Skočiť na obsah

Prechod na Euro


Sniper

Odporúčané príspevky

podaktorí veľmi zrejme zabúdate na špeciálnu slovenskú mentalitu : nechať všetko na poslednú chvíľu, potom sa nechať strhnúť davom a stáť v radoch a nadávať ... to je tak zábavné ...

 

- všetci normálni ľudia si vložili peniaze, ktoré bežne nepoužívajú na každodenný nákup, a mali ich schované pod uterákmi v skrini, do banky, mali na to v pohode celý minulý rok / minimálne /

- všetci normálni ľudia eliminujú možnosť vykradnutia a nedržia doma v skrini státisíce či dokonca milióny, aby ich ponúkli zlodejom

- všetci normálni ľudia používajú platobné karty, prípadne k nim nosia menšiu hotovosť v peňaženke, a nepýtajú sa ako keby spadli z marsu, že načo im je platobná karta - nejakých sedemnásť či koľko rokov po zavedení platobných kariet a rozširujúcej sa sieti obchodov, kde sa platí aj kartami, a sieti bankomatov

- všetci normálni ľudia si kúpili jeden, dva, tri štartovacie balíčky, a nie tridsať ... na celé slovensko ich bolo vyrobených 1.200.000 ako dobrá vôľa, kupovať ich nebolo povinné, ale dobrovoľné, ani na to nebol nárok ...

- podnikatelia, ktorí si zanedbali predzásobenie, stoja v radoch v bankách a zamieňajú od včera drobné eurá vo veľkom, aby mali čo vydávať, lebo zákon im to prikazuje ... na predzásobenie bolo treba vinkulovať hotovosť, ktorú chceli zameniť, to im bolo ľúto ...

- konverzný kurz platí od 1.1.2009 - rovnako ako v aždej krajine, kde sa euro zavádzalo, platia rovnaké podmienky všade ... banky a zmenárne mali plné právo zamieňať eurá dovtedy za trhový kurz, pretože do tohto dátumu bolo pre nás euro cudzia mena

- že ľudia napriek tomu, že vedeli minimum rok, že ide euro - a napriek tomu v prasiatkach či kde v rici sporili mince, a teraz ich z domu vláčia do bánk netriedené, nespočítané, alebo dobre pošúlkované, a zalepené že sa nedajú rozlepiť, je koho problém ? a nie prosím deti ... dospelí ľudia, ktorí sú schopní dovliecť teraz, v prvé dni platnosti eura drobné mince za desaťtisíce... to je nad možnosti pochopenia normálnych ľudí

- každý normálny človek si spočítal, že platiť menšími bankovkami bude rozumnejšie v čase duálnych platieb - stretla som sa so ženou, ktorá povedala, že "just" bude platiť tisíckami, lebo jej "musia" vydať eurá ... kde pánboh nenadelil rozum za nejakých päťdesiat rokov, / asi toľko mala / tak už nenadelí nikdy

- ľudia sú schopní stáť hodinu dve v radoch , a čudujú sa ako opica holej riti, ako dnes jeden známy, že v pohode príde od 5. do 15. vložiť peniaze a nemusí stáť teraz v rade a zamieňať - bol celý bez seba, že jéj ... to je super rada ....

....

.....

......

 

chyba nie je v zabezpečení eurami, ani v bankách , ani propagácii / tej bolo nenormálne veľa / , ani v štartovacích balíčkoch, ale v ľuďoch - ako vždy

a verte, že nejakú skúsenosť s tým už mám

akoby ich tešilo prestať používať rozum, a stáť v rade hodiny na niečo, na čo mali času a času ... keby ten rozum používali

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Myslis tie startovacie balciky, ktore sa po par hodinach minuli?

Preto, že ich bolo malo? Inak, never všetkemu čo počuješ v mediach, ešte po Vianociach ich bolo dostať.

 

Tu? Alebo aj vsade vo svete? :)

Tak isto ako je to teraz.

 

A este k tym soram, ktore su v bankach aj napriek prechodnemu obdobiu by si sa mohol vyjadrit :)

To si nazvi ako chceš, určite sa na každe pomenovanie najde pripad - ľudska hluposť, neochota, neschopnosť, lenivosť, nedostatočna informovanosť...

 

Mimochodom, nie som ekonom, takže nechci aby som ti tu vypracoval študiu. :lol: Mudrejši by to iste vymysleli. Nebol by to prvy (asi ani) posledny pripad "veľkeho tresku". Je mi však jasne, že toto implementovať na naš hlupy narod by bola prisilna kava. Len som vyjadril nazor, že by sa to dalo aj bez "prechodneho" obdobia.

 

EDIT: game to napisala pekne.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

jaj, ešte niečo :lol:

 

v pohode príde od 5. do 15. vložiť peniaze a nemusí stáť teraz v rade a zamieňať

o tomto je prechodné obdobie ... :) ... každému môže zostať v peňaženke pár korún, alebo mu na poslednú chvíľu niekto zaplatil v korunách ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

RYAN GIGGS

uvedom si ze zmena meny sa netyka len obcanov ... su tu organizacie, spolocnosti, institucie, trhy...

ak subjekt obchoduje so zahranicim v cudzej mene, v tomto pripade s eurom, vtedy by nemohla nastat situacia ako si spominal - "To by sa dalo vyriešiť tak, že ten konverzny kurz by platil v predstihu." to by boli nejake fiktivne peniaze?

 

tu nejde len o to ze ty platis eurom, ze ty budes ten ktory bude musiet vystat soru v obchode pripadne ist do banky si zamenit nejake peniaze... to je aj trochu o niecom inom...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

- že ľudia napriek tomu, že vedeli minimum rok, že ide euro - a napriek tomu v prasiatkach či kde v rici sporili mince, a teraz ich z domu vláčia do bánk netriedené, nespočítané, alebo dobre pošúlkované, a zalepené že sa nedajú rozlepiť, je koho problém ? a nie prosím deti ... dospelí ľudia, ktorí sú schopní dovliecť teraz, v prvé dni platnosti eura drobné mince za desaťtisíce... to je nad možnosti pochopenia normálnych ľudí

my tiez sporime :lol: mam 1500 korun v 10 korunackach, ale zamenit sa to chystam az niekedy na jar :) resp ked trochu ten osial opadne :) a ja som vzorna mince nosim pekne zratane, neposulkovane, nezlepne, a v sackoch (dufam ze to nie je tak zle ;))...minule som tak mala 5000 ci kolko ;)

 

no a co sme mali doma vselikade drobne mince, asi 300 korun tak to nechavame pre buduce generacie na hranie ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Andulqa, budiž ti odpustěno :)

 

kľudne ich môžeš priniesť do banky na jar, a ako základ numizmatickej zbierky po starých rodičoch sú slovenské mince pre budúcich vnukov ako stvorené :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

..v prasiatkach či kde v rici sporili mince..

..mam 1500 korun v 10 korunackach..

úuuh.. dobre že som sem pozrel, hneď som si totiž spomenul, že v takej okrúhlej krabičke od trojuholníčkového syra (Karička to bola..) mám uskladnených takmer 1000 SK, v minciach rôznej hodnoty. to je môj kapitál zhromaždený za účelom hazardnej hry, u susedky prebiehajú totiž turnaje v žolíku.

 

:)

 

vložím ich do igelitky a nabehnem do banky. som zvedavý, aké emócie tam so svojim pokladom vyvolám.. :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no ďalší .... tisíc korún je v norme :lol:

 

ale osemnásťtisíc a podobne je mimo normy rozhodne :)

 

mimochodom, ja som tiež šetrila .... dvadsaťkoruny :) nehrkocú, nezaberajú miesto a nikto nenadáva ani v obchode keď nimi v čase núdze platím, a super sa dá nazbierať nimi bez väčšej námahy pekná sumička ;)

 

a fakt ma zaujíma, čo budú šetriť notorickí šetrílkovia z eur ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

uvedom si ze zmena meny sa netyka len obcanov ...

To mi je samozrejme jasne, nikde som nepisal, že je to len o fyzickych osobach. To však na veci nič nemeni. Oni by to zvladli tiež.

 

"To by sa dalo vyriešiť tak, že ten konverzny kurz by platil v predstihu." to by boli nejake fiktivne peniaze?

Uznavam, že tu mi prsty na klavesnici predbehli hlavu.

Aj keď: Ak sa tak zamyslim, na trhu sa obchoduje/obchodovalo aj s korunami. Ak ma zahranična firma (makler, alebo hocikto) nakupene koruny, je pre ňu vyhodnejši konverzny kurz ako trhovy. Čo s tym?

 

Teraz si predstav situáciu, že 2.1. by potreboval dôchodca v nejakej zastrčenej dedine precestovať niekoľko kilometrov a odstáť rad v banke iba pre to, aby si vymenil koruny za eurá a mohol si kúpiť hoci iba rožky.

Baličky.

 

Štát by si dnes navyše sotva dovolil od občanov priamo požadovať, aby si vopred zabezpečili (ešte) neplatné peniaze.

Nikto by od nikoho nič nežiadal. Pol roka sa vie, že euro definitivne bude a aka bude jeho cena. Ľudia maju pol roka na to, aby si baličky kupili. To, že to niekto nie je schopny (ochotny...) urobiť je jeho problem.

 

 

BTW: ešte len 3. deň a už mam tych sku*venych drobnych toľko, že mi sťahuju nohavice. Hlavne v lete bude sranda. Zbavili sme sa 10 a 20 haliernikov a teraz toto. Europska pomsta. To nemohli byť 1 a 2 eurovky papierove (vyrobiť mincu je asi lacnejšie)?! 1 dolar je papierovy, a všetci su spokojny.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Uznavam, že tu mi prsty na klavesnici predbehli hlavu.

Aj keď: Ak sa tak zamyslim, na trhu sa obchoduje/obchodovalo aj s korunami. Ak ma zahranična firma (makler, alebo hocikto) nakupene koruny, je pre ňu vyhodnejši konverzny kurz ako trhovy. Čo s tym?

Euro prijímame v súlade s pravidlami EÚ. Tie nepripúšťajú predčasné zavedenie nahradenie trhového kurzu konverzným. Obchodovanie so slovenskou korunou tiež nejde iba tak ukončiť spôsobom, že jeden deň sa rozhodne o konverznom kurze a nasledujúci deň (alebo hoci nasledujúci mesiac) tento nahradí trhový kurz.

 

Nikto by od nikoho nič nežiadal. Pol roka sa vie, že euro definitivne bude a aka bude jeho cena. Ľudia maju pol roka na to, aby si baličky kupili. To, že to niekto nie je schopny (ochotny...) urobiť je jeho problem.

Balíčky sa predávali až posledný mesiac. A reálne sa dali kúpiť (väčšinou) iba počas prvých dvoch - troch dní. Koľkonásobne viac by sa ich teda muselo vydať, aby boli dostupné skutočne pre každého? To, že niekto nie je schopný by bolo v tomto prípade aj problémom štátu, ktorý takúto situáciu spôsobil.

 

Nepochybujem, že takmer všetci tu na fóre by sme sa dokázali vopred pripraviť aj v prípade prechodu na euro bez prechodného obdobia, väčšina ľudí sa však v podobných prípadoch nikdy nezachová optimálne a podobné zákony s tým počítajú, prispôsobujú sa aj pre (ani nie) priemerného občana. A spôsob akým prejdeme na euro sme si nevybrali sami, ale Brusel. Podobne sa postupovalo vo všetkých krajinách, ktoré prijali euro.

 

Zbavili sme sa 10 a 20 haliernikov a teraz toto. Europska pomsta. To nemohli byť 1 a 2 eurovky papierove (vyrobiť mincu je asi lacnejšie)?! 1 dolar je papierovy, a všetci su spokojny.

S týmto úplne súhlasím. Minimálne jedno a dvojcentovky by myslím nikomu nechýbali a od jedného eura vyššie by boli určite vhodnejšie bankovky.
  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Euro prijímame v súlade s pravidlami EÚ. Tie nepripúšťajú predčasné zavedenie nahradenie trhového kurzu konverzným. Obchodovanie so slovenskou korunou tiež nejde iba tak ukončiť spôsobom, že jeden deň sa rozhodne o konverznom kurze a nasledujúci deň (alebo hoci nasledujúci mesiac) tento nahradí trhový kurz.

To je jasne, ale ako je to teraz?
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ako si spomenul v inej súvislosti - polročné obdobie na prípravu... Minimálne to je potrebné na to, aby prechod prebehol s čo najmenšími negatívnymi dôsledkami.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nerobte paniku. Do konca júna banka vymení všetko. Podľa mňa, všetko šlape tip-top. Teda údajne okrem pripečených lekárnikov a niektorých podnikateľských truľov, ktorí chcú otvoriť až po 16 (dovtedy asi snívajú novoročný milionársky sen a potrebujú sa vyspať z tejto kocoviny). Títo exoti, čo nechú peniaze, budú potom vykrikovať a natŕčať labu: "Fico, pomôž, ty nás vôbec nepodporuješ!".

 

Všetko sme mali v banke, autá boli dotankované, decembrové účty poplatené prevodom a teraz sme minuli 60 euro za vleky a niečo z karty na Morave za obed.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

prvú vec, ktorú som kúpila za eurá boli rožky... myslím, že ich bolo osem... a chuderka tá predavačka... kým som našla drobné a tie správne, tak si mohla ísť kľudne zapáliť...

teraz radšej budem robiť veľké nákupy naraz a platiť kartou...

a našla som doma ešte 6 korún a netankuje ma to... inak už Sk nemám...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Euro má aj nejaké výhody. Keď som doteraz našiel na zemi nejakú mincu tak sa za ňu dal kúpiť rožok, možno dva. Teraz keď nájdem mincu tak už je to na malé pivo :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

..na druhej strane ale, ak niekto uvidí ako sa zohybáš pre mincu, ľahko sa o ňu môže strhnúť bitka. eurá preto treba zo zeme zbierať čo najrýchlejšie a nezaškodí ak sa bude človek tváriť, že si len potrebuje zaviazať topánku. :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Predvčerom som našiel 5 Euro. Len tak na zemi. A včera som v jednom obchode videl platiť chlapíka 100 Eurovkou a ako ju vyťahoval tak vytiahol ďalšie štyri 100 Eurovky tak aby to každý videl. Asi potreboval machrovať.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tak, po dlhšom čase som dakam šiel, kde som aj hotovosť využíval - do BA na skúšku (hej, vlastne od toho 22. som nikde takto nebol :lol: ). Mal som 500 Sk, 2x 50 Sk a v minciach 19 Sk... Po návrate domov, čo som si platil cestovné a stravu už mám pekne všetko len Euro, ešte 5 Sk sa mi ostáva zbaviť... vcelku úspešný deň :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ja si pomaly zvykám na euro, hneď na prelome roka som rozbila všetky slovenské koruny a ostali mi už len eurá... najlepšie je, ak sa dá, hneď sa toho zbaviť a čo najrýchlejšie sa hodiť do vody... :lol:

euro ceny mi robia stále problém, najmä tie drobné za čiarkou si neviem zapamätať, ale povedala som si, že musím prestať prepočítavať všetko na koruny, len zhruba vedieť koľko to asi je (centy nechať tak) a naučiť sa myslieť už len v eurách, poznať základné ceny v eurách... a ono to celkom ide... :)

 

neviem si predstaviť ako sa s novými mincami, bankovkami vyrovnajú starší ľudia... moja babka je celá vedľa, zrak v jej veku a po porážke už nie je bohviečo, nechcela by som teda s obmedzenou schopnosťou videnia rozpoznávať centy, ktoré sú s týmto handicapom navzájom zhruba rovnaké...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov