Skočiť na obsah

História z prvej ruky


Ajk

Odporúčané príspevky

takze v tejto teme by som rad rozoberal to ako sa vasa rodina vysporiadavala a tvorila historiu. Ono sa vravi ze vojnu vyhral ten a ten stat, ale bojovat museli vojaci, co boli obycajny ludia, nasi predkovia... a urcite kazdemu z nas stary rodicia rozpravali historky, ci uz pravdive alebo nie - zverte sa :)

 

tak teda zacnem najzaujimavejsou v nasej rodine :) Kedysi koncom 19. storocia sa narodila moja prababka v centralnej casti carskeho Ruska spolu s 2 sestrami. jedna z nich sa dobre vyzenila a tak zdedila penzion v ich meste (Semipalatinsk). Moja prababka jej ako sestra samozrejme pomahala viest ten penzion. Ked v Rusku chytili v 1917 moc Bolsevici akurat sa prababke narodil syn (mojej babky brat :lol: ) ktoreho mala s jednym uhorskym vojakom (moj pradedko ;) ) ktoreho stretla v Rusku (mimochodom Rusko a R.-Uhorsko bojovali proti sebe). Bolo to prave v case ked dal Lenin vystrielat celu carsku rodinu v Jekaterinburgu. No a su iste konspiracne teorie ze Anastazia I. (dcera Mikulasa - cara) utiekla, emigrovala do USA asi 4x zmenila meno a v 80.tych rokoch zomrela. No a tato Anastazia sa vraj na uteku ukryvala isty cas v prababkinej sestry penzione - presne v case ked sa narodil najstarsi brat mojej babky. A tato Anastazia ho vraj (pod pseudonymom) pokrstila. Potom niekam odisla, skoncila vojna a moja prababka sa rozhodla prestahovat k muzovi - do Dunajskej Stredy, ktora uz bola slovenska. Tam sa narodila moja babka a uz to islo....

 

Neviem co je na tej Anastazii pravdy, uz sme sa parkrat s rodicmi rozpravali ze by sme to skusili niekde overit (ten krstny list este existuje) - ale neviem ci by to bol dostatocny dokaz o tom ze Anastazia prezila ten masaker... Do kariet hra ale to ze najstarsi brat (ten co ho krstila) mojej babky sa volal Mikulas, tak ako Anastaziin otec ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

hm

 

tak cársku Anastáziu sme na prahu nemali, ale predkovia z jednej strany stáli pri zrode rakúsko-uhorských železníc ...

boli železničiari, čo v tých časoch bolo dobré zamestnanie :-)

svojho pradedka som našla na nete v análoch Rakúsko -Uhorskej železnice na tejto stránke - to je on

aj tu

 

tento Karol / môj pradedo / mal 9 detí, dve z nich zomreli maličké ... môj starý otec bol vyhláseným obuvníkom, tento rok by mal sto rokov ... máme doma jeho výučný list od Baťu ...

keď sa svojho času ženil, kvôli niečomu, on si tiež nepamätal už kvôli čomu, potreboval zozbierať údaje o svojich predkoch ... takže mám výpisy z kníh narodení jeho predkov až do roku 1801 ...

 

z druhej strany matka starého otca bola zemanka, zomrela veľmi mladá, starý otec mal len dva roky, bol vzdelaný a rozhľadený a prešiel ruským frontom ...

toľko zatiaľ Obrázok

 

/ edit. 15.9.2011 - stránky sa mierne za tie roky pomenili, a stiahnutie údajov je pre predplatiteľov, ale pradedo je tam :lol: /

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Z otcovej strany neviem o nikom známom musím pohladať ešte.

 

Z maminej strany je asi najvýznamnejši môj prapraprastrýko Jozef Miloslav Hurban spoluzakladateľ spisovnej slovenčiny, štúrovec, prvý predseda SNR, spisovateľ, novinár, politik, kňaz a vedúca osobnosť slovenského povstania 1848 - 1849.

Potom jeho že Anička Jurkovičová prvá slovenská herečka.

 

Ďalej ich syn môj prapraprabratranec Svetozár Hurban-Vajanský spisovateľ, publicista, literárny kritik a politk.

Potom Vladimír Roy básnik a prekladateľ, ktorý je synom Boženy dcéry Jozefa Miloslava a Aničky Hurbanových.

 

 

A ešte Dušan Samuel Jurkovič slovenský architekt, ktorý navrhol Štefánikovú mohylu a na jeho počesť sa udeľuje Cena Dušana Jurkoviča. Za mnohostranné zásluhy a projekty mu v roku 1938 bratislavská univerzita udelila čestný doktorát.Bol aj nositeľom titulu národný umelec ktorý mu udelili v roku 1946.

