Skočiť na obsah

Kultúra cestovania


RoSo

Odporúčané príspevky

Na tej trase je vzdy taka premavka. Aj predtym boli tie vlaky plne. Tych 15-20 dochodcov naviac co su v kazdom vlaku ho nezaplni. A pocet studakov sa tiez velmi nezvysil. Ti musia do a zo skoly cestovat a aj cestovali ci to maju zadarmo ci nie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No keďže týmto spojom som ešte donedávna cestoval pravidelne, ešte keď sa označoval ako Čingov, tak viem rozoznať rozdiel medzi tým, či je vagón obsadený akurát tak, že všetci sedia alebo tak, že je narvatý aj v uličkách a človek má problém prejsť z jedného konca na druhý. A to sú prázdniny, uprostred týždňa, pred obedom.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja mám v tomto šťastie. Vždy som cestoval verejnou dopravou tak že miesta bolo dosť či to bol vlak alebo autobus. Ešte aj v Bratislavskej MHD mávam také šťastie. Ak sa všetko podarí zveziem sa poschodovým osobákom do Nových Zámkov a potom prestup na rovnaký osobák smer Štúrovo.

zssk_novy_dvojposchodovy_hq1O3.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No keďže týmto spojom som ešte donedávna cestoval pravidelne, ešte keď sa označoval ako Čingov, tak viem rozoznať rozdiel medzi tým, či je vagón obsadený akurát tak, že všetci sedia alebo tak, že je narvatý aj v uličkách a človek má problém prejsť z jedného konca na druhý. A to sú prázdniny, uprostred týždňa, pred obedom.

Ved ja netvrdim ze to rozoznat nevies. Len dovod toho nie je cestovanie zadarmo.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Teraz už je to jedno, človek aspoň začína objavovať čaro prvej triedy :D

 

 

Ja mám v tomto šťastie. Vždy som cestoval verejnou dopravou tak že miesta bolo dosť či to bol vlak alebo autobus.

 

Ano, lebo TY sa vieš narodiť :D

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

cestovanie sa nam skulturnuje.... jednym zo sposobov kultury cestovania, je aj riesenie podla vzoru ZOO...prislo sa na to, ze aj v cestovani vlakom nie je dobre davat do spolocnej klietky opice a tigre.....

 

https://www.tyden.cz/rubriky/domaci/ombudsmanka-zenska-kupe-ve-vlacich-nejsou-diskriminace_471799.html

 

....uz som nedockavy, kedy sa zavedie aj v cestnych komunikaciach vyhradeny pruh na sposob klietok v ZOO...zeny vlavo-muzi v pravo a medzi nimi minimalne x metrov odstup... :)  zbohom zdravy rozum

  • Odobrať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Asi si nezazil, ked sa na Teba niekto chlipne pozera. Alebo ako jednoducho citis pohlad, ktory Ti nie je prave prijemny.

Nie raz som take nieco zazila pri cestovani vlakom. A ano, vadilo mi to. A to nie som puritanka.

 

Tak sa najskor zamysli.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A ty si sa zamyslela nad tym co si napisala?.....chlipne pohlady..fuj....nemas to rada....suhlasim, ved kto by to aj mal rad. Ale mne slo skor o to, ze tymto sa moze nieco spustit....popisal som to aj moznou formou predpisu v cestnej komunikacii...myslis ze je to hlupost?...ked nemas rada tie chlipne pohlady v tom spominanom vlaku, na chodniku ti nevadia?...a nielen na chodniku..napr. v praci, v obchode, u lekara...skratka vsade ti nevadia iba vo vlaku resp. v doprave ako celku ti vadia? S tym teda suhlasis, ak ta teda v tom zenskom vagone chlipne okukuje nejaka lesba...nemyslim to nejaka ponizujuco, ale aj to je sexualne nepripustne okukovanie, ci nie?....a mozno casom sa prida k selekcii aj ine nepripustne chovanie...napr. mlade zeny nebudu chciet sediet z nejakou starsou generaciou...ved kto by uz chcel pocuvat ich reci o chorobach a pod...myslis nemozne?....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Stale nechapes.

Nech sa diva ktokolvek, kdekolvek.

Je vsak trochu ina situacia, ked sedis s niekym takym v jednom kupe, v malom priestore.

 

Nepisem, ze s niecim ako "separe kupe" suhlasim.

Vysvetlujem vsak nieco, co si mozno chlap nevie uplne predstavit.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ešte k tej kultúre a separé... priam to sem pasuje, pretože info už zasa zachádza do sfér hodne odtrhnutých od toho, čo sám sem postol, ako zvyčajne, keď dochádzajú argumenty, prichádzajú absurdity :)

 

kedysi boli separé vozne pre matky s deťmi... neviem, či také ešte existuje, ale keď sa nad tým človek zamyslí, je to celkom logické - je to veľmi podobné tomu, ako sa po prevelikej slobode a všeobecnej liberálnej výchove, kde začínajú dvíhať varovný prst aj premýšľajúci psychológovia - po svete začínajú vznikať hotely, ktoré neprijímajú malé deti... je to tiež logické.

je to hodne zle prijímané vyššími orgánmi a kdekto vykrikuje o diskriminácii, ale je to hodne dobre prijímané ľuďmi, ktorí nemajú malé deti a na dovolenke si skutočne chcú oddýchnuť.

 

a nie, nie je to o inom: kamarátka zvykne spomínať, že ona bola doslova vytrestaná na každej ceste do práce MHD, pretože sa pravidelne našiel v preplnenom buse chlap, čo sa na ňu nielen tlačil, ale doslova odbavoval... v autobuse, kde je hlava na hlave, je to bežnejšia záležitosť, než by si informator alebo hociktorý chlap vôbec vedel predstaviť.

tomu sa ťažko vyhnúť, jedine dobre nahlas spraviť cirkus, a ono je to dosť nepríjemné aj pre ženu samotnú... viem, že to informator neuzná, pretože sa nikdy v živote nedostal do podobnej situácie, nie je žena, a nemá na to dostatok predstavivosti...

 

vo vlaku je to možné... kto chce sedieť v pohode separé a nemá práve chuť sa zoznamovať, prečo nie?

tak ako separovali kedysi fajčiarov, kým neboli separovaní do extra fajčiarskeho vozňa - pamätníci budú pamätať - smrdel celý vlak. takto potom nehorázne smrdel len jeden celý vagón...až tak, že nechceli tam už sedieť ani len fajčiari.

to bolo - to je už retro a nostalgia.

 

viem, že celé hnutie metoo prešlo do hystérie, každý rozumný normálny človek, či žena či muž dúfa, že sa to skľudní, a ono sa to aj skľudní...

a táto separé myšlienka vychádza zrejme z toho, ale myslím, že toto je myšlienka, ktorá sa môže ujať, lebo na nej nič zlé nie je...

kto nebol nikdy ženou, prípadne peknou ženou, netuší, čo všetko musí taká žena odrážať... vypiskovanie na ulici je to najmenej. to je patrí k ulici, to si už nikto ani nevšíma.

a pozor - moj postoj k tomu celému... celé to metoo malo podľa mňa dobrú myšlienku, ale zlý smer,  len sa to zhovadilo a prevalilo ako tsunami.

 

keď si človek môže vybrať kultúru cestovania, tak si vyberie. jediný dôvod napíš, informator, prečo nie.

nefajčím, nepôjdem do fajčiarskeho vozňa. chcem si oddýchnuť od vrešťania malých detí s modernou liberálnou výchovou, pôjdem do hotela, kde toho budem ušetrená. nechce sa mi zoznamovať na dlhej ceste s nikým, beriem kupé, kde nemusím. nemyslím, že to bude až tak horúce. ono sa to vyselektuje, či na to bude dopyt či nebude. ale nič mimoriadne zlé v tom nie je.

tak ako vo vagóne pre nevychované decká.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Samozrejme, že existujú vozne, kam smú iba matky s deťmi. Teda neviem či je to iba výlučne pre nich, keby si tam sadol dospelý chlap, tak v putách by ho asi nevyviedli, ale to je asi ako miesto pre invalidov. Ak tam nikto nie je, môžeš tam byť, ale ak príde niekto, kto tam má prednostné právo, tak by si mal miesto uvoľniť. A navyše, kto by dobrovoľne sedel vo vozni, kde 20 detí behá a škrieka? :D

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Stale nechapes.

Nech sa diva ktokolvek, kdekolvek.

Je vsak trochu ina situacia, ked sedis s niekym takym v jednom kupe, v malom priestore.

 

Nepisem, ze s niecim ako "separe kupe" suhlasim.

Vysvetlujem vsak nieco, co si mozno chlap nevie uplne predstavit.

 

suhlasim, ale rozne uchylne entiti su aj medzi "neznym" pohlavim...takze co potom s tym?

 

a nie, nie je to o inom: kamarátka zvykne spomínať, že ona bola doslova vytrestaná na každej ceste do práce MHD, pretože sa pravidelne našiel v preplnenom buse chlap, čo sa na ňu nielen tlačil, ale doslova odbavoval... v autobuse, kde je hlava na hlave, je to bežnejšia záležitosť, než by si informator alebo hociktorý chlap vôbec vedel predstaviť.

tomu sa ťažko vyhnúť, jedine dobre nahlas spraviť cirkus, a ono je to dosť nepríjemné aj pre ženu samotnú... viem, že to informator neuzná, pretože sa nikdy v živote nedostal do podobnej situácie, nie je žena, a nemá na to dostatok predstavivosti...

 

vlastne si mi dala za pravdu....takze spravit volieru aj v autobuse, v cakarni na stanici, v cakarni u lekara, pri pokladni v nejakom obchode a pod......a ked nie som zena tak nemam predstavivost ako zena, to mas pravdu a preto treba zeny obchadzat na kilometer, aby sa nahodou nepostazovali z nejakeho "neslusneho" spravania sa zo strany, od prirody nasilnej a chlipnej casti ludstva, teda muzskej populacie, kedze lesby vam v spolocnosti nevadia... tak drzim palce a separujte sa dalej :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nie, nedala som ti za pravdu.

 

písala som o živote, a o tom, ako sa niektoré veci riešili už dávno.

si dosť starý na to, aby si pamätal časy, keď sa fajčilo bežne v busoch a vlakoch a všade, ako sa to neskôr obmedzilo, prečo vznikli špeciálne oddelenia vo vlakoch pre matky s deťmi, čo malo opodstatnenie a dnes ho má ešte viac.

je to tam vysvetlené.

nie je to o separovaní s posmeškami, ale trebárs aj o tvojom pohodlí na ceste vlakom.

ako niektorým ženám nie je príjemné sedenie v narvanom kupé s kdejakými chlapmi či nebodaj opilcami, aj takí sú, a nejde len o neslušné správanie, chlapom nemusí byť príjemné počúvať mnohohodinovú cestu o ženských problémoch, zaváraní a vnúčatách... kto cestoval, cestuje alebo cestováva vlakom, vie, že sa ujali aj fajčiarske vagóny, aj vagóny pre matky s deťmi, a ktovie, možno sa ujme aj toto, z x možných príčin, možno sa to neujme, vieme? nevieme.

toto všetko je ovšem otázka budúcnosti, aj to je tam vyššie napísané, len treba čítať s porozumením: možno bude dopyt po podobnom riešení, možno dosť veľký nebude.

je to možné riešenie na niektoré problémy pri cestovaní, na mnohé nie je. nikde nehovorím a nepíšem, že je to ideálne jediné možné riešenie na nejaké separovanie. kdejaké separé ako také predsa funguje kdekade, to nie je žiadna mimoriadna novinka.

 

samozrejme to v busoch MHD nejde, ale nejde to ani bežne na chodníkoch alebo kdekoľvek inde, kde ťažkosti človek ani nečaká. aj tak prídu, aj pre mužov, nielen pre ženy. v tomto prípade ide o ženy, nuž tak, z niečoho to vychádza, aj to je tam napísané.

tak možno by stálo za to to skúsiť tam, kde to ide. keď nebude záujem, nebude, prejde, prejde, neprejde, neprejde, uvidíme.

veď píšem, že nie si žena a nemáš dostatok predstavivosti.

 

vieš, keď to niekto bude chcieť prehnať a zneužiť, tak to spraví... tak je to s každým nápadom a činnosťou či hocičím na svete. aj metoo začalo dobre. ovšem to je nová vec. to kdejaké separé je omnoho omnoho staršia.

 

nevkladaj mi do prstov veci, čo som nenapísala.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

kulturu cestovania ti nezabezpeci ziadna "klietka" na ochranu pred niecim nezelanym, ale vsetko je to na vychove spolocnosti a slusnemu spravaniu. Len teraz neviem, ako to to vase feminoodborarske zdruzenie mysli....ked by sa teda malo separovanim zabezpecit kulturu cestovania pre zeny, tak to akoze by ziadne zeny nesmeli si ist sadnut do nevyseparovanych, teda zenskych  klietok?....ci by mali moznost vyberu?....a ak ano, tak by ich chlipne muzske casti populacie mohli v tych nevyseparovanych klietkach obtazovat?....manzel by nemohol si ist sadnut zo svojou zenou do vyseparovanej casti pre zeny?......ked bude vyseparovana klietka pre zeny plne obsadena, tak ostatne zeny zostanu na nastupisti cakat na dalsi vyseparovany vagon?....alebo sa nasackuju k chlipnikom do ich priestoru?.....mozno sa ti tieto "nepredstavitelne" problemy teraz zdaju smiesne,a le ked nieco zavadzas, tak treba uz dopredu prebrat a "uzakonit" vsetky mozne a predpokladane problemy.

Pretoze ked hore spominas napr. vagony pre fajciarov a vagony pre nefajciarov, tak kazdy mal moznost vyberu...nefajciar mohol ist do vagonu pre fajciarov, ale musel znasat nasledky a drzat hubu....tak isto fajciar mohol nastupit do vagonu pre nefajciarov, ale musel "abstinovat" a tiez drzat hubu.....tak isto aj vo vagone pre matky s detmi mohol nastupit cestujuci bez deti, ale musel strpiet prostredie ake tam bolo a tiez drzat hubu.....no a tento slobodny vyber tu v narokoch vasho feminoodborarskeho zdruzenie chyba...teda minimalne v tom ze by nejaky muz mohol nastupit do vyseparovaneho vagona pre zeny....neviem ci ja toto ta prava kultura cestovania, lebo mne to pride ako diskriminacia urcitej casti cestujucej verejnosti....tebe nie?....

  • Odobrať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

:hmmm:

ja som zatiaľ nie celkom pochopila, o čom to vlastne píšeš, milý informator.

predstavivosť síce nikde, ale nápady sa ti v hlave roja, všetka česť... čo vlastne rozoberáš? chceš do klietky? podaj železniciam návrh, možno ti vyhovejú :)

riešenie zrejme rovnaké ako pri matkách s deťmi a fajčiarskych vagónoch kedysi, keď už nebolo miesto, nebolo, tak nebolo. čo riešiš?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nebudem reagovat na ten tvoj prispevok, ale na dovysvetlenie...ja som reagoval na tento clanok a problemy casti  klientov vo vlakoch...a mozno casom aj v tych miestach, co som pipisoval ja :)

 

mozno si ho necitala, tak si ho najskor precitaj a dovolim si tvrdit, ze tie tvoje priklady s niecim podobnym v minulosti sa toto neda vobec porovnat....

 

 

Muži ve stížnostech poukazovali na problémy, s nimiž se při cestování vlakem setkali. "Jeden například musel opustit dámské kupé na základě požadavku spolucestujících žen a měl pak problém najít v přeplněném vlaku volné místo," uvádí mluvčí ombudsmanky Iva Hrazdílková. Další cestoval s manželkou a průvodčí se dotázal ostatních žen v dámském kupé, jestli jim přítomnost muže nevadí. Muž se tím cítil dotčený a považoval je za diskriminační.

 

 

https://www.tyden.cz/rubriky/domaci/ombudsmanka-zenska-kupe-ve-vlacich-nejsou-diskriminace_471799.html

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

isteže to je diskriminácia, ale o tom sme predsa písali už aj vyššie, že sa to netýka len žien, ale aj mužov...

aj to, že toto všetko má korene vo vyšinutom metoo a podobných akciách, keď to všetko ide systémom kde sa rúbe les, lietajú triesky.

 

všetko sa preháňa, ale aj o tom píšem tam vyššie.

spústa vecí sa v živote preháňa, môžeme proti tomu protestovať, písať na príslušné miesta, ok.

 

ono je to vlastne naruby... donedávna sa ženy málokedy dovolali proti kdejakej diskriminácii a obťažovaniu, teraz si vyčúrané ženy našli niekedy hodne pofidérne cestičky, ako vydr.ať s mužmi... a tak ako kedysi, vypili si to väčšinou ženy nevinne, nastalo to aj opačne. väčšinou za to trpia nevinní muži.

 

tam vyššie som predsa napísala, že keď niekto niečo chce prehnať a zneužiť, tak to preženie a zneužije... tak chodí svet.

 

neurážaj sa ale, pretože istá separovanosť existuje odjakživa a kdekade - aj o tom som písala tam vyššie: o všetkom je tam písané.

 

ako existovali extra pánske kluby, existujú mužské a ženské prezliekárne, mužské a ženské športy, mužské a ženské záchody, a separé je všelikade, u nás ad absurdum až po dedinky, kde ženičky bez šatky nikdy nevidel ani ich manžel a ešte nedávno protestovali, veľmi vehementne, keď ich na nové občianske preukazy chceli fotiť bez šatiek.

 

to je to isté, nie že nie:

 

áno, hodne vecí sa preháňa, ale na svete to vždy tak bolo.

že svet nie je normálny, hovorila každá generácia celé stáročia.  teraz momentálne sme tu... a preháňa sa.

 

a je to to isté:

pred 100 rokmi mali ženy volebné právo iba v jedinej krajine sveta, na Novom Zélande, v  najstaršej republike sveta, San Marine, sa ženy tohto práva dočkali až v roku 1960, vo Švajčiarsku v roku 1971 a v Lichtenštajnsku (v poslednej európskej krajine) dokonca až v roku 1984.

 

a nepíš, že to sem nepatrí... to je všetko pod jeden klobúk, vážený informator.

 

keď sa diskriminovali ženy a protestovalo sa proti tomu, tak tie ženy ešte pred nejakými sto rokmi rokmi zatvárali pre protesty do basy a do psychiatrických liečební. s vyrovnaním platov je problém dodnes, jak na východe, tak na západe.

 

mali by ste zažiť obťažovanie a opitých spolucestujúcich, ktorí nevedia, čo od dobroty, ktorí si myslia, že každá žena čaká len na to, aby vlak vošiel do tunela.

 

nie je to také jednoduché, ako to ty vidíš. rád vidíš veci jednostranne. čierna a biela. basta.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

mila game, mam pocit, ze v poslednych prispevkoch si trosku viac vypustila z dveri take male feminsiticke zenstvo, ktore sa skryva v kazdej z vas

samozrejme, ze informator prehana, ale zial v dnesnom svete sme svedkami takych nezmyselnych regulacii vsetkych moznych oblasti ludskeho zivota, az sa uplne strati moznost vyberu podla vlastnej slobodnej vole (zenske kupe, detske vagony, nefajciarske restauracie... 451°Fahrenheita)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

game

 

este raz si precitaj moje, podla teba, "napady".....vsade zdoraznujem nemoznost vyberu podla mojho (napr.) rozhodnutia....a v minulosti, co ty spominas, tie zakazy prikazy v cestovnom poriadku o kulture cestovania sa netykali toho, ze do vagona pre matky s detmi nesmie nastupit matka bez dietata resp. nejaky muz a tak isti aj s vagonom pre fajciarov nebolo nikde zakazane nastupit nefajciarom...nevidis v tom rozdiel s tym co sa robi teraz?.....myslim v oddelovani sa zien od muzov a to uz nielen v cestovani, ale uz to zacina nadobudat epidemiu.....kritizujes minulost a postavenie zien...no neviem, ale to asi vychadzalo s danej doby a teraz sme sa dopracovali k akejsi forme rovnopravnosti a ono zacina naberat opacny kurz zo strany spravania sa zien k muzom....preto som aj popisoval tie moje "predstavy" o tom, ako to moze a si myslim ze aj bude (ak to sa nejako nazastavi) vyzerat v blizkej buducnosti...

 

a vzdy nakoniec v suboji vyhral ten silnejsi, takze nemam s toho dobry pocit, co sa tyka neskorsieho postavenia zien v spolocnosti... :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

mila game, mam pocit, ze v poslednych prispevkoch si trosku viac vypustila z dveri take male feminsiticke zenstvo, ktore sa skryva v kazdej z vas

samozrejme, ze informator prehana, ale zial v dnesnom svete sme svedkami takych nezmyselnych regulacii vsetkych moznych oblasti ludskeho zivota, az sa uplne strati moznost vyberu podla vlastnej slobodnej vole (zenske kupe, detske vagony, nefajciarske restauracie... 451°Fahrenheita)

 

ale áno, informator preháňa, a zo začiatku som to myslím krotila, ale keď preháňa a preháňa a vidí veci jednostranne, len som pripomenula niektoré veci... aj ja. :)

 

trochu sa vzďaľujeme od kultúry cestovania, ale ono to vlastne všetko so všetkým súvisí... informator ľutuje chudákov chlapov, v pohode, napísala som predsa, že ani mne sa to nepáči.

a to sa dejú ešte onakvejšie veci, o ktorých zrejme ani nevie:

istý druh žien si dokonca na internete posúva jedna druhej recepty, ako vydžubať so svojimi mužmi a ako ich udávať za kdečo, čo nespravili, a ako im odopierať deti a podobne...

toto sa deje.

 

lenže informator zabúda veľmi rád na to, že ženy podobné veci prežívali hodne hodne dlho, keď páni tvorstva rozhodovali o ženách, a kdekade sa to ešte stále deje, ako vieme.

 

a naopak: mne sa nepáčia veci, ktoré akosi prekračujú isté hranice: pozor, mne vonkoncom neprekážajú homosexuáli, transrodoví ľudia a podobne. to je život.

keď súdy rozhodujú o tom, či pán, ktorí sa cíti byť dámou, má právo chodiť na ženský záchod,

keď metoo zmietlo hodne vecí, ktoré sa už nevrátia, ale zato herečky budú chodiť v čiernom na udeľovanie cien, ovšem vo výstrihoch po zadok a po rozkrok...

preto nie je tento svet normálny. aj preto.

 

čo ovšem nespomenul informator, čomu sa čudujem: ako sa budú riešiť transrodové cestovania vo vlaku? smú transky cestovať vo vagóne so ženami či nie? :)

 

ten informatorov upriamený pohľad, a nepremýšľať širšie ani za nič...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 

čo ovšem nespomenul informator, čomu sa čudujem: ako sa budú riešiť transrodové cestovania vo vlaku? smú transky cestovať vo vagóne so ženami či nie? :)

 

ten informatorov upriamený pohľad, a nepremýšľať širšie ani za nič...

 

nespominal som to preto, lebo uz by si ma (mozno?) bola obvinila s akejsi diskriminacie niekoho, co nie je "muzom".....ale som spomina, ze ci zenam nevadia lesby v tom zenskom vagone...takze nie celkom az tak upriameny pohlad a nepremyslat sirsie :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

jaj to neberieš podľa pohlavného nádobíčka, tú kultúru cestovania? :)

 

podľa nádobíčka lesby sú ženy, gayovia sú muži, problém je s transsexuálnymi ľuďmi pred operáciou a po operácii, a s obojpohlavnými ľuďmi, žiaľ aj také kusy stvára príroda občas... kam sme sa to dostali, svatý Jožo a jeho príbuzní, rozsúďte to :)

 

to cestovanie vlakmi fakt nie je vôbec žiadna sranda :) :ahooj:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov