Jump to content

Sběr historických počítačů, retrocomputing, retrogaming


Recommended Posts

Jsem docela vášnivý sběratel historické výpočetní techniky, ale jsem pochopitelně limitovaný jak rozpočtem, tak úložným prostorem.

 

Sbírka:

http://www.old-computers.com/club/collecto...rdis.asp?c=4714

 

Fotky moc zatím nejsou, ale např. fotka na wikipedii je moje:

http://en.wikipedia.org/wiki/Leading_Edge_Model_D

 

Ty počítače jsou povětšinou stále plně funkční, hardisky staré víc jak 15 let šlapou jako nové. Tenkrát byla jinčí kvalitka. Ovšem už je už moc nepoužívám.

 

Kromě jednoho a tím je palmptop HP 200LX, ten je úplně dokonalý a používám ho téměř denně:

80C186 procesor (IBM PC XT kompatibilní)

OS: MS-DOS 5.0

2MB RAM (640KB DOS+zbytek ramdisk)

CGA displej (640x200x2, 320x200x4)

PCMCIA slot - možné použít přídavnou CF kartu přes redukci (používám 128MB kartu), síťovku nebo modem

integrované aplikace - nějaký kalendář, adresář, textový editor, finance, databáze, tabulkový kalkulátor, kalkulačka, soub. manažer, miny, bludiště

Obrázok

 

Používám Turbo Pascal, M602, T602, pak různé DOSové hry (Prince of Persia, Alley Cat, atd.).

 

Sbíráte taky někdo staré počítače, hrajete staré hry (tím nemyslím Freespace) nebo podobné aktivity ?

Link to post
Share on other sites

Stare hry azda... asi pred mesiacom sme so spoluziakom cez net drtili Dukenukem 3D (1996) a Transport Tycoon (1994) :lol: sice to nie je az take retro :)

Link to post
Share on other sites

zboznujem stare hry ako dizzy, saboteur, manic miner a podobne veci

minule som nasiel na nete stare cisla casopisu bit a to bolo nieco pre mna, som si zaspominal, ako som sa ucil programovat na didaktiku :lol:

 

to boli casy :)

 

http://zxm.speccy.cz/index.php?x=bit

tu su tie linky na bit a je tam aj par inych retro veci :)

Link to post
Share on other sites

U kamoša sme kedysi hrávali super hry na Didaktiku tuším. Fakt už neviem. Viem len to že niečo dlho hľadal na kazete, furt to všelijako pišťalo a obraz na TV sa len vlnil...

Link to post
Share on other sites
 • 3 months later...

Viem len to že niečo dlho hľadal na kazete, furt to všelijako pišťalo a obraz na TV sa len vlnil...

Zlaté časi človek mohol použiť hocijaký kazeťak čo mal poruke. Pamätám si to ako keby to bolo včera ta radosť keď ti ježišek :) (môj ujo) donesie pod stromeček Didaktik. Mal som kazeťak bez číselníka bol to boj človek keď chcel nahrať nejakú hru musel postupne nahrávať všetky od začiatku až na koniec pásky a keď došlo k chybe odznova ale človek sa aspoň zabavil :lol: . Najčastejšie som hrával hru podraz geniálna hra neskoršie som si začal aj vytvárať nejaké tie programy aj grafiku (nepýtajte sa ma na nič už neviem ani zaťať :) ). Mam ho pekne uložený v krabici v skrini ešte by mal byť funkčný asi ho doma vyskúšam ;) .

 

No ešte čo mam doma ako starožitnosť je moje PC ale plánujem ešte tento rok dať ho na dôchodok pekne odložiť vedľa Didaktiku ;) .

Link to post
Share on other sites
 • 5 months later...

Ľudia, keby ste vedeli, aké klenoty človek ponachádza pri upratovaní starého bordelu... Dnes som ani nie pred dlhou chvíľkou držal v ruke užívateľské príručky k OS/2 a Windows 3.1 :lol:

Link to post
Share on other sites
 • 6 months later...

mal som svojho casu notebook taky velky acer, velke ako kufor na naradie, 386sx 20mhz, 4 mb ram, 2gb disk, 10" ciernobiely displej STN (!) 640x480, 256 stupnov sedi :lol:

 

teraz mam ako retro pocitac mam malicku Toshibu Libretto 50ct, 75mhz, 16 mb ram, 850 mb disk, windows 95, tusim 6" lcd farebny 640x480 :)

 

tiez mam taku skoro retro konzolu nintendo 64, na ktorom sa z casu na cas hram, este mam gameboy pocket (ten ciernobiely, ale mam aj advance)

 

 

retrohry mam velmi rad, moja najmilovanejsia hra je Master of Orion z roku 1993 tusim, sem tam si dam aj Dune 2, wolfensteina 3d, atd. Ale to hravam na novom notebooku cez dosbox...

Link to post
Share on other sites
 • 1 month later...
Cactales

Mám doma iba starú PC 386-tku, 8 MB RAM, 200MB HDD, dnes som ho zapol po niekoľkých rokoch. Až na nefunkčnú batériu a výpadok červenej farby na monitore funguje stále bez problémov.

Link to post
Share on other sites
 • 2 weeks later...

Nie som sberateĺom, ale aj tak mi stále niečo ostane. Takže aj z osmibitov, XT, AT, 286 až doteraz... lebo pri upgrade u kamošov a klientov je to tak - občas dám niečo zo zvyškov dokopy a darujem potrebným - najme školám, lebo načo by som brúsil stoly a maloval triedy - keď viem niečo v PC... :-) a historické unikáty samozrejme mám, pre potešenie.

Link to post
Share on other sites
 • 2 years later...

nie je to celkom o historických počítačoch, ale historizujúcich rozhodne ... tak krásne kúsky niektoré, až sa mi žiada ich mať na stole :)

 

steampunk keyboard

 

skvelý koníček, zužitkovanie, a nezvyklá krása :)

Link to post
Share on other sites
Mgr. L.E.G. von Trips

Historicka vypocetni technika ma kolosalne rozmery, takze ozaj vasnive zberatelstvo moze byt problem.

Link to post
Share on other sites

toto je historizujúca, hlavne, nájdeš zbytky, vyrobíš ... :)

niektoré prerábky sú skvelé, myši pripomínajúce stroje času, už len herbert g. wells pri nich chýba ... klávesnice jedna krajšia ako druhá, nezvyklé, využívajúce staré klávesy, a ono to pasuje ... a zrejme je to odvetvie, kdekto ich prerába, a skutočne spod rúk vychádzajú krásne kúsky ...

 

:) šups, 19. storočie, storočie vynálezov

 

Obrázok

Link to post
Share on other sites
Evangelos

Nemám takúto zbierku ale stretol som sa už s veľmi starými počítačmi. Ale celkom dobre si spomínam na prvý počítač v rodine. Vtedy sme sa ja a moji rodičia do toho nevyznali a nemali sme veľa peňazí. Nepoznali sme jednotlivé značky a modely. Našťastie s pomocou skúsenejšieho človeka sme kúpili taký "zlepenec". Klobúk dolu pred výkonmi, čo tá šunka podávala. Spustil som na tom aj Harry Potter 1. Hrať sa to nedalo ale spustil som to. :)

 

...ale v škole máme jednú z učební informatiky vyzdobenú mnohými starožitnosťami...dotvára to atmosféru :)

 

a teraz môj oco opravuje počítače iným ľuďom, ktorí sa do toho nevyznajú, neraz doniesol domov kus histórie :)

Link to post
Share on other sites
 • 7 months later...

možno sem sa to hodí, jeden spomienkový článok na veci, ktoré si pamatníci pamatajú ...

 

a to ja si pamätám diskety takmer veľkosti hárku papiera, neviem už koľkopalcové boli, ale vážne sme ich posielali v uväzovacích tvrdých doskách doskách horedolu do ústredia a späť :D

a ten počítač k tomu bol khaki zelená bedňa veľkosti ako pol konferenčného stolíka a tažké ako fras, mal disketovú jednotku A a B a po ručnom stručnom spracovávaní to bol priam zázrak :) :D

 

 

Deväť počítačových zručností, ktoré zapadli prachom

:niee:

Link to post
Share on other sites
Sniper

S guličkovými myšami som mával galeje. Raz som jednu tak "zrenovoval", že kurzor chodil iba doľava a doprava.

Link to post
Share on other sites
 • 1 year later...
 • 3 years later...
 • 3 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 • Similar Content

  • imbecilka
   By imbecilka
   Ako pomahate konkretne vy ludom, zvieratam ci prirode? Ja osobne som dobrym anjelom, podporujem chlapceka v Kambodzi s AIDS a dala som novy domov jednej macicke a kocurikovi. Taktiez sa snazim zit ekologicky. Podpisujem rozne peticie a prispievam na zbierky.
  • Bijou
   By Bijou
   niekto v našom baráku ruší svoju knižnicu (asi) a tak sú na prízemí povykladané knihy s nápisom "vyberte si knihu"... tak som si samozrejme povyberala, neviem, či nebudem mať zajtra svalovicu, lebo som to len tak-tak zvládla doniesť domov (14 kusov) a poriadne ma boleli ruky :lol: ešte sa tam dnes s najväčšou pravdepodobnosťou vrátim :) nieiktoré knihy vyzerali fakt, že v pohode...
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. Additional information you can see at Privacy Policy