 

Jeho otec bol spoluzakladateľom Matice slovenskej a starý otec zakladateľom Gaszdovského spolku v Sobotišti.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

phersu, uz sa ani nedivim (nieze by som sa niekedy divila :)) preco mas tak rad knihy :lol:

 

 

ja nemam pokial mi je zname v rodine nikoho znameho ale babka mi kedysi rozpravala velmi vela historiek zo svojho zivota, su to ale skor take bezne situacie :) mam aj take nutkanie ze ked tam najblizsie pojdem, tak si ju niekam nahram a spisem to vsetko, lebo ona mala velmi zaujimavy zivot ;)

 

spominam si teraz na jeden taky pribeh z jej zivota:

 

Moja babka (slovenka, ale zila na juhu pri madaroch) si raz ako mlada deva vzala jedneho madara, potom vysiel taky zakon (prepacte moj nedostatok historickych suvislosti) ze vsetci madari sa musia vystahovat do madarska a moja babka, kedze bola vydata za madara tak musela ist tiez...ale ona vobec nechcela, chcela zit na slovensku, lenze nemala na vyber, tak sa s manzelom odstahovali prec. Lenze babka bola velmi nestastna v Madarsku a tak odtial usla za pomoci takych velkych dvoch chlapov - prevazacov....ked uz boli skoro pri hranici, stacilo prejst len cez rieku, tak moja babka sa tam skoro utopila, ale jeden z tych chlapov ju preniesol na druhy breh a tam uz bola volna ;) lenze potom ju zas poslali do madarska, ked dosli nato ze odtial usla.....ten jej muz sa na to nemohol divat tak jej povedal ze neh sa teda rozvedu, ze on chce aby ona bola stastna. A tak sa aj stalo a moja babka potom stretla mojho dedka (spoznala ho ked bol este vojakom a ked ho prvykrat uvidela tak sa ho zlakla ;) ) a narodili sa im 4 deturence ;) a moj dedko ziarlil na toho madara a tak babka nema ani jeho fotku, lebo z jedinej fotky ktoru s nim mala urobenu ho moj dedko vystrihol vraj ;)

 

strasne zaujimave su aj jej pribehy z obdobia vojny, potom ako sluzila u roznych ludi a tak...fakt budem musiet nabuduce ju porposit nech mi to vsetko porozprava a ja to potom spisem nejako ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ajk možno nakoniec zistíš že si s Anastáziou rodina. Nemali by sme ťa pre istotu oslovovať Vaše Lordstvo? :lol:

 

Ja som po mojej histórii ešte moc nepátral, ale raz si to dám pozisťovať. Viem len to že napr. mojim starým rodičom z matkinej strany sa narodili vôbec prvé deti v novom povojnovom Československu a moja matka pochádza z nejakého grófskeho rodu z východného Slovenska, takže mal by som mať modrú krv. No ale keďže zatiaľ nepoznám viac detailov tak príliš o tom nehovorím.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

moja matka pochádza z nejakého grófskeho rodu z východného Slovenska, takže mal by som mať modrú krv. No ale keďže zatiaľ nepoznám viac detailov tak príliš o tom nehovorím.

budu restitucie, Axel vyhandluje kastiel a zrobime stretko tam :lol:
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Bohužel já jsem se nikdy nepídil v našem rodokmenu.Největší zajímavosti pro mne je snad to že moje babka pocházela z USA. Byla indiánka, děda si ji dovedl na Slovensko a narodilo se jím 11 dětí.Vůbec jsem ji nerozuměl.Mluvila pouze anglicky.Oba zemřeli ve Slovinkách.Můj otec mi umřel v jednadvaceti když jsem měl tři roky,takže jsem vlastně vyrůstal jako polosirota.Ten mi asi chyběl nejvíce.Jinak se ani nechci o to moc zajímat, at mají pokoj

 

:lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ked som sa ja hrabala s ockom v historii nasej rodiny, najdalej sme dosli k tomu ze mojho pra pra deda brat bol velitelom v Rusku pod vedenim marsala M. N. Tuchacevskeho - hlavny velitel Cervenej armady. Tiez vieme, ze ze zomrel spolu s marsalom pri jednej zo Stalinovych cistiek :) :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

mamina strana

Babkin otec bol kozák, kt. si vzal za ženu Maďarku s tatárskym pôvodom

Starý otec sa volal Kiss(pre metlákov, to nie je podľa tej skupiny KISS), takže jasne maďarský pôvod

 

otcova strana

aj babka aj dedo sú, resp. dedo bol, lebo babka ešte žije Horňoci-Kysuce, podľa priezviska mám isté korene v Polsce a podľa toho jak sledujem hádzanú, tak sai aj v Nemecku

 

takže ja som taká zmeska :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

zo strany starej mamy, boli to pekari v Banskej Stiavnici, viem ze jeden chlapik z mojej rodiny si zobral Marinu a tak ju vyfukol spod nosa Sladkovicovi :)

zo strany stareho otca - rodicia zomreli ked bol este dieta, potom si ho adoptovala ina rodina, no rodicia ochoreli a i ti zomreli, a tak sa ako dospely potlkal zivotom sam, mal to tazke ako dieta :lol:

zo strany dedka a babky si celkom nepamatam, akurat ze nebolo treba vela, a bola by zo mna Francuzska, lebo prababka dake obdobie zivota pracovala s pradedkom vo Francuzsku, a rozhodovali sa, ci sa vratia...vratili

 

co sa tyka takych este hlbsich vztahov, korene mam v Nemecku, oblast Bavorska, v Cesku - Morava, v Taliansku...potom to prislo sem na Slovensko, cize moji praprastari rodicia uz zili na Slovensku

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 rokmi...

dnes som sa znovu náhodou prepracovala k stránke, kde som v archívoch maďarskej kráľovskej železnice našla svojho pradeda, a prepadla ma nostalgia za touto krásnou témou ...

 

už som aj pozabúdala, akých potomkov kdejakých tu máme :lol:

... znovu som sa nestačila čudovať ... minulosť je občas prekvapujúca a keď nám koluje v žilách, aj hodne živá ...

myslím, že je občas dobre vedieť odkiaľ sme prišli a kam smerujeme ...

 

odvtedy tu pribudlo hodne fórumákov, aké sú tie vaše korene ? :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ja len, ze polovica familie je z hradca kralove, o nikom nic neviem, len pradedko prisiel do zvolena v roku 1909 ako stavebny inzinier nieco stavat a napriek tomu, ze ho nemali, ho povolali do armady a padol v prvej svetovej vojne... a ze som aj ja maturovala z nekrasova.. :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nejak zvlášť som nikdy nepátral po histórii mojej rodiny. Viem, že dedo sa ako 18ročný pridal 1.čs.armádnemu zboru, neskôr ako príslušník policajného zboru bojoval na východnom Slovensku proti Banderovcom. Ľudia na východe spomínajú na týchto predkov Juščenka a Timošenkovej s oveľa väčším odporom ako na Nemcov.

 

Možno sa raz dám do pátrania a pôjdem na "koreň veci". Netuším však či toto fórum bude ešte existovať.

Ale môžem zodpovedne povedať, že pokiaľ mi je známe, tak moje korene sú na východe, a niektoré zasahujú až medzi "Rusnakov".

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No ja som sa tým kedysi zaoberal a chcel som vedieť o mojich predkoch, ale nezistil som nič sveta-borné, tak ale aspoň trochu môj pôvod rozpíšem.

 

Z ocovej strany mám česko-poľský pôvod, babka je Moraváčka, dedko síce Kysučan ale s poľskými predkami, priezvisko mám poslovenčené z pôvodného poľského priezviska ... nič viac o nich neviem, či boli nejaké známe osobnosti z tejto strany

 

Z maminej strany mám predkov z rodu Kosztolányi, ktorí osídľovali už od 13.storočia dnešné územie Zemianskych Kostolian (podľa rodu je to pomenované) a Kamenca pod Vtáčnikom ... a to je asi všetko čo viem o tejto "problematike"

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

celkom dosť, aljak ... popátrať raz v matrikách, človek zrejme podochádza na kdečo

mám rada ľudí, ktorí sa zaujímajú o svoj pôvod, neviem prečo, odjakživa mám pre to slabosť.

kedysi mi o tom hodne rozprával otec, jeho takéto veci zaujímali, a snívala som ako decko o tom, ako sa raz dopátram ...

 

to až po dedkovej smrti som sa dozvedela, otcovho otca, že on má niečo zistené ...

tu som o tom písala http://forum.freespa...dpost__p__37744

ale teraz to môžem doplniť ... na návšteve u rodičov som si pozrela poriadne všetky tie výpisy.

vôbec neviem, a stále nevieme, prečo a z akého dôvodu ich musel dedko doložiť v roku 1932 / vtedy sú datované / viac než sto rokov dozadu, a sú tam výpisy aj jeho manželky / babky /, ale len po jej starých rodičov ...

 

takže teraz je to viac ako 200 rokov ... mená sa neopakujú, ale zaujímavé je, že po sto rokoch sa znovu objavil Ján ...

toto je doložené z výpisov narodení :

Ján, narodený 1801

Michal, narodený 1824

František, narodený 1850

Karol, narodený 1875 / to je ten zapísný v almanachoch maďarských kráľovských železníc /

Ján, narodený 1907

Teodor, narodený 1932

jeho syn, narodený 1970, a ja, moja maličkosť

... brat má dve nádherné dcéry :)

a toto je rodostrom po meči ... :)

 

okrem toho som sa dozvedela, že oveľa hlbšie je rodostrom doložený z matkinej strany, len je u niektorého jej druho či treťostupňového bratranca, dostala bojovú úlohu vyžiadať to od neho, ešte než umre a stratí sa to ... tak som zvedavá Obrázok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

Tak dnes som si spomenula pri pisani do temy o lietani na rodinnu epizodu, ktoru mi rozpravala mamina.

Jej starky, ktoreho nikdy nevidela, bojoval pocas prvej svetovej vojny na strane Ruska, dost hlboko na vychode a po skonceni vojny sa chcel vratit domov na stredne slovensko za zenou ( mojou prababickou) a detmi. Neviem, aka bola vtedy na hranicciach situacia,ale mojho pradedka proste nevpustili cez ziadne hranice a musel chudak ostat v dalekom Rusku (myslim, ze to neskor bola Baskirska republika,alebo tak nejak). Napriek tomu, ze bol zenaty na Slovensku, zalozil si rodinu aj v Rusku a mal jedinu dceru Natasu. Pisal vela domov, potom aj svojej dcere, mojej babicke a posielal fotky a neskor uz pisavala len Natasa, ked pradedko zomrel, poslala aj fotku z pohrebu a jeho hrob. Cez druhu svetovu vojnu Natasa nastupila do armadya dokonca bojovala niekde blizko hranic so Slovenskom. Dokonca bola vojnovou hrdinkou, taka bola ovesana vyznamenaniami :D. V neskorsom obdobi si pisala uz s mojou maminou a ta ju pozvala na Slovensko na navstevu. Kedze bol aj napriek spriatelenej krajine problem dostat sa sem, podarilo sa to az v roku 1985 a vtedy sme Natasu aj spolu s jej muzom Jurijom konecne videli, moja babicka si konecne mohla objat nevlastnu sestricku, s ktorou mali spolocneho otca. Vtedy ju videli naposledy. Neskor si este vymenili par listov, ale po revolucii u nas a perestrojke v Rusku uz skoncila akakolvek komunikacia. Natasa zrejme zomrela a ani sme sa to nemali ako dozvediet.

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 5 rokmi...

nejaký čas som už registrovaná na myheritage - priveľmi som sa tomu ovšem nevenovala, vlastne  z jednej strany sme mali doložené dve storočia, z druhej som čakala na toto

 

okrem toho som sa dozvedela, že oveľa hlbšie je rodostrom doložený z matkinej strany, len je u niektorého jej druho či treťostupňového bratranca, dostala bojovú úlohu vyžiadať to od neho, ešte než umre a stratí sa to ...

 

včera mi prišiel mail, že sesternicina nevesta sa v tom začala so spomienkami sesternice a jej nedávno zomrelej matky /sestry mojej mamy/ šťúrať, a popridávala nejakých predkov z ich strany.

takže na ten popud som sa do toho pustila aj ja, z otcovej strany sme ponachádzali nielen líniu po meči dvesto rokov dozadu, ale aj ich manželky, žiaľ, bez rokov narodenia...

 

to je vskutku zaujímavé - originálne odpisy z rodných listov vyhotovené roku 1932, kde jednoducho v rodných listoch neboli uvedené roky narodenia rodičov... všetko ostatné tam bolo, chvalabožku aj krstné mená matiek, vrátane náboženského vyznania a či sa narodil z manželskej lože a všetko... roky narodenia rodičov nie.

 

na tie roky narodenia otcov sme prišli spätne, rokmi narodenia ich synov a ich synov... roky narodenia matiek sú v nenávratne kdesi v nejakých archívoch, zrejme a možno...

 

 

no a to, na čo som čakala, som ovšem odovzdala sesternici - ona stále býva v Šali, a vyspovedala som mamu pokiaľ sa len dalo - a vysvitlo, že to, na čo som čakala, je kdesi ktoviekde - to dostala za úlohu vypátrať sesternica:

 

ten pán zo širšej rodiny, ktorý sa v tej maminej vetve rodostromu štúral a zbieral pred časom informácie, medzitým zomrel a bádanie nedokončil, a nedostal z toho nikto ani sľubovanú kópiu

sesternica sa s manželkou toho pána pozná a už si aj zapísala, že ju má vyspovedať, či tie materiály ešte má...

 

či objavíme aj čosi iné a mimoriadnych predkov, netušíme - zatiaľ platí len to, čo tu už bolo popísané, pradedko z otcovej strany zapísaný v almanachu maďarsko rakúskych kráľovských železníc, rod po meči vypátraný do roku 1801,

a z prababka z matkinej strany pôvodom z o zemanského rodu Kadvanovcov, zomrela veľmi mladá, mala len 23.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov