Skočiť na obsah

Rozdiely medzi regiónmi


RoSo

Odporúčané príspevky

Zaujímavá (ako pre koho) informácia, BA kraj už je piaty najvýkonnejší región v EÚ, predbehol aj Prahu

  • Vnútorný Londýn (Británia) 331%
  • Luxemburg (Luxembursko) 266%
  • Brusel (Belgicko) 223%
  • Hamburg (Nemecko) 188%
  • Bratislavský kraj (Slovensko) 178%
  • Ile de France (Francúzsko) 177%
  • Praha (Česko) 175%
  • Štokholm (Švédsko) 172%
  • Groningen (Holandsko) 170%
  • Aland (Fínsko) 166%

Celé Slovensko bolo v roku 2009 na úrovni 72,6 percenta únijného priemeru. Bratislavský kraj na spomínanej úrovni 177,8 percenta, západné Slovensko malo 68,4 percenta, stredné Slovensko 57,9 percenta a východné Slovensko 48,9 percenta HDP únie prepočítaného na paritu kúpnej sily.

 

Čítajte viac: http://spravy.pravda...1#ixzz1p0MdmZnZ

Drastický rozdiel je zapríčinený veľkým počtom ľudí, ktorí do BA za prácou dochádzajú, ale trvalé bydlisko majú inde, čo je aj prípad Luxemburska.

 

 

Porovnanie s rokom 2008

  • Bratislavský kraj 167 %
  • Západné Slovensko 69 %
  • Stredné Slovensko 59 %
  • Východné Slovensko 51 %
http://en.wikipedia...._European_Union

 

Ako vidieť, ostatné regióny Slovenska ešte ani nedosiahli predkrízovú úroveň.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...
  • Odpovedí 60
  • Vytvorené
  • Posledná odpoveď

Top prispievatelia v tejto téme

  • Nokia

    14

  • Sniper

    12

  • slimak

    8

  • RoSo

    7

Top prispievatelia v tejto téme

Drastický rozdiel je zapríčinený veľkým počtom ľudí, ktorí do BA za prácou dochádzajú, ale trvalé bydlisko majú inde, čo je aj prípad Luxemburska.

 

To mas skoro vsade, pretoze sa pocita HDP podla sidla firiem.... Takze firma moze mat sidlo v BA, ale fabriku v NR, kde vytvara podstatnu cast hodnot. No pocita sa to do HDP Bratislavy. V kazdom pade to ale je len taky povrchovy ukazovatel - o tomto obmedzeni sa vseobecne vie, takze nie je chapany ako pismo svate.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 5 rokmi...

https://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/452395-kazimir-pre-vychodniarov-je-lepsia-nitra-ako-dublin/

 

Revucan nepojde do Nitri. Mladi do aj Dublina. A je to stav dlhorocny ci vecny. Od nas nepojde do Nitri ani desat ludi z okresu.

 

Ked ta vyhanaju z miesta kde si zil,preco do Nitri? Aby si mal o sto euro viac? Ci v Nitre z toho vyziju  - ci maju pendlovat medzi Nitrou a Revucou? Preto tam mate Srbou. U nas ludia boli nauceni na vacsie peniaze. Aspon ti sikovnejsi.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

Výsledky testovania opäť potvrdili odlišnú úroveň znalostí detí z bohatších a chudobnejších regiónov Slovenska.

 

Výsledky jednotlivých škôl nebudú zverejnené. „Vyhýbame sa rebríčkovaniu škôl,povedala Lubyová. Školy podľa nej majú rôzne podmienky na prácu a fungovanie a verejné „rebríčkovanie by ich mohlo demotivovať, prípadne ich lákať, aby si výsledky prilepšovali.

 


×
 
mat2-1000x582.png
 
5 z 7
 

https://dennikn.sk/1002250/testovanie-piatakov-ukazalo-ze-rozdiel-medzi-vychodom-a-zapadom-slovenska-je-velmi-velky/?ref=cl

 

---------------

Tie rozdiely su len kvoli tomu, ze vidite - odkial sa ludia stahuju prec. To su okresy,kde je najmenej tych najlepsich.Tmavo fialova.

Kde je najviac romskych deti vidite podla cerveneho stlpca. Aj Zlteho.

Roznava mala aj dnes ma jedno z najkvalitnejsich gymnazii na Slovensku a o chvilu ho budu  moct zavriet.

 

Som sa tesil na ten test na rok. Zeby mozno vyslo, ze v meste v matike bude najlepsia romska skola. Ale to nechcu zverejnovat. Ale ak sa na rok dostanem k vysledkom - tak napisem. 

 

Inak dost nizko je aj Galanta(medzi Krupinouv a Spiskou). Najnizsia nezamestnanost. A stahuj sa tam medzi hlupakov a srbov.

 

Chalan spravil dvadsatsest z tridsiatich. A nepovedal by som ,ze to boli lahke priklady. Tie deviatacke sa mi zdali lahsie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

My sme okres tri doliny, tri mestecka. Dve doliny mensie dedidnky su skoro cisto romske. Ale co ma zarazilo bol prepad oproti minulemu roku.

 

U nas v okrese bolo testovanych deti 444 v Brezne o dvadsat menej. Pritom ma o viac ako 50% obyvatelov. Kosice okolie ma viac ako trojnasobok obyvatelov ale oproti nam netestovalo tretinu deti. Skusim Galantu. Galanta ma 95 000 obyvatelov testovali 776 deti my mame 40 000 obyvatelov a testovalo sa 444(trojky mi nejdu pisat) deti.

 

https://finweb.hnonline.sk/ekonomika/1677519-

 

https://finweb.hnonline.sk/ekonomika/1677519-

 

Zlate MOravce viac obyvatelov o stopadesiat deti menej testovanych.  Idem sa pohrat s tabulkou.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

BS 16260 132 0,008118 RA 40052 433 0,010811 BR 62298 414 0,006645 Petrz 110573 760 0,006873 TN 114116 947 0,008299 TS 36053 371 0,010290 ML 12119 56 0,004621 PU 44434 331 0,007449 BY 30 732 320 0,010413 KN 102599 732 0,007135 RS 84518 624 0,007383

Bud nas chceli lustrovat(teda o dvadsat rokov tu planuje niekto postavit obriu tovarnu),alebo mame na pocet dochodcov najviac deti. K nam sa priblizila Trstena a Bytca. Tie ostatne okresy vo vybere su Stiavnica,Revuca,Brezno,Petrzalka,Trencin,Trstena,Medzilaborce,Puchov,Bytca,Komarno,Sobota.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

trochu ako keby som čítala o okolí BA.

železnica, ktorá tu viedla z bratislavy pred pár desaťročiami vyťažená a používaná, končí tu v centre mesta.

 

namiesto železnice sa zaviedli autobusy.

po čase autobusy prestali stačiť, je ich stále viac. prichádzajú už narvané jeden za druhým z Malaciek, niektoré berú aj dediny,

niektoré odtiaľto rovno do BA, niektoré cez Záh. Bystricu do BA.

niektoré začínajú svoju púť tu v meste, stále to nestačí.

ráno od piatej v kuse.

 

po tom, ako sa tieto oblasti okolo stali domovom celých nových štvrtí ľudí pracujúcich v BA, ich deti asi z polovice stále chodia do BA do školy,

sa k autobusom pripojili prúdy áut... dostať sa v niektoré časy do BA je úplne na nervy, dostať sa peši cez prúdy áut cez Hlavnú ulicu v meste je nemožné.

 

a železničná stanica v samom srdci mesta  je zabednená, koľaje ešte pred pár rokmi prijímali aspoň nejaké nákladné vlaky, už neprijímajú, hrdzavejú a železnica odtiaľto smerom na Devínske jazero, Devín a Bratislavu odtiaľto priamo z centra mesta hrdzavie.

 

to znamená, že aj do mesta chodia obrovské kamióny do podnikov a na zásobovanie, motajú sa tu aj s prívesmi ako bezprizorní, mesto tomu vôbec nie je prispôsobené, toto mesto je známe tým, že ulice sú úzke a krivé a ohnuté takmer všetky, rovné ulice tu nájsť je umenie, ani len vysvetliť kamionistom, kade majú ísť, nie je jednoduché.

 

fučia tu autá, autobusy, zdravý vzduch, železnicu predsa nepotrebujeme .

 

dostať sa tou železnicou svojho času do BA bolo kratšie ako dnes, keď je ráno ucpaté všetko autami a autobusmi a postupe sa krok sun krok.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ten graf je vypovedny. Rozdiely medzi regionmi sa daju vnimat vo viacerych rovinach. Stravil som niekolko rokov na Kysuciach a na Orave. Bezny clovek by to nazval hladovymi dolinami, ale nie je tomu celkom tak. Obce, niekto by povedal ze zapadakovy su upravene, baraky vynovene, okolie je ciste, auta nie prave najlacnejsie (bez 4x4 SUV si tam v zime naozaj ani nepipnes) zeny su zvacsa same doma a chlapi robia nacierno napriklad v Nemecku. Ti ludia uz mozno vo vzdelani ani nevidia devizu do buducnosti.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Game inteligentnejsi Revucan pojde k tebe -do tvojho mesta Sali? Ci Bratislavi? Pojde tam kde je to normalnejsie a lepsie.

 

Danko sa dostal do parlamentu.

 

A vrati sa len tam kde je to normalnejsie. On mal dovod.  Pucik.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz

×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov