Skočiť na obsah

Zlatý rez, ley lines, pyramídy, pentagramy v starej Európe a vo svete


game

Odporúčané príspevky

pred 12 minútami, tyso napísal:

A tak nechcem  vam brat potesenie.

nemyslím, že ide o brať potešenie či nebrať potešenie...
o Egypte nevieme ešte stále strašne veľa, napriek tonám kníh a kilometrom filmov, ktoré riešia,  je toho, čo ešte nevieme, neskutočne veľa.
nie sú to len prázdne sarkofágy v "pohrebných komorách" a desiatky miliónov zabalzamovaného drobného zvieractva, múmií sa od 18. storočia nachádzalo toľko, že ich predávali ako kurivo na parníky po tonách, a nie, skutočne nevieme ani o Veľkej pyramíde hromady kdečoho, či sa nejaký papyrus s menom Cheops našiel, či nie, a napriek datáciám sa tri gízske pyramídy vymykajú kdečomu...
smieme trochu zapojiť aj náš mozog a predstavivosť, ide to dokonca aj bez atlanťanov a ufo... keď im prisudzujeme, ako si kdesi napísal, že neboli sprostí - boli možno múdrejší než si myslíme. otázka je, kedy. datovanie podľa Herodota dodnes úplne nesedí, a kdejaké názvy kráľova komora a komora kráľovnej a kdečoho iného sú len fantázia vyhrabávačov, ktorý kedysi útočili na úbohé tri pyramídy dynamitom... je potešenie o tom premýšľať, nie? :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To sú všetko nezmysly game, ak chce postavit takuto stavbu ako je pyramida nezaobides sa bez znalosti geometrie a presných meradiel, to by mal tyso vediet, to je základ, ak chceš mať presnost pyramidy na cm +-, potom musiš merať v milimetroch po kratkych vzdialenostiach, to proste nepusti, musis poznat a vediet robit presne prave uhly, inak ju nepostavis nikdy.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

troška som sa pohral a z tej kralovskej komory sa da odvodit velmi elegatny vztah platny skoro na 5 desaatinnych miest

výška komnaty je: h=5*sqrt(5)*pi - tu je použite iracionalne čislo sqrt5 ako je to u phi=1/2+sqrt(5)/2

ten vztah z komnaty je:

sqrt(5/6*pi)=phi

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nehovorím  o nezmysloch, len to, prečo je dobré premýšľať aj trochu mimo zavedené cesty. nechcem, aby to bolo pochopené zle:
a to sme ešte nespomenuli, ale kdesi na začiatku to odznie, čo málokto vie a priveľmi to v egyptológii propagované nikdy nebolo: Veľká pyramída ani nie je štvorsten, je osemsten.
ja predsa súhlasím s tým, že tam geometria a matematika musela byť na vysokej úrovni. a nielen to.
oveľa jednoduchšie by bolo postaviť ihlan ako decko z kociek, bez serepetičiek, hoci v tejto veľkosti ani to nie je prechádzka jarnou záhradou. oni si to sťažili chodbičkami a prekladmi a lezavými chodbami s presnými uhlami a odľahčovacími ktoviečímvšetkým ešte, čo im dokonale komplikovalo život... pre prázdny sarkofág.


 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ja som nemyslel, že pišeš ty nezmysly, ale tyso. Pozi čo sa vykluje z obyčajneho kvadra v pyramide pri zadani presných čísiel vypadne vztah pre sqrt(5/6*pi)=phi, maš to presne na 4 desatiny, pričov tom kvadre je pi, je tam sqrrt(5), všetky uhlopriečky sú nasobkami phi na druhu, maš tam aj objem gule s priemerom d=1m. A navyše tam maš ešte celočíselný pravouhly troujuholník v laktoch.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nepovažujem to za fakt, považujem to za teoriu, faktom je, že čísla vychádzajú pri použiti geometrie, matematiky. To je tvoj problem, že si to neuveodmuješ a zrovnavaš to s bicyklom. Za rozumne povazujem aj odlievanie a umele vapence, taktiež to, že egyptania mohli oboplavat svet.

Ty tu píše ako keby sa dala vymerat pyramida s dreveným kolom bez znalosti pokročilej geometrie, kedže egyptania boli hrdí na čo prišli snažili sa to do stavieb vpisat, ty sa tomu smeješ, to je hluposť na urovni informatora. Zatial si tu nedal k ničomu argument, len nejaku "spravu" o tom, že nemohli miešat vapnec.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ved ok, mas svoj konicek. Ja som tiez zvedavy ako to robili,  len to musi davat zmysel aj s ohladom na technologie ktore mohli poznat a poznatky ake mali. A museli to byt sikovne riesenia. A to zase zaujima mna. A kedze viem ze prakticky pouzivali ine pi a pouzivali ho na prakticke obchodnicke ucely tak ja neverim ze architekti mali ine pi. Ale zase ma to netrapi, ved archimedes zil tiez davno a ten urobil hornu aj dolnu aproximaciu na 5 desatinnych miest a vytvoril metodu ako sa to da spresnovat dalej.  to zase obdivujem ja. 

a len dodam : mimoriadne tvrdenia vyzaduju mimoriadne dokazy.  

A tak kludne ver ze oboplavali svet aj v casoch ked uz egyptu vladli arabi. Ale tak trochu by si mohol chapat ze to je tak extremne ze to bez skutocnych dokazov ostane mimo vedy. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To nie je môj koniček. Zmysel to dáva, mohli poznať meter a mohli prísť na to z kvapky. Problém je ten, že ja nemám prístup k stavbe pyramídy, nemám prístup k skutočným rozborom, nemám prístup vlastne k žiadnym pravdivým, overeným informáciam.

Neviem odkial máš prístup ty, ked tu vypisuješ, že napr. poznali pi=3,16.

Na egypte, pyramidách, stavbách je vela veci nevysvetlených, nesú spoločné znaky, geometrie aj prevedenia. Zatial si tu skutočne nedal žiaden dôkaz, že nemohli robit umelý vápenec, betón, že netavili žulu a neodlievali, že nemohli a necestovali do inde, ameriky, atď. Zo zaberov plynie, že stavby su podobné, geometria v nich je, technologia sa zda byť podobna. No a to náhoda byť nemôže. Takže ako hovorím, ak máš nejký starý záznam, že pi je 3,16, pričom stavby ukazujú, že 3.14, tak ty sa radšej prikloniš na stranu papirusov, ako reality merania, no a ešte sa chvališ kritickým myslenim..

pi=4*220/280=3.1428, to maš číslo priamo z velkej pyramidy, tažko by to bol tento pomer, keby poznali pi=3.16

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

matematiku egyptanov pozname z dvoch papyrusov, znamejsi je https://en.wikipedia.org/wiki/Rhind_Mathematical_Papyrus .     A k stavbam :  druha moznost je nahoda. 

Tak napriklad,   pi/2  najdes vo velkej pyramide ako pomer strany a vysky.  Ok  Ale hned pyramida vedla Menkaurova dava pomer strana/vyska 108,5  m/ 61 m  = 1,77  a dalsia chafreova dava pomer 1,579.    Nie je to teda tak ze stavby ukazuju ale ze naopak chyba vzor, ktory by sa opakoval.  A navyse rozmery su pekne cisla, 440 kubitov a 280 kubitov,    ked sa snazis drzat uhol 52 stupnov, tak existuje velka sanca ze sa dostanes k podobnym cislam.  To ze niekde vyskoci pomer 11:7  sa lahko stane.

A dokaz ze netavili zulu ci necestovali ?  Tak dokazy by snad mal dan ten co to tvrdi :),    uprimne  predstava ze dokazali tavit zulu optikou je natolko fantasticka,   ze sa jej vyvracanim ani nezatazujem. egyptania poznali sklo ale takato uroven technologie je niekolko radov nad tym co povazujem za mozne.  Dnes by to bola vyzva,  nie ze v egypte.    Ale, kludne predved ze to je mozne a ze niekde vo vykopavkach sa nasli kusky skla takejto optickej kvality. 

A toto nesuvisi s kritickym myslenim, toto je iny princip.  Ak mas viacero vysvetleni, tak zaciname tym najjednoduchsim ( occamova britva) a snazime sa ho vyvratit. A ked sa to podari, tak potom pokracujem zlozitejsim.    A tak netvrdim ze nemohli robit umely vapenec, ale ze  ak robili tak to predsa musia vediet geologovia dokazat.  A ak tvrdia ze to tak nie je,  tak to neviem spochybnit a beriem to tak ze tato pekna teoria sa nepotvrdila.  Nie kazdy napad, ktory je mozny je aj realny.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ale kdeže, uhol sekania vapenca je 22/7, čo je presne aj pomer stran pyramidy. A potom maš ďalšiu nahodu v kralovskej komore, kde to je rovnake, žiadne 3.16.

vedla pyramida, keby si si pozrel dokument, teda syn ma postavenu v pravouhlom celočiselnom trojuholníku, to ti nevadi zjavne.

No a myliš sa vo všetkých smeroch, ty musíš vysvetliť ako sa dostali žuly do pyramidy v desiatkach tom a na mm opracovali aj usadili, ak to nedokážeš, ťažko ťa môžem brat vážne, slová básnika..ktore rad používaš, ale nemáš v tom jasno, či to nie je presne naopak.

occamova britva hovorí mali 10 system a hladali mieru, ktorá je stabilna, vodu považovali za najdoležitejšiu, slnko tiež. Boli fascinovaný kruhom a tak na tie kvapky prišli. Uplne jednoducho, potom mali 10 kvapiek a 100  maš meter. ty si radšej budeš myslieť, že to je všetko náhoda.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ich matematicky system bol trochu zlozitejsi, nie len 10.   Nasobky desiatich pouzivali pre velke cisla ale pre mensie pouzivali tretiny, sedminy a pod.  Kubit mal napriklad 7 palmov a 28 digitov. 

https://en.wikipedia.org/wiki/Ancient_Egyptian_units_of_measurement

a to ze poznali pravouhle trojuholniky, to vieme. Ich zememeraci napriklad pouzivali povraz s uzlami  3,4,5 a pomocou neho vytycovali pravy uhol. A len na vyjasnenie,  to ze ja nieco neviem, to nie je dokaz.  Skutocne to neviem,  ale to nie je dokaz ze to odlievali.  

Ale ku kvapkam,  ako vies ?  Vies to aspon zopakovat ?  Vies nakalibrovat 1 m v presnosti 0,01 ?  Pretoze to nikde inde nie je spominane.   Ja mam pochybnosti ze to je vobec mozne,  a ak to je mozne, ze to robili. A ak to robili, tak preco o tom nemame ziadne ine dokazy, preco su rozmery celociselne v kubitoch ale nikde nie su rozmery v celociselnych metroch.    

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

uz som ti písal, že som to skušal a mas cm za istych podmienok, a staci na palicu urobit 10 značiek a maš 10 cm. To, že ty tvrdíš hluposti to nezmeni. Takže dobra teória je, že mohli poznať 1 m +-nejaká odchylak v mm.

tak isto, žiadna veda nie je zakreslit kruh so špagatom na dosky, plochu a vyrazt kruh, potom jednoducho urobit jednu otočku.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pozri, mne sa to nepodarilo. Dal som ti odkaz na video, kde to chlapik skusal a rozptyl je prilis velky.  Co je na tom hlupost ?    Ale to je stale len prvy krok,  chyba naznak dokazu ze to aj skutocne robili.  A isto nie je veda zakreslit spagat, len ta presnost je mala.  Dostanes nejaku aproximaciu pi a to vieme ze ju mali.

Si teda presvedceny ze pouzivali meter, ja to povazujem za velmi nepravdepodobne.   Ale tebe to staci, mne nie.  OK, ved ja nie som egyptolog. Nemusi ti to vadit.

Ale stale opakujes, mohli to poznat.   A ja hovorim stale, to ze to mohli poznat  to nie je dokaz ze to poznali.  Ano technologiu ako odlievat kvadre mohli poznat,  nie je uplne trivialna ale nie je tam nic co by technologicky nezvladli.  Ale to neznamena ze ju poznali.  To mas ako s porcelanom,   mohli sme ho v europe poznat, dokonca sme vedeli ze cinania ju poznaju ( a to ze nieco existuje je uz velka cast poznania) ale trvalo dlho kym sme nasli recepturu.    

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Hlupost na ttom je to, že tu nejde o meranie hmotnosti, ale priemeru kvapky. Preto si mi dal odkaz na niečo, čo nie je priamo meranie kvapky, neviem čo sa ti nepodarilo, urobit kvapku?

Nie som presvedčený, ale mohli sa k tomu metru dostať. Ako hovorím v pyramíde a po celom svete sú dôkazy na ktoré ja nemám dôsah, nemám vzorky a podobne. To je predsa úplny základ, že začneš dokazovať na základe vzoriek a nie dvoch papirusov.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tak len pre zaujimavost, pan Smith https://en.wikipedia.org/wiki/Charles_Piazzi_Smyth

tiez dokazoval nieco podobne,  na zaklade podrobnych merani v pyramide a v kralovskej komore  odvodil ze egyptania poznali imperialne jednotky.   Len z toho odvodil ze palec je miera dana Bohom a preto ju poznali. 

ja som sa snazil vedla seba kvapnut 10 kvapiek vody ceruzkou a zmerat kolko je to,   prakticky sa mi to nepodarilo, kvapky sa zlievali a tak moje dve meranai boli 10.8 a 11,5 cm.  Dobre, je mozne ze existuje lepsi sposob, to ze to ja neviem nie je dokaz.  A k hmotnosti kvapky:, meral aj priemer. Ale je asi jasne ze ked nie je rovnaka hmotnost, tak to znamena ze ani kvapky nie su rovnake.  Co je zakladny predpoklad,ktory mas. 

 

Ale na zaklade akych vzoriek to chces povedat ty ?  Mame niekde egyptsky etalon metra ? Pretoze tie miery ktore pouzivali sa nasli, spominaju ich aj v papyrusoch.  A navyse sa zachovali dlho, az po ptolemaiovcov.  A tie papyrusy hovoria o matematike aku pouzivali pisari,   spravne pi je potom dolezite pre obchod a peniaze boli vzdy silny motiv.  

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nezmysel, musíš mať rovny a hladdký povrch. Nekvapkas okamžite a kvapka, ktrú meriaš pomaly odkvapne, nazbiera sa na predmete (ceruzka), nekvapkaš to z km výšky ale do 10 cm. Ak sa ti vytvorí pekna kruhova kvapka ma 10 cm. Vo videu je písané za akých podmienok to maš robiť, nie je to žiadna veda urobit si kalibrovanu kvapku. A kvapky boli všade, každy egyptan ju poznal a aj vedel, žee sa zlievaju, že to nemôžeš robiť na šikmine. A má to aj svoju logigu, gravitácia a povrchové napätie odšietpi taku kvapku, čo je na tom u teba zahadne neviem.

Nap. museli používať aj olovnice, aby dokazali urobit rovinu, nie je znova jednoduche merat vyšku, to musíš merat na olovnici. Ked chces vyrobiť pyramidu z takouto presnosťou musíš vediet o základnej geometrii všetko. To nie je že 3,4,5 trojuholnik. V pyramide je iny ovela vačši celočiselny trojuholnik, ako aj v kralovskej komore.

ty hovoris o dvoch papirusoch kde je udajne pi, tak čo iné to je ako 2 papirusy?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pozri, tak si to over sam. Ako vies presne kvapnut druhu kvapku tesne vedla ?  Alebo ako si predstavujes ze urobis ten etalon metra ?  Podla mna nedokazes spravit reprodukovatelny etalon metra s pozadovanou presnostou. 

A k ostatnemu,  urcite vedeli dost,   len to neznamena ze to robili tak ako si to predstavujes ty.   Vieme napriklad ze babylonania poznali viacero pytagorejskych trojuholnikov,  ale nevieme ze by dosli k pytagorovej vete.  Nie je to vylucene ale ani potvrdene.  Ak teda budes tvrdit ze to poznali, tak to patri medzi moznosti.  Ale pokial nenajdeme fyzicke dokazy, idealne na papyruse tak to bude dohad :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

skoda reci, ja som to meral. ty si blazon, ten povrch musi byt suchy. A nekvapkass vedla seba, ty odkvapneš a zmeriašš kvapku centimetrom, pottom vodu zotrieš a ususiš a znova oddkvapneš.

ale kvapneš druhu kvapku oveľa dalej. Nie je to záhadda, ale nahoda v spominaných konštantách povrchového napätia vody a gravitácie, so zvolenou výškou padu, inak sa ti kvapka odštiepi.

No a k tým ďalším záhadam, nie že ty nikto z nich nevie dostať do velkej výšky kvadre o desiatach ton, ani nevie ako ich opracovať, presne usadiť. A pozor, ťažké kamene sú po celom svete, obrovské, prene usadené, nuž nevadí ty si si nedal námahu ani to pozriet len tu mudruješ.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

cim ju zmerias ? Cize ty mas jednu kvapku ?  Tak to chcem vidiet ako ju bezchybne vynasobis 100x.  Ale dobre, viera hory prenasa.

A k zahadam,   samozrejme ze vieme dostat od vysky 10 ton,   nevieme ako to spravili egyptania.   Ale napriklad vieme ako sa staval Trajanov stlp,  tam skladali casti co vazili 32 ton,  vieme kde ho vytazili, aj to ako ho dopravili.

A do pozornosti davam  https://en.wikipedia.org/wiki/Pompey's_Pillar_(column)

285 ton,  aj ked je to 3 storocie.   A uplne skor moderny alexandrov stlp v petrohrade 400 ton.  Technika velmi podobna starovekej, kladky,  naklonene roviny, paky.

 

Nevieme ako to robili greci, ale dokazali presunut a postavit aj 70 tonove monolity.  A nemyslime si ze to odlievali.  Kladky, paky a slo to.  nehovor mi teda ze som si nedal namahu si to pozriet :)  Monolity mas vsade po svete, predstava ze  egyptania cestovali po celom neolitickom svete ( pocas 10 tis. rokov)  a stavali monolity sa mi zda ako ze dost uletena. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nedal si si námahu pozriet ten dokument. museli dopravit tie kvadre na 300 km s tymi barkami, čo sa jedna potopila skoro pri 2 tonach vapanca? Ty si skutočný blázon. Tak zrazu mali všetko ešte aj žeriav by sa hodil nie?

Ako opracovali obrovké bloky na milimetrovu presnost a prečo to vlastne robili, kto to vie? nikto to nevie ako to urobili a ty ked vidis ako by to šlo zrazu nič nepočuješ a nevidíš...Lebo to je proti tvojej viere, že všetko čo poznaš nikto nesfalšoval, všetko je original, všetko do seba zapada, potom je jasne, že jedina tvoja odpoveď na všetko je nahoda.

Jednu kvapku merias a das si kus odliatej medi a zaznačíš koniec a začiatok vrypom. Ak to urobíš na militer presne a kvapka ma 1 cm budeš blízko 1 m aj ked to urobiš len tak ako to mohli urobit. A kedze vedeli vela, tak si vedeli potom ten meter s iným metrom porovnať ako sa líši. Ziadna záhada v tom nie je, ide len o to aká je presne kvapka. Ak presne, dostaneš aj meter +- nejaké milimetre.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

to bol dalsi usmevny moment,   vies je trochu divne  na jednej strane verit ze dokazali plavat po celom svete a na druhej ze nedokazali postavit lod na nil.  Tie barky totiz nemali nic spolocne s lodmi ktore egyptrania pouzivali. A postavit lod dostatocneho vytlaku na rieku je skutocne malina voci tomu co obnasa zvysok.  To v skutocnosti dokaze dost velka plt.  A zeriav mozno mali,  greci ho mali urcite.  Ale nemame ho dolozeny.

A postup ktory opisujes podla mna s danou presnostou nedokazes spravit. Chyba jeden milimeter je 10 percent.  To mas na metri desat centimetrov.  A ked pouzivas techniku porovnavania  (a tu vieme ze pouzivali,  zvolalavali pravidelne uradnikov aby si doniesli  meradla), tak nepotrebujes ziadnu kvapku vody merat.   Zmysel ma byt v tom ze dokazes meter presne reprodukovat,  ak ho ides opravit voci etalonu, tak to nema zmysel. 

 

A este raz, ja nemam vieru v nejaky postup starych egyptanov.   Ked je to inak ako sa dnes pise, tak je v zasade kuriozita nic viac.  Tak ako som prezil ze vesmir sa rozpina coraz rychlejsie.   Nemusis mi teda podsuvat ze nesuhlasim z nejakeho hlbsieho dovodu,  ak sa ukaze ze sa  mylim, tak si len opravim znalosti o starom egypte a kedze na tom moj zivot nestoji, tak sa nic neudeje. Vacsina ludi si to ani nevsimne.  Argumentujem ciste pre radost z diskusie a obhajujem moju skepsu v tvoju vieru.  Nie je to osobne ani nic podobne.  Ak ta namietky urazaju, staci povedat a ja tvoju vieru nebudem dalej spochybnovat.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

netaraj, dokažem to urobi presne s ich prostriedkami, ja nebudem prenášať 100 vrypov, ale 10. Tie kalibrujem na viacere merania a stanovim kralovsky palec 10 cm, tak isto dostanem potom 1m.

ty si chcel kvapkat tesne vedla seba kvapky, od skutočného postupu sa to líši na míle. Zvytočne reči, tak vapenec prevažali barkami a zvyšok prenašali ponorkou a presuvali to asi mimozemskou technologiou, či žeriavom. :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tak urob,  je to experiment ci dokazes spravit meter.  Ale je jedno ci robis 100x alebo 10x a potom este raz 10x.  Podla mna nedokazes ani beznym postupom zreprodukovat meter ak mas hoci aj presny cm.  ( napriklad odpichovatkom

  A este raz, tie barky si postavili ludia co to skusali ale nemali nic spolocne s lodami co stavali egyptania napriklad na obchod. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nemusim, už som odmeral viacere kvapky a mali 10 mm na hladkom suchom vodorovnom povrchu z malej vyšky, kvapka sa vytvorila do 2-3 sec a spadla.

A teraz odlejem si kus medeneho hranola. Urobbim dva vrypy na začiatku a konci s kremeňom. Dostanem 1cm. prenesiem tuto vzdialenosť na iny kus medi. túto vzdialenosť prisuniem a označím 2 cm. teraz zoberiem 2 cm prisuniem, mam 4, 4 presuniem a mam osem, potom prenesiem dva cm. mam 10 cm. To iste urobím do metra.

Na 10 cm kalibrujem, či kvapky naozaj su rovnake a to tak, že  z inej kvapky dostanem 10cm, ak sa nelíšia na moju schopnosť urobyt vryp, čo najtenší, a urbím tento pokus viac krát, potom zavediem kvapku ako univerzalnu mieru na vzdialenosti-

10 system, pevny meter, hmotnost o bjemu kocky 10 cm vody dostanem 1 kg, vodou viem merat aj čas. Tri najlavnejšie veličiny dĺžka, hmotnosť a čas. To by som nikomu nevešal na nos ak by to bol objav egypťanov.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov