Skočiť na obsah

V Guatemale jama zhltla domy /diery v zemi/


Sniper

Odporúčané príspevky

V piatok sa v hlavnom meste Guatemaly prepadlo niekoľko domov do obrovskej jamy. Jama vznikla pravdepodobne dôsledkom podmytia zeminy prasknutým odpadovým potrubím

 

Obrázok

 

Diera je hlboká okolo 100 metrov. Krátko pred prepadom sa v okolí slabo chvela zem a bolo počuť divné zvuky.

 

Obrázok

 

Obyvatelia okolitej štvrte tvrdili že divné zvuky z podzemia počuli už niekoľko týždňov predtým

 

Obrázok

 

Úrady po katastrofe z okolia následne evakuovali okolo 1000 ľudí z v súčasnosti pracujú na zabezpečení okolia

 

Obrázok

 

Obrázok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Odpovedí 35
  • Vytvorené
  • Posledná odpoveď

Top prispievatelia v tejto téme

  • game

    13

  • Sniper

    9

  • slimak

    3

  • Tom

    2

Top prispievatelia v tejto téme

Zverejnené obrázky

predstavila som si, že tu sedím a pod zadkom sa mi otvorí zem ... nepekná predstava

 

čím viac pozerám na tie fotky, tým sú desivejšie

ako studňa bez dna, tie steny sú ako vyrezané formičkou ... neuveriteľné

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

raz som videla niečo podobné na videu, akurát že to bola otvárajúca sa jama na diaľnici... fakt zlý pohľad /som mala potom strach sadnúť do auta a vyjsť na cestu :lol: /

 

žiaden mŕtvy?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

žiaden mŕtvy?

Ešte to neporátali. Ale veľa by ich nemalo byť.

 

Podobná jama, ale menšia, sa vytvorila vtedy pri Novákoch či Handlovej či kde, kde to tých štyroch baníkov zasypalo.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pokiaľ viem, v tých Novákoch ešte stále nenašli / alebo sa k nim ešte nedostali / nejakých zmiznutých baníkov ...

kedysi pred koncom minulého roka som o tom niekde čítala

 

niečo podobné bolo pred pár rokmi aj v Rakúsku - tiež sa prepadla zem nad baňou - len si vôbec neviem spomenúť, kedy to bolo ... nie je to tak dávno ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

:lol: Nevzbudzujú tie zábery pekné pocity... Taká diera v zemi, hlboká a tie hrany - naozaj ako vyrezané... A takéto niečo vzniklo zrejme podmytím kvôli prasknutému potrubiu? :) No tak tomu už hovorím sila.. Ale aj tak - mohlo samotné podmytie spôsobiť niečo takéto?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

skutočne desivé

- keby tie kraje mali nejaký spád, ale toto

šak to je vyrezaný valec

inak tie Nováky sú akoby prekliate, začínam sa báť, veď je to len asi 20km

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tieto 'sinkholes' môžu vzniknúť hocikde, kde preniká viac vody než je bežné. Stáva sa to aj na cestách, pod ktorými praskne potrubie a potom v týchto dierach miznú aj nákladné autá.

 

Obrázok

 

Obrázok

 

Väčšie sa mi nepodarilo nájsť.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

Podobne ako v Guatemale, aj v USA majú také isté problémy. Mestečko Daisetta v južnom Texase sa pomaly prepadáva do zeme. Príčina prepadávania nie je presne určená, ale predpokladá sa, že pod mestom vznikli obrovské kaverny, ktoré sú pozostatkom po vyťaženej rope, ktorá sa v relatívnej minulosti v okolí mesta ťažila vo veľkom. Mesto leží na veľkej solnej klenbe, ktorá sa pod vplyvom "zmeny prostredia" začala rozpúšťať a tým povrch zeme stratil stabilitu a prepadáva sa dole. Je možné že do dutín začala presakovať voda, ktorá soľnú klenbu rozpúšťa.

 

http://www.youtube.com/watch?v=iL9IPy74KII

 

http://www.youtube.com/watch?v=6TJRyzRUCXw

 

Diera sa objavila v stredu a mala priemer len niekoľko metrov, tohto času už má priemer okolo 300 metrov a hĺbku asi 80 metrov. Jej zväčšovanie sa však spomalilo, ale geológovia netvrdia, že sa zastavilo.

 

Obrázok

 

Diera, ktorá je naplnená zmesou bahna a ropy už stihla zhltnúť niekoľko áut, cisterien a iných zariadení, ľudia bezprostredne zatiaľ neboli ohrození. Budúcnosť je neistá.

 

sme.sk

 

cnn.com

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...
  • Pred 1 mesiacom...

Tie priehrady mi teda vôbec nie sú sympatické - vyvolávajú vo mne pocit, že sa už-už prepadnem pod zem. Tá jama v Guatemale zhltla dve študentky, čiže žiadna sranda.

 

Ja sem hodím iba tri nevinné obrázky, aby sa nepovedalo, že Cat straší deti. :lol: Vraj na Floride začínajú byť sinkholes častým problémom.

 

Obrázok

 

 

Obrázok

 

 

Obrázok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Niekedy okolo roku 1972 sa takto prepadla vozovka v BA na Bezrucovej ulici a skoncila v nej sanitka, ktora tadial prave prechadzala aj s pacientom

 

dovodom bola tiez prasknuta kanalizacia a podmytie podlozia

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

tiež dielo človeka, diery robiť vieme : )

 

Brána do pekla v púšti Karakum v Turkménsku neďaleko dediny Darvaza.

má priemer asi sto metrov a hlbku asi dvadsať.

v 50. rokoch tu sovieti začali hľadať plyn, v r. 1971 vŕtanie vyvolalo kolaps podzemných dutín a nastal obrovský únik plynu.

geológovia dostali skvelý nápad, rozhodli sa zlikvidovať toxické plyny zapálením, plyn mal byť vypálený behom niekoľkých týždňov.

v skutočnosti bez prerušenia horí od r. 1971 a nikto nevie, ako dlho ešte horieť bude.

 

Obrázok

 

Obrázok

 

Obrázok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pekne fotky, to prve co dal axel sa aj potvrdilo?, tomu neverim. myslim dovod, vymytie potrubim.

Nedavno urcite posledny polrok, mozno posledne tri mesiace sa nieco podobne stalo v nemecku. Polomer 50-100 metrov hlbka si polovica polomeru. Spadol aj dom, zrejme tam islo o uholnu oblast akov Novakoch ci Handlovej, ale pekny kucel, nie jama bez dna.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

myslím, že sa to potvrdilo, voda to spôsobila v každom prípade, neviem už, či potrubie alebo spodná voda

pre juhoamerické krajiny je tvorba sinkhole vytvorená vodou dosť častá, len málokedy sa otvoria v strede ulice ... toto je úplne dokonalé, ako formička obrov

ale voda dokáže tvrdé veci

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

keď to bola spodná voda, a vytvárala priestor na sinkhole -

/ v mexiku sa tieto prepadliny volajú cenoty a boli to posvätné studne mayov - a vyzerajú presne tak, ako tá prepadlina v guatemale /

- vymývala pod sebou podložie a prepadnutú horninu odniesla rýchlejšie, než stihla prepadávať

 

písala som, že pre tieto krajiny sú tieto prepadliny typické ... či už sa volajú cenoty či sinkhole, spôsobuje ich voda a prepadnutie nadložia, ktovie koľko trvalo, kým sa tieto studne zaplnili vodou a stali sa posvätnými bezodnými studňami

stačí pozrieť na obrázky cenotov - studní na google

 

jeden z mnohých

 

Obrázok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nasiel som to, minuly jul, obec nachtersted

 

Obrázok

 

 

Ja som videl povodne fotku zvrchu, myslel som si ze sa to prepadlo, zrejme to zmylo, aj ked je tam kuzel a podu na spodu nevidim mozno ju voda odniesla.

 

Pozeral som to na googlmapy a tiez tam maju vacsie jazero sposobene nejakou tazbou. Proste tam nieco tazili a vymyvalo sa to zosunulo. Nieco podobne ako v tom rusku ci utahu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 mesiacmi...

Včera v Guatemale vznikla ďalšia 'sinkhole', hlboká okolo 200 stôp (asi 60 metrov), v ktorej skončila 3-poschodová budova. Predpokladá sa, že jama vznikla kvôli silným dažďom, ktoré podmyli podložie budovy a tá sa vlastnou váhou zrútila do jamy. Zaujímavé je, že táto jama sa takmer úplne podobá jame v prvom príspevku, vznikla dokonca v tom istom meste. Zdá sa, že život v Guatemala City začína byť adrenalínovým športom.

 

Obrázok

 

Obrázok

 

dailymail.co.uk

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz

×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov