Skočiť na obsah

Zatmenia Mesiaca, zaujímavosti o Mesiaci


game

Odporúčané príspevky

No a čo ti nie je vlastne jasné? Mesiac vidieť spolu so Slnkom naraz na oblohe je možné prakticky celý mesiac. Aj v splne, keď vychádza Slnko, lebo Mesiac je dostatočne veľký na to, aby ho bolo možné zazrieť aj na modrej oblohe, aj keď sa vyžaduje lepší zrak. Skôr sa "súťaží" o to, kto ho prvý zazrie čo najskôr po nove.

 

post-2-0-45371300-1517215325.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

z tej Adyho otázky mi okamžite napadlo - kedysi veľmi veľmi dávno mi otec hovoril jedno vraj arabské príslovie:

Nikdy neuvidíš naraz na nebi aj Slnko aj Mesiac.

 

nekontrolovala som, či je to pravda, platiaca pre tamojšiu šírku rovnobežiek, len viem, že sme o tom vtedy hovorili a vždy si na to spomeniem a odvtedy nad tým občas meditujem,

keď na našom nebi vidieť občas pekne naraz aj Slnko aj Mesiac...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

z tej Adyho otázky mi okamžite napadlo - kedysi veľmi veľmi dávno mi otec hovoril jedno vraj arabské príslovie:

Nikdy neuvidíš naraz na nebi aj Slnko aj Mesiac.

 

nekontrolovala som, či je to pravda, platiaca pre tamojšiu šírku rovnobežiek, len viem, že sme o tom vtedy hovorili a vždy si na to spomeniem a odvtedy nad tým občas meditujem,

keď na našom nebi vidieť občas pekne naraz aj Slnko aj Mesiac...

 

moja otazka znela na Mesiac v splne

 

to, ci vidime Mesiac v splne, urcuje vzajomna poloha Slnka, Mesiaca a pozorovatela

to, ci vidime Slnko je rotacia Zeme

 

mna zaujima sucasna viditelnost Slnka a Mesiaca v splne

 

hernajs, kde je "zobracka", ked ho clovek potrebuje???

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

dnes som si experimentalne potvrdil, co som si predvcerom myslel

akurat, ze som nemal fotak a z autobusu to aj tak neslo... cca 7,15 rano - ziara na JV, ale slnko este nevidno; ziara na cca Z, ale mesiac uz nevidno

 

a tu je to vypocitane

post-2373-0-85360600-1517435026.jpg

 

hm, nedaval som sem uz ten obrazok vcera ???


a toto odfotil jeden manik vcera - Hostýn

 

post-2373-0-16150000-1517435954.jpg

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 5 mesiacmi...

v piatok nás čaká mesačné divadlo - keď len nebudú mraky a Mesiac bude jasný, plný a viditeľný...

 

27. júla nastane najdlhšie úplné zatmenie Mesiaca v tomto storočí.

v blízkosti Mesiaca sa bude nachádzať aj nápadný červený objekt - Mars
 
post-3-0-40720600-1532542538.png

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mozno som sa to uz pytal. Preco su mesiac a Slnko nad horizontom vacsie ako vysoko na oblohe? U nas v meste ked bolo zatmenie povypinali aj poulicne osvetlenie. Ja som povypinal tiez svetla,len tablet pekne svietil cez okno. Bola tma ako v rohu. Lebo bolo jemne zamracene,sem tam vykukla nejaka hviezda.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

o tej veľkosti nad horizontom je viacero teórií, niektoré boli hodne populárne, ale zatiaľ sa ani jedna neukázala ako skutočne skutočne overená a pravdivá, o niektorých sa tu tuším už písalo pred časom...

 

jedna z posledných je, že Mesiac vysoko na oblohe je bodom vo veľkom prázdnom priestore, ktorý ho pre nás opticky zmenšuje... keď je nad horizontom, je viditeľný pri iných detailoch, pri ktorých sa javí ako veľký... ale tiež je to len teória.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vnímavejší, pozorujúc Mesiac a Slnko zdanlivo väčšie priobzore, ako vysoko nad ním, sú ochotní pripustiť jej deformáciu

 

Ked si to date do google,je tam najaky odborny text,ale tu vetu dokoncenie som nenasiel. AJ fotka polmesiaca je zaujimava. Som si ju vytlacil. A vyslo mi,ze osvetlena cast ma pr. 3,5 cm priemer a neosvetlena 3cm. a ked pridas(pripocitas) tie 3cm k 9 milimetrom osvetleneho nahrubiemu miestu je to 3,9 cm. A mne sa to tak javi aj volnym okom.

 

Iste tam su aj nejake podmienky v atmosfere. Ze dlhsie prenika svetlo cez atmosveru a na tej dlzke moze mat rozne vlastnosti, teplotu,tlak a podobne. Su fotky ktore zachycuju kopce, ktore za normalnych - rep.istych podmienok nieje mozne vidiet,lebo su za kopcami.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Iste tam su aj nejake podmienky v atmosfere. Ze dlhsie prenika svetlo cez atmosveru a na tej dlzke moze mat rozne vlastnosti, teplotu,tlak a podobne.

toto je a bola tiež jedna z populárnych teórií, ešte sme tu o nej nedávno tuším písali ako o skutočne vážnej teórii: že pozeráme na Mesiac a Slnko nad horizontom cez širšiu vrstvu atmosféry a tá pôsobí ako šošovka, ale vlastne je to stale zaradene medzi ostatne teorie, aj ked je to pravdepodobne :-)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Na vytvorenie šošovky nestačí vytvoriť iba opticky hustejšie prostredie. Ak sa budeš pozerať cez rovnú platňu skla s ľubovoľným indexom lomu, alebo hrúbkou platne, objekt sa nezväčší. Na vytvorenie fokusačného efektu potrebuješ, aby lúč svetla vstupoval na zakrivenú plochu a do prostredia s iným indexom lomu. V tomto prípade podľa Snellovho zákona dochádza k lomu svetelného lúča, ktorého uhol závisí od indexu lomu a zakrivenia plochy. A to sa podľa mňa deje na horizonte. Vysoko na oblohe je atmosféra ekvivalentná rovnej sklenenej platni s konštantnou hrúbkou. Naproti tomu na horizonte predstavuje atmosféra plochu ekvivalentnú povrchu guľovej plochy s indexom lomu n > 1. No nie je to zas až tak jednoduché, lebo atmosféra s výškou redne a index lomu v atmosfére s výškou klesá. Uhol ohybu je teda navyše aj funkciou výšky nad horizontom. Iná otázka je, prečo u nás nevidíme tak veľký Mesiac pri západe, aký je publikovaný v niektorých lokalitách na planéte. Aj to má fyzikálne vysvetlenie. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To ozaj na to nieje vysvetlenie? Ja som si myslel,ze kazdy ucitel fyziky to musi vediet vysvetlit  detom tak aby to pochopili.

 

Mesiac pri zapade. Ja som toto videl len na dovolenke. CI v petrzalke na najvyssom poschodi. U nas doma som si to nikdy nevsimol,az kym som sa neprestahoval. Do cinziaku - odtial slnko byvalo niekedy neskutocne velke - neprekazali mu hori.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To ozaj na to nieje vysvetlenie? 

 

Veď som sa snažil to vysvetliť. Skús ponoriť lyžičku do pohára s vodou (radšej z vínom) a uvidíš, že lyžička sa "zväčší".

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tu si sa to snazil vysvetlit?

 

Na vytvorenie fokusačného efektu potrebuješ, aby lúč svetla vstupoval na zakrivenú plochu a do prostredia s iným indexom lomu. V tomto prípade podľa Snellovho zákona dochádza k lomu svetelného lúča, ktorého uhol závisí od indexu lomu a zakrivenia plochy. A to sa podľa mňa deje na horizonte.

 

Ja si v podstate to vysvetlujem  - ak spravne rozumiem tvojim slovam rovnako. Mna zaraza - ze to nieje v ucebniciach. Ze to nieje overene potvrdene,ci je? Isto musi byt.  Nakoniec pises,ze podla teba sa tak deje a podla niekoho ineho ako?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 5 mesiacmi...

v pondelok bolo ďalšie zatmenie Mesiaca, v tomto počasí nám to viacerým uniklo a nechcelo sa čučať na Mesiac...

ovšem toto zatmenie prinieslo jednu zvláštnosť :)

 

počas zatmenia do Meisaca narazil meteorit. Podľa astrofyzika, ktorý ho objavil a tak trochu očakával, mal vraj okolo 2 kíl a mohol byť veľký ako futbalová lopta.

 

https://tech.sme.sk/c/22035774/pocas-zatmenia-do-mesiaca-narazil-meteoroid-zachytili-ho-na-videu.html

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 11 mesiacmi...
  • Pred 4 týždňami...

pekný kúsok...
ale ako sa na neho hnevám, keď môj chatrný spánok je okolo splnu takmer na nule... och. :)

a nie, zďaleka s tým nie som sama, je to častejší jav, než si kto myslí...
záleží od kdečoho, ale 2-3 dni pred splnom, spln, 2-3 dni po splne, nie vždy je to celý týždeň, ale niekedy veru je.

krásny kúsok tam hore, že? :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...
  • Pred 2 rokmi...

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov