Skočiť na obsah

arwiel

Odporúčané príspevky

lw,

dielko sa podarilo, dokonca s dôkazom  :) :klobuk:

 

to cesto je orechové ... dám sem recept ... takže zákusok so žltou glazúrou :) tento

 

cesto :

28 dg prášk.cukor

28 dg mleté orechy

14 dg polohrubá múka

1/2 - 3/4 prášk.do pečiva

28 dg margarín / Palmarin, Hera / zmäknutý a ešte lepšie je nastrúhať ho na veľkom strúhadle

 

toto všetko medzi prstami rozpracujeme na zmes, nemačkať, len rozdrobovať, zapracovávať margarín do sypkého materiálu

keď to je, opatrne zapracovať sneh zo 6 bielkov.

 

plech vymastiť, vysypať múkou, rozprestrieť cesto, dať upiecť.

 

glazúra:

žĺtka zo 6 vajec

25 dg prášk. cukru

- vymiešať do biela a penista

 

keď je cesto upečené, vytiahnuť, a zmes zo žĺtkov vyliať na horúci koláč, rozprestrieť, nechať tuhnúť.

v pôvodnom recepte je dokonca predpísané ešte aj krájanie : krájame na úhľadné drobné obdĺžniky :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Odpovedí 490
  • Vytvorené
  • Posledná odpoveď

Top prispievatelia v tejto téme

  • game

    122

  • Vilma Flinstonova

    75

  • iskra

    67

  • Hellé

    35

game, takýto zákusok pod názvom "žĺtkové rezy" veľmi rada robievala aj naša mamina,

takže sme recept tiež "zdedili" ... akurát má miernu zmenu v zložení.

Cesto:

15 dkg hladkej múky

25 dkg práškového cukru /preosiať/

15 dkg mletých orechov

2 lyžičky kakaa /preosiať spolu s múkou/

25 dkg masla /Hera/

sneh z piatich bielkov /primiešavať veľmi jemne/

napokon pridať prášok do pečiva

 

Poleva:

30 dkg práškového cukru /preosiať/

5 žĺtok

... vymiešať "na penu" a vyliať na horúci upečený koláč

 

Vychladnutý koláč napokon "pofŕkať" roztopenou čokoládou

/čokoláda+maslo/ ... v oboch smeroch v šikmých pásoch

/čokoláda prekryje prípadne nedostatky polevy   :smile2: /.

Krájať až po stuhnutí polevy teplým nožom na menšie obdĺžniky.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

secretka,

a že je to strašne dobré ? neuveriteľnú chuť spraví to bohaté cesto ´samá dobrota´, plus vymiešané žĺtky, ktoré sú síce sakra nezdravé, ale dobré samé osebe :agree:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Zákusok je fajnovučký, navyše sa na stole medzi zákuskami s čokoládovou polevou svojou žltou farbou pekne vyníma,

ale čo je jeho výhoda je hlavne to, že na rozdiel od krémových zákuskov tieto suchšie zákusky,

ak nie sme príliš mlsní, a samozrejme ak máme pod zub aj niečo iné, vydržia o niečo dlhšie.

A tak sa aj na rôzne oslavy môžu robiť v miernom predstihu a nie až na poslednú chvíľu. :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

náhodou sa ku mne dostal recept, ktorý je vlastne doma už veľmi dávno, pochádza od maminej sestry, a pôvodne od ktoviekoho, je tiež desne starý - a čo je podstatné, strašne jednoduchý, rýchly, pre zmenu slaný, a strašne moc žravý ... :innocent:

/ objavila som ich naposledy u mamy, odvtedy ich robíme každý týždeň ... je čo vyberať z misky ... hoci nie dlho /
 

250 g hrudkovitý tvaroh, 250 g margarín / používam Heru /, 1 vajíčko, 1 čajová lyžička trochu kopcovitá soľ , 30 dg polohrubá múka

 

tvaroh, vajíčko a zmäknutý margarín najprv poriadne rozpracujeme spolu - až potom pridáme a zapracujeme múku zmiešanú so soľou

cesto vaľkám po menších kúskoch, zatiaľ zbytok držíme v chladničke, podsýpame pri vaľkaní múkou.

netreba natierať plech, netreba potierať tyčinky, netreba posýpať ničím ... a možno ich na plech ukladať úplne tesne vedľa seba, nenarastú.

 

post-3-0-55312800-1400613344.jpg

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

mam pocit, ze toto robievala kedysi moja mamina, len tvar keksikov bol taky kruhovity, ako malicke pagaciky,ale podla ingrediencii je to ono,strasne dobre to bolo :)

Ja som si raz nasla kdesi na nete nieco podobneslane, ale nie tvarohove a to sa mi tak nepozdavalo, bolo take suche :D

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

žĺtkové rezy, čo spomína secretka kúsok vyššie, som jedla včera na oslave... a toto tvarohové od game som minule piekla ja - bolo to chutné a chutné to bolo ešte aj na druhý deň (možno by bolo chutné aj ďalšie dni, ale to už neviem, bo sa keksíky minuli) :-)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

olala aka nahodicka..o zltkovych rezoch snivam uz dlho, akurat, ze to u nas jem len ja..doslala som plato domacich vajicok toz mam dilemu zlatkove rezy verzus creme brulee..

uvidim zajtra

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

žltkové rezy :)  pečiem najčastejšie na vianoce,  zvyknem z neho vykrajovať aj mesiačiky

cez víkend som nepiekla, v nedeľu som len  vybrala z mrazáku tortu, ktorú sme mali z oslavy

dnes, keď sme išli z práce, zašla som do cukrárne a kúpila florida rezy, veterníky a ananásové rezy.. každému podľa chuti

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

všetky ingrediencie boli doma, tak sme spoločnými silami napiekli ... kopčekový koláč ...

cesto sa meria šálkami, a plnky som robila len tak od oka, a plnky možno spraviť podľa vlastnej chuti, aké máte radi, ovocie môže byť marhuľový kompót, broskyňový kompót, zliať, pokrájať na menšie,  alebo akékoľvek iné ovocie

 

na cesto:

 

2  ks vajíčka

1 1⁄2  šálky  kryštálový cukor

3  šálky  polohrubá múka

1  ks   prášok do pečiva

3⁄4   šálky  olej

1 1⁄2   šálky  mlieko

 

vymiešať vajíčka s cukrom, potom popridávať zbytok. cesto sa vyleje na vymastený, múkou vysypaný plech

 

/ toho cesta je dosť veľa aj na veľký plech, rozdeliť na  dva  menšie alebo rozpoliť dávky je povolené - odporúčam, lebo cesto narastie - keď chcete, aby bol koláč viac plnkový a menej cestový :)  (odskúšať) /

 

plnky od oka :

Orechová plnka: mleté orechy zmiešame s práškovým cukrom  podľa chuti a podľa potreby prilejeme horúce mlieko, na kašičku. Necháme vychladnúť,

Maková plnka: mletý mak, práškový cukor, zmiešame a prilejeme horúce mlieko, aby vznikla kašovitá masa - necháme vychladnúť

Tvarohová plnka: tvaroh môže byť hrudkovitý alebo jemný, zmiešame s práškovým cukrom a s vajíčkom, príp. citrónovou kôrou.

 

plus ovocie - plus plnky akékoľvek, podľa chuti.

 

nakopčekované a upečené to vyzerá asi takto :

 

post-3-0-43424900-1405003663.jpg   post-3-0-08320200-1405003665.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ďalšia rýchlovka, lístkové cesto - osie hniezda s pestom a parmezánom

 

mrazené trochu pustené cesto rozdeliť na polovicu, na poriadne vyvaľkané natrieť 3 - 4 lyžičky pesta - na jedno cesto išla rajčinová zmes, na druhé olivová / olivovej bolo treba menej, je mastnejšia /

 

pesto posypať strúhaným aromatickým syrom, použila som parmezán gran padano

zatočiť, nakrájať na krúžky, piecť na papieri na pečenie

 

post-3-0-00247200-1405522872.jpg

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

pred chvíľou som vytiahla z trúby liaty koláč z kysnutého cesta so slivkami a černicami (černice doniesol včera Flinstone zo záhrady), polovicu koláča som ešte posypala klasickou posýpkou, druhú polovicu - som strúhanku nahradila mletým makom. Už sa teším, mak milujem.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

na jarmoku kúpenú tortovú formu sme dnes odskúšali, Obráteným ríbezľovým koláčom

 

recept je na čerstvé ríbezle, ale mrazené, poriadne odkvapkané a ešte osušené na hrubej vrstve papierových utierok spravili to isté ...

 

170  g hladkej múky

1      prášok do pečiva

150  g  práškového cukru

125  g zmäknutého masla

4       vajíčka

 -       trochu  nastrúhanej citrónovej kôry / dala som z jedného citróna /

3       PL kryštálového cukru

500    g ríbezlí  / cca, mala som menej /

 

Cesto - všetky ingrediencie dáme do misky a dôkladne vyšľaháme mixérom ... alebo rukou, komu sa chce.

 

tortovú formu vystelieme papierom na pečenie aj dno aj boky, na dno rozsypeme  3 PL kryštálový cukor, na to nasypeme ríbezle a na ne rozotrieme cesto.

180 °C cca 35-40 minút.

koláč necháme malú chvíľu chladnúť, len aby nebol taký zúrivo horúci, potom ho obrátime na väčší tanier, odmontujeme papiere ... vrch môžeme ešte potrieť troma lyžicami červeného džemu rozvareného s lyžicou vody, ale zdalo sa mi to zbytočné, prípadne len posypeme po vychladnutí práškovým cukrom - vynechala som aj ten cukor, vyzeralo to dobre a chutí ešte lepšie aj bez parádičiek, a nie je to priveľmi sladké :)

 

post-3-0-99848000-1407156573.jpg   post-3-0-24420100-1407156575.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

druhykrat some dnes robila odpalovane cesto. davno minuly pokus sa skoncil neuspechom. teraz som sla na to odznova, a plna elanu.

 

a prt z toho.

 

prva varka: cesto prilis huste, pri prenose na pekac som sa zapotila ako pes a strpla mi ruka, a finalny produkt vyzeral smiesne, trapne, a ani psa by som tym nekrmila. ale. chutil velmi dobre. ach. odpalovane cesto je nieco uzasne.

 

druha varka: tensie cesto, krasne a vonave, sup ho do pece, sup von z pece, sup- splaskli. este teraz mi sedia na rohovej lavici, staby ovysnute usi kokra. k nim sa ani nepriznam. zakopat, schopat, na veky vekov amen. ale chutovo su dobre.

 

nevzdavala som sa.

 

tretia varka: cesto super, hustotou medzi prvou a druhou varkou. lahko sa mi s nim pracovalo, krasne sa zdvihlo, vnutri dopecene a... nesplaslo. a tu je vysledok. 

 

 

wWuEXhx.jpg

 

ncfM7XZ.jpg

 

Eclairs

 

odpalovane cesto, plnka soleny karamel, poleva z tmavej cokolady (nie varovej, a nie horkej: mliecnu cokoladu na polevy som zmiesala s kakaom, vanilkou, solou, a smotanou na slahanie), a karamelizovane pekanove orechy. a chuti to neuveritelne a som presladena ako pes, a dajte mi steak :D

 
  • Pridať bod 3
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

odpaľované som jakživ neskúšala a ani sa na to nechystám...ale zajtra vyskúšam ten orechový, čo tu vyššie spomína game, moja mamka tiež taký robievala. Chcem z neho zobrať do roboty. Pri akej teplote to treba piecť, ako piškotové?

ja najradšej robím kysnuté, či už ovocné s posýpkou/makom, alebo smotanové s cesnakom a slaninkou, je to jednoduché, rýchle...cesto miešam pekne rukou, mám v nej cit a viem, kedy stačilo, kým vo vareche alebo v robotovi neviem. ešte tak po pol - 3/4 hodine kysnutia to aspoň raz zasa premiešam, opäť rukou. Konkrétne množstvá neviem, robím to "baj očko" a na 95% sa vydarí. Ale pamätám sa na moju prvú bábovku.

Príbeh zo záhrobia.

mala som 16, variť som nevedela, v kuchyni som vždy fungovala len ako pozorovateľ a pomocná sila, t.j. umývač riadu a upratovač kuchyne. Ale vtedy bola mama na liečení, a ja som sa rozhodla, že vyskúšam recept, ktorý nám dala teta na bábovku, ktorou sme sa u nej nevedeli dožrať. Tatko moje kuchárske aktivity podporil a rozhodol sa robiť mi pomocníka. A tak som postupne dávala potrebné ingrediencie, miešala sneh, pridávala cukor, potom žltky, potom múku zmiešanú s práškom do pečiva...forma sa len tak usmievala namastená a vysypaná (to som dovolila urobiť tatkovi) - a tak bola bábovka na svete.

Nešla nám vyklopiť, tak sme si povedali, že nevadí, počkáme, kým vychladne. Voňala po celom byte a už sme slintali jak bernardíni...a nešla vyklopiť ani po vychladnutí.

Tak sme si povedali, že si budeme opatrne odrezávať aj v tej forme (forma bola z jenského skla). lenže ono to akosi nešlo...nôž sa nedal zarezať. nakoniec tú bábovku tatko vydlabával špachtľou. Spomenuli sme si na Spejbla a Hurvínka, ako piekli trený koláč a ako špachtľou vydlabávali nejaký hrniec a rehotali sme sa pritom jak kone. Potom sme začali rozmýšľať, kde majster tesár dieru nechal...a postupne ako sme šítali ten recept, zistili sme, že tam nakoniec malo ísť 1dl oleja+ 1 dl vody, a na to sme zabudli.

Nič hrozné sa nestalo, tatko vydlabal tvrdú hmotu z formy, tú sme namočili a umyli a na druhý deň sme pokus zopakovali, tentokrát už úspešne. Víťazný postoj s bábovkou na veľkom tanieri podloženou ručne povystrihovanou papierovou podložkou či dečkou, mám zvečnený, tatko rád fotil všetko možné, a toto si nenechal ujsť. Niekedy si na to ešte spolu pospomíname, ako sme bačovali, keď bola mamka na liečení. :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

...ale zajtra vyskúšam ten orechový, čo tu vyššie spomína game, moja mamka tiež taký robievala. Chcem z neho zobrať do roboty. Pri akej teplote to treba piecť, ako piškotové?

 

myslíš ten orechový trojfarebný ?

áno Vilmuš, asi ako piškótové, len dlhšie ... po cca 35 minútach skúšaj špajdlou ... a urob to len z polovice cesta - toho cesta je veľa, aby ste si vychutnali plnky, stačí.

keď to chceš mohutnejšie, také raňajkové, môžeš aj celé cesto, ale počítaj s tým, že je to veľká dávka.

 

alebo ten orechový so žltou glazúrou ? aj ten sa pečie asi tak.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ked tak citam tvoj pribeh, Vilma, spominam si na svoj prvy a druhy pokus o kysnute cesto.

 

prvy:

roky som pomahala v kuchyni, ako dieta ciry pozorovatel a ochutnavac, neskor som miesila. vzdy to bolo to iste: cukor s zltka, potom sneh, do toho muka. a o peceni som, v skratke, nevedela nic. myslela som si, ze kazdy kolac sa zacina tak isto - nakoniec, nase zdielali postup. zltky, cukor. sneh. sol. muka a PDP. a tak som chcela sisky a povedala som si, to je malina. zmaknem. som macher. 

 

chabe vajicko som sla vyslahat s troskou cukrou, az ma nasla mama. zhikla. a potom sa mi smiala. a tak som zistila, nuz, kysnute cesto sa robi inak. machrom som uz nebola. 

 

druhy:

nikdy som nevidela mamu hnietit cesto. bolo to pred par rokmi, dva dozadu, ked som sa pustila do prveho kysnuteho vyrobku po dlhej dobe. vsetko som zmerala a odvazila, a capla spolu... a odlozila na teple miesto kysnut. ziadne hnietenie, ziadne miesenie. ja som, popravde, nevedela ani co to je. a ani som nevedela, kedy sa robi. tak som si akosi myslela, ze cesto sa hnieti par dobre-mierenymi fackami po prvom kysnuti. myslela. neviem ako. mylne. a to dost. logicky bol vysledok tuhy a splasnuty, a nakoniec som tak zistila, ze aha