Skočiť na obsah

Evanjelická cirkev


Sniper

Odporúčané príspevky

Je tu nejaký evanjelik? Predpokladám že Evanjelici sú zároveň Protestati a aj Luteráni, je tak?

 

Koho majú evanjelici za hlavu svojej cirkvi? Rýchlo, mám to otázku na prijímačkách :lol:

 

Hlavou všetkých evanjelických cirkví je:

  • pápež (toho nie, to má RKC :) )
  • arcibiskup
  • reverend Moon
  • nemajú žiadnu hlavu
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 mesiacmi...

Je tu nejaký evanjelik? Predpokladám že Evanjelici sú zároveň Protestati a aj Luteráni, je tak?

 

Koho majú evanjelici za hlavu svojej cirkvi? Rýchlo, mám to otázku na prijímačkách :)

 

Hlavou všetkých evanjelických cirkví je:

  • pápež (toho nie, to má RKC :lol: )
  • arcibiskup
  • reverend Moon
  • nemajú žiadnu hlavu

 

Tiez som katolik, z tychto troch moznosti je urcite spravna odpove, ze nemaju žiadnu hlavu, v tom som si upne isty. Nechcem evanjelikov kritizovat, nic take, ale naozaj mam poriadny chaos v tom, ze ako su popreplietane nazvy: luteran, evanjelik, protestant, reformovani a pod. Naozaj sa z toho neviem vysomarit, mozno pomoze toto:

 

http://www.evanjelik.sk/node/1969

http://www.evanjelik.sk/node/2667?page=2

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Evanjelici nemajú žiadnu hlavu analogickú pápežovi alebo dalajlámovi.

 

Na národnej úrovni majú generálneho biskupa, biskupov distriktov a biskupov.

 

Potom existuje Svetový luteránsky zväz, združenie luteránskych cirkví. Tam sú volení prezident a viceprezidenti na určité časové obdobie.

 

" V dňoch 20. až 27. marca sa vo švédskom Lunde konalo zasadnutie Rady Svetového luteránskeho zväzu. V období medzi valnými zhromaždeniami je Rada najvyšším rozhodovacím orgánom tohto spoločenstva, ktoré tvorí 140 členských cirkví v 78 krajinách sveta. Zväz združuje 66,7 milióna evanjelikov. Súčasťou zasadnutia Rady boli aj oslavy 60. výročia vzniku Svetového luteránskeho zväzu, ktorý založili v roku 1947 práve v Lunde. Evanjelickú cirkev augsburského vyznania na Slovensku na tomto jubilejnom zasadnutí zastupovali generálny biskup Miloš Klátik, koordinátorka práce so ženami Magdaléna Ševčíková a člen Rady a bývalý generálny biskup Július Filo. "

http://infobox.kapitula.sk/index.php?loc=v...id=2&val=14

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Luteráni mali a maju nezastupitelne zastupenie v nasej Slovenskej krestanskej cirkvi. I ked Slovensko je povazovane za katolicke, nebolo tomu vzdy tak. Stacilo ak by sme sa presunuli casom do 17.storocia a zistili by sme, ze na Slovensku bolo viac ako 80% veriacich evanjelikov, ale to urcite mnohi ovladate.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 mesiacmi...
  • Pred 4 rokmi...

V predchádzajúcej nedele (27. januára) skončil sa týždeň modlitieb za jednotu kresťanov.

Na našej rímsko-katolíckej cirkvi bol pozvaný evanjelický pastor, účasťnil si vo sv. omši,

na ktoré dal kázeň. Či sa na Slovensku konala aj takáto Ekumenická Bohoslužba?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

konali sa, ako pozerám, na viacerých miestach a vo viacerých kostoloch :

https://www.google.s...iw=1252&bih=572

 

aj naopak, evanjelici a gréckokatolíci pozývali do svojich kostolov katolíkov:

http://rkcvtjuh.edupage.org/ evanjelický kostol

http://www.grk-trhoviste.estranky.sk/clanky/spravy/tyzden-modlitieb-za-jednotu-krestanov-2013.html gréckokatolícky kostol

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

konali sa, ako pozerám, na viacerých miestach a vo viacerých kostoloch :

aj naopak, evanjelici a gréckokatolíci pozývali do svojich kostolov katolíkov:

Game vďaka za tieto vygooglovane články. Pri čase, keď je prečítam :reading:

 

sa pamatam, ako mama rozpravala, ze dostali aj so spoluziackou trest

od pana farara (katolickeho), ze sa isli pozriet na bohosluzby k evanjelikom....

 

U nas starší ľudia si pamätajú aj ako bolo povedané:

"kto vstúpi k protestantské cirkvi - akoby pošliapal Panny Márie".

 

btw. z niektorých názorov pána Pastora, które kázal na tieto ekumenickej kázni šokovalo ma ešte dnes. :hanba:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

... pred svojím evanjelickým kolegom ?

- akom evanjelickým kolegom ?

Možno, že hlboko vnútri kostola sedeli evanjelici v laviciach,

ale Pastor u oltára bol iba v spoločnosti troch katolíckych kňazov

 

PS. v rámci týždňa modlitieb za jednotu kresťanov, som sa pozrel na niekoľko odkazov,

ktoré pripevnili ste v predchádzajúcom príspevku.

 

Zapáčila sa mi stránka o Gréckokatolíckej cirkvi a najmä článok Ježišovej modlitby srdca.

Je to priklad povznášajúci modlitby ako protijed na môj evanjelický šok :)

 

Odporúčam každému, kto je v súčasnosti zažíva akosi šok (chandru)

 

(tento článok v *.pdf je pripravený na tlač, ako kompilácia A4 / A5 )

 

http://www.grkat.nfo...y/klk/isusm.pdf

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pýtala som sa preto, lebo si tu napísal toto :

Na našej rímsko-katolíckej cirkvi bol pozvaný evanjelický pastor, účasťnil si vo sv. omši,

na ktoré dal kázeň.

 

takže bol tam evanjelický pastor kostole, či nebol ?
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 11 mesiacmi...

V 1998 som bola v nemocnici, boli sme tam 3 na izbe a obe moje spolupacientky boli evanjeličky, boli to skvelé ženské. jedna z nich bola dokonca manželkou farára. rada na ne spomínam, boli sme taká veselá izba, furt sme sa rehotali, bola s nami taká sranda, že jedna presmutná pacientka si pýtala, aby ju dali na izbu k nám.

Tiež ešte keď moje decko spievalo a chodilo na vystúpenia (mala 10 rokov), tak ju+tých 3 ostatných  vozil ev. farár z ...juj, teraz si nespomeniem, skade, len viem, že kdesi na Záhorí poblíž Myjavy. Bol to taký mladý chalan, akurát mal pred ženbou. Mladá na neho dodnes spomína a občas si napíšu pár slov. A div sa svete, pôsobil presne tam, odkiaľ bola jedna z tých mojich spolupacientok, aj sa poznali. Aký je svet malý.

Keď sme u tej histórie, aj kopa národných buditeľov boli evanjelici (protestanti, luteráni, ako chcete).

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

k nazvom,   slovenski evanjelici su vacsinou luterani,    teda ausburgskeho vyznania, odkazju sa na Luthera,    okrem toho su tu reformovani, vacsinou madari a ti sa odkazuju na Kalvina.

Protestanti je spolocny nazov pre nich a dalsich,     neprehladne je to hlavne  v amerike kde su snad tisice protestantských cirkvi

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

dík za objasnenie...že Maďari sú mnohí kalvíni (podľa Kalvina) a u nás luteráni(podľa Luthera - raz som bola na evanjelickej bohoslužbe a im tam viseli obrazy Luthera) -  to som vedela.

Ale to ostatné nie. Potom aj baptisti, metodisti a podobní sú vlastne reformovaní kresťania - je to podobné ako luteráni či kalvíni. Alebo to tak nie je?

A ešte kam zaradiť mormónov? Je to tak 20 rokov, keď sa k nám nanominovali dvaja mormóni, spočiatku som nechcela, ale nakoniec som pristala na ich návštevy, a ukázali sa ako veľmi rozhľadení vzdelaní a múdri ľudia, dalo sa s nimi baviť naozaj o čomkoľvek. jeden z nich bol dokonca Indián z kmeňa zabudla som už, akého (no, bol normálne oblečený, nemal ani kožený mundúr, ani  pončo a ani čelenku z orlích pier) - a vynikajúco hral na klavíri. Nakoniec tých návštev bolo asi 8, boli to dobré diskusie, ale aj príjemne strávené chvíle.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 mesiacmi...

Ja som len vlažný evanjelik, ale viem že si vystačíme s Kristom. Nepotrebujeme Vatikán, tatka pápeža, množstvo svätých (každého potvrdeného regulérnym zázrakom) a viac náboženských šarží ako je vojenských.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov