam len nech je to tak ako je to ze nevieme ani den ani hodinu len mi je niekedy luto ze zoimieraju aj deti ktore este nemuseli s tym trba zacat robit poriadok a nie natahovat ludom zivot.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Podľa mňa je život strašne krátky, čas letí ako strela. Nemôžem za ten krátky čas stihnúť všetko, čo by som chcela.

Žiť večne? S vitalitou, zdravím, peniazmi a s ľuďmi, ktorých mám rada, prečo nie. Keby ma to náhodou omrzelo, je tu ešte možnosť samovraždy. Ale to je blbosť, tá predstava sa mi páči, vidím tam šťastie :lol: No ale nesmela by som zostarnúť!

Uaaa, proste chcem byť dlho mladá, aspoň do stovky.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

presne. navzdy male dievcatko! zboznujem male dievcatka

 

keby som mohol volit medzi smrtelnostou a vecnym zivotom, tak beriem nesmrtelnost. vsak samozrejme s adequatnym predlzenim vsetkych obdobi zivota, nie ako je tomu teraz, ze clovek zostarne a zije. ked clovek zostarne, ma zomriet.

 

najlepsi by bol ten utopicky scenar - ze by som zil vecne ako mlady.

 

takze z philosophickeho hladiska jednoznacne ANO, ak by to bolo zabezpecene aj biologicky.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

zboznujem male dievcatka

Opatrne s podobnými vyhláseniami, lebo sa môže stať že v blízkej budúcnosti budú o tebe písať v Novom Čase palcovými titulkami.

 

 

Ja by som si vedel predstaviť večný život, aj keď neviem aké by to malo následky. Myslím že keď v dnešnej dobe sa človek dožije max nejakých 85-90 rokov tak to nie je bohviečo.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nad tymto som sa zamyslal uz pred rokmi, takze odpoviem v plnom zneni ako vtedy, ak si to dobre pamatam: "Zit vecne by som nechcel, maximalne tak dvesto rokov, potom by ma to omrzelo".

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

plne by mi stačilo detstvo... hrať sa s autíčkami, nemať žiadne starosti, netušiť, čo by ma ešte také mohlo v živote čakať dobrého i zlého, snívať o víťazstve dobra nad zlom,...

viem, že by som vlastne ani nežila tento život, teda život na tomto svete, len čo by som ho spoznávala, ale stačilo by mi...

aspoň by som sa nemusela trápiť dospeláckymi problémami...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pripomína mi to legendu o grófovi Saint Germain :lol:

vraj mal žiť dlhé storočia, ovládal dokonale desiatky jazykov, vedné odbory, umenia a ešte kdečo - možno na to mal čas :)

 

je to lákavé, žiť mladý a zdravý večne ... alebo starnúť pozvoľna a veľmi pomaly ... neprísť o nič, o všetkom vedieť, zistiť, čo bolo a čo bude ...

hm

myslím, že na to treba hodne tvrdého človeka, aby to uniesol ...

na druhej strane aj túto rýchlu pominuteľnosť je treba vedieť uniesť

premýšľam nad tým, ale vážne neviem, čo je lepšie ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Asimova som čítal aj ja, nielen Nahé Slnko, ale aj Železné jaskyne, Solaris,... a ďalšie pokračovania o Trantore, psychohistórii, Nadácii a ďalších generáciach mentalikov a o období po páde ríše.

 

V podstate v celej sérii, nielen dlhovekí ľudia žili veľmi dlho kvôli vedeckým pokrokom a kľudnému životu na iných planétach, ale táto séria bola hlavne o robotoch, ktorí "žili" niekoľko desaťtisícročí a dohliadali na vývoj ľudstva. Boli nesmierne ľudskí, už android Daniel ktorý v podstate odštartoval túto ságu a pokračoval až kým mu jeho pozitrónový mozog dovolil.

 

Večný život mu dovolil natoľko spoznať ľudí, že sa z neho stal taký menší "boh" a vývoj ľudstva a celej ríše na mliečnej dráhe sa snažil usmerniť tak, aby bolo ľudstvo a jeho najväčšie hodnoty ostali zachované. Teória chaosu ale jeho snahy znemožňovala a neodvratný koniec a doba temna sa približovali. Jediná nádej bola vytvoriť podmienky pre vývoj novej vedeckej teórie "psychohistórii", ktorá by vysvetlila teóriu chaosu na modeli a vytvoriť plán za pomoci vedcov a mentalikov ktorí by ju odvrátili. Práca na galaktickej encyklopédii, Nadácie a vybudovaniu nového sveta mimo rozpadajúcej sa ríše sa teda začal. Najznámejšia postavička popri Danielovi bol aj legendárny profesor Hari Seldon, tvorca psychohistórie. Práve Hari bol Asimovovi najbližšie vytvorená autobiografická postava v celej jeho tvorbe.

 

Asimov ako vedec a psychológ vo svojich dielach veľmi dobre analyzoval ľudskú dlhovekosť, hlavne na ilustrácií svojich robotov.

 

Aby som sa vrátil k téme, dlhovekosť by z ľudí spravila "skoro"bohov, ktorí by sa snažili svoj život zjednodušiť a sperfektcionalizovať, resp. vylepšiť zároveň, no teória chaosu ak ju tak môžme nazvať by to nakoniec dotiahla k osamostatňovaní, nostalgií, k nechuti robiť niečo nové. Ľudia by nakoniec aj tak skončili pri rutinnom správaní, ktoré by nakoniec skončilo v nechuť žiť ďalej. Radosť zo života nespočíva v dlhovekosti, ale práve s časom a ako ho využijeme.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

temou dlhovekosti sa zaobera aj Capek v jednej knihe, ale ako sa to vola?

 

uz viem

Vec Makropulos

 

jeden muz nasiel sposob ako si predlzit zivot o 300 rokov, ale zena, ktora to pouzila bola podlhom zivote strasne znudena, deprimovana a chela zomriet

 

(dufam, ze si to dobre pamatam, bolo to uz davno)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dlhý život má aj nevýhody. Ako by sme boli čoraz starší, tak ľudia v našom okolí, ktorých sme poznali, by postupne zomierali až nakoniec by sme tu zostali sami. Nie sami v pravom slova zmysle, ale všetci ktorých sme poznali už by tu neboli. Síce by ich nahradili iní priatelia a z rodiny vnuci a pravnuci, ale časom by aj oni zomreli. A takto by to išlo stále dookola.

Tuším sa v ohľade tohto robili aj nejaké výskumy a výsledky dopadli tak, že nikto práve kvôli tomuto by nechcel žiť 200-300 rokov.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

vecny zivot hmmmmmm..... nikdy som nad nerozmyslal , ale asi na tomto fore patrim medzi tych starsich, takze dost som toho zazil , moj priatel pravnik / 8O rocny / raz povedal - kto hovori, ze staroba ma svoje caro je blbec , mam za sebou styri operacie , vymennene klby, operacia prostaty a zabudam , najradsej byt na pravde Bozej . Teraz zije v penzione po tazkej mozgovej mrtvici, deti sa na neho vykaslali, aj ked vsetko co maju je jeho zasluhou. Zivot je svina!!!!!!!

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ak by sme boli bohati, bez starosti ludi tak by nekonecny zivot po case zacal nudit a mozno by sme sa premenili na monstra ,ktori by stratili vsetku kvapku ludskosti v sebe z istotou ze hocico sa stane ostaneme nesmrtelni ...

ale pre nas (ako v mojom pripade) by to bol stale boj o zivot kedze svet sa rychlo meni museli by sme sa stale prisposobovat ...

velmi pekny film (a neskor aj serial) je Highlander , kde hlavny hrdina sa narodi ako "nesmrtelny" a zije vecne a kde je ukazane ze vecny zivot nie je az taky pekny a krasny . ..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

takych 90-100 rokov by mi stacilo... ale dozit sa ich v relativnom zdravi a sebestacnosti, nie ako nejaka vetcha babicka, co uz nevidi, nepocuje, nic nevladze...

viac by sa mi ale pacila taka dlhovekost 200-300 rokov, kde by ale kazde obdobie bolo patricne predlzene, dlhe detstvo, neskor dospiet a až v nejakych 150-200 rokoch sa dostat na hranicu pokrocileho veku... a samozrejme aj ostatni ludia, takze by clovek mal stale svoje socialne väzby... nechcela by som skoncit ako v Nahom slnku (budem si ho musiet zova precitat...:8-)) - izolovana a osamela

nesmrtelnost alebo nekonecny zivot by musela byt desna otrava...

 

Hej, a na Highlandera som skoro zabudla... kto sa nedokaze prisposobit, zomiera...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

bez premýšľania, len tak ako plácnuť do vody, dokážeme povedať : chcel by som žiť nekonečne : )

aspoň mňa mierne irituje to, o čom nebudem vedieť, čo sa tu bude diať, keď už tu nebudem ... hm, ani nie mierne - vlastne podľa nálady, niekedy nie je myšlienka na hoci aj okamžitý odchod problémom, niekedy je problém, že sa nedozviem, či skolonizujeme Mars, nedozviem sa možno nikdy pravdu o atentáte na Kennedyho, ... také dôležité veci :lol:

a stačí sa hrozne chvíľu nudiť, aby sme nekonečnosti mali dosť : )

 

hm ... neviem neviem, či by aj posadnutosť dostatočne nemožnými cieľmi vydržala tlak nekonečna :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

toto neriesim. chcem sa dozit 60ky a umret. dalej zit by som chcel len keby som mal odlozene strasne love na dochodok a furt vyzeral tak, aby som bol schopny balit pipky (a aj nastroj by musel fungovat poriadne).

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ale co potom? nebude ti stat, budu ta boliet klby, nebudes moct robit to, co ta bavi, na urovni, akej by si chcel (mozno okrem golfu) .. chcel by som seba vidiet, ako si jazdim po kopcoch na bajku tak ako teraz. proste nevidim zmysel dalej fungovat, ked mam telo, ktore nerobi to, co ja chcem, a sposobom, akym chcem.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov