Skočiť na obsah

Jazyky


Sniper

Odporúčané príspevky

Chcem písať o vývoji jazykov, dávnejšie na nete som našiel ako sa jednotlivé jazyky vyvíjali, tu sú obrázky:

 

Obrázok

 

Obrázok

 

Obrázok

 

Obrázok

 

Obrázok

 

Obrázok

 

Zaujímalo by ma ako vznikla Afrikánština. Používa sa v Južnej Afrike, pripomínami nemčinu a holandštinu...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

uaaa uaaaaaa uaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!! :)

 

v tejto teme sa budem vyzivat!!! :lol: hned ma mozes specialne ustanovit za jej predsedu-moderatora :)

 

 

Afrikaancina sa rozvinula najma v obdobid tzv Buurskych vojen a do afriky dostala sa s holandskymi kolonistami

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Afrikaancina sa rozvinula najma v obdobid tzv Buurskych vojen a do afriky dostala sa s holandskymi kolonistami

no však ja som tušil že tu budeš skôr ako to vôbec na web odošlem :lol:

 

OK ale prečo sa tak uchytila? Holanďania mali v Južnej Afrike takú silnú enklávu? Alebo nebol tam aj silný vplyv Nemcov? Myslím že oni mali vtedy kolóniu v susednej Nemecko-juhozápadnej Afrike (Namíbii).

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

veru, mali tam kolonialne uzemie aj nemci. mozno tam bol aj akysi vzdialeny nemecky jazykovy vplyv popri holandskom.

z porovnania normalnej dutch a dutch-afrikaan, niektore rozdiely hovoria o moznom hornonemeckom vplyve.

tak napr dutch Perfekt heeft gehad oproti afrikaan-dutch Perfektu het gehad ukazuje vacsiu zhodu afrikaan dutch s nemeckym hat gehabt

alebo afrikaan die moze byt nemecky vplyv, oproti dutch de

vselico je mozne. hmm, hmm ..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

inak vsimli ste si ake mnohorake pouzitie ma v modernych germanskych jazykoch slovo s vyznamom "have"? pouziva sa (najma v Aj) uz takmer vsade. na vyjadrenie vlastnictva, na vyjedrenie casu, slovesneho sposobu, .. jeho pouzitie sa v poslednej dobe strasne univerzalizovalo. pritom jeho vlastny, povodny vyznam sa uz takmer stratil.

 

zoberme si jeho hisoricky vyvoj (napr v neurcitom tvare to "have" ModE [haev] < MidE [hawen] < [haben] < [haban] < OldE [habban] < [*hab^wb^wan] < [*hab^wjan] < [*hab^wjanan] < [*xab^wjanan] < [*x?b^wjonom] < [*k'?b^hjonom]

 

a porovnajme ho s latinskym [kapiere] , nemeckym [heben], slovenskym [xapat]

 

sranda ze? inak to iste plati tiez pre "do" v Aj, ci "werden" v Nj ..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No ja z afrikánčtiny poznám najviac slovo apartheid. Pamätám si ho ešte z čias keď v Južnej Afrike vládlo toto "zriadenie". Síce som presne nechápal o čo id, ale vedel som že sú tam akési rozdiely medzi biely a čiernymi.

 

S tým slovom have máš pravdu, učím sa trochu anglinu takže viem :lol:

 

OK teraz prejdem k slovanskej vetve, vidím tam dva zaniknuté jazyky, Polabian a Old Church Slavic. Kto ich používal?

 

Predpokladám že Polabian bol jazyk asi západných Slovanov, ktorí boli neskôr asimilovaní Germánmi. A Old Church Slavic si myslím používali Slovania žijúci v Byzantskej ríši. Jazyk zanikol po tom ako Turci dobili Byzanciu a sňou pobili veľa ľudí vrátane Slovanov.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no neviem, ja sa o slovanske jazyky az tak nezaujimam, aby som na to vedel odpovedat, ale myslim ze Old Church Slavonic je normalna starosloviencina (pred splynutim s ceskou vetvou a pred germanskym vplyvom z tejto strany) pouzivana sa v 9. storoci. ukazuju to spisy v hlaholike a cyrilike v tomto jazyku.

a co sa tyka polabskych, tak ta assimilacia je docela realna hypoteza.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

viete co ma dnes napadlo?

 

ze vlastne podstatne meno Nominativ Singular "telo" by malo mat mnozne cislo "telesá" (s rovnakym vyznamom) a nie "telá" !

 

cele by to (deklinacia) vlastne malo vyzerat trochu inak, takto :

 

PLURAL (to ako mnozne cislo)

 

N : tel-es-á < *dhoil-os-iz (?)

G : tel-ies

D : tel-es-ám

A : tel-es-á

L : tel-es-ách

I : tel-es-ami

V : tel-es-á

 

ved porovnajte napr nebo - nebesá , alebo ModE child - children < OE cild - cildru

 

a to iste potom plati tiez o : slovo (slovesá), kolo (kolesá)

 

vsetko su to povodne tzv. "-os" kmene aj ked to uz v Jednotnom cisle sucastnych jazykov (ani v slovensicne) nie je vidno ..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

vlastne podstatne meno Nominativ Singular "telo" by malo mat mnozne cislo "telesá" (s rovnakym vyznamom) a nie "telá" !

no dobre, môže byť, ale telá je kratšie ako telesá (menej si hubu pri tom derieš :lol:)

 

 

Onder23 nie, to by si moc odo mňa chcel :) ale skús vygúgliť.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Slovenská Národná Hymna (preklad)

 

Slovenská Národná Hymna

 

OLD ENGLISH TRANSLATION

 

Upp 6aere Tatrae bletst mon,

hreamum slieh6 6ōr wildi.

 

Healda6 wē hie brō6er,

sunst hī hie lōsien,

Slafwara alibben!

 

Sio Slafa6īod ūre,

6e o6giet slēp 6earle.

 

Ac blitsan 6aes hreames,

tyhta6 hie 6aertō, 6aet

sic tō awaccenne!

 

 

 

by GermaniaWerks

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

toto je stará angličtina , predpokladám :lol:

 

pôsobivé ... nedávno na nejakej tv išiel seriál o vývoji angličtiny .... od najstarších doložených písomných materiálov, cez množstvo prebratých slov, /hlavne z francúzštiny, v jednom čase to bolo veľmi módne/, až po dnešok ...

 

:) rovnakým spôsobom tam boli dokumentované slová, ako u teba :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no ... ja do nich zvyknem nazrieť na susednom fóre :) :)

 

zvyčajne tomu nerozumiem, ale je to pôsobivé a zaujímavé ... to hovorím teraz vážne :lol:

 

keď písomne bola zachytená angličtina až neskôr, odkiaľ sa vie, ako sa čítala a vyslovovala ?

 

niekde som čítala, že toto je problémom starovekých zaniknutých jazykov.... mnohé vedia prečítať, keď teda je čo čítať, ale problémom je výslovnosť ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

game; :)

 

vyslovnost sa da zistovat phonologickymi metodami

 

vo Vyvoji Jazyka som vysvetloval napr spatne zameriavanie (Reaccurance).

aj teraz v Hlaskoslovi s tym budeme robit. Zatial som sice robil len "prednasky", ale zavediem aj "cvicenia".

Takze tam to uvidis a budes si to moct vyskusat keine Angst.

(co sa tyka zrozumitelnosti snazim sa to podavat tak zaujimavo a aj dostatocne linearne, aby to bolo pochopitelne aj pre ne-lingvistu)

 

((btw. ja tiez nie som jazykovedec, vlastne studujem nieco uplne ine, ale psst :lol: ))

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ako asi rozpravali nasi pra-predkovia pred bezmala 10 000 rokmi? nie je to sice vela slov, ale (ak som sa niekde nepomylil :lol: ) su dost blizko pre-historickej realite :

 

ľud < *hleud^h-i-s

voj- < *woig-

žltý < *g^uld^h-i-s

chlieb < *k^hloib^h-o-s

veľ- <*k^uhwal-

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ľud < *hleud^h-i-s

voj- < *woig-

žltý < *g^uld^h-i-s

chlieb < *k^hloib^h-o-s

veľ - <*k^uhwal-

na tom si idem jazyk dolámať, ani sa nedivím že im nikto nerozumel :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

vyslovnost sa da zistovat phonologickymi metodami

 

vo Vyvoji Jazyka som vysvetloval napr spatne zameriavanie (Reaccurance).

 

iste, určite sú na zisťovanie metódy, nad ktorými pracovali celé šíky jazykovedcov.... :)

 

takmer všetko, čím prešla príroda či človek vo svojej histórii, sa dá objaviť, nájsť, doložiť, ... pozostatky, fosílie, kamene, pôdne vrstvy, nánosy....

nie je mi jasné napriek jazykovedným metódam, ako sa dá zistiť, čo hovoril náš prapredok pred 10000 rokmi ....

 

iste, našli sa znovu kostrové pozostatky, lebky, miesta, kde boli uložené hlasivky.... lenže toto platí viac pre oveľa staršie nálezy ....

 

ako v skutočnosti vieme, čo a ako hovoril náš predok v niektorej dobe kamennej, či bronzovej, či hociktorej ? :)

 

a nechcem spochybňovať tvoje nadšenie... skutočne ma to zaujíma ... ;)

 

;) :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ech.. no netrufam si to takto vysvetlovat - ja nie som naozajstny jazykovedec, ale da sa to. predviedol som to na tych piatich slovach. (inak myslim ze v OE na poste sa tymto dost zaoberam.. a este aj budem, ked dokoncim vyklad consonantov)

 

no je to podobne ako s vesmirom. vies co myslim. vyvoj vesmiru sa da istymi methodami popisovat spätne az do casu t+niekolko malo milisekund.. a to aj napriek tomu, ze vtedy nikto nezil a nemoze to potvrdit s uplnou istotou. (preto ta pravdepodobnost nikdy nebude 100%, ale je dost velka nato, aby takpovediac, malo zmysel sa tymto zaoberat) no a v jazykovede je to podobne

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no je to podobne ako s vesmirom. vies co myslim. vyvoj vesmiru sa da istymi methodami popisovat spätne az do casu t+niekolko malo milisekund.. a to aj napriek tomu, ze vtedy nikto nezil a nemoze to potvrdit s uplnou istotou. (preto ta pravdepodobnost nikdy nebude 100%, ale je dost velka nato, aby takpovediac, malo zmysel sa tymto zaoberat) no a v jazykovede je to podobne

viem, čo myslíš :lol: a teórií o vzniku a vývoju vesmíru je hodne ... je to prirovnanie celkom priliehavé, až na to, že vesmír tiež zanecháva stopy ... v podobe plynov, prvkov, rýchlosti rozpínania , a tisícov ďaľších merateľných veličín.... :)

 

rozhodne si myslím, že má zmysel sa zaoberať aj rozvojom reči .... a jazykov, ktoré sa v žiadnom prípade nevyvýjali rozvetvovaním a priamočiaro, ich vývoj bol omnoho zložitejší ... pokiaľ viem :)

 

ale to sú už jazyky .... žiadny hmatateľný a merateľný dôkaz na vývoj jazyka nie je ... môžeme spätne skladať, z rôznych jazykov až po pratvar .... zrejme ... ;)

 

a čo jazyk silbo ? nie je to ten prastarý tvar, ktorý jazykovedci pracne hľadajú ? ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov