Skočiť na obsah

Názor na USA


weirdo

Odporúčané príspevky

Dňa 26. 4. 2021 at 20:50, informator napísal:

ten je teraz trendy u Bencikovcov

No daj, ake su trendy u Bencikovcov? A kto su Bencikovci?

Mimochodom, Zeman je niekolkokrat usvedceny klamar a ma to aj potvrdene sudom. Pred tromi rokmi posluzil Rusom, ked dal do eteru "informaciu", ze v Cesku sa vyrabal novicok.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

akymi absurditami sa pokusate vy dvaja argumentovat ? a ty co splietas o zdr. poisteni? kolko americanov si moze dovolit spickove zdr. poistenie?  u vas je rozvinuta krajina kde sa clovek radsej rozhodne umriet pretoze nema prachy na ucty? ste sa s konom zrazili?? to radsej pojde clovek do toho norska kde je zdravotna starostlivost pre vsetkych .

  • Díky! 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

electric blue, tak bud si nepochopila co pisem alebo nechapes co tvrdis.

Tvoja (norska} teza:  Pocas epidemie je zdravotny system USA nedostatocny pretoze ma "slabo rozvinutu infrastrukturu alebo nedostatocne sluzby"

 

Co chapes ty pod infrastukturou a sluzbami ?    ( zdroje https://data.worldbank.org/indicator )

USA ma podobny pocet lekarov ako norsko,  ma viac lozok,  vybavenie nemocnic podobne.   Technicky teda ide o nezmysel.

A pokial ma norsky student normalnu poistku, tak je v USA rovnako bezpecny ako v norsku .   Najde  aj lekara, aj v pripade vazneho priebehu dostane adekvatnu ak nie lepsiu starostlivost.   Z tohto pohladu je teda kravina a pisal to nejaky lavicovy aktivista.

Problem ale existuje,  len sa tyka tych menej stastnych co sa nepracuju ani sa nedostali do verejnych poistenii ( https://en.wikipedia.org/wiki/Health_insurance_in_the_United_States )

Vysledok  ako verejnej politiky je zly,  napriek daleko najvyssim vydajom na zdravotnu starostlivost ma USA najhorsie vysledky z bohatych krajin. 

A kedze tema je ale o Rusku, tak  v Rusku je riziko mimo Moskvy ( a este par miest), tam je zle vybavenie, nedostatok lekarov a je tam riziko ochoriet.   Ale  pocas epidemie tam realne kolabuju nemocnice,  tam by sa norsky student nemal vyskytovat.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

si trapny :-) chod to vypisovat americanom , prihlas sa na fb a chod tym stovkam ludi co suhlasia vypisovat ze ty to vies lepsie . sprav im tam osvetu , a potom mi daj vediet co ti na to odpovedali , ok? ;-)

https://m.facebook.com/NtnuInternational/photos/a.173660032777157/1938839732925836/?type=3&source=57&__tn__=EH-R

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

@tyso ja len chcem aby si tym americanom co tam kritizuju vlastnu infrastrukturu siel ozrejmit ako sa mylia . a vysvetlil im ako to chodi s ich zdr. poistenim :-) :-) :-)

 

a nemyl sa, ja si velmi dobre uvedomujem prinos usa, a to vo vsetkych oblastiach , nie len v medicine a vo farmacii . ale aj v technologiach a inovaciach, vyskumnych centrach  . a vseobecne vo vyskume maju americania navrch .:-)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

a rozumies tomu ze povodny  prispevok bol bullshit ?  Americka medicinska infrastruktura podla FAKTOV je podobna ako v norsku a teda problem nie je v nedostatocnej infrastrukture a sluzbach ?  A teda rada aby sa vratili je absurdna ?

Normalne poisteny clovek dostane lepsiu starostlivost ako inde,  ( ale zaplati na poisteni viac).   A norsky student ma v ramci pobytu dostatocne poistenie na to aby  nemal problem.   A to bola uvodna teza.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dňa 29. 4. 2021 at 0:16, electric blue napísal:

akymi absurditami sa pokusate vy dvaja argumentovat ? a ty co splietas o zdr. poisteni? kolko americanov si moze dovolit spickove zdr. poistenie?  u vas je rozvinuta krajina kde sa clovek radsej rozhodne umriet pretoze nema prachy na ucty? ste sa s konom zrazili?? to radsej pojde clovek do toho norska kde je zdravotna starostlivost pre vsetkych .

Vsak aj ty splietas o zdravotnom poisteni, ked sa pytas, kolko americanov si moze dovolit spickove zdravotne poistenie. Problem teda nie je v urovni zdravotnej starostlivosti, ale v tom, akym sposobom sa ludia na tuto starostlivost finacne skladaju.

Ale to uz sme odbocili od temy. Aj ked ono je to celkom sympomaticke, ze sa v teme o Rusku rozprudi diskusia o "zlej" Amerike, kde biju cernochov.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

@smiley

ty si zadefinuj co vsetko patri do zdr. starostlivost . potom sa mozes s niekym ist bavit . okrem ineho, postla som link na fb, kde amici kritizujuvlastnu zdr. infrastrukturu . )

tak ako irelevantne zavery sa hodia skor ku konspiratorom

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

a myslienka ze tiez nevedia ako to je, ta ti nenapadla ?  Vlastna skusenost pri posudzovani krajiny sotva staci,  navyse ked ide o studenta techniky.

zacal som faktami, ktore su dostupne. Pocet lekarov na 100  tis obyvatelov, pocet lozok na 100 tis obyvatelov.   Ak si pod zdravotnickou infrastruktorou predstavujes nieco ine,  tak zacni vlastnou predstavou a nie hadzanim sa o zem.  A zmenit subjekt na zdravotnu starostlivost ti tiez nepomoze.  Ak sa vratime k problemu, tak nor dostane v USA velmi podobnu  zdravotnu starostlivost ako doma, ak ho univerzita vyzyva na navrat, tak bud sa zblaznili alebo neustrazili nejakeho lavicoveho trolla ( a ano, idiotii su vsade na svete, aj v norsku).

Ale inak, ak chces naozaj ako argumenty pouzivat nahodne nazory na FB,   tak to dost znizuje vahu cohokolvek co povies dalej.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

@tyso takze tomu mam rozumiet, nazory  zainteresovanych (napr fb ) ktori maju priamu skusenost s ich vlastnym zdr. systemom nemaju ziadnu vypovednu hodnotu . ale zato tvoje diskusne prispevky uz hej. hmmm to je taky argument ako megacistic 4000

 

 

 

a yep, nez nabuduce zacnes sermovat s invektivami, citaj texty s porozumenim

  • Díky! 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nazory ludi bez toho aby slo o reprezentativnu vzorku nemaju ziadnu cenu, inak by slo o prieskum nazoru. Ale tu mame fakty. Rozumies tomu slovu? Nie dolezity moj prispevok, ani nazor ale fakty ktore si mozes overit. Inak keby si citala prispevky tak hovoria o plateni nie o tom ze nie su lekari. 

A fakty nenahradis nazormi, len sa tym sama dehonestujes. Ale uznavam ze kazdy ma pravo zhovadit sa po svojom.

  • Díky! 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

zdravotny system v USA, je porovnatelny zo systemom v Brazilii a v Indii....nemyslim teraz kvalitu a odbornost zdravotnikov, ale osetrenie obcanov....je to tam vsetko zalozene na tom, kto ma ake finanncne moznosti a nie na nejakej solidarnosti zdraveho s chorym....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 2 hodinami, electric blue napísal:

ty si zadefinuj co vsetko patri do zdr. starostlivost .

Termin zdravotna starostlivost je zadefinovany celkom dobre. Ze sa ti nehodi k tvojim nazorom, nie je moj problem.

pred 19 minútami, informator napísal:

je to tam vsetko zalozene na tom, kto ma ake finanncne moznosti a nie na nejakej solidarnosti zdraveho s chorym....

Ono kazdy pristup ma svoje pre a proti. Nevyhodou solidarneho systemu je chybajuci tlak na kvalitu: my sice zdravotne poistenie platime, ale nemozme urcovat komu a kolko penazi pojde. Takze prevadzkovatel nie je tlaceny poskytovat kvalitne sluzby, lebo peniaze nedostava od zakaznika. Dalej, ked si napriklad niekto umyselne prechlastava a prefajcieva svoje zdravie, preco by sme mu to mali platit liecenie? V USA sa hlavne bohatsi ludia snazia zit zdravo, aby nepremrhali svoje uspory na liecenie zdravotnych komplikacii, ktorym sa dalo predist.

Ako aj ja davam prednost pohodlnemu a nestresujucemu solidarnemu systemu, ale to neznamena, ze nema aj nevyhody.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

takze mame potvrdene ze problem je iny, informator ako obycajne nic nevie a ak vie tak klame. 

A pre teba idiota :  Rozumies slovu poistenie ?    Rozumies co to znamena ?  Sotva, takze asi taky maju zmysel tvoje kydy.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

a takto,   americky zdravotny system ma horsie vysledky a je drahsi ako nemecky.  Ale hovorime o rozdieloch, ktore su stale daleko nad tym aky je zdravotny system v Rusku, Indii ci Brazili ( a bohuzial aj na Slovensku).  vid napr. https://thepatientfactor.com/world-health-organizations-ranking-of-the-worlds-health-systems/

A mame to potvrdene, informator sa vyjadril :).   Ale bavit sa bez poznania faktov  je skutocne absurdne.  ( USA ma horsie vysledky v roznych parametroch ale napriklad v lieceni rakoviny su suverenne najlepsi, tam su ludia vcas diagnostikovani a po liecbe ich preziva viac a dlhsie.  To plati pre celu populaciu. )

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 30 minútami, smiley napísal:

Ako aj ja davam prednost pohodlnemu a nestresujucemu solidarnemu systemu, ale to neznamena, ze nema aj nevyhody.

a tvrdim nieco za a nieco proti US zdr. systemu?.....ale je iste, ze za mortalitu pri covide nesie tento system podstatnu mieru zodpovednosti....preto som aj ten system dal do roviny z Indiou a Braziliou....

pred 28 minútami, tyso napísal:

takze mame potvrdene ze problem je iny, informator ako obycajne nic nevie a ak vie tak klame. 

A pre teba idiota :  Rozumies slovu poistenie ?    Rozumies co to znamena ?  Sotva, takze asi taky maju zmysel tvoje kydy.

tak sa skus trochu zamysliet, co vlastne pises a na co vlastne reagujes.....to len aby to malo nejaky inteligentny koeficient.....strapnovat sa az tolko nemusis.... :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tak kontrolna otazka: aka je mortalita v Usa? pretoze si myslim ze ako obycajne nevies o com hovoris. 

A kedze poistenie je prave o chorych a zdravych tak si za hlupaka, solidarita nie je medzi chorymi a zdravymi kedze to uz stovky rokov riesi prave poistenie ale solidarita je medzi chudobou a bohatymi. Ale za hlupaka si preto ze sa vyjadrujes zase k niecomu o com nic nevies

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

myslim, ze nasa informacna vedecka obec hlasila nedavno cca 600 000 obeti corony v USA...presne neviem a googlit sa mi nechce...a ako by tvoje uvedomele progresivno vedecke velicenstvo nazvalo system, v ktorom u nas zdravotny system plati kazdy a niekto z neho za cely svoj zivot vytiahne iba par percent a napr. taky ako si ty, vdaka castemu pobytu v psychologickej ozdravovni, z neho vycerpa o x percent viac....ale ja sa nestazujem a kludne sa liec...dufam, ze ti to casom dopomoze k stabilizovaniu tvojho zdravotneho stavu.... :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

@tyso  keby si cital s porozumenim, tak namiesto sermovania invektivami , by si vedel ze to bolo v skutocnosti nedorozumenie . a nori to vymazali ( ale samotni prispievatelia na fb , zacali upozornovat ze je to v skutocnosti pravda.- ) A clovek ktory nepochopi ani jednoduchy text , ma ide poucovat o faktoch a zhovadovani ?  Bitte!

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

@smiley a k tebe , mna tiez irituje ze sa vyhadzuju prachy na fetakov a alkoholikov  atd,  a deti na onkologii musia zbierat vrchnaky . toto je fakt choree . ale ked sa to uz zvrtlo na ZP . ono americky zdr. system je zalozeny na skupinach ktore su silne zamerane na zisk od  sukromnych poistovacich spolocnosti, nemocnic a klinik, cez farmaceuticke spolocnosti a asociacie lekarov, az po lobistov, ktori ziju zo ziskov pre sukromný sektor. :-)iba ked ludia starnu a su chori a velmi drahi, zacne platit statne zdravotne poistenie Medicare. aby sukromne poistovne neboli ukratené o pekne vynosy.

 ak si v USA v nizsej triede, nemozes si dovolit ani lekara a ak si v strednej triede, mozu ta zruinovat vazne choroby. Pri dlhodobej liecbe mozes lahko prist o niekolko tisic az sto tisic dolarov. nie nahodou mnoho ludi muselo predat svoje domovy aby mohli zaplatit ucty za nemocnice a atd,  alebo potrebujes drahych odbornikov ci dlhsi pobyt v nemocnici , a to vsetko este bez covidu ...

 

este perlicka

 

Citát

Farmaceutický priemysel je sotva regulovaný a pacienti si ťažko vyberajú: Tí, ktorí v USA potrebujú lieky, si často zúfajú zo svojich účtov. Alebo ísť do Kanady.

Desralynn Cole hovorí, že keď sa zvýši hladina cukru v krvi, bude to mať pocit, akoby ste so sebou ťahali cement. "Všetko je rozmazané pred tvojimi očami, tvoje ústa sú suché. Mozog nepracuje správne a sotva dokážeš formulovať myšlienky." 36-ročný mladík tento pocit dobre pozná. Cole trpí cukrovkou typu 1. Diagnóza si vždy vyžaduje osobné obmedzenia, aj keď sú možnosti liečby dobré. V USA však môže cukrovka znamenať finančné škody pre postihnutých. Dôvodom sú hrozné ceny drog, ktoré sú mnohonásobne vyššie ako vo všetkých ostatných priemyselných krajinách. Desralynn Cole sa o svojej chorobe dozvedela v roku 2010. „Odvtedy sa môj život v podstate točil okolo otázky, ako môžem financovať svoje lieky,“ hovorí. Je to 500 dolárov mesačne za dva druhy inzulínu a merače hladiny cukru v krvi, na ktoré sa spolieha. Poistenie Cole neplatí takmer nič z toho, pretože jeho odpočítateľná položka je 4 000 dolárov ročne a spoluúčasť je dokonca vyššia ako táto suma. Popri práci v mestskom zastupiteľstve v Minneapolise musela na čiastočné úväzky v útulku pre bezdomovcov pokryť svoje liečebné náklady. Vysoká žena s mäkkým hlasom rozpráva svoj príbeh bez zjavnej nevôle - akoby bol každodenný finančný boj o vlastné zdravie úplne bežnou súčasťou života. Lekársky turizmus za hranicami Kanady Cole stojí na detroitskom parkovisku. Iba pár sto metrov odtiaľto si ťažko niekto dokáže predstaviť, aké to je, keď si človek nemôže dovoliť lieky, ktoré sú nevyhnutné pre prežitie. Príjazdová cesta vedľa vedie k mostu Ambassador Bridge, ktorý spája americký štát Michigan s Kanadou cez rieku Detroit. Inzulín tam stojí asi o 90 percent menej ako v Spojených štátoch. Z tohto dôvodu zdravotnícki turisti prekračujú hranice, aby si nahromadili lieky, ktoré sú nevyhnutné pre prežitie. Cole a ďalších 14 pacientov s cukrovkou plánujú z rovnakého dôvodu ísť v ten deň autobusom do susedného Windsoru v Ontariu. Úrady tolerujú dovoz liekov v malom množstve a na osobné použitie. Rôzne organizácie ponúkajú takéto výlety na sever  https://www.zeit.de/politik/ausland/2019-08/us-gesundheitssystem-bernie-sanders-medikamente-kosten-usa-kanada

 

yeheee a kde je este dialyza, lieky na astmu , a ine . twl ze solidarny system ma nevyhody

  • Díky! 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

8 hours ago, electric blue said:

ak si v USA v nizsej triede, nemozes si dovolit ani lekara a ak si v strednej triede, mozu ta zruinovat vazne choroby. Pri dlhodobej liecbe mozes lahko prist o niekolko tisic az sto tisic dolarov. nie nahodou mnoho ludi muselo predat svoje domovy aby mohli zaplatit ucty za nemocnice a atd,  alebo potrebujes drahych odbornikov ci dlhsi pobyt v nemocnici , a to vsetko este bez covidu ...

Tak skusme zvysit kvalitu diskusie,    co znamena nizsia trieda ?   Ak tym chapes nezamestnatelnych ludi bez prijmu tak mozno, ale ak sa vratime k cislam, tak podiel nepoistenych je cca 9 percent.

https://www.cms.gov/research-statistics-data-and-systems/statistics-trends-and-reports/nationalhealthexpenddata/nhe-fact-sheet

 

A vazne choroby ta mozu zruinovat a zabit vsade na svete,  aj v nemecku.  A v europe sa v podstate nevies proti tomu ani branit inym poistnym, v USA vies.  Ale je pravda ze asi 40 percent poistencov je podpoistenych a teda pri vaznej chorobe sa dostanu do finacnych problemov.    Skus teda miesto anekdotickych argumentov ist k cislam.   Aj na Slovensku su ludia co si  nekupuju lieky koli doplatkom, mame choroby ktore sa neliecia pre vysoke naklady,  mame dlhe cakacie lehoty na bezne operacie atd. A kazdy z nas ma plno skusenosti ci uz s dobrymi alebo zlymi sluzbami.    Ale ked chceme hodnotit cely system, tak potrebujeme data  nie prihody. 

V amerike je dost neprehladny system roznych socialnych programov, ktore zmiernuju problem,  mas federalne a statne programy na poistenie ( napriklad Medicare  federalne poisti vsetkych nad 65, invalidov a niektore chronicke choroby ako je alzheimer). 

 

A este dodam ze ide aj  politicky problem,   demokrati chcu viac solidarny europsky system a republikani chcu nechat sucasny a skor okresat  statne financie v nom.   A tak na facebooku urcite najdes ako odporcov tak aj privrzencov.  A podobne ako to ze existuju ti co veria v plochu zem, to nie je dokaz ze zem je plocha.  ( A ano, ziju na nej.  )

 

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

pred pár dňami som písala s jednou dámou, nie veľa, téma bola o inom, ale okrajovo sa dotkla aj tohto, niečo tam súviselo... presne rovnako: syn po štúdiu žije v LA, cestoval po USA, USA slávne svojou nekonečnou demokraciou ide do kytek.
veci  nie sú zďaleka také, aké predstavuje propaganda. blazeovaný prepolitizovaný cez mŕtvoly rovnostárksy svet, ktorý pred desiatkami rokov začalo sexuálne harašenie, je na dnes ad absurdum, pritom na takom MTV prakticky blekotajú rovnaké ako cez kopirák piesne dámy, ktoré sú povyzliekané minimálne do polonaha a kde dve čipky držia pokope maximum dva gombíky.
a to sú len dámy, me too, však.

kde sú staré dobré časy, keď za futbalové štipendium bolo možno vyštudovať... teraz stačí mať správnu príslušnosť. a nie že nie.
pre americkú angličtinu ani netreba šialenosť našich jazykovedcov, zvládajú to momentálne najspravodlivejší zo spravodlivých sami.
na hlavu.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov