Skočiť na obsah

Jazyky


Sniper

Odporúčané príspevky

ešte sa na moment vrátim.... toto tvoje hobby je obdivuhodné .... :lol: prečítala som zopár vecí, čo sa týka pavdepodobného vývoja jazykov, ale len potiaľ, aby som uspokojila svoju zvedavosť .... vyvolalo to vo mne zopár otázok, ale do hĺbky som nešla ... :)

a sú to skutočne zaujímavé veci... a dosť ma jeden čas držalo premýšľanie nad tou pôvodnou rečou ... odkiaľ, prečo, ako ... kedy sa tak radikálne oddelili hlavné prúdy....

a to, že som sa učila nemecky, mi pomáha pochopiť písanú angličtinu ... a prečo sa tak ponáša na seba čeština a slovenčina - a prečo my rozumieme Čechom lepšie, než oni nám....

a prečo je maďarčina úplne iná ... celá gramatika, stavba, tvorenie slov s príponami a predponami ...

 

takže rozhodne máš môj obdiv, že ideš tak hlboko ... :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

koho < *k^uho-so

tohto < *te-so-ta

rybár < *pisk-ére(-s)

brat < *bhrát-ar

vrátil si < *wa-wrti-sá

 

tak... a ako k tomuto jazykovedci dospeli ? :lol:

práve o tomto som nie tak dávno niekde čítala... dokonca som o tom tam vyššie už hovorila, že jazyky sa nielen delili, ale aj spájali, slová menili význam, priberali sa slová druhého kmeňa.... že na jazyky nemožno priamočiaro aplikovať tzv. Darvinov strom... s jazykmi to bolo zložitejšie .... a v hĺbke desaťtisíc rokov je to poriadne ďaleko ... ťažko rozumieme slovu spred pár storočí ... :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

game;

 

až na to, že vesmír tiež zanecháva stopy ...

Ale ved vyvoj jazyka tiez zanechava stopy. artefakty, ak su z danej doby dostupne, predstavuju - no ako by som to napisal - akusi "skusku spravnosti". Empiricke alebo akesi hmatatelne dokazy su nevyhnutne na potvrdenie vysledku s istotou. Jazykovdne methody sa vsak mozu zaobist aj bez nich. Zameriavany prehistoricky tvar nemusi byt zaruceny na 100%, staci ak pravdepodobnost javu zameraneho tvaru je dost vysoka na to, aby malo zmysel z neho vyraz odvodzovat. To mas ako v Matematickej Analyze zameriavanie limit, parcialnych derivacii, ci integrovanie..

 

aha a este jedna vec : vsetky tvary ktore som sem uviedol som "vypocital" ja, takze som sa mohol aj zmylit, su to proste tvary, ktore som zameral s vyuzitim jazykovednych method, podla svojho nejlepsieho vedomia o prehistorickej lingvistike a ze teda ja osobne som presvedceny, ze su tvarmi uvedenych slov z PIE obdobia..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

áno, už mi začína byť jasné, čo a ako robíš....

musím si to premyslieť ...

dovtedy som do Zábavných liniek dala jeden link... na jeden blog, ktorý trochu poodhaľuje prácu našich terajších jazykovedcov.... aj tam vysvetľujem, že s nimi mám spolu s elfantom vlastné skúsenosti .... :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

germánske jazyky a OE teraz nechám trochu bokom ... tam ešte prídem ..... :lol:

 

dnes som našla také úplne jednoduché školské delenie jazykov:

 

"

Vývin a vznik slovanských jazykov.

Slovanské jazyky majú svoj prapôvod v Ázií, presnejšie v okolí Indie. Patria do skupín indoeurópskych jazykov. Slovanskými jazykmi hovoria príslušníci slovanských národov v strednej a výchdnej Európe. Všetky sa vyvinuli zo spoločného základu - praslovančiny.

Delíme ich na tri skupiny :

- západoslovanské - slovenský, český, poľský, lužicko - srbský ( na území Nemecka)

- južnoslovanské - srbský, chorvátsky, slovinský, bulharský, macedónsky

- východoslovanské - ruský, ukrajinský, bieloruský

Západoslovenské jazyky sa členia na južnú vetvu (slovenský a český) a na severnú vetvu (ostatné). Slovenčina a češština sú najbližšie slovanské jazyky. Vyvinuli sa z prazápadoslovanských nárečí, ktorými hovorili slovanské kmene, ktoré sa v 6. - 8. storočí usídlili na našom území. Obidva majú niektoré znaky spoločné.

"

voľakedy pred rokmi som čítala jednu knihu ... vlastne tri ... Dejiny ženy, S.K. Neumann... vynikajúca, aj na tie roky, keď bola napísaná :)

 

ale trochu sa tam zaoberá jazykovednými otázkami... hlavne čo sa týka výrazov týkajúcich sa lásky, ženy, milovania .... samozrejme ....

takže s celým tým indoeurópskym pôvodom praslovanského jazyka je to zaujímavé....

pamätám si sanskrtské slovo yáb´hati ..... znamená milovať / dnes je to u nás omnoho expresívnejší výraz / ;)

oveľa viac slov tam ani nespomínal ...

takže ani nemusíme ísť tak ďaleko do minulosti .... stačí také väčšie putovanie národov.... a už sa jazyky strácajú v hmlách....

odkiaľ teda vlastne pochádzajú Slovania ? ! :)

 

 

 

ešte : čítala som na poste tvoje vysvetlenia tuším z januára... sú zaujímavé ... stále hovorím, že celá táto problematika je mimoriadne zaujímavá ....

kentumové a satemové jazyky .... a primary a sacundary division.... čítala som to / len som si to teraz musela trochu zopakovať :-) / ... len je to zdá sa v rovine teórie... je to veľmi pekná a príťažlivá teória .... počnúc deleniami ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ano tu knihu poznam, tiez som ju kadysi cital.

Viem co mas na mysli aj ked o *yab^hati (inak pre zaujimavost infinitiv by vlastne mal byt *yab^htanom) poznam z inych zdrojov. co sa tohoto tyka osobne som toho nazoru, ze semanticky obsah pojmu bol v PIE obdobi rovnaky ako ten dnesny "expresivny" a k urcitemu rozporu v interpretacii dochadza v dosledku kulturno-socialneho prehodnotenia. Pokial je to tak, a je to napokon neojedinely pripad, historicka lingvistika taketo prehodnotenie semy zohladnuje. To je normalne. Sucast lexikologie..

 

odkiaľ teda vlastne pochádzajú Slovania?

 

No tu mozem len suhlasit s tym co si napisala. Slavistika nie je moj "odbor". Celkovo, zo slovanskej jazykovedy mam len zaklady. :lol: Velmi sa o nu nezaujimam..

 

germánske jazyky a OE ... tam ešte prídem .....

Tak na toto sa zase pre zmenu tesim. :)

 

btw. Za pravlast PIE sa uz nepovazuje sever Indie (to bol poznatok 19.stor), ale oblast o cosi severozapadnejsie od severnej Indie. (viz moj vyklad v OE, Vyvoj jazyka: B. PRVOTNE DELENIE (Primary division))

 

edit: aha tak uz si to citala. :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Prislovia

 

Keby vas nahodou zaujimalo ako by sa niektore Slovenske prislovia povedali v Old English, tu som niektore prelozil:

 

Hufela gumena, swafela lysta.

Kolko ludi, tolko chuti.

 

Se fula 6aem hungri3an ne 3elieft.

Syty hladnemu neveri.

 

Hwy mon ofslieht, 6y eac hinongae6.

Cim kto zachadza, tym tiez zchadza.

 

Nis gold ealles, 6e ablice6.

Nie je vsetko zlato, co sa blysti.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Niektore slovenske slova su vyznamovo velmi stare. Mozno ich najst uz Old-Slavonic obdobi (dokonca niektore v Proto-Slavonic).V priebehu dejin sa vsak ich sema zmenila. Zvycajne sa bud rozsiril alebo zuzil logicky obsah pojmu.

 

Strava - povodne 'Pohrebna hostina' OS

 

Kráľ - toto slovo mnohi odvodzuju z madarskeho Kyraly. v skutocnosti ma vsak povod vo vlastnom mene Karola Velkeho, v germanskom Karl 'kerl' OS

 

Smrad - povodne 'smrť ', 'mrtvolný zápach', pravdepodobne uz PS

 

Ľúto - povodne asi 'sláva'

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ľúto - povodne asi 'sláva'

prečo? odkiaľ? ako? isteže sa význam slov menil... a že zo smrti je smrad .. to je až príliš priamočiare ...

ale aká je cesta slávy ?

:lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

RoSo; neviem ci poznas post forum, tam v teme Old English prave docela komplexne preberam cele staro-anglicku hlaskoslovie, takze ak ta to zaujima mozes aj tam nahliadnut.

 

ale rychla odpoved :

 

velmi spravne, "ae" je naozaj [ä]

 

"6" je znak, ktory v tom 'mojom sukromnom scripte' pouzivam na oznacenie OE letter "thorn", ktory sa mi ale nechce tam ustavicne vkladat cez Insert Symbol, tak pisem "6". vyslovnost zavisi od urcitych fonologickych cinitelov, ale proste v tej konkretnej vete je to ako "th" v ModE slove "thin".

 

"3" je zase dalsi specificky OE znak. tiez ma povod v germanskej runickej sustave. Vyslovnost opat zavysi od viacerych veci, ale v tej vete to "3eliefan" = "3" je ako "j" v slove "jablko".

no a v slove "hungri3an" sa to "3" cita :

 

1) vyslov g ako [g]

 

2) teraz vyslov g - g

 

3) opakuj vyslovnost g : g - g - g - g - g-..

 

4) stale zrychluj : g g g g g g g g g.. este rychlejsie .. gggggggggggggggggg..

 

5) sposob artikulacie Zneleho Velarneho Zaveru sa zmenil z Okluzie na Konstrikciu (Uzina) a auditivny dojem presiel z Explozie na Frikciu. Vystupom je Znela Makko-podnebna Trenica.

 

 

ufff :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no ... písal si to síce RoSovi, ale samozrejme som sa to snažila vyskúšať :lol:

 

ten rad ggggggggggggggggggg ešte rýchlejšie nejde... jednoducho preto, lebo nemám dosť podrezaný jazyk, alebo dosť rýchlu pusu, či tak .... nakoľko to musí byť rýchle ? :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Perly ducha - o Cloveku

 

A tu je niekolko (podla mna) celkom zaujimavych myslinenok. Predpokladam, ze asi poznate, ale prelozil som to do OE :

 

Ni3on tiendaeliga 3ewitnisse hatte, sum wita to 6aere tide sien.

Devat desatin mudrosti znamena, byt mudrym vcas.

(Cicero)

 

6rio 3emetas a3 man 3ehwilc. An 6e he wisa6, o6er 6e 6enc6 he a3, ond 6aet 6e he a3.

Kazdy clovek ma tri povahy. Tu co ukazuje, tu co si mysli ze ma, a tu co ma.

(NN)

 

Aelcu wuhtu 6urfon, buton guma mot.

Vsetky veci musia, iba clovek moze.

(Schiller)

 

3eorn raeda6 we, hwaet on o6rum luta6, ac nillen we, 6aet 6a o6ran reden, hwaet luta6 on selfum us.

Radi hadame, co sa skryva v druhych, ale nechceli by sme, aby druhi uhadli, co sa skryva v nas samych.

(La Rochefocauld)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Porovnanie troch vetiev Staro-Germanskych Jazykov

 

 

ZAPADO-GERMANSKE, Old English

 

Nemnest mek ond bróđer míne.

 

 

VYCHODO-GERMANSKE, Gothic

 

Haitis mik jah bróθrins mínans.

 

 

SEVERO-GERMANSKE, Viking

 

Heitir mik ók bróθira mína.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Axel;

 

uz som to zeditoval. teraz je to podla vyslovnosti - cize tak ako sa to ma citat.

 

.. to s tym zvukovym zaznamom ma inak tiez napadlo, ale bolo by to sice nazorne, ale na ukor systemoveho pristupu. :lol:

 

(btw. ten otaznik (?), tam bol preto, lebo si nie som isty :) )

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ženám to asi nie je súdené :lol:

 

ja sa o to gggggggggggg snažím už pár dní a stále mi to nejde, moje rýchle vyslovovanie gggggggg sa zmení na dlhé chrčanie

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov