Skočiť na obsah

Prechod na Euro


Sniper

Odporúčané príspevky

tie mince sú hrozné, hrubé sú príliš hrubé, malé sú príliš malé, balené podľa inteligentných euronoriem 2, 1 po 25, 0,50 - 0,10 po 40 /!!! / , 0,05 - 0,01 po 50 ... ako u blbých

a je ich priveľa : )

 

a práve som mala zapnuté správy z jednej nemenovanej komerčnej tv, kde polovica správ bola o tom, že chodili po polnoci po slovensku po bankomatoch a div sa svete !!! všade im vydalo euro ... to bola udalosť na desať minút správ

 

ach bože bože

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No mňa dneska skoro vykotilo, ked mi po telefonáte prišla sms s kreditom a zbadala som tam jednomiestne číslo, až po chvíli som sa spamätala :lol:

Tak to som mal dnes podobný zážitok... :)
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No mňa dneska skoro vykotilo, ked mi po telefonáte prišla sms s kreditom a zbadala som tam jednomiestne číslo

Mne Easy ešte ukazuje kredit v korunách.

 

Najlepšie na Eure je že pojdem do podniku z jednou mincou a vydržím tam celú noc ............ :lol: :)

:)
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tiez ako sa tu tie kredity spomenuli tak mi napadlo ze aspon aj faktury budu chodit s nizkymi sumami, ked mi dojde faktura za telefon za tento mesiac budem rad ze to budu uz len stovky a nie tisice :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nechce sa mi minat zrazu 4 tisicky :-)

No, pokial mas tie 4tisicky v nejakych normalnych sumach (500 a 1000 korunacky) tak nemusis minut vsetko. Ak sa nemylim, tak vydavat sa musi uz v eurach :lol:
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Malo by sa už vydávať v eurach. Ale zrovna dnes sa mamine stala "zaujímavá vec" v potravinách. Platila v korunách a vydali jej koruny. Keď sa spýtala,či by už nemali vydávať LEN v eurach,ohradila sa na ňu predavačka,že eurá vydáva len tým,čo platia eurami :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ak sa nemylim, tak vydavat sa musi uz v eurach :)

Neviem,či sú stanovené presne pravidlá,ale onehdá niejaký štátny finančník vysvetľoval,že pokiaľ niekto kúpi tovar za pár korún a bude platiť 1.000 korunáčkou,tak nemôže očakávať výdavok v eurách....aby si občania nemýlili obchody so zmenárňou.Tak to povedal :lol:
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

počúval som diskusnú reláciu, hosťom bol odborník na ekonomiku. tam som sa dozvedel, že ak zákazník v predajni zaplatí za nákup bankovkou, ktorá viac ako 4-násobne prevyšuje hodnotu nákupu, obchodník mu môže odmietnuť vydať zvyšnú sumu v eurách.

 

jedná sa o opatrenie, ktoré má zaistiť, aby sa z menších obchodov nestali zmenárne. ak teda za nákup v hodnote 200 SK zaplatíte bankovkou v hodnote 1000 SK, peniaze vám pravdepodobne vydajú v pôvodnej mene, teda v korunách.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Je to na obchodnikovi (respektive na dohode oboch stran), či je ochotny vam vydať z veľkej bankovky. Taktiež nie je striktne nikde napisane, že vam musi vydať eura. Tiež je to o dohode, ak suhlasite, môže vam vydať koruny.

 

Podľa mňa je to prechodne obdobie (16 dni dualneho systemu) zbytočne. Len to komplikuje veci. Od 1. 1. sa imho malo použivať len euro a bol by pokoj. Banky menia peniaze (aj mice) zadarmo, takže tych 16 dni je kravina.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Sakra...a je ze si takto zamenim menu bez zbytocneho stresu

Banky menia peniaze (aj mice) zadarmo, takže tych 16 dni je kravina.

Jasne..a banky maju neobmedzenu kapacitu a v pohode by tych par pokladnicnych okienok zvladlo napor, ktory by nastal, keby sa cely narod na konci decembra rozhodol ze musi zamenit menu....
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Podľa mňa je to prechodne obdobie (16 dni dualneho systemu) zbytočne. Len to komplikuje veci. Od 1. 1. sa imho malo použivať len euro a bol by pokoj. Banky menia peniaze (aj mice) zadarmo, takže tych 16 dni je kravina.

S tymto suhlasim,bolo by to ,myslím jednoduchsie,ved si zvykneme :lol:
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Darkman

 

Hluposť. Pol roka sa vie o tom, že bude euro, tak robim tak, aby som do konca roka minul všetky koruny. Čo si myslim nie je problem, kedže na Vianoce sa miňa najviac. Pre normalneho sudneho človeka to nie je žiaden problem. Navyše vložiť či zmeniť peniaze (ak mam doma väčši obnos) sa dalo aj pred decembrom a da sa aj o 10 rokov, nie len na poslednu chviľu. Ale ako vidim, pre niekoho to je važny, neprekonateľny problem.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja som napríklad minul všetky Slovenské peniaze ešte pred novým rokom a zvyšok som nechal na účte takže ja v tom žiaden problém nevidím a súhlasím prechod mal byť hneď ...............

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Malo by sa už vydávať v eurach. Ale zrovna dnes sa mamine stala "zaujímavá vec" v potravinách. Platila v korunách a vydali jej koruny. Keď sa spýtala,či by už nemali vydávať LEN v eurach,ohradila sa na ňu predavačka,že eurá vydáva len tým,čo platia eurami :lol:

Pokiaľ nejde o situáciu, ktorú spomenul valcik, teda, že hodnota bankovky je štvornásobne vyššia ako hodnota nákupu zákazník má jednoznačne právo na výdavok v eurách. Argument, že sa v eurách vydáva iba tím, čo eurami platia neobstojí:

 

§3

ods.2

Počas obdobia duálneho hotovostného peňažného

obehu fyzické osoby, ktoré sú podnikateľmi, právnické

osoby, štátne orgány, orgány územnej samosprávy

a iné orgány verejnej moci môžu z peňažných platieb

v slovenských bankovkách a slovenských minciach,

ktoré prevyšujú uhrádzanú sumu, vydávať preplatok

v hotovosti iba v eurobankovkách a eurominciach s výnimkou,

ak príjemca preplatku súhlasí s vydaním

preplatku inak...

 

§4

ods. 3

Právnická osoba a fyzická osoba okrem Národnej

banky Slovenska a banky môže pred uplynutím obdobia

duálneho hotovostného peňažného obehu odmietnuť

prijatie platných slovenských bankoviek a slovenských

mincí aj vtedy, ak

b ) pri jednej platbe v hotovosti ide o viac ako 20 kusov

mincí rovnakej nominálnej hodnoty alebo celkovo

viac ako 30 kusov mincí rôznych nominálnych hodnôt,

 

ods. 4

Pri platbách v hotovosti počas obdobia duálneho

hotovostného peňažného obehu povinnosť prijať platné

slovenské bankovky a slovenské mince už nemajú

fyzické osoby, ktoré nie sú podnikateľmi, ani ostatné

fyzické osoby mimo ich podnikateľskej činnosti. Právnická

osoba a fyzická osoba okrem Národnej banky Slovenska

a banky môže pri platbách počas obdobia duálneho

hotovostného peňažného obehu odmietnuť

prijatie platných slovenských bankoviek a slovenských

mincí aj vtedy, ak súčet ich nominálnych hodnôt viac

ako štvornásobne prevyšuje hodnotu vykonávanej

platby;...

(zákon 659/2007 O zavedení meny euro v SR...)

Podľa mňa je to prechodne obdobie (16 dni dualneho systemu) zbytočne. Len to komplikuje veci. Od 1. 1. sa imho malo použivať len euro a bol by pokoj. Banky menia peniaze (aj mice) zadarmo, takže tych 16 dni je kravina.

Darkman

 

Hluposť. Pol roka sa vie o tom, že bude euro, tak robim tak, aby som do konca roka minul všetky koruny. Čo si myslim nie je problem, kedže na Vianoce sa miňa najviac. Pre normalneho sudneho človeka to nie je žiaden problem. Navyše vložiť či zmeniť peniaze (ak mam doma väčši obnos) sa dalo aj pred decembrom a da sa aj o 10 rokov, nie len na poslednu chviľu. Ale ako vidim, pre niekoho to je važny, neprekonateľny problem.

Bez tohoto prechodného obdobia by bol z toho zrejme ešte väčší chaos. Veľká časť ľudí sa v takýchto situáciách nikdy nespráva súdne, s tým je poztrebné tiež počítať. A pokiaľ ide o výmenu korún za eurá ešte v roku 2008, nemyslím, že by bola väčšina tých, čo by tak urobili za podmienok trhového kurzu.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja som stastny ze uz konecne mame EURO :lol: A este miniem posledne koruny a je to.

 

Osobne nezavidim tym ludom v pokladniach, dneska predomnou platila babka a chcela zaplatit dvomi druhmi stranych listkov, do toho potom doplatit v SK, a ked zistila ze nema dost korun tak ten zvysok chcela zaplatit platobnou kartou. No chudak ten brigadnik co tam bol.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Hluposť. Pol roka sa vie o tom, že bude euro, tak robim tak, aby som do konca roka minul všetky koruny.

Cely rok sa vie, ze sa danove podava do konca marca...a chod sa pozriet posledny marcovy tyzden na danovy urad. A pri tom pohlade si uvedom ze vacsina ludi na danovy urad nemusi.

Ak ty od ludi vyzadujes nejaky ukol pri ktorom musia navstivit nejaku instituciu, tak musis ratat s tym ze sa ti tam vacsina natrepe na poslednu chvilu. A neexistencia prechodneho obdobia by vyzadovala od vsetkych aby navstivili banku, aby sa aspon predzasobili eurom (pritom vsetky komercne banky pred 1.1 poskytovali euro za trhovy, nie konverzny kurz...). Inak by ludia zo dna na den skoncili s neplatnou menou.. Skus si predstavit ako by vyzerali pobocky.

 

Vyhoda prechodneho obdobia je v tom, ze bezny clovek nemusi navstivit ziadnu instituciu, aby presiel na euro. Nebyt babiek, ktorych financny prispevok cez vianoce bol v korunach, tak sa k nim radim aj ja. Pretoze bezne mam v penazenke nejakych 300sk max, tak to pekne za 2 tyzdne prechodneho obdobia miniem... A potom vyberiem z bankomatu eurace... A takto to vlastne robi kazdy, koho poznam...Nebyt toho, tak aj ja musim ako taky pajac stat hodiny v banke, aby som si vybral smiesnych 10euro, za trhovy kurz, aby som 1.1. neskoncil bez penazi...

 

Ak si bol ty schopny prejst na euro bez prechodneho obdobia, tak je ti uplne jedno, ci to obdobie je, alebo nie je. Pretoze jeho existencia ta nijako neovplyvni. Pre vacsinu ludi je ale pohodlnejsia cesta s prechodnym obdobim. A tych by neexistencia tohoto obdobia ovplyvnila.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vyhoda prechodneho obdobia je v tom, ze bezny clovek nemusi navstivit ziadnu instituciu, aby presiel na euro.

To nemusi, aj keby to prechodne obdobie nebolo.

 

Ak si bol ty schopny prejst na euro bez prechodneho obdobia, tak je ti uplne jedno, ci to obdobie je, alebo nie je. Pretoze jeho existencia ta nijako neovplyvni.

No, nie tak celkom. Dnes v obchode mi nemali vydať v eurach, tak mi musela vydať koruny. A to si myslim, že ma to určitym spôsobom ovplyvnilo, kedže som sa už korun zbavil (nie žeby mi to vadilo, zbaviť sa ich dokažem, to len na ilustraciu).

 

(pritom vsetky komercne banky pred 1.1 poskytovali euro za trhovy, nie konverzny kurz...)

To by sa dalo vyriešiť tak, že ten konverzny kurz by platil v predstihu.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To nemusi, aj keby to prechodne obdobie nebolo.

Kebyze 2.1 potrebujem hotovost? Tak co? Mam behat po meste a zhanat nejaky neprazdny bankomat?

 

No, nie tak celkom. Dnes v obchode mi nemali vydať v eurach, tak mi musela vydať koruny.

Ok, ovplivni. Ale furt menej ako v opacnom pripade. Kedy by clovek musel stat frontu kvoli par euram...

 

To by sa dalo vyriešiť tak, že ten konverzny kurz by platil v predstihu.

Noze mi povedz ako, lebo ma to dost zaujima. :) Hlavne ako zariadit aby rozdiel medzi trhovym a konverznym kurzom nebol zneuzitelny :lol:
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dnes v obchode mi nemali vydať v eurach, tak mi musela vydať koruny.

Nemusela. To bolo len na tebe že si si to nechal.

dnes v televizii som videl ako ludia stoja rady pred bankami. Dnes 2.1. a to je ešte aj to prechodné obdobie. Bez neho by som v decembri nestál vo vubke 20minut ale hodinu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Kebyze 2.1 potrebujem hotovost? Tak co? Mam behat po meste a zhanat nejaky neprazdny bankomat?

Už som o tom pisal. A navyše, predavali sa štartovacie baličky (či ako sa to vola).

 

Noze mi povedz ako, lebo ma to dost zaujima. :lol: Hlavne ako zariadit aby rozdiel medzi trhovym a konverznym kurzom nebol zneuzitelny :)

Napr. tak, že by platil iba konverzny?

 

Nemusela. To bolo len na tebe že si si to nechal.

"Dnes v obchode mi nemali vydať v eurach" - mal som čakať, kym si zabehne do banky rozmeniť?
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Už som o tom pisal. A navyše, predavali sa štartovacie baličky (či ako sa to vola).

Myslis tie startovacie balciky, ktore sa po par hodinach minuli?

 

Napr. tak, že by platil iba konverzny?

Tu? Alebo aj vsade vo svete? :lol:

 

A este k tym soram, ktore su v bankach aj napriek prechodnemu obdobiu by si sa mohol vyjadrit :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Už som o tom pisal. A navyše, predavali sa štartovacie baličky (či ako sa to vola).

Myslis tie startovacie balciky, ktore sa po par hodinach minuli?
Štát by si dnes navyše sotva dovolil od občanov priamo požadovať, aby si vopred zabezpečili (ešte) neplatné peniaze.

 

"Dnes v obchode mi nemali vydať v eurach" - mal som čakať, kym si zabehne do banky rozmeniť?

Hlavne počas prvých dní takáto situácia samozrejme môže nastať. Ale podstatné je, že nešlo o neriešiteľný problém. Teraz si predstav situáciu, že 2.1. by potreboval dôchodca v nejakej zastrčenej dedine precestovať niekoľko kilometrov a odstáť rad v banke iba pre to, aby si vymenil koruny za eurá a mohol si kúpiť hoci iba rožky.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov