Skočiť na obsah

Rozdiely medzi regiónmi


RoSo

Odporúčané príspevky

Banská Bystrica 30. marca (TASR) - Za najdôlezitejsiu úlohu novej vlády oznacil prezident SR Ivan Gasparovic pocas dnesnej návstevy v Banskej Bystrici odstránenie velkých rozdielov medzi jednotlivými regiónmi na Slovensku. Najmä v oblasti sociálneho postavenia obcanov, rozvoja ekonomiky a prílevu nových investícií. Bude musiet hladat pozície na získavanie nových pracovných síl. Pri riesení naznacených problémov si nová vláda neporadí bez pomoci krajov a okresov. "Jednotlivé rezorty a ministri ma musia informovat, co pozadujú regióny a ako to chcú riesit. Je tam velký priestor na vyjadrenie sa aj pre mna. Potom spolu s regiónmi môzeme k jednotlivým problémom zaujat stanovisko," uviedol prezident na margo svojich kompetencií.

 

Banskobystrický kraj povazuje Gasparovic za región, v ktorom po zániku klúcových fabrík po roku 1990 nevznikli adekvátne pracovné miesta. Chýbajú v nom najmä investície. Preto by vláda mala vytvorit podmienky na vznik nových malých a stredných podnikatelov, nových pracovných prílezitostí. V súvislosti s riesením rómskej problematiky, ako uviedol prezident, existujú rôzne projekty, len ich treba realizovat. Aj vláda prijala program vzdelávania rómskeho etnika. "Vzdelanie je základom na asimiláciu rómskych obcanov do spolocnosti. Myslím si, ze ak aj nájdeme koncepcie, uz nie sme takí dôrazní a dôkladní pri ich realizácii," zdôraznil Gasparovic.

 

 

 

Čo si myslíte o rozdieloch medzi regiónmi? Dá sa to riešiť, alebo to bude tak vždy? Je to len problém Slovenska, alebo je to tak vypuklé aj v krajinách EU? Môže to riešiť iba vláda, alebo na to môžu mať vplyv aj VUC a primátori, či starostovia? Alebo je to neriešiteľné a mali by sme sa zamyslieť nad vlastnou pracovnou mobilitou?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Odpovedí 60
  • Vytvorené
  • Posledná odpoveď

Top prispievatelia v tejto téme

  • Nokia

    14

  • Sniper

    12

  • slimak

    8

  • RoSo

    7

Top prispievatelia v tejto téme

staci sa pozret po okolitych krajinach v EU, kazda ma rozvinute a menej rozvinute regiony

Na to, že Slovensko je pomerne malou krajinou, sú tu až príliš veľké rozdiely medzi regiónmi. Myslím že to bolo označené ako európsky unikát.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

dnes mám citátový deň .... samozrejme sú obrovské rozdiely medzi regiónmi.... mám takú prácu, že prichádzam občas do styku s ľuďmi z obcí a kútov Slovenska, o ktorých som v živote nepočula.... robia na západnomSlovensku tú najťažšiu robotu a peniaze idú domov.... ľudia, korí v štyridsiatke vyzerajú na šesťdesiat.... nie je to zrejme jednoduché....

 

 

"Novohrad a Gemer aj podľa SOPK patria medzi najzaostalejšie regióny

Okresy Lučenec, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Revúca a Poltár patria medzi tie, v ktorých je najvyššia nezamestnanosť.

 

Lučenec 10. marca (TASR) - Okresy Lučenec, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Revúca a Poltár patria medzi tie, v ktorých je najvyššia nezamestnanosť. Upozornili na to predstavitelia Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK), štátnej správy, samosprávy a podnikatelia z regiónov Novohrad a Gemer na dnešnom stretnutí v Lučenci. Prítomná na ňom bola aj ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny SR Iveta Radičová, ako aj zástupcovia Ministerstva hospodárstva (MH) SR, SOPK, Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) a predstavitelia firiem z uvedených regiónov.

 

"Hlavnou bariérou rozvoja týchto regiónov je neexistencia vládnej regionálnej politiky. V dôsledku toho sa veľmi dynamicky prehlbujú rozdiely medzi regiónmi Slovenska. Je neúnosné, aby na takej malej rozlohe, ako je Slovensko, boli až takéto ekonomické rozdiely," uviedol predseda BBSK Milan Murgaš.

 

Za druhú hlavnú príčinu zmienených rozdielov medzi regiónmi označil dopravnú zaostalosť a za tretiu neexistenciu zladenia štruktúry vzdelávania, a to medzi požiadavkami na pracovnú silu a tým, čo školy pripravujú. Vážnym kritériom zaostávania je aj chýbajúci informačný systém medzi samosprávami na jednej strane a podnikateľskými subjektmi na druhej strane, dodal Murgaš.

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

Rubrika: Agentúrne správy Publikované: 10. 3. 2006

Autor: TASR

"

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

V meste, v ktorom som kedysi býval, väčšina ľudí odchádza za prácou na západ Slovenska alebo do Čiech. Odpracujú tam vyše 200 hodín mesačne, aby si priniesli domov 12.000 Sk čistého. Ten, komu sa podarí uchytiť doma, nemá príjem vyšší než osem tisíc.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

No, pán Fico už musí byť premiérom, urobí veľké ústupky a ja som zvedavý hlavne na tie programové - kto dostane aký rezort je pre mňa nepodstatné.

 

A k tej prehre Bratislavy - niečo pravdy na tom je. Trochu diéty nezaškodí.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

suhlasim s darkmanom, nebola by som proti znizovaniu cien v BA :) napr take byty su tu nehorazne drahe...

 

mozno tu su vyssie platy a vyssia zivotna uroven, ale aj tak to nie je take jednoduche ako to vela ludi vidi, ze bratislavcania su ti zli, lebo maju vela penazi a vsetka pozornost sa sutreduje na nich :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja zase súhlasím so všetkými, ktorý by si mohli myslieť, že táto debata patrí do inej témy.

 

Zaujímal by ma váš pohľad na nutnosť koalície SMER-u s pravicovými stranami. Myslíte, že to obrúsi jeho program?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

Našiel som túto mapku:

Obrázok

Hovorí o regionálnych rozdieloch v SR, o čom bude táto téma. Len sa mi akosi nezdá, HDP TN kraja je nižší ako HDP BB? To je mi dosť podozrivé, keďže prakticky celá južná časť BB kraja patrí medzi najchudobnejšie oblasti v SR.

Aj nezamestnanosť v ZA kraji sa mi zdá akosi podozrivo vysoká.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

hehe som sa pekne zasmial ze vraj na vychode 16 768 :lol: no je to z casti mozne ale ti co robili ten prieskum tak asi len pri KE -USSsteel-u to "skumali" a dalej uz nesli...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Axel, ono to sedi. ked si zoberies pocet obyvatelov TN kraja a BB kraja, ktori pracuju, tak BB je asi v prevahe. lenze je tam nizsi priemerny plat, takze sa to takmer vyrovnava.

 

vsetko je to v hrubom

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

hehe som sa pekne zasmial ze vraj na vychode 16 768 :lol: no je to z casti mozne ale ti co robili ten prieskum tak asi len pri KE -USSsteel-u to "skumali" a dalej uz nesli...

Košice to tak držia hore, iba Košice. A najmä USS Steel, ako si správne poznamenal

 

a by ma zaujimalo ci to je v hrubom ci cistom

v hrubom, čistý plat závisí od viacero faktorov a výsledky v mapke by boli veľmi nepresné

 

Axel, ono to sedi. ked si zoberies pocet obyvatelov TN kraja a BB kraja, ktori pracuju, tak BB je asi v prevahe. lenze je tam nizsi priemerny plat, takze sa to takmer vyrovnava.

Hoci TN má menej obyvateľov (myslím že najmenej vôbec, neviem presne), lenže porovnaj tú nezamestnosť. V TN nepracuje 8 ľudí zo 100, ale v BB už je to 23 zo 100.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

cisty plat zavysi od odvodov ktore su 13.4%, dane co je 19% a odpocitatelnej polozky, ktora je variabilna, takze az take velke nepresnosti pri vypocte cisteho platu by tam az tak neboli

 

ale 23200 v hrubom v ba mi neprijde ako priemerny plat..ale ako som uz povedal, kedze tu mame manazerov so 150tisicovymi platmi, oni ten priemer zvysuju

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

cisty plat zavysi od odvodov ktore su 13.4%, dane co je 19% a odpocitatelnej polozky

Nezabúdaj že čistý plat závisí aj od toho či si ženatý a máš deti. A ani to nie je jediný ovplyvňujúci faktor.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

axel sak to mas odpocitatelnu polozku a ta zavisi od toho ci mas rodinu deti atd... ale nieje to az taky strasny rozdiel, vies mal som skusku z uctovnictva :lol:

 

off topic: skoro som sa zlakol tvojho avatara :) :) ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ale nieje to az taky strasny rozdiel

Neviem na základe akých kritérií sa počítala hrubá priemerná mesačná mzda. Záleží od toho či je tam zarátaný aj 13. a 14. plat.

 

A čo sa týka toho "strašného rozdielu" ty si ho videl na skúške z účtovníctva. Ja som ho videl na výplatnej páske. Čo myslíš čomu verím viac? :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz

×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov