Skočiť na obsah

arwiel

Odporúčané príspevky

Dňa 22. 10. 2022 at 14:39, Sniper napísal:

chudnutie začína tým, že si to mentálne nastavíš v hlave

Presne tak. Je to vec zásadného mentálneho postoja. 

Fyzično už iba nasleduje to, čo žije v mysli - podľa toho, ako to tam naozaj žije.

Dňa 18. 10. 2022 at 19:22, Tomáš napísal:

tak tiež je tam pravidelné bicyklovanie a čo mi to pomohlo?

Hehe :)

Tebe nepomohlo a mne áno. 

:bicyklista:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Záleží asi aké trasy, ako často, a čo sa pri tom je. Určite je rozdieľ keď niekto odbicykluje denne 50km a ide aj do svahu, alebo keď niekto bicykluje len preto lebo sa mu nechce pešo chodiť.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Netreba tipovať, ktorý z tých dvoch si ty, že? Ale bicyklovaním neschudneš, športové aktivity slúžia k tomu, aby si sa udržiaval vo forme, základ je správna strava a dodržiavať režim. Čo tebe vydrží maximálne tak dva ani.

A neschudneš ani tými tvojimi vodnými, peňažnými, africkými či akými diétami, aj keď chudneš tak jesť treba, hlavne stravu plnú proteínov. Keď týždeň poriadne nežereš a po výplate žereš jak prasa týždeň v kuse, to je to najhoršie čo môžeš spraviť, lebo tým si len rozhádžeš metabolizmus a tvoj bachor si začne ukladať tuk. Ale to je tebe zbytočné vysvetľovať.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Zaujímavé, že môj kocúr sa teraz pred zimou doslova vyžiera. Je už tak tučný, že vyzerá, ako mačka pred pôrodom. Rovnako sa vyžieral, aj pred minulou zimou. Keď vlani skončila zima, prestal jesť a schudol. Celé leto bol chudý, ako keby som mu nedával žrať. Keby bol v lete tučný, ako v zime, zrejme by tie horúčavy ani nezvládol a dostal by infarkt.

Na rozdiel od kocúra, môj pes by žral stále, či je zima alebo leto. Podľa toho aj vyzerá. V lete, keď sú horúčavy, ledva lapá dych. 

Čo z toho vyplýva? Pes je šľachtením zdegenerovanejší, ako kocúr. Pes už nereflektuje na vonkajšie klimatické vplyvy, ktoré boli zakódované v evolúcii živočíchov, žijúcich na severnej pologuli, podobne, ako dnes ľudia. 

Podľa mňa prežieranie je dôsledkom abstinencie podnetov, ktoré stimulujú pocit duševného uspokojenia. Žranie nedostatok týchto stimulov iba supluje. Substitúciou podnetov, ktoré stimulujú pocit duševného uspokojenia nemusí byť u každého iba jedlo, môžu to aj byť drogy, nakupovanie... Chudnutie diétou, alebo cvičenie, je v tomto prípade kontraproduktívne, lebo nerieši príčinu, ale iba následok.   

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Chcem reagovať na poslednú vetu predošlého príspevku. Môže byť že tam je problém. Ja by som potreboval riešiť príčinu nie následok. Len zase na druhej strane čo je príčinou že mi proste chutí? Keď mi raz chutí, tak mi chutí.

Jedine že by genetické inžinierstvo bolo na takej úrovni že by vedeli preprogramovať chuťové bunky tak, že keď jem zdravé jedlo, chutilo by to ako čokoláda či kebab.

Alebo by sa odobrala vzorka od ľudí čo nevedia pribrať, a aplikovala by sa do ľudí trpiacich nadváhou.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 32 minútami, Tomáš napísal:

Len zase na druhej strane čo je príčinou že mi proste chutí? Keď mi raz chutí, tak mi chutí.

V tom je tvoj problém, že nemáš iné stimuly, ako jedlo, ktoré by uspokojilo tvoje ego. "Nielen chlebom je živý človek". Ale nie si sám. Dnes tento problém postihuje už takmer celé ľudstvo, podobne, ako pandémia. Nárast obezity úzko koreluje, zo stratou pocitu duševného uspokojenia .Tento problém bol samozrejme aj v minulosti, ale dostupnosť potravín, pri absencii duševných stimulov, ho vyhrotil.

  • Díky! 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

2 hours ago, Tomáš said:

Záleží asi aké trasy, ako často, a čo sa pri tom je. Určite je rozdieľ keď niekto odbicykluje denne 50km a ide aj do svahu, alebo keď niekto bicykluje len preto lebo sa mu nechce pešo chodiť.

Presne tak. Tvoje bicyklovanie vyletnym tempom, predpokladam nie rychlejsie ako 15km/h nie je nic. To je len vozenie. 

Na to, aby mal bajk ucinok musis mat intenzitu minimalne v priemere 25km/h aspon hodinu. 

Tak ako pise Sniper, bez stravy mozes bajkovat aj 100km tri krat tyzdenne a nic ti to nepomoze, ked vydaj energie bude nizsi ako prijem. Nie nadarmo sa hovori ze strava tvori az 80% uspechu. 

Treba ti vsak take info? Podla mna nie, nemas motivaciu, nemas snahu, nechces. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 11 hodinami, Tomáš napísal:

Len zase na druhej strane čo je príčinou že mi proste chutí? Keď mi raz chutí, tak mi chutí.

To už dávno nie je len o chuti, žerieš jak prasa, žalúdok si si rozožral, pred obedom zožerieš 4 párky, hrsť opraženej slaniny, zapiješ 2 litrovou kolou, za dve hodiny ideš na obed, po obede dupľa, po kolegoch zožerieš zvyšky a cestou z kantíny ideš ešte na párky a hrsť opraženej slaniny.

Ešte sa čuduješ jak prasa novému válovu, prečo máš 122 kilov a nedarí sa ti schudnúť???

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tomas,  to ze ti chuti je vyhovorka na urovni materskej skoly. Normalny clovek napriklad vie ze ked mu chuti vino, tak si da tolko aby nebol ozraty.  A ked mu chuti klobasa, tak si raz za cas da polku klobasy. 
Ale ty zeries do mrtva kym to ide.  

  • Díky! 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 16 hodinami, Proteus napísal:

Tvoje bicyklovanie vyletnym tempom, predpokladam nie rychlejsie ako 15km/h nie je nic. To je len vozenie. 

A to vôbec nespalije kalórie viac ako keby som len sedel pri TV?

pred 5 hodinami, tyso napísal:

Normalny clovek napriklad vie ze ked mu chuti vino, tak si da tolko aby nebol ozraty.

alebo aby nebol prežratý…

Ja sa vždy staviam na váhu v nádeji že to bude menej a nakoniec je to vždy viac.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 17 hodinami, Tomáš napísal:

Ja by som potreboval riešiť príčinu nie následok. Len zase na druhej strane čo je príčinou že mi proste chutí? Keď mi raz chutí, tak mi chutí.

Ma ten zbytok ti uz odpovedali chlapci, skusim na toto...

Vies, malo je takych ludi, ktorym nechuti... samozrejme ze chuti, dnes je okolo nas stimulov barskolko, ale mozog uz je akysi presyteny... tak si najde stare dobre stimuly, ktore produkuju stare dobre enforfiny... jest dobroty, pit, brat drogy... drogy su starsie slo civilizacie.

Mozes to skusit pomaly... jed nechces menit jedlo, jedz zatial ci ti chuti, len menej.

Daj si pol nohy klobasy, ale uz si nedaj slaninu. Daj si sladkost, ale len jednu.

Ja viem, ze ty vodu nepijes, ale mas 40.. he nacase zacat. Najlepsi spisobk ako oklanat roztiahnuty zaludok je dat si pred jedlom poriadny pohar vody.

Nebudem ti Tomaskam radit nic viac... toto je len zaklad.

Ake kym ty a tvoja hlava  nechcete zacat menit, nespravi s tym nikto nic.

Ja som to zazila, skusila, zarobila na nejake choroby a niektore prisli same, cvicit som nemohla, ake schudla som len zmenou a znizenim stravy. 

Ked uz choroby aj tak len pribudaju, mam aspon lepsi pocit zo seba.

Raz to skus. Cim viac kilov budes mat, tym to bude tazsie. A bude tam este jeden problem: prebytocna koža. 

 

  • Díky! 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

1 hour ago, Tomáš said:

A to vôbec nespalije kalórie viac ako keby som len sedel pri TV?

O akom spálení kalórii ty trepeš? Spáliš 500kalórii a prijmeš 1500. Tak na čo sa tu hráš? Neprovokuj. 

  • Díky! 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Neviem či je to pravda, ale kdesi som čítal, že priberaním počet tukových buniek narastá, ale chudnutím sa ich počet už nezmenšuje. Chudnutím sa v tukových bunkách mení iba obsah tuku. Ak bunky tukového tkaniva strácajú vo vakuolach tuk, tak vysielajú centrálnemu nervovému systému signál - pocit hladu. A tento pocit je priamo úmerný počtu tukových buniek v tele. Je to taká kladná spätná väzba. Čím viac tukových buniek mám, tým mám väčší pocit hladu. A čím potom viac jem, tým mám viac tukových buniek...

Takže záver je ten, že kto raz priberie, vytvori si veľký počet tukových buniek a teda aj veľa stimulátorov pocitu hladu. Ak aj tučný schudne, počet tukových buniek sa nezníži, takže intenzita pocitu hladu obézneho človeka, ktorý schudol, je väčšia, ako u toho, ktorý nikdy tučný nebol. Kto vie, čo je na tom pravdy, to je ako "britský vedci zistili...". Ak by to naozaj platilo, potom má zmysel odsávanie buniek tukového tkaniva.

Ja taký problém nemám, ani som nikdy nemal. Dlho som si udržoval rovnakú váhu, bez toho, aby som sa nejako obmedzoval v jedení. Bohužiaľ teraz, keď stúpim na váhu, stále ukazuje menej. To je zrejme už to starecké scvrkávanie, svalová (zrejme aj mozgová) atrofia.     

  • Páči sa mi to 1
  • Díky! 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To by som potreboval ja. Jedť čo len chcem a koľko chcem a nepriberať. Keby sa nejako dalo vedecky zistiť čo to zapríčiňuje u ľudí čo nepriberajú a dali to ľuďom čo priberajú vyriešili celú civilizačnú chorobu. Obeľa jednoduchšie ako všelijakými diétami do čoho väčšina obéznych ani nechce. Malo by sa dosiahnúť nejakou genetickou úpravou aby ľudia nepriberali.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytváranie tukových zásob je výsledkom evolučneho procesu u živočíchov, ktorí musia čeliť obdobiu strádania. Tak, ako som spomínal môjho kocúra, vytvára si tukové zásoby na zimu. Významnú rolu tu zrejme hrá genetika. Tvoji predkovia boli zrejme konfrontovaní s obdobiami hladovania.

Typické je to napríklad u polynézanov. Kedysi sa živili lovom, neskôr patrili ku kolóniám a dnes dostávajú podporu, ktorá im stačí na uspokojovanie základných potrieb. Nemajú už žiadne stimuly, potrebné na prežitie, ako mali ich predkovia. Geneticky sú uspôsobení na strádanie, lebo sa živili lovom. Výsledkom je obezita takmer celej populácie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Zrejme áno. Dnes už vo väčšine populácie nie je problém, uspokojiť si základné životné potreby. Genetická dispozícia, vytvárať si tukové zásoby, je typická pre etniká, ktoré v historickom vývoji sezónne strádali. A sú to často tie etniká, ktoré dnes najviac trpia obezitou, ak majú neobmezený zdroj potravy. 

Porovnanie našich a španielskych krtkov je čiste náhodné? A podľa čoho by sa správali krížence našich a španielskych krtkov, keby žili tu, alebo v Španielsku? 

https://brainee.hnonline.sk/notsorry/news/veda/96048993-niektore-zvierata-cez-zimu-hibernuju-ine-si-robia-zasoby-to-co-robi-krtko-ta-vsak-dostane

Samozrejme to sa dnes nedá paušalizovať, preto že prejedanie a z toho prameniaci pocit "štastia", je aj substitúciou, za inak nenaplnené emócie.

Navyše vo vyspelých krajinách funguje zdravotná osveta a spoločenský tlak na jedinca, aby "vyzeral dobre". Ale to už viac súvisí z dnešnou dobou.   

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

5 hours ago, Tomáš said:

Jedť čo len chcem a koľko chcem a nepriberať.

Ved ako inak. Prezierat sa a byt chudy. Najlepsie, aby ta to nic nestalo. Ty nerozumies jednoduchej rovnici? Vydaj viac nez prijmes a schudnes. 

No ale jasne, ze nepriberu lebo 80% sa stravuje normalne, to len ty sa prezieras vysokokalorickym jedlom. Co na tom nechapes demente? 20% ludi ma nejaku zdravotnu vadu. 

Tiez by som mohol tak zrat ako ty, ale miesto tvojho jedla si dam zeleninu a chude jedla s co najmensim objemom cukrov. Nie objem je problem, ale to co zozeries. Aj na posedenie. Niekomu by to stacilo na dva dni, co ty das za vecer. Prestan hladat vyhovorky. To ti tu uz nikto nezerie. A prestan sa tak sprosto pytat. Milion krat ti to bolo vysvetlovane. Ked si sprosty precitaj si svoje uzasne temy, tam mas vsetko. Ty si ako telenovela. Ani po 10rokoch nic nove. Kebyze teraz odidem a pridem o dva roky, tak by som prakticky v zaklade nic nezmeskal. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov