Skočiť na obsah

Prečo nie sú peniaze?


Sniper

Odporúčané príspevky

Toto ma už dávnejšie zaujíma dlhšiu dobu. Všade čítam že nie sú peniaze na toto, nie sú peniaze na hento a pod.

 

Viem, že sa spýtam blbosť, ale prečo NBS nevytlačí napr. 100 miliárd korún aby bolo napr. na diaľnice?

 

Nie som ekonóm, ale tuším že peňazí sa môže vytlačiť iba toľko aby boli kryté (čím?), a na základe čoho sa to určuje?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

kedysi boli peniaze kryté zlatom
doslova sa zo zlata vyrábali mince ... štát mal nejakú zlatú rezervu, ktorú akože teoreticky mohol vymeniť za neskoršie papierové bankovky
dnes už nepotrebujeme ani papierové bankovky, sú iné elektronické a všelijaké spôsoby, ako platiť za tovar a služby ...
to znamená, že štátu by ani trochu nepomohlo, keby vytlačil bezcenný papier navyše ... aj keď sú peniaze dnes kryté celým hospodárstvom, všetkými vyprodukovanými statkami, papier navyše by za chvíľu dopadol ako za veľkej hospodárskej krízy, alebo za vojny, keď štáty tlačili stále väčšie bankovky a za miliardu pengő v Maďarsku sa nedal kúpiť ani chleba ...

vytlačením bankoviek navyše možno pekne a elegantne zničiť kvitnúci štát
toto chcel vlastne urobiť Hitler , keď potajomky tlačil milińy kusov falošných anglických libier ... keby sa mu podarilo dostať ich do obehu, Británia by bola na kolenách

peniaze nie sú, pretože tých, čo ich čakajú je priveľa ... a tých, ktorí ich produkujú a prinášajú do štátnej kasy nepribúda ... miliardy sa vyhadzujú von oknom za neplatné referendá a kdečo ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ak by si banka mohla len tak vytlacit koruny podla toho kolko potrebuje, v tom momente by tie koruny stratili hodnotu a devalvovala by mena o x tisic %

a zas by si mal len na suchy rohlik

No dobre a čo by sa stalo v prípade keby na Slovensko prišiel nejaký miliardár a -čisto teoreticky- by Slovensku venoval 3 miliardy EUR?

 

 

dnes už nepotrebujeme ani papierové bankovky, sú iné elektronické a všelijaké spôsoby, ako platiť za tovar a služby ...

to znamená, že štátu by ani trochu nepomohlo, keby vytlačil bezcenný papier navyše ... aj keď sú peniaze dnes kryté celým hospodárstvom, všetkými vyprodukovanými statkami, papier navyše by za chvíľu dopadol ako za veľkej hospodárskej krízy, alebo za vojny, keď štáty tlačili stále väčšie bankovky a za miliardu pengő v Maďarsku sa nedal kúpiť ani chleba ...

Nejde ani o tie papierové bankovky ale o penize ako celok. Čím je určené že ich môže byť akurát toľko koľko ich je? Kryť peniaze celým hospodárstvom sa mi zdá dosť nepresné, keďže ide o mnohomiliardové sumy.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tu je jeden dobrý článoček o krytí peňazí ... veľmi jednoduchá bájka o krytí zlatom



ešte jeden kúsok ... už neviem odkiaľ :

...otázka krytia penazí zlatom je nezmysel. Peniaze sú kryté hodnotami, ktoré su uz vytvorené v spolocnosti. Zlato môze byt prinajlepsom len jednou z mnohych hodnôt. Ak si niekto myslí, ze peniaze sú kryté zlatom, ktoré lezí kdesi na betónovej podlahe niektorej banky, nech vysvetlí, preco by malo blaho spolocnosti závisiet od tohto zlata, ktoré tam necinne lezí? Alebo aky je rozdiel v krytí penazí udajne zlatom, povedzme 10 tonami zlata v sklade banky a 10 tonami este neobjaveného zlata, ktoré je 10 metrov v zemi pod bankou?...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No dobre a čo by sa stalo v prípade keby na Slovensko prišiel nejaký miliardár a -čisto teoreticky- by Slovensku venoval 3 miliardy EUR?

statna pokladnica by mala naviac 3*10^9 EUR

 

Nejde ani o tie papierové bankovky ale o penize ako celok. Čím je určené že ich môže byť akurát toľko koľko ich je? Kryť peniaze celým hospodárstvom sa mi zdá dosť nepresné, keďže ide o mnohomiliardové sumy.

tusim sa to krylo zlatom niekedy, ale ci aj teraz, to neviem.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

statna pokladnica by mala naviac 3*10^9 EUR

A aký je rozdiel medzi tým či tie peniaze banka vytlačí alebo ich štátu daruje nejaký miliardár? Ak to dobre chápem tak v oboch prípadoch tie peniaze dostal štát zadarmo, teda za nič.

 

Pýtam sa preto, lebo som čítal článok o Náhornom Karabachu, ktorý funguje najmä vďaka štedrým finančným darom Arménov žijúch v zahraničí. Takže do Náhorného Karabachu tečú peniaze pre nič za nič. Ich množstvo sa teda zvyšuje. V tom prípade by mala stúpať inflácia, nie?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pýtam sa preto, lebo som čítal článok o Náhornom Karabachu, ktorý funguje najmä vďaka štedrým finančným darom Arménov žijúch v zahraničí. Takže do Náhorného Karabachu tečú peniaze pre nič za nič. Ich množstvo sa teda zvyšuje. V tom prípade by mala stúpať inflácia, nie?

nie

 

Armén milionár neprišiel kdesi do tlačiarne peňazí a nepovedal : tu mi natlačte 10 miliónov kusov takýchto papierikov, ktorým hovoríme bankovky ... a nepriniesol ich v kufri do Náhorného Karabachu ...

vtedy by nastúpila inflácia - a poriadna

 

Armén milionár previedol určitú sumu peňazí zo zahraničia - keď prišiel osobne a nechal tam svojim príbuzným nejaké eurá, to je v podstate to isté ... keď je tam vláda rozumná, a zamieňa eurá dobrým kurzom, ľudia ich nebudú z krajiny vynášať a devízové rezervy štátu sa budú zvyšovať ...

 

vlastne ... jednoducho povedané podstata je tá, že tie peniaze "zvonku" tam, odkiaľ pochádzajú, už boli a sú kryté hodnotami, ktoré tým kusom farebného papiera prepožičiavajú hodnotu ... preto nedochádza k inflácii ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ano

 

tie mechanizmy sú trochu zložitejšie, ale toto je vlastne podstata ... preto každá krajina tak prísne trestá falšovanie a falšovateľov ... aj keď si niekto vyrobí na kopírke či hocijako čo len jednu bankovku, tá nie je krytá ničím ...

ani štát si nemôže dovoliť len tak ísť do tlačiarne a objednať niekoľko miliónov bankoviek len tak, do zajtra mi to vyrobte, lebo idem zaplatiť za diaľnice ... to je to isté ako falšovanie ...

 

 

 

vlastne... ty mi predáš svoje staré autíčko a ja ti zaplatím bankovkami, ktoré mi práve vyliezli z kopírky ... jasne ťa oklamem ... ty budeš musieť siahnuť hlboko do svojich úspor, aby si tento môj podvod vykryl ... keď nemáš kam siahnuť, skrachuješ ...

nejeden štát podobne pochodil a pracne sa musel stavať na nohy, len preto že donekonečna nemôže tlačiť bezcenné papiere a platiť sám sebe ... peniaze sa točia ... nakoniec sa to štátu vráti a zruinuje ho to

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

TOTO som nemal citat... zistujem ze na zajtrajsiu skusku nic neviem... :) :) ;)

 

k tej hyperinflacii len dodam k teme, ze zatial najvacsia nominalna hodnota bankovky na svete bolo 500 000 000 000 juhoslovanskych dinarov pocas vojny v roku 1993 :lol: a nekupili ste zi za ne takmer nic ;)

 

http://www-personal.umich.edu/~jbourj/imag...tion/zmaj12.jpg

 

 

edit: TA ROZPRAVKA JE SUPER... uz tomu chapem... a chapem aj tomu prec si nemozme len tak vyrobit chechtaky..

ak by sa NBS rozhodla ze potajomky kazdemu natlaci velke mnozstvo stefanikov, zrazu by bol kazdy bohaty a vsetci by na vsetko mali... lenze by to zneuzili obchodnici a zacali by dalej zdrazovat, cize vsetci by boli opat tam kde boli a navyse by bola koruna znacne znehodnotena voci ostatnym menam... je to paradox ale je to tak... rovnako ako napriklad to, ze taky dopravny podnik by bol bez ciernych cestujucich v krachu...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

k tej hyperinflacii len dodam k teme, ze zatial najvacsia nominalna hodnota bankovky na svete bolo 500 000 000 000 juhoslovanskych dinarov pocas vojny v roku 1993 :lol: a nekupili ste zi za ne takmer nic :)

 

http://www-personal.umich.edu/~jbourj/imag...tion/zmaj12.jpg

Super. To keby sa človek chcel ísť vyčúrať na mestské záchody to aby mal pri sebe niekoľko miliárd :)

 

 

OK, ďalšia vec čo mi nedá spávať. Prečo napr. 1 ukrajinská hrivna = cca 6 Sk? Na základe čoho je určený takýto kurz? Podľa tohto by sa na prvý pohľad mohlo zdať že hrivna je silnejšia ako koruna, hoci nie je.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

podla realnej hodnoty (teda kupyschopnosti)... ta sa myslim urcuje podla toho kolko tuctov vajec je si clovek schoopny kupit za napr mesacny plat

 

ak je kurz 1 hrivna = 6 sk

ak je v obehu malo hrivien, maju mensie mnozstvo penazi na obyvatela, mensie platy a teda za priemerny mesacny plat si kupia dajme tomu 4000 tuctov, zatial co korun je v obehu tolko ze mzdy sa zvysit mozu a teda si mozes kupit 4002 tuctov vajec...

 

ak si to porovname s eurom a nastala by situacia ked 1SKK = 1EUR, tak eur je v obehu tolko ze na obyvatela vyjde plat 1000€ ale SKK je (by bolo) tolko ze vyjde plat 20000SKK

Teda v SKK by si si mohol dovolit kupit 20x tolko, to znamena ze by bola silna mena

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

500 000 000 000 juhoslovanskych dinarov a nič sa nedalo kúpiť? :)

Tak tomu sa už fakt povie inflácia... Njn, ale pozerám, že na to, že sa o ekonomiku nejako nezaujímam mám vcelku prehľad ako to je...

 

Off topic: Som sa zľakol, že niekto sa tu začal zamýšľať, že prečo má prázdno v peňaženke :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

OK, ďalšia vec čo mi nedá spávať. Prečo napr. 1 ukrajinská hrivna = cca 6 Sk? Na základe čoho je určený takýto kurz? Podľa tohto by sa na prvý pohľad mohlo zdať že hrivna je silnejšia ako koruna, hoci nie je.

Inak je to sranda, aké je to zavádzajúce. Teraz si pozerám kurzový lístok NBS a:

 

1 gruzínsky GEL = 15,252 Sk ( gruzínska ekonomika je veľmi slabá, 80% nezamestnanoť(?) )

1 kubánske CUP = 26,046 Sk ( no čo, však je to Ostrov slobody :lol: )

1 turecká TRY = 18,278 Sk ( tam odpisovali nuly, ale inak turecká ekonomika nič moc )

 

Najviac zaplatíme za 1 kuvajtský KWD = 90,087 Sk, bahrajnský BHD je tiež dosť drahý = 69,093 Sk

 

Inak pekne vidieť prepad irackého ICQ - 1000 IQD = 20,327. Pamätám že kedysi iracký IQD bol drahší ako kuvajtský KWD.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...
  • Pred 2 rokmi...

Peniaze len tak tlacia v Zimbabwe a potom to vyzera tak ze ludia nechcu peniaze ale naturalie lebo kym s vyplatou pridu do obchodu uz nema taku hodnotu

Inflácia dosiahla v roku 2008 231 miliónov percent.

7% za sekundu

zdroj

Obrázok

asi ide na obed :lol:

Obrázok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

otras ... jasná ilustrácia, prečo sa nesmie tlačiť viac peňazí, aj keď bankári nemajú rozum, ale priveľmi hamtavé chúťky, ako v posledných dvoch veľkých krízach ...

 

práve som pozerala pred chvíľou jeden dokument o veľkej hospodárskej kríze v 1929 a tej terajšej

po nástupe do funkcie prezident Roosewelt zaviedol regulácie a kontroly bánk a bankárov, ktoré vydržali udržať nenásytných až do roku 1996, keď sa zdali niekomu zastaralé, a odhlasovali ich uvoľnenie. výsledok je ďalšie kríza, ktorá má koniec v nedohľadne, aj keď optimisti vyhlasujú každý mesiac, že už je koniec.

 

v Afrike je toľko kradášskych diktatúr a obrovských peňazí vonku z krajín, že to nie je ani čudné ... hoci dokonale je

vôbec sa nedivím, že chcú len naturálie, za ten balík kúpi možno dve škatuľky zápaliek

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Peniaze len tak tlacia v Zimbabwe

Už netlačia. Hodnota niektorých bankoviek dosť skoro po emitovaní nedosahovala snáď už ani náklady na ich vytlačenie. Vláda nakoniec nemala príliš na výber, a vlastnú menu zrušila (formálne až v auguste 2009).
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

to by sme asi potrebovali nájsť odborníka, ale keď tak nad tým premýšľam ...

 

usa by si muselo nejakým činom tie peniaze kúpiť späť ... a zadarmo by to nebolo, Čína by mala v rukách priveľa tromfov, keby to len nechceli usa riešiť bum bum spôsobom a preriediť číňanov. a to by zrejme nechceli, lebo čo vlastní čína pod zemou, nie je celkom jasné ešte ani dnes.

 

usa by si tlačiť nové peniaze nemohlo, lebo by tým privodili infláciu ako banánové republiky ... peniaze nemožno tlačiť len tak, vytlačím papier, lebo ho tu práve nie je dosť

 

majú nejaké zlaté rezervy, museli by na ne siahnuť, zrejme ... asi by sa bankári miesto džgania do vlastných vreciek museli aj trochu obracať

 

 

 

btw. k tomuto mi napadlo:

... nie celkom týmto spôsobom, ale špekuláciami na podobnej úrovni sa takmer podarilo Georgovi Sorosovi zlikvidovať Veľkú Britániu ... na poslednú chvíľu zachraňovali libru

George Soros sa stal medzinárodne známym v septembri 1992, kedy riskoval 10 miliárd dolárov v jedinej menovej špekulácii – zaujal short pozíciu v britskej libre. Ukázalo sa, že mal pravdu a v prvom dni obchodovania zarobil miliardu dolárov. O niekoľko dní transakciu uzavrel so ziskom okolo 2 miliárd USD. Odvtedy je Soros známy ako „muž, ktorý zlomil Bank of England".

soros

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Čo by sa stalo s USA keby Čína vlastnila všetky doláre?

Väčšina amerických dolárov je v obehu práve mimo USA, v roku 2004 to boli až dve tretiny. To, že dolár je hlavnou svetovou menou a je o neho záujem na medzinárodných trhoch napomáha držať jeho hodnotu. To, že sa práve krajiny ako Irán a Venezuela rozhodli preferovať pri obchodovaní s ropou euro na úkor dolára tiež nebude preto, žeby týmto krokom (samozrejme okrem iného) chceli napomôcť USA. Neviem celkom odhadnúť aký dopad by malo na USA pokiaľ by (teoreticky) boli všetky doláre v Číne. Štátny bankrot ani výrazné zvyšovanie inflácie by preto zrejme nenastalo, ale pokiaľ predsa, Čína by sa tiež nevyhla problémom, jej dolárové rezervy by sa takto znehodnotili.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To ze krajina ma svoje peniaze mimo svoju sferu podla mna je minus, nema nad nou dohlad.

Ale ta mena musi mat nieco do seba ked ostani si tie papiere drzia. Otazka je dokedy. Keby som drzal vacsinu papierovou nechcel by som aby sa mi velmi znehodnotili. Ale krajina co ich vydava je trosku zavisla nad rozhodnutim majitelom(papierov).

 

Je to tak ci tak neudrzatelne. Podla mna.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

Čo by sa stalo s USA keby Čína vlastnila všetky doláre?

Myslim ze k tomu nemoze dojst ani teoreticky.

Objem penazi v obehu (akychkolvek) je totiz neobmedzeny, je mozne ich vytlacit/vyrobit lubovolne mnozstvo. Na rozdiel od napr. zlatych minci su naklady na zvysenie objemu tychto penazi prakticky nulove. Takze k tomu nedojde - ak by USA potrebovali dolare, tak si ich vytlacia, tak ako to urobili v poslednych mesiacoch. Alebo tak ako to robi aj EMU.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov