Skočiť na obsah

Nejasnosti, otázky k náboženstvám


Ajk

Odporúčané príspevky

Informator

 

cirkev verila tomu, co tvrdila vtedajsia vedecka obec.

 

Dlho som nečital väčší nezmysel.
...tá totiž mohla tvrdiť len to, čo jej cirkev schválila, mohol by ti o tom povypravať napr. Ģiordano Bruno.
Mohli teda až do svojej smrti tvrdiť čo uznali za vhodné.....

  • Pridať bod 3
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 

Veď ty ako kresťan o ňom nemôžeš nič vedieť. Musel by si pravidelne navštevovať hodiny marxizmu-leninizmu.

 

Vsak prave ze som navstevoval a dobre to poznam. Prave preto ma tvoje papagajovanie tychto nebezpecnych myslienok dost desi. 

 

 

No veď sa snáď nebudeme hrať na to, že si to nevymýšľaju.

 

Ale no tak, daj tam trosku racia, po ktorom tak volas. Urcite si nevymyslaju v zmysle, ze vychadzaju z textov evanjelii, ktore povazuju za pravdive, a ktore si vykladaju sposobom, ktori samozrejme oni povazuju za spavny. Samozrejme, nemozu to vedecky dokazat. Ale to nemozes ani ty, vedecky dokazat ze neexistuje boh, vsak? Znamena to snad, ze si preto vymyslas?

 

Nie je mi ale jasne, preco sa tak bytostne dozadujes toho, aby si zacali vymyslat veci o Jezisovi, ktore nie su nikde uvedene. Aku akciu by si od RKC vlastne ocakavala? Ze postavi stroj casu, pocestuje casom naspat  a donuti apostolov dopisat podrobnosti o Jezisovi specialne pre Floru? Pretoze nikdo iny sa tu nezaujimal, ci Jezis randil, ked mal sedemnas - iba ty. Tvoj bytostny zajuem o veci, ktore sa nedaju zistit, mi nepride racionalny.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vsak prave ze som navstevoval a dobre to poznam. Prave preto ma tvoje papagajovanie tychto nebezpecnych myslienok dost desi

.

Vidiš a ja ti nevravím ako ty papagajuješ. A to akože papagájuješ tiež, no ja som to stále brala ako dialog.

Už sa budem snažiť nepapagájovať.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Informator:

Urob si poriadok v mozgovych šuplikoch, máš ich časovo poprehadzovane:

Ptolemajovci...Egypt...cca 300 rokov pred Kristom

Gordano Bruno, citat z viki:

"Jeho upálenie sa stalo symbolom násilného útlaku slobodného vedeckého bádania katolíckou cirkvou a Bruno sa stal jedným z jeho symbolov a jedným z idolov voľnomyšlienkárov.(rok 1600)

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Informator:

Urob si poriadok v mozgovych šuplikoch, máš ich časovo poprehadzovane:

Ptolemajovci...Egypt...cca 300 rokov pred Kristom

Gordano Bruno, citat z viki:

"Jeho upálenie sa stalo symbolom násilného útlaku slobodného vedeckého bádania katolíckou cirkvou a Bruno sa stal jedným z jeho symbolov a jedným z idolov voľnomyšlienkárov.(rok 1600)

 

To hore nebudem ani komentovat, akurat sa ta spytam , ci mimo posobenia katolickej cirkvi, ci uz v inej casti sveta alebo aj europy, sa "vyucovalo"  nieco ine, ako toto tu dolu.....

 

http://wiki.vesmir.sk/historia/ptol_geocentrizmus

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Geocentrizmus, keď si to prečitaš znamená, že stredom je zem. Niektore ich myšlienky boli pravdivé ( alebo sa neskôr ukázali), ale samotný geocentrizmus bol nepravdivý. Bruno na to prišiel, a bolo po ňom.

Takže je dobre, že to pred tym to nekomentuješ...

 

Ak je predpokladom pri uvahe zlý základ (geocentrizmus), nie je nutne pravda, že všetky tvrdenia na zaklade tejto uvahy musia byť nespravne...

Niektoré zákonitosti su rovnakę, či je stred Zem, alebo Slnko.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nemusis ma navadzat na nejaku studiu, co je geocentrizmus.....to je mi zname. Nebolo teda z mojej strany, na co reagovat v tvojom prispevku. No ty si zjavne nepochopil, na co som narazal v tom prispevku, na ktory reagujes.

 

Tak ti to teda prelozim do slovenciny.

Pytal som sa, ci sa mimo posobenia RKC vyucovalo na vtedajsich skolach (univerzitach) nieco ine, ako Ptolemaiov geocentrizmus. Jednoducha odpoved od teba mala byt ano-nie, no neodpovedal si. Tak to popisem za teba....ak dovolis.....mozno to nevies. Nie nevyucovalo sa nieco ine a geocentrizmus bol uznavanou „pravdou“ uz pred krestanstvom. Nebol to teda nejaky „vieroucny“ nezmysel RKC. Tak teda Bruno prisiel na co?......viditelne nie na nabozensky podvod, ale iba objavil nieco ine vo vedeckopm ponimani. Vedecka generalita v tej dobe sa ho ale akosi vehementne nezastavala a neorodovala za neho. Bolo to v casoch reformacie a ani reformatorske vedecke kapacity, alebo univerzity sa nejako sa v tomto smere nejavili akosi proBrunovsky. Takze tvrdit jednoznacne, ze RKC bola akousi brzdou v astronomii, je za vlasy pritiahnute. Skor je pravdive, ze za smrt Bruna moze vtedajsi vedecky „zbor“. Aj ked netvrdim, ze aj zo strany RKC nebola ziadna vina. Od nich mi to ale pride ako nejake osobne spory medzi Brunom a hierarchiou RKC a ta „astromicka“ cinnost bola vhodna zamienka....netvrdim iba spekulujem.

Tak teda este raz a v kocke.........geocentrizmus nebol povinne ucenie vychadzajuce z nauky RKC; geocentrizmus bol vtedajsou vedeckou „pravdou“ uznavanou uz od 1 stor. n.l; geocntrizmus sa vyucoval v celom vtedajsom  univerzitnom svete; za smrtou Bruna mozu byt rozne priciny;

 

S toho vidiet, ze tak, ako je napr. symbol povinnej „smoly“ v piatok 13-ho, tak isto aj Bruno je symbol obety za volnomyslienkarstvo, ako trest zo strany RKC  : ) .

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

iste, špekuľuješ, informator.

 

aj smolný deň piatok 13., aj symbol človeka menom Giordano Bruno má racionálny základ.

piatok 13. je tu v inej téme rozdiskutovaný, k Giordanovi Brunovi môžeme pridať kopu iných vedátorov, ktorý predbehli svoju dobu, Kopernika, Galilela, Nostradama - nie ako neskôr proklamovaného veštca a proroka, ale ako pokrokového lekára, ktorý dokázal liečiť účinne mor, bez vtedy populárneho púšťania žilou, a preto bol cirkvou prenasledovaný ako diablov kolega, Leonarda da Vinci, ktorý z obavy pred prenasledovaním za svoje geniálne myšlienky všadeprítomnou cirkvou a jej bdelým okom písal svoje diela špeciálnym zrkadlovým písmom .... a celú plejádu ďalších.

treba mrknúť možno trošku na ich životopisy a dobu a faktografiu.

 

veľmi rado sa zabúda na to, že pod záštitou cirkvi sa zakladali univerzity, lebo v cirkvi boli peniaze, cirkev potrebovala vzdelávať svojich kanonikov a kňazov, a múdri mladí muži mali prakticky jedinú možnosť - študovať na týchto univerzitách.

je dodnes nesmierne veľa písomných dokladov po univerzitných knižniciach a veľkých knižniciach po celej Európe, ktoré dokladujú, kam mohla siahať vedecká činnosť a vedecké dišputy pod dohľadom cirkvi.

 

pozor. nehovoríme tu už o dobách, keď spomínaš poreformáciu a poosvietenstvo ... to už bolo neskôr, a mimo stredoveku. čo ale vonkoncom nevylučuje, že trvalo cirkvi koľko??  viac než 500 rokov, kým omilostila Galileove myšlienky, ktoré veda potvrdila stáročia predtým.

 

iste, aj Mendel tvoril ako opát augustiánskeho kláštora ... je jasným príkladom zgrupovania sa múdrych mladých mužov v cirkevných inštitúciách - lenže Mendel svoje objavy činil už v polovici 19. storočia. ktoré dokonca vynašlo parný stroj. a dierne štítky. a vynález lokomotívy už nebol podmienený súhlasom cirkevných univerzít.
 

Kopernikovo dielo o heliocentrizme mohlo vyjsť až v roku jeho smrti, r. 1543.

je toho hodne, a toto sú len odrobinky.

 

a rado sa zabúda na druhú stranu, že tisíce veľavážených doktorov a profesorov viedlo na svojich univerzitách dlhoročné papierové vojny a slovné bitky a vedátorské dišputy o veledôležitých otázkach, napríklad o tej povestnej: koľko anjelov sa zmestí na špičku ihly. aj to je len odrobinka v tom mori nezmyslov, čo produkovali.

 

 

to sú všetko veci dodnes doložené a dohľadateľné v archívoch knižníc, a sú ľudia, ktorí tomu venovali život, že ich prekutali a zdokladovali. a nie že to nesúvisí, súvisí priam dokonale. mimo bdelý pohľad cirkvi sa toho veľa na poli vedy a univerzít celé stáročia neudialo.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

iste, špekuľuješ, informator.

 

aj smolný deň piatok 13., aj symbol človeka menom Giordano Bruno má racionálny základ.

piatok 13. je tu v inej téme rozdiskutovaný, k Giordanovi Brunovi môžeme pridať kopu iných vedátorov, ktorý predbehli svoju dobu, Kopernika, Galilela, Nostradama - nie ako neskôr proklamovaného veštca a proroka, ale ako pokrokového lekára, ktorý dokázal liečiť účinne mor, bez vtedy populárneho púšťania žilou, a preto bol cirkvou prenasledovaný ako diablov kolega, Leonarda da Vinci, ktorý z obavy pred prenasledovaním za svoje geniálne myšlienky všadeprítomnou cirkvou a jej bdelým okom písal svoje diela špeciálnym zrkadlovým písmom .... a celú plejádu ďalších.

treba mrknúť možno trošku na ich životopisy a dobu a faktografiu.

 

veľmi rado sa zabúda na to, že pod záštitou cirkvi sa zakladali univerzity, lebo v cirkvi boli peniaze, cirkev potrebovala vzdelávať svojich kanonikov a kňazov, a múdri mladí muži mali prakticky jedinú možnosť - študovať na týchto univerzitách.

je dodnes nesmierne veľa písomných dokladov po univerzitných knižniciach a veľkých knižniciach po celej Európe, ktoré dokladujú, kam mohla siahať vedecká činnosť a vedecké dišputy pod dohľadom cirkvi.

 

pozor. nehovoríme tu už o dobách, keď spomínaš poreformáciu a poosvietenstvo ... to už bolo neskôr, a mimo stredoveku. čo ale vonkoncom nevylučuje, že trvalo cirkvi koľko??  viac než 500 rokov, kým omilostila Galileove myšlienky, ktoré veda potvrdila stáročia predtým.

 

iste, aj Mendel tvoril ako opát augustiánskeho kláštora ... je jasným príkladom zgrupovania sa múdrych mladých mužov v cirkevných inštitúciách - lenže Mendel svoje objavili činil už v polovici 19. storočia. ktoré dokonca vynašlo parný stroj. a dierne štítky. a vynález lokomotívy už nebol podmienený súhlasom cirkevných univerzít.

 

Kopernikovo dielo o heliocentrizme mohlo vyjsť až v roku jeho smrti, r. 1543.

je toho hodne, a toto sú len odrobinky.

 

a rado sa zabúda na druhú stranu, že tisíce veľavážených doktorov a profesorov viedlo na svojich univerzitách dlhoročné papierové vojny a slovné bitky a vedátorské dišputy o veledôležitých otázkach, napríklad o tej povestnej: koľko anjelov sa zmestí na špičku ihly. aj to je len odrobinka v tom mori nezmyslov, čo produkovali.

 

 

to sú všetko veci dodnes doložené a dohľadateľné v archívoch knižníc, a sú ľudia, ktorí tomu venovali život, že ich prekutali a zdokladovali. a nie že to nesúvisí, súvisí priam dokonale. mimo bdelý pohľad cirkvi sa toho veľa na poli vedy a univerzít celé stáročia neudialo.

 

Dakujem za tvoju spoznavaciu historicku exkurziu.....neviem co si tym sice chcela povedat, ale nevsimol som si nejake fakty o tom, ze Bruna zastavali nejake dobove vedecke autority. Ze by sa ho sami chceli zbavit a pouzili na to RKC? Tym ale tu nerobim nejakeho obhajcu RKC a jej konania v tomto pripade....to aby si zasa nepouzila tvoju oblubenu retoriku, ze ak niekto ma opacny pohlad na nejake konanie v dejinach RKC, tak je automaticky v supliku konfidentov RKC. V tomto Brunovom pripade ma na hlave maslo hlavne vtedajsia vedecka generelita. Pouzilo sa na to (mozno zo strany RKC ochotne) obvinenie, krore bolo v tej dobe jedine mozne. Hlasanie bludov. V tej dobe nebolo inej moznosti sa niekoho beztrestne zbavit. V dnesnej dobe su uz podmienky na podobny akt (poslat niekoho do spisov, ako neziaducu osobu) v inom suterene. Dnes staci oponenta spolocensky znemoznit prostrednictvom medii a dotycny pride o vsetko. Jeho "objavy" sa neuverejnuju vo vedeckych ("renomovanych") casopisoch, stratia sa granty, zmiznu sponzori.....skratka "bludar" pride o zivobitie. Vtedy to bolo tazke postupovat podobnym trestajucim sposobom, tak sa pouzilo jedine mozne a efektivne  riesenie. To co sa stalo Brunovi vtedy, sa robi stale aj teraz, len sa na to uz nemusi pouzivat trestanie cez instituciu cirkevnu, pretoze su na to vytvorene ine institucie : ( . 

 

 

Informator: ano, vyučovalo sa to, čo opisuješ. A čo by sa malo vyučovať, keď tých, ktorí sa snažili o pokrok, stihol nemilý osud?

 

Aha, takze aj v arabskom svete, ktory bol vtedy tiez na vysokej vedeckej urovni sa to vyucovalo....aj v inej casti sveta, mimo dosah RKC sa to vyucovalo....zaujimave......to aj v tejto casti RKC upalovala vedcov s podobnym "bludarenim"?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

"Jeho upálenie sa stalo symbolom násilného útlaku slobodného vedeckého bádania katolíckou cirkvou ..."

 

Je to dost nestastne zvoleny symbol. Bruno nebol upaleny za heliocentristicke nazory, v tom case to uz cirkev ani nehodnotila ako herezu. Cirkev ho prenasledovala hlavne kvoli popieraniu bozskosti Jezisa a panenstva Marie.  Iba okrajovo to bolo aj kvoli predstave, ze hviezdy na nebi su vzdialene Slnka. Toto si sice typol spravne, ale vtedy pre to este nehovorili ziadne fakty. Bol to len cisto jeho osobny nazor, ktory nevedel nijako zdvovodnit. Nemozno hovorit o vedeckom badani, ked nepostupoval podl vedeckej metodologie. Tazko ho teda oznacit za martyra vedy.

aj smolný deň piatok 13., aj symbol človeka menom Giordano Bruno má racionálny základ.

 

Jak som napisal vyssie, symbol Bruna ako martyra vedy nema racionalny zaklad.

 

 

je dodnes nesmierne veľa písomných dokladov po univerzitných knižniciach a veľkých knižniciach po celej Európe, ktoré dokladujú, kam mohla siahať vedecká činnosť a vedecké dišputy pod dohľadom cirkvi.

 

A musi byt obmedzovanie vedeckej cinnosti vzdy negativne? Vsak dnes aj bez cirkvi si zakazujeme nakriklad experimenty  na ludskych kmenovych bunkach ako aj skumanie niektorych odlisnosti ludskych ras.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Jak som napisal vyssie, symbol Bruna ako martyra vedy nema racionalny zaklad.

symboly, ktoré sa ujmú, vždy nestanovujú úplne racionálne alebo plánované záležitosti ... niektoré symboly prežijú stáročia v spoločenskej pamäti, keď je popud dosť silný. to sa stalo aj s Giordanim Brunom, aj s piatkom 13.

obe prežili ako symboly, a obe majú kdesi vo vnútri vo svojom jadre pre spoločenskú pamäť racionálny základ. prežili a sú symbolom svojej doby a istých udalostí. nič viac a nič menej.

 

A musi byt obmedzovanie vedeckej cinnosti vzdy negativne?

 

 

isteže nemusí, ani o tom nepíšem, že musí.  písala som, že "mimo bdelý pohľad cirkvi sa toho veľa na poli vedy a univerzít celé stáročia neudialo."

to nie je priveľmi na diskusiu, to sú doložiteľné skutočnosti. cirkev mala prst na dianí doby celé stáročia. ako v tých dobách  jednotlivci obchádzali či dokázali prichádzať s novými a osvietenými myšlienkami, dokázali tvoriť a vidieť do budúcnosti a otvorene myslieť, ľudia ako Roger Bacon, Leonardo da Vinci, Michelangelo, večne v opozícii voči pápežskému stolcu, a mnohí ďalší, a plejáda ďalších, je súčasťou histórie, dohľadateľné.

 

Vsak dnes aj bez cirkvi si zakazujeme nakriklad experimenty  na ludskych kmenovych bunkach ako aj skumanie niektorych odlisnosti ludskych ras.

 

iste. skúmaniu ľudských rás a pôvodu človeka a haploskupín a všetkého okolo toho sa venujeme už hodne dávno, a prakticky denne prichádzame na nové poznatky a zašli sme už hodne hlboko.

 

experimenty na ľudských kmeňových bunkách sa ale aspoň minimálne odlišujú od zakazovaných pitiev človeka ...

so zakladaním kresťanských univerzít v Európe začala cirkev zakazovať pitvy človeka, nakoniec oficiálny celoplošný zákaz pitvania vydala cirkev v 12. storočí, cirkev deklarovala ľudskú mŕtvolu ako nedotknuteľnú. to všetko korešponduje s tým , čo sme písali tam vyššie. osvietení ľudia boli hladní po vedomostiach, a človeka lekári v najlepšom prípade, keď mal človek náhodou šťastie,  liečili podľa dochovaných spisov Galéna o pitvách psov z tretieho storočia  ...

až na samom konci 16. storočia sa uskutočnila prvá verejná pitva, dovtedy dobrodružné poznaniachtivé duše pitvali potajomky, kradnúc mŕtvoly a riskujúci obvinenia z herézy a kacírstva a čarodejníctva ...

Nostradamus liečil začiatkom 16. storočia mor novými úspešnými metódami, po polke Európy, vždy o malý krok pred obvinením z kacírstva ...

 

bez toho, aby cirkev o veciach vedela, sa máločo dialo. to je dokázateľné a dohľadateľné. toto je veľká a zložitá téma.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 7 rokmi...

Nedávno som pozeral film Noah, čo bola tá potopa a ľoďou zachránil z každej bytosti jeden pár, aby mohli resetovať zem a začať s hrstkou na novo. Tam sa ale vyrozprával príbeh že Adam a Eva bolo vyhnaní z raja, mali potomkov Kaina, Ábela a Šéta. Ich rody pokračovali a Noe bola nejaká 10 generácia a ako Šetov rod, a bol ešte ten zlý ten bradatý s tým nožom bol Kainov rod. A otázka je: Ak boli Adam a Eva jediný párik na planéte, a maii iba synov tak ako mohol ich rod pokračovať? S kým sa párili? S minozemšťankami? 

V starých náboženstvách (ako tie kadejaké aztécke, majské) sa často spomína že stvoriteľ prišiel z hviezd. Tak možno tí mimozemšťania naozaj prišli, a ich vlastne považujú ľudia za bohov.

Niekto vesmír stvoril. Ak ho stvorila fyzika samotná, tak fyzika je boh! Presná definícia boha neexistuje tak kľudne to môže byť mimozemšťan, alebo fyzika samotná.

Ak boh stvoril človeka na svoj obraz tak zase tam pasuju teórie zo scifi filmov Prometheus alebo hviezdna brána, že pred nami tu bola civilizácia oveľa vyspelejšia a my sme jej druhá evolúcia. Bohovia mohli byť aj genetickí inžinieri teda bytosti čo nás stvorili na svoj obraz.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov