Skočiť na obsah

Nejasnosti, otázky k náboženstvám


Ajk

Odporúčané príspevky

lopata555

neviem nájsť tie správne slová prečo, proste tak to vnímam ...áno, plakať sa dá od radosti dá sa aj od  smútku ... od smútku napr. ak máme niekoho blízkeho ťažko nemocného, alebo prídeme o blízkeho človeka  a pod. ...

 

a k tomu, že "ten čo  plače od nešťastia, že by bol šťastný" napadá ma v tej chvíli, aj náš kamarát ..  je nemocný ... ( plače od nešťastia a my s ním) máme strach ..., ale  ten človek nie je sám, má ľudí vôkol seba, aj  nás .. vraví, že napriek svojej chorobe je aj šťastný, smeje sa, vtipkuje, vie spraviť druhých ľudí šťastných ... ,  on je  veriaci a vraví, že mu viera tiež pomáha prekonávať ťažkosti tohto života .. je to vzácny človek, ktorého si veľmi vážim a som rada, že ho poznám ..

 

tak neviem, či je to skreslený pohľad ... pre mňa je to realita s ktorou sa stretávam, sám život: plakať zo smútku, plakať od radosti..  tak, ako deň a noc .. láska a nenávisť .. život a smrť...

 

je to môj pohľad, netvrdím, že každý sa tak pozerá .. alebo by mal ... ach, aké ťažké je písať, dať " na papier" to, ako to človek  vníma .

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tak aby si mi rozumela, ak si myslíš, že som tá ktorá nejak brojí proti veriacim, tak sa veľmi mýliš.

 

 


Ja za to naozaj nemôžem, že ti idú na nervy citáty JK. Nikto ťa nenúti ich čítať. Ja súhlasím so slovami JK, že "šťastní sú plačúci, chudobní (pokorní)..." ale týmto slovám ak nechceš veriť, porozumieť, mňa sa to naozaj netýka.

Mne tiež idú na nervy ľudia, ktorí sa tvária akoby pojedli múdrosť sveta, hrajú sa na tých najkrajších, najlepších, strkajú sa druhým do zadku, len aby sa zapáčili, dokážu zaprieť aj vieru , tiež chcú si vyberať z Bibllie, z 10 Božích prikázaní len to, čo im vyhovuje pre ich pohodlnosť, aby sa z prípadných svojich hriechov sami ospravedlňovali, ale viera, Písmo sväté je hodnotné ... a Boh vidí .. :)

Nikto nenapísal, že ostatní sú len ľudia bažiaci po majetku, sláve a moci. Skrátka nechápeš to, nechceš , a to je ten tvoj problém. Ty sa z toho všetkého nepototo.


sahara: plakať sa dá aj od radosti :)

 

Tak toto je úplne poúčanie a to zasa ja nemusím. Áno vyberám si, čo mi vyhovuje, a podľa čoho sa správam a niečo v pohode obchádzam. A  čo?  Ak ja s tým nesúhlasím, tak pre mňa to nie je žiadny hriech a nemám sa zač ospravedlňovať. Nemusíš ma strašíť "Boh vidí"... mne bubu bu akosi nič nerobí.   Ak to ty berieš všetkými desiatimi bez výhrad, prosím.

Moja najlepšia priateľka je veľmi nábožensky založená a nepoznám lepšieho človeka ako ona. ( bola by taká tak či tak) asi.

 Veľa krát mi pomohla a mnoho krát sme si návzájom poradili občas ona mne, niekedy ja jej. Nikdy ale naozaj nikdy náboženstvo medzi nami nebolo niečim čo by nás rozdeľovalo.  V živote mi nepodsúvala nejaké citáty. Keby mi čo len raz niečo citovala, a čosi mi rozprávala štýlom "Boh vidí" tak kamarátky určite nebudeme.

Dávala si tam také tie výroky ako "šťastní su plačúci". Ja som to pochopila veľmi dobre.   

Nikto vás pre JK neprenasleduje, nemusíte pre neho trpieť.  Máte tie isté trampoty v živote ako aj ostatní. Len sa neštalizujte do role trpiteľov, ktorí všetky útrapy životato znášaju s láskou len preto, že su veriaci. a dokonca v tom utrpení nachádzajú nejakú radosť, alebo iný skrytý zmysel. To je už o masochizme.

 

Nikdy som nechcela povedať, níečo také akože kto verí je hlúpy, alebo niečo podobné.  On je iba veriaci.  ale zasa nerobte ani z ostatných nejak obmedzených preto lebo neveria.  

Citáty su hodnotné ak ich tu nehádžete hore dolu a to, čo som napísala nepatrilo len tebe. to isté som mohla napísať infovi či josemu.  a po 2000rokoch by som si nebola taká istá čie tie citáty vôbec su.      

 Mám na FB kamaráta, ktorý je žid a ako vidím jeho najväčšou zábavou v poslednom čase je si robiť srandu z kresťanov.  hádže tam niektoré až blbé vtipy a kňazoch a podobne.  To by nebolo až také strašné ak by bol taký vtipný aj pri židovských rabínoch.  Vtedy mám zas potrebu zastať sa kresťanov. 

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 Áno vyberám si, čo mi vyhovuje, a podľa čoho sa správam a niečo v pohode obchádzam. A  čo?  Ak ja s tým nesúhlasím, tak pre mňa to nie je žiadny hriech a nemám sa zač ospravedlňovať.

čiže ak správne rozumiem. Z Desať Božích prikázaní vyberieš si, čo ti vyhovuje, a podľa čoho sa správaš a niečo, čo ti v nich nevyhovuje, tak v pohode obchádzaš? Lebo ty s tým nesúhlasíš, tak pre teba to nie je žiadny hriech .

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

čiže ak správne rozumiem. Z Desať Božích prikázaní vyberieš si, čo ti vyhovuje, a podľa čoho sa správaš a niečo, čo ti v nich nevyhovuje, tak v pohode obchádzaš? Lebo ty s tým nesúhlasíš, tak pre teba to nie je žiadny hriech .

ako to čítam, zdá sa, že iskruš, ty  si vyberáš z odpovedí len to, čo si chceš vybrať :)

flora písala o niečom úplne inom :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nie, flora reagovala na môj príspevok, kde som písala o 10 Božích prikázaniach, o  Biblii . odpovedala jasne:

 

 Áno vyberám si, čo mi vyhovuje, a podľa čoho sa správam a niečo v pohode obchádzam. A  čo?  Ak ja s tým nesúhlasím, tak pre mňa to nie je žiadny hriech a nemám sa zač ospravedlňovať.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

žijem tak, ako si myslím, že je najlepšie pre mňa, pre ľudí okolo mňa. Tak, aby som sa sama pred sebou nemusela hanbiť. Neviem čo k tomu ešte treba doplniť. Samozrejme že si vyberám, ty dodržiavaš aj veci o ktorých si myslíš že su sprostosť?   

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

iskra,

 

neviem, prečo by nemala tak cítiť, ako to napísala, a čo sa nad tým pozastavuješ.
keď nevyznáva žiadneho boha, celá plejáda z tých desiatich prikázaní pre ňu neplatí, a nevidím na tom nič mimoriadne.

 

stačí si prečítať / z v inej téme sme už o tom písali / tých desať prikázaní, polovica hovorí len o vyznávaní Boha.

 

až na konci je prilepený prídavok pre morálku, aj o tom sme už písali inde.

a nie je tam nič, čo by nedodržiaval každý slušný človek, ktorý postupne prešiel vývojom v človeka tvoriaceho spoločnosť s inými ľuďmi.



 

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

čiže nepopieraš, že si vyberáš z Deasť Božích prikázaní ... taká odpoveď mi stačí. :)

nepodsúvaj druhým svoje slová. flora nepísala o prikázaniach, ale o živote. a život nie je len o prikázaniach, aj keď tebe sa to zdá nepochopiteľné, ale to je tvoj problém, nie florin.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

čiže nepopieraš, že si vyberáš z Desať Božích prikázaní ... taká odpoveď mi stačí. :)

mne toto veľmi slušné nepripadá. čítal som o jednom výsluchu, ktorý skončil takto: "Stačí, keď poviete niekoľkokrát áno. Ja si z nich vyberiem to, ktoré bude znieť najprirodzenejšie a doplním ho do záznamu."

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 

Mne tiež idú na nervy ľudia, ktorí sa tvária akoby pojedli múdrosť sveta, hrajú sa na tých najkrajších, najlepších, strkajú sa druhým do zadku, len aby sa zapáčili, dokážu zaprieť aj vieru , tiež chcú si vyberať z Bibllie, z 10 Božích prikázaní len to, čo im vyhovuje pre ich pohodlnosť, aby sa z prípadných svojich hriechov sami ospravedlňovali, ale viera, Písmo sväté je hodnotné ... a Boh vidí .. :)

 

 

take ohananie sa dekalogom nevyhnutne speje ku konstatovaniu, ze keby vam niekto nieco desat krat neprikazal, ani by ste nevedeli ako mate zit :)

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

take ohananie sa dekalogom nevyhnutne speje ku konstatovaniu, ze keby vam niekto nieco desat krat neprikazal, ani by ste nevedeli ako mate zit :)

:D hej a preto vy neveriaci, máte pocit, že nás to musíte naučiť. :smilieee:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Podla mna moze mat neveriaci u prdele, ako katolik nalozi so svojou slabikarovou moralkou. Mentorovanie a dristy o nositeloch, ba priam povodcoch moralky pocut skor z opacnej strany :)

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tak potom prečo sa tu vyrojujete ako osy :D mám občas pocit, že som v nejakom ateistickom krúžku  :D  a prečo sa mi občas zdá, že  neveriaci  seba automaticky pasujú do pozície dobrí a veriacich za tých zlých, hmm.. 

ja si myslím, že ako veriaci,  tak aj neveriaci, každý z nás má   svoju hodnotu, je jedinečný, má  aj svoje chyby, ale to nikto z nás nie je dokonalý, (našťastie) ...  takže nedeľme sa na veriacich a  neveriacich, ale   jednoducho  človek . :)  :ahooj:

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tak potom prečo sa tu vyrojujete ako osy :D

 

Lebo reagujeme na tvoje slova 

 

Mne tiež idú na nervy ľudia, ktorí sa tvária akoby pojedli múdrosť sveta, hrajú sa na tých najkrajších, najlepších, strkajú sa druhým do zadku, len aby sa zapáčili, dokážu zaprieť aj vieru , tiež chcú si vyberať z Bibllie, z 10 Božích prikázaní len to, čo im vyhovuje pre ich pohodlnos

 

Ak ide o to, mne to vobec nejde na nervy :)

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tak potom prečo sa tu vyrojujete ako osy

 

Ja sa rojím kvôli zachovaniu plurality názorov. Uvedomujem si, že to poniektorých rozrušuje, ale aj tak. :zubiska:

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Akosi ani v tejto téme nedokážeme nájsť spoločné slovo, alebo aspoň sa snažiť porozumieť, či pochopiť toho druhého. Akoby nám vadil akýkoľvek protichodný názor, alebo akoby sme ten názor druhého už len z princípu neboli ochotní prijať, či aspoň rešpektovať.

 

Niektorým ľuďom vadí, že sa "ateisti vyrojili ako osy", druhým zas, keď odkazy na náboženstvo nájdu aj v príspevkoch o počítaní. Nebudem tvrdiť, že "vadní" sú jedni, alebo druhí, pretože by to tak či tak bol IBA môj súkromný názor, s ktorým by samozrejme ďalší desiati súhlasiť nemuseli, ale som z tohto všetkého úplne znechutená a čím ďalej začínam niektoré témy obchádzať.

 

Elegantne ste zignorovali to, na čo som sa  pýtala viac ako 40 príspevkov dozadu a oblúkom ste sa vyhli akejkoľvek odpovedi. Celým "svojim srdcom" ste sa rozhodli riešiť úplne iné problémy. Odpoviem si teda sama.

Že existuje nie jedno náboženské fórum mi bolo a je jasné, však internet pri minimálnej námahe ponúkne priehrštie informácii, ale NIKTO z vás ani len nenaznačil, že by bol členom aj takéhoto fóra. A tak mi to príde, že z tých šiestich bodov by ste IBA na dva /prvý a posledný/ odpovedali áno.

Neviem prečo bol problém napísať to, ale OK, rešpektujem vaše rozhodnutie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Akosi ani v tejto téme nedokážeme nájsť spoločné slovo, alebo aspoň sa snažiť porozumieť, či pochopiť toho druhého. Akoby nám vadil akýkoľvek protichodný názor, alebo akoby sme ten názor druhého už len z princípu neboli ochotní prijať, či aspoň rešpektovať.

 

Niektorým ľuďom vadí, že sa "ateisti vyrojili ako osy", druhým zas, keď odkazy na náboženstvo nájdu aj v príspevkoch o počítaní. Nebudem tvrdiť, že "vadní" sú jedni, alebo druhí, pretože by to tak či tak bol IBA môj súkromný názor, s ktorým by samozrejme ďalší desiati súhlasiť nemuseli, ale som z tohto všetkého úplne znechutená a čím ďalej začínam niektoré témy obchádzať.

nemozes chciet, aby ludia, ktori zasadne stoja na opacnej strane nasli spolocne slovo... kazdy je presvedceny o svojej pravde, nema kam ustupovat.. mne to neprekaza, aspon to tu nie je vsetko rovnake... tvoje znechutenie ciastocne chapem, ale je dobre, ze to je takto.. a skor vidim nasilne preonacovanie zo strany veriacich, vnucovanie vlastnej pravdy a sposobu zivota vsetkym... vidim to v diskusiach, ako veriaci tlacia na pilu, pchaju do vsetkeho desatoro a krestansku moralku, krestanske predstavy o zivote, pricom tvrdia, ze je jedina spravna,  podla nej by najradsej urcovali co ma ako fungovat.. potom sa v diskusii objavi nejaky osamely jazdec s nazorom z koranu a krestania sa idu pretrhnut v pluti siry, ako si vobec dovoluje sirit islam..

ako dobry priklad pretlacania krestanskej moralky ako jedinej spravnej su rp, dodnes som nepochopila, co do toho strkaju nos veriaci, ked nejde o ich sukromny zivot... 

 

samozrejme nemozno vynechat nasu udernu jednotku z olano, ale to uz mi pride skor pripad pre psychiatra.. 

 

mne v zasade neprekaza nazorova pluralita /valcik ;) /, mala by mat ale hlavu a patu... casto niekto vykrikuje hesla a ked ho lapnes, ze tara, tak to rychlo preonaci na to, ze to je iba jeho nazor a za nazor ho nemozno kritizovat...

 

no jo no. co by sme robili bez seba navzajom... :)

 

 

k tomu stastiu a nestastiu, mile neveriace, tu je clanok ako zmiernit nase ohromne nestastie v zivote.. http://www.extra.cz/tak-mile-damy-a-mate-smulu-polykani-vam-podle-vedcu-zajisti-stastnejsi-zivot ..aspon, ze mame sancu na kustik stastia aj my... 

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ale, no tak iskra..ty si vari nevyberas? A co ten sex pred svadbou?...

 

ja by som k tomu pridal minimálne nepokradneš, aj také stiahnutie filmu z internetu je vlastne krádež no ... čiže nie je toho čo by si nevyberal 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Akosi ani v tejto téme nedokážeme nájsť spoločné slovo, alebo aspoň sa snažiť porozumieť, či pochopiť toho druhého. Akoby nám vadil akýkoľvek protichodný názor, alebo akoby sme ten názor druhého už len z princípu neboli ochotní prijať, či aspoň rešpektovať.

 

 

som z tohto všetkého úplne znechutená ..

 

 

vidím to pozitívnejšie .. myslím si, že aj takáto diskusia v  " ťažšej" téme,  nás môže trošku poučiť, obohatiť, ale aj nemusí ... človek si diskusiu prečíta, porovná si so svojim názorom .. takéto otázky viery, neviery sa týkajú každého z nás, či chceme alebo nie .. že názory sú rozdielne, to je prirodzené a nemusíme sa zhodovať ani v tejto téme ani v niektorých iných, o tom je diskusia o rozdielnosti názorov .. diskusia nie je len pritakávanie. Dôležité je, že aj napriek rozdielnym názorom sa máme radi.

 

áno, priznávam, aj ja som občas trošku znechutená .., človek  napíše s tým najlepším úmyslom, a ten druhý si to vysvetlí úplne ináč,  alebo tak isto vnucuje len svoju pravdu ... proste sme rozdielni, a tak je to asi dobre .. nemusíme sa stále chápať .. a kde je pravda ? na tej, či druhej strane ? asi "uprostred" :) tajomstvo je pravda.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Nie som si celkom istá, či by sa tento príspevok nemal skôr objaviť v konšpiráciách,

pretože vyjadrovať sa s určitosťou o niečom, čo sa /možno/ udialo pred stáročiami nie je podľa môjho názoru to najsprávnejšie a najjednoznačnejšie riešenie ... aj keď, aj tu sa nájdu niektorí, ktorým sú tieto otázky úplne jasné. :smile2:

 

Po stáročia prúdia tisícky veriacich do malého palestínskeho mestečka, ležiaceho západne od Jeruzalema. Ich cieľom je Chrám narodenia Pána, prastarý kostol, ktorý má stáť na jednom z najsvätejších miest kresťanov - jaskyne, kde sa narodil Ježiš Kristus. Nové archeologické objavy ale naznačujú, že pútnici celý čas uctievali zlé miesto!

Každý dnes "vie", že hlavná postava kresťanskej viery, Ježiš zvaný Kristus, sa narodil v jasličkách neďaleko mestečka Betlehem. Na tomto mieste neskôr vyrástlo niekoľko kostolov a bazilík, ktoré ho mali ochrániť a vzdať mu patričnú česť.  Miesto, kde sa mal malý spasiteľ údajne narodiť, je ukryté v malej podzemnej miestnôstke s vydýchaným vzduchom, kde sa neustále tiesnia desiatky veriacich. Postupne si kľaknú pred šestnásťcípou hviezdou umiestnenou na studenej podlahe, ktorá označuje polohu slávneho zrodenia. Moderné výskumy ale ukazujú, že sa veriaci pletú o viac ako 150 km!

Mesto Betlehem leží v časti Izraela, známe ako Judea. Zo Starého zákona je slávne hlavne vďaka tomu, že odtiaľ pochádzal kráľ Dávid. Podľa prorokov sa v ňom mal neskôr narodiť aj Mesiáš, ktorý spasí  ľudstvo. Malému mestečku 150 km na sever sa hovorí Betlehem galilejský, pretože leží v časti krajiny zvanej Galilea. Práve tu vykonávajú vykopávky vedcov izraelského pamiatkového úradu na  čele s archeológom Aviramom Oshrim.

Myslíme si, že pôvodné miesto zrodenia bolo tu, a nie v Betleheme pri  Jeruzaleme," hovorí Oshri, pretože archeológovia tu objavili pozostatky výroby výroby kamenných misiek a riadu, ktorý používali iba Židia a iba v dobe Ježiša Krista. Tento a následné ďalšie nálezy posúvajú po stáročia neznámy Betlehem galilejský na prominentné miesto svetovej histórie.

Ďalším prekvapivým nálezom sú základy mohutného kostola, ktorý tu vybudovala kresťanská komunita niekoľko storočí po Ježišovej smrti. Podľa archeológov ide o najväčší kresťanský kostol v Izraeli! Miesto teda muselo byť veľmi  významné.

Celú teóriu podporuje dokonca aj samotná Biblia. V evanjeliu svätého Jána pochybujúci ľudia naznačujú, že Ježiš nemôže byť Mesiáš, pretože pochádza z Galiley. Podľa názoru vedcov ľudia neskôr zamenili Betlehem galilejský s tým pri Jeruzaleme, aby sa naplnilo proroctvo zo Starého zákona a Ježiš bol uveriteľnejším spasiteľom.

Znamená snáď taký omyl rozvrat kresťanskej viery? Podľa Osriho to nebude mať nejaký veľký vplyv.

Tradícia je jedna vec; ľudia neprestanú veriť.  Veriaci i turisti budú asi ešte dlho organizovať púte k svätému,

ale historicky nesprávnemu miestu Ježišovho zrodenia. Symbolika v takýchto prípadoch víťazí nad pravdou.

• Judský Betlehem je dnes palestínske mestečko s 25 000 obyvateľmi, nalepené na južný cíp Jeruzalema.
• Betlehem galilejský je doslova dedina s necelými 700 obyvateľmi, ktorá leží v severnej časti Izraela. V roku 1906 tu založila nový kostol sekta Templerov /nepliesť so stredovekým poriadkom templárov/.
• Pôvod oboch miest siaha hlboko do histórie. Najstaršie správy o judskoj Betleheme siahajú do 14. storočia pred n.l. a v Starom zákone je nazývané Mestom Dávidovým.
• Názov mesta Bethlehem znamená "Dom chleba", v arabčine doslova "Dom mäsa".

 

post-88-0-81017300-1365238739.jpg

 

post-88-0-40448000-1365238747.jpg

Zdroj: Epocha 7/2013

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov