Skočiť na obsah

Zatmenia Mesiaca, zaujímavosti o Mesiaci


game

Odporúčané príspevky

a v sobotu večer 16. augusta bude ďalšie čiastočné zatmenie Mesiaca

zakryje sa 81 %, a zasa bude hnedočervený : )

 

.... pozorovateľné z celej Európy, aj na Slovensku. Večer 16. augusta u nás vyjde Mesiac približne o 19:53, krátko pred západom Slnka, ktorý nastane o 20:02. Zatmenie sa začne o 21:36, kedy Mesiac bude vstupovať do tieňa Zeme a východný okraj Mesiaca sa postupne sfarbí do oranžova až hnedočervena. Toto zvláštne sfarbenie je spôsobené ohybom a rozptylom slnečného svetla na prachových a aerosólových časticiach vo vysokých vrstvách zemskej atmosféry. Najväčšia fáza zatmenia nastane o 23:10, kedy až 81 percent priemeru Mesiaca bude ponoreného do tieňa Zeme, z ktorého bude vyčnievať len úzky jasný kosáčik na severnom okraji Mesiaca....

celý článok

 

 

možno nebudú mraky, tak nezabudnite pozrieť :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mesiac si vie vybrať, kedy sa zatmievať ... je zamračené od rána, hrubá vrstva mrakov ani nedovolí vidieť, kde mesiac vlastne je ... nie že zatmenie ... : (

 

 

 

edit 23:18

akoby si to vypočítal, medzi mrakmi sa vytvoril malý otvor, medzera, kde vykukol mesiac ... práve sa začal podľa času odkrývať ... tmavohnedý s úzkym kosákom na severnej strane :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

posielam aj ja svoju teda. je to krasna ukazka toho komu ako meral aparat svetelnost. ja som mal zapnute bodove meranie preto je na game-inej vidno to co je u mna beznadejne tmave. posral som to. skoda ze zrkadlovku mam na kinofilm.

 

Obrázok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nee, u mňa je príliš žiarivý ten svetlý zbytok, a nevidieť na ňom nič

u teba naopak, na svetlom je vidieť mapy

vlastne je to mesiac aj tak aj tak : )

myslím že podstatné je, že aspoň o dvoch už vieme, že pozerali zatmenie, a nemusíme preberať fotky z novín :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Bolo to nádherné a bolo dokonca skoro úplne jasno a hlavu som nesklonil s oblohy od 21:30 do 23:50 a teraz ma tak bolí krk. Ale nevadí stálo to zato i keď si to kukneme znova na silvestra 2008 tak ale treba vždy. :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...
  • Pred 1 rokom...

rok 2009 skončí maličkým zatmením Mesiaca ... dnes bol mesiac krásne viditeľný, uvidíme čo povie zajtra :lol:

 

31.12.2009 – čiastočné zatmenie Mesiaca, fáza zatmenia bude len malá :

 

Presne o 20.23 h totiž nastane maximálna fáza čiastočného zatmenia Mesiaca. Zakrytý tieňom Zeme bude Mesiac z 8,2 percenta, a tak sa bude javiť, akoby bol zospodu začmudený dymom. Týmto symbolickým úkazom sa zároveň skončí rok 2009, ktorý bol vyhlásený za rok astronómie.

...

Bude to na dlhý čas posledné zatmenie Mesiaca či Slnka pozorovateľné z našich zemepisných šírok. "Rok 2010 bude bez jediného zatmenia,"

zdroj: Pravda

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...
  • Pred 2 mesiacmi...

a zajtra zatmenie Mesiaca :

V stredu večer 15. júna nastane úplné zatmenie Mesiaca. V prípade priaznivého počasia sa bude takmer celý priebeh zatmenia dať pozorovať aj zo Slovenska, a to krátko po západe Slnka.

 

Mesiac začne vstupovať do tieňa Zeme ešte v čase, keď bude pod obzorom. Zatmenie sa začne o 20:22 a úplne sa skončí o 0:03 nasledujúceho dňa. V tom čase bude Mesiac pomerne nízko nad juhovýchodným a južným obzorom, čím bude podľa Júliusa Kozu z Astronomického ústavu SAV zatmenie mimoriadne fotogenické.

 

Čítajte viac: http://veda.sme.sk/c/5934393/v-stredu-nastane-zatmenie-mesiaca.html#ixzz1PHLdPM2n

ešte dúfať, že bude jasno :hmmm:
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No, ked bol nizko nad obzorom tak ho bolo ledva vidiet. Boli sme prave vonku, mimo svetiel, mimo civilizacie, a aj tak sme mali problem ho nad obzorom vidiet (v cervenom odtieni). Postupne odkryvanie mna osobne zaujialo viac.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

stále bol v mlžnom opare, naružovelé niečo, až keď vystúpil a takmer odokryl z tieňa, bol jasnejší a ako tak sa možno podarila jedna fotka, ale uvidím až zajtra ... a potom už zmizol nad barákom nadobro.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

zaciatok som kvoli oblakom nevidel ale koniec asi od 11:00 bolo videt pekne. A suhlasim s Darkmanom odkryvanie je velmi zaujimave. Omnoho viac ako 108 min uplneho zatmenia. Strom mi zavadzal tiez tak som isiel na ulicu aj ked tam bolo vela svetla.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

u nas nebolo vidiet skoro nic, kratko nato co sa ukazal mesiac prisli mraky, stihol som jeden zaber, ale ani ho tu radsej nedavam, nebola este tma a neslo to zaostrit

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

Mesiac. Stopy pobytu človeka ukázala po štyroch desaťročiach od pobytu na Mesiaci NASA:

 

NASA ukázala stopy ľudí na Mesiaci

 

Stopy po ľuďoch aj vozidle, prístroje, dokonca káble. Aj také detaily možno rozoznať na snímkach, ktoré ukazujú miesta, kde na Mesiaci pristál človek.

 

Erózia je na Mesiaci podstatne menšia, takže stopy po astronautoch vidieť aj po štyroch desaťročiach.

Odhaduje sa, že vďaka mikrometeoritom pozostatky po človeku zmiznú o desať až sto miliónov rokov.

Čítajte viac: http://veda.sme.sk/c...l#ixzz1XI4Jv2cX

 

nie je to úchvatné poznanie ? fascinuje ... raz keď už dávno nebudeme, bude po nás jediná pamiatka zrejme len stopa na Mesiaci,

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov