Skočiť na obsah

Naj Slovák v novodobých dejinách nášho národa.


Jozef50205

Naj Slovák v novodobých dejinách  

5 členovia hlasovali

  1. 1. vyberte si svojho z politického života

    • Ľudovít Štúr
    • Jozef Miloslav Hurban
      0
    • Ján Francisci
      0
    • Milan Rastislav Štefánik
    • Milan Hodža
      0
    • Andrej Hlinka
      0
    • Jozef Tiso
      0
    • Ján Lettrich
      0
    • Alexander Dubček
      0
    • Gustav Husák
      0
    • Ján Budaj
      0
    • Milan Kňažko
      0
    • Mikuláš Dzurinda
      0
    • Vladimír Mečiar
      0
    • Iná
      0
  2. 2. z vedy a kultúry

    • Štefan Banič
    • Jozef Murgaš
    • Eugen Suchoň
    • Mikuláš Schneider Trnavský
      0
    • Marián Varga
      0
    • Marika Gombitová
      0
    • Michal Dočolomanský
    • Andrej Bagar
      0
    • Martin Benka
      0
    • Matej Bel
    • Aurel Stodola
      0
    • Jozef Karol Hell
    • P.O.Hviezdoslav
      0
    • Adam František Kollár
      0
    • Iná
      0


Odporúčané príspevky

Hlasoval som za Ľudovíta Štúra, za Milana Rastislava Štefánika a za Andreja Hlinku za ich prínos pre Slovensko a Slovákov. Hlasoval som aj za Mikuláša Dzurindu, ktorý priniesol reformy za ktoré by inde padla jeho vláda hneď po prvom zasadnutí.

 

Z druhej sekcie som hlasoval za učencov a vedcov Štefana Baniča a Mateja Bela.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Odpovedí 53
  • Vytvorené
  • Posledná odpoveď

Top prispievatelia v tejto téme

  • Jozef50205

    16

  • game

    8

  • Sniper

    7

  • RoSo

    5

Top prispievatelia v tejto téme

To je to isté ako keby Nemecká národná galéria na svoje stránky vypísala Hitlerov životopis a zverejnila kópie jeho malieb.

 

UNIBA som považoval za serióznu inštitúciu :lol:

Tuka bol fašista a vlastizradca. Však aj preto s ním bolo naložené tak ako bolo.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vojtech Tuka

bol jeden obrovsky inteligentny clovek , ale bohuzial , ako mnohi s vysokym IQ s nenaplnenymi ambiciami. V.T. stroskotal na profasistickej a pronacistickej politike a na strkani sa nemeckym fašunom do zadku. Povraz mu urcite pristal ..... a ine si ani nezasluzil.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

čo neplatí len pre nadmerne inteligentných ľudí

pri čítaní jeho životopisu sa zdá, že tento človek nič nedotiahol do konca, je to pri jeho profesúrach a tituloch paradox, a jeho pokrivené myslenie ho priviedlo na šibenicu. nebyť doby, nikdy mu žiadne z jeho vyšších ambícií nevyjdu. vyšli - aspoň na chvíľu sa mu ambície naplnili.

veľa vďaky v tom nebolo ... a nie je.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

nemyslim si , ze Vojtech Tuka by stal za nejaku diskusiu....

 

 

vcera sme si pripomenuli 70. vyrocie od smrti prvého prezidenta a jedneho z hlavnych zakladatelov Československej republiky Tomaša Garique Masaryka .

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Z politikov som hlasoval za Štúra, Hurbana, Štefánika.

 

Z vedy a kultúry za Benku, Bela a Hviezdoslava.

 

 

Vo vede a kultúre mi chýba Adam František Kollár a namiesto Dočolomanského by som tam skôr dal Jozefa Kronera.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...
  • Pred 2 mesiacmi...

Nie celkom, Jozef, predsa len je chápaný ako protagonista pokusu o zmenu a jej násilné potlačenie, určite vniesol ľudský rozmer do politiky v tomto regióne. 1989emu predchádzali uznania Šanimu (doktorát Bolognskej univerzity) a tým sa aktivizovali Slováci a Česi. Zohral veľmi pozitívnu úlohu pri zmene. A dokázal sa v tomto období aj povzniesť aj nad ústrkmi niektorých protagonistov novembra (Tigrid-Havel).

 

Asi nie je celkom náhoda, že rodný dom Ľ. Štúra bol aj rodným domom A. Dubčeka.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vojtech Tuka

bol jeden obrovsky inteligentny clovek

Je jedno či bol alebo nebol inteligentný, za takého "Slováka" by sa každý mal len hanbiť.

 

 

Vo vede a kultúre mi chýba Adam František Kollár

Kollár tam fakt chýba hneď ho tam pridám. Kto by zaňho chcel hlasovať ale už nemôže tak nech mi napíše SS a upravím hlasovanie.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Jednoznačne naj Slovák bol Svätopluk.

Aj keď Svätopluka nemožno považovať za súčasť novodobých dejín, je nespochybniteľné, že v našich dejinách patrí medzi najvýznamnejšie osobnosti. Dokázal zjednotiť pod svoju nadvládu aj okolitých Slovanov, zabezpečiť si nezávislosť a za jeho vlády patrila Veľká Morava k európskym veľmociam.

 

Na druhej strane by sa mu dalo vyčítať napríklad to, že sa k moci dostal s podporou nemeckého cisára a zradou svojho strýca Rastislava a tiež Svätoplukove prenasledovanie Metoda a jeho stúpencov.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

Jozef, ja som Svätopluka za Slováka ani neoznačil, iba som reagoval na predošlý príspevok. V tejto otázke sa nezhodujú ani historici. Ale Veľkú Moravu a teda aj Svätopluka za súčasť našich dejín považovať možno.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Cactales iba súhlas , a vôbec Veľká Morava historicky vždy dávala Slovákom príklad samostatnosti riadiť si svoje veci bez cudzej prítomnosti, i keď je ťažko hovoriť v tej dobe o Slovákoch, ale boli to naši predkovia .... :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

keďže sa tu do k novodobým najslovákom primiešali aj nenovodobí, je tu jeden článok, záznam jednej prednášky o toľko ´hľadanej´ Samovej ríši, Svätoplukovom území, Veľkomoravskej ríši a osídlení oblastí, o ktoré sa dodnes vedú spory ... oplatí sa prečítať

 

celkový pohľad

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 7 mesiacmi...

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz

×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov