Skočiť na obsah

Darcovstvo orgánov


miracle

Odporúčané príspevky

Otázka "na telo" :
Súhlasili by ste s darovaním svojich orgánov na účely transplantácie niekomu, kto je na to odkázaný ? Mám na mysli odber orgánov u človeka v stave mozgovej smrti (spoľahlivo diagnostikovanej zákonne stanoveným postupom), kedy je mozog nenávratne stratený, ale ostatné telo ešte funkčné a udržiavané "pri živote" pomocou liekov a prístrojov. Odobrať možno skoro všetko - srdce, pľúca, obličky, pečeň, pankreas, črevá... a umožniť tak prežiť viacerým smrteľne chorým ľuďom (alebo ich prípadne zbaviť nutnosti dialýzy).
A rozmýšľali ste nad tým už niekedy v živote ? Pretože človeka v stave mozgovej smrti sa už spýtať nedá a lekári sa často spytujú príbuzných, či sa za svojho života o niečom takom vyjadril alebo nad tým vôbec zamýšľal, či by sa to prípadne zhodovalo s jeho názormi na život... Ak by ste súhlasili, zaujíma ma, prečo, ak nie, takisto skúste uviesť dôvody (náboženské presvedčenie... telo má ísť do hrobu neporušené... niekto sa možno nevie zmieriť s predstavou, že by s v jeho tele niekto po smrti "vŕtal"... inému naopak imponuje, že niečo z neho by naďalej žilo v tele niekoho iného...).
Tiež môže byť zaujímavé, ako by ste reagovali, keby vás napríklad lekári požiadali o súhlas na odber orgánov od vášho blízkeho príbuzného (manžela, dieťaťa, rodičov), s ktorým ste o tom nikdy predtým nehovorili a jeho názor nepoznáte. I do takejto situácie sa môže dostať každý z nás... i keď zákon súhlas príbuzných s odberom nevyžaduje.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Odpovedí 43
  • Vytvorené
  • Posledná odpoveď

Top prispievatelia v tejto téme

  • game

    7

  • weirdo

    7

  • miracle

    5

  • RoSo

    4

Top prispievatelia v tejto téme

Osobne mi nie je príjemné pri pomyslení na "vŕtanie" sa v tele, čiže pitvu, ale nie je to fuk? Ať si delaj, co chtej.

 

Skúsim to povedať takto. Súhlas s darovaním orgánov sa nevyžaduje. Za darcu orgánov sa u nás považuje každý, kto s tým písomne nevyjadril nesúhlas.

 

Osobne sa teda ako darca nehlásim, ale ani nebudem vyjadrovať nesúhlas. Ak to niekomu pomôže, budiž.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

myslim ze hej. suhlasil by som, resp nevyjadril by som nesuhlas, podla toho co piasal RoSo. mne by to uz potom asi aj tak na nic nebolo. a keby som mohol byt este uzitocny - tak preco nie?

 

keby som vystrel brka, rozdelte sa spravodlivo .. :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pre mňa je to doslova otázka "na telo" ...veľmi dlho sa tým niekde v podvedomí zaoberám.... a väčšinou sú moje myšlienky dosť chaotické

 

jedna moja časť sa stavia proti : prieči sa jej myšlienka, že ma rozoberú na súčiastky...

 

druhej časti je jasné, že mi to bude s odumretým mozgom vtedy už úplne jedno ...

 

ten problém je pre mňa skôr v tom, že sa mi neveľmi páči myšlienka smrti ... ale dôvody sú dosť iracionálne : ja rada viem o veciach ... a keď mozog nebude, nebudem o nich vedieť ... veď hovorím, že je to úplný nezmysel... https://www.freespace.sk/public/style_emoticons/#EMO_DIR#/smile.png

 

ale dobre, nie som ešte vnútorne na sto percent presvedčená, ale : keď ma to nebude bolieť, a na niečo ešte budem dobrá, nech ma teda rozkúskujú https://www.freespace.sk/public/style_emoticons/#EMO_DIR#/smile.png https://www.freespace.sk/public/style_emoticons/#EMO_DIR#/wink.png

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

zivych obvykle nerozoberaju :lol:

mohla by vsak nastat ina situacia - ze tvoj blizky pokrvny pribuzny (najcastejsie surodenec alebo dieta) bude potrebovat organ, bez ktoreho by si sa ty mohol zaobist (napr. jednu oblicku alebo kostnu dren). ak by si bol vhodny darca, co vtedy ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

zivych obvykle nerozoberaju :)

toto je vskutku potešujúce uistenie ;)

 

 

 

mohla by vsak nastat ina situacia - ze tvoj blizky pokrvny pribuzny (najcastejsie surodenec alebo dieta) bude potrebovat organ, bez ktoreho by si sa ty mohol zaobist (napr. jednu oblicku alebo kostnu dren). ak by si bol vhodny darca, co vtedy ?

je to zrejme otázka na weirda .... on chce najprv exitovať :)

ale už si to odporuje s tou prvou časťou - že živých nezvyknú rozoberať ... :lol: keď ide o záchranu vlastnej krvi, vlastného dieťaťa či súrodenca, idú zrejme bokom všetky výhrady...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

mohla by vsak nastat ina situacia - ze tvoj blizky pokrvny pribuzny (najcastejsie surodenec alebo dieta) bude potrebovat organ, bez ktoreho by si sa ty mohol zaobist (napr. jednu oblicku alebo kostnu dren). ak by si bol vhodny darca, co vtedy ?

 

Asi by som bol taký rozklepaný, že by ma mohli použiť na mútenie masla, ale aj tak by som to urobil. Žijeme pre naše deti, oni sú našou budúcnosťou.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

zivych obvykle nerozoberaju :lol:

mohla by vsak nastat ina situacia - ze tvoj blizky pokrvny pribuzny (najcastejsie surodenec alebo dieta) bude potrebovat organ, bez ktoreho by si sa ty mohol zaobist (napr. jednu oblicku alebo kostnu dren). ak by si bol vhodny darca, co vtedy ?

pre svojich blízkych človek zrejme v hraničnej situácii spraví aj viac, než daruje jednu obličku ...

 

 

ako je to s "obdarovaným" ?

na orgány sú poradovníky, čaká sa nniekedy dosť dlho, a občas sa aj nedočká ... neviem, je to tak ? ako sa k darovaným orgánom stavajú tí, ktorí ich dostanú ? je to vďačnosť niekomu neznámemu, očakávanie zázraku, obava z niečoho cudzieho ... ako to vlastne je ? nie sme všetci rovnakí, a na rovnaké situácie reagujeme rôzne ....

 

jedna zvláštna vec:

raz som čítala jedno veľmi zvláštne pojednanie... mám matný pocit, že to bol nejaký rozhovor v nejakom časopise ... s nejakým lekárom: je to zopár rokov dozadu, pamätám si len to gro :

 

považoval za samozrejmé a úplne prirodzené, že sa orgány darujú ťažko chorým, že sa zachraňujú predčasne narodené deti, že sa prevádzajú ťažké operácie už v maternici ....

na druhej strane však mal zároveň obavy: týmto všetkým sa zhoršuje genofond ľudstva .... deti, ľudia, ktoré by prirodzenou cestou neprežili, sú zachraňované, a tým sa určité úseky nášho genetického materiálu pomaly a iste znehodnocujú ....

 

čo vy na to ? nemala som vtedy z toho článku veľmi dobrý pocit .... a sú to už skutočne roky, čo som to čítala, a dodnes to vo mne zostalo .... odvtedy hľadám nejakú odpoveď, ale nenachádzam ... pri svojich najbližších by mi asi bol ukradnutý nejaký genofond ...

 

a dosť som premýšľala, či to sem mám napísať... nakoniec som to napísala .... nosím to v sebe roky a s nikým som sa o to nepodelila... už je načase to prevetrať ... a zrejme nadobro zabudnúť ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vylepšovať genofond odstránením slabých článkov chceli už nacisti. Ak by som mohol pomôcť svojmu dieťaťu, tak sa na celý ten ich nezmysel zvysoka *******. Darovanie orgánov nie je manipulácia s génmi, nie je to "hranie sa na Boha".

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

hm... prečo mi tento "rozhovor" toľké roky hniezdi v hlave ? práve preto, že to hovoril zrejme triezvy človek, ktorý sa považuje za rozumného vedca , alebo premýšľavého človeka, ktorému leží na srdci blaho ľudstva ....
stále viac prichádzam na to, že ľuďom sa v hlavách motajú občas veľmi divné myšlienky ...

od otázky na telo sme sa dostali trochu ďaleko.... ale ten človek to spojil ... a možno aj to zohralo svoju úlohu v mojej nerozhodnosti v tejto otázke .... neviem, a dokonca ani neviem, či má pravdu, alebo nie....

viem len, že za život najbližších by sme mnohí darovali všetko ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

priznam sa, az taky altruista, aby som daroval niekomu organ len tak (aj ked je pre neho zivotne dolezity), nie som a pravdepodobne by som to nespravil. ak by mi vsak slo o niekoho blizkeho, tak by nastala zvlastna situacia a nebolo by o com.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

game,

ten lekár mal naozaj zvláštny názor. Keď prežívanie slabých jedincov znižuje hodnotu celého ľudstva, prečo sa stal lekárom? Veď takto sa zaviazal pomáhať slabým prežiť.

 

Celá lekárska veda vznikla asi preto, že človek sa nechcel len tak prizerať, ako jeho blízki zomierajú a hľadal spôsoby, ako im pomôcť. Teraz máme tých možností veľa, tak prečo ich nevyužiť. A v dnešnej dobe, keď nikdy nevieme, či zajtra niekomu nešvihne a odpáli celú planétu, je pre mňa osobne dôležitejšie zachovanie "dnešného", existujúceho života ako myslieť na "hodnotu genetického materiálu" v ďalekej budúcnosti.

 

Tým nechcem povedať, že je mi jedno, čo bude o 30 alebo 100 rokov. Ale keby sme nechali slabých a chorých vymrieť, bol by náš genofond hodnotnejší? Stále by boli slabí a chorí ľudia, objavovali by sa nové choroby. Tak pomáhajme, kým môžme.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

mam spolubyvajucu zubarku, ktora pravidelne chodi na pitvy. ked som pocul, co tam s tymi telami robia, tak zmysel pre zachovanie vlastnej dostojnosti by mi branil poskytnut svoje telo na taketo ucely, aj keby na konci svietila este jedna nula naviac.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

kedy tedy po sebe hadzu pecienku, srdce a podobne ... otec este spominal, ze ked chodil an pitvy, tak hravali na mrtvolach karty ... akoze dakujem pekne, ale mojimi organmi sa ohadzovat nik nebude a ako kartovy stolik tiez nemienim sluzit

 

... 20 litrov mi nestoji za vedomie, ze po smrti pridem o vsetku dostojnost. posluzit dobremu ucelu - budiz, ale nie takymto sposobom.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ved okej, ale su aj taky pre ktoryhc je telo po smrti iba bezpredmetna schranka, pre tyhc to moze byt dobry kseft

isteže... tých dvadsať tisíc je zúfalá náplasť na boľačky tohto sveta....

snáď je po smrti telo bezcenná schránka .... nie snáď , ale iste je....

lenže ... to telo je síce schránka, ktorá odchádza do ničoty v okamihu smrti .... lenže to telo milovalo, dýchalo, bolo milované , rozprávalo a myslelo .... a hrať na ňom karty a ohadzovať sa jeho vnútornosťami je podľa mňa veľmi nedôstojné ....

isteže, aj medici sa musia na niečom učiť.... a to bezuzdné správanie je zrejme obrana proti tak blízkej prítomnosti smrti ....

lenže to studené tam pred nimi bol človek ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no teraz by som s tym nesuhlasil uz len pri pomysleni na to :lol: ale keby som bol mrtvy bolo by mi to uz aj tak jedno takze by som skor suhlasil ako nie ...ked mozem pomoct takymto sposobom inym ludom tak ano :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Určite by som sa nechcel nechať po smrti pitvať a okukávať, aj keď by to malo byť v záujme toho, aby sa zopár nezrelých medikov niečo naučilo, hoci potom už o tom nebudem vedieť. Ale to darcovstvo orgánov... Ak by to malo niekomu pomôcť zachrániť život, nie som proti...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz

×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov