Skočiť na obsah

Mnohojazyčný Telefón


Mgr. L.E.G. von Trips

Odporúčané príspevky

Mnohojazyčný Telefón

 

 

Na zahraničných jazykovedných fórach nechal som sa inšpirovať hrou nazývanou "Mnohojazyčný Telefón" (Polyglottal Telephone).

 

Princíp je podobný ako v detskej hre Telefón, v ktorej deti sedia v kruhu a šepkaju si nejaku vetu a na konci sa ukáže, nakoľko výstup v podaní posledného v poradí zodpovedá pôvodnému textu.

 

 

My budeme robiť v podstate to isté, len s tým, že si text budeme posielať cez PM a každý účastník ho preloží do toho jazyka, ktorý pozná. Pri tom, samozrejme, platia nejaké tie pravidlá, aby ten logický obvod fungoval tak, ako má :

 

- Každý účastník obdrží a uvidí text práve jedenkrát a vypracuje práve jeden preklad

- Každí dvaja učastníci v poradí musia poznaž ten samý jazyk, aby prvý mohol text do neho preložiť a druhý preložiť z neho

- Každý jazyk, ktory bude zaradený, musi poznať párny počet účastníkov

- ľubovoľný Jazyk sa môže v postupnosti opakovať, ale tak, aby vždy medzi každými dvoma jeho výskytmi vyskytoval sa aspoň jeden jazyk rôzny od neho

 

 

Táto téma nech slúži na akúsi koordinaciu :

 

- Každý účastník tu potvrdí, že obdržal text od predchádzajúceho v poradí a potom príspevok editne, že ho bol odoslal :

 

a. nasledujúcemu v poradí v preklade do reči, ktorú si nechal pridelit v súlade s výpisom v poradovníku

b. mne, v preklade do onej reči

c. mne, v slovenskej translácii (najmä z : maďarčiny, ruštiny, češtiny)

 

 

Na záver, i.e. keď už text prejde celým poradovníkom a obdržím posledný preklad, späť do slovenčiny, zverejním v tejto téme všetky preklady aj s ich slovenskou transláciou tak, ako mi ich jednotlivci v súlade s poradovníkom posielali.

 

 

Na jazykovedných fórach sa zvyčajne kladie dôraz na umeleckú štylizáciu a jednotliví účastníci sa tam zvyknú trochu predvádzať - u nás, na všobecnom fóre pre všetkých, to však môže mať charakter skôr akejsi hry resp miernej zábavy. Nech je teda v našom úsilí, aby 0) sme vôbec začali 1) text prešiel celým poradovníkom 2) sa na konci podobal približne originálu :lol:

 

 

 

Poradovník

Ú?astníci & Jazyky

 

germaniawerks

slovensky > latinsky

marcopolus

latinsky > nemecky

nutrinka

nemecky > slovensky

miracle

slovensky > francúzky

Ignatius

francúzky > anglicky

havarka

anglicky > česky

game

česky > maďarsky

midget

maďarsky > anglicky

hisham

anglicky > slovensky

pralinka

slovensky > nemecky

bad guy

nemecky > maďarsky

Wink

maďarsky > anglicky

tomassi

anglicky > slovensky

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Odpovedí 74
  • Vytvorené
  • Posledná odpoveď

Top prispievatelia v tejto téme

  • Mgr. L.E.G. von Trips

    12

  • gh0strider

    11

  • game

    8

  • Marcopolus

    7

Top prispievatelia v tejto téme

uz takto to zostavit bolo znacne namahave. ti, ktori v poradovniku niesu, mozu sa zucastnit nabuduce. uvidime ako sa to cele ujme.

 

prosim vsetkych nepiste sem bezne prispevky. tato tema sluzi len na coordinaciu - nebude tu vpodstate nic zaujimave. to az na konci.

 

ako servisna tema by mala byt prehladna.

 

dakujem :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ja som myslel ze tie preklady sa sem budu davat priebezne,....ale zrejme bude lepsie ak sa to najprv prelozi cez maily alebo SS a da sa to cele do 1 prispevku ...zrejme som ale asi nic nove nevymyslel, ze? :lol:

 

Axel > uz sis myslel ze som tu zabudol heslo, ha? :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

kedze tomassi sa mi ohlasil, ze v dohladnej dobe nebude mat cas, tak som spravil mensiu zmenu v poradovniku - vymenil som sliepku s tomassim. inac poradie jazykov zostava zachovane bezo zmeny. cize Ajk dava teraz do RUStiny a posle to game a tomassi na konci z angl. do slovenciny.

 

tomassi by si mal potom ten message s prekladom povodne od weirda zmazat. tak by to bolo najlepsie vzhladom k zmenam.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz

×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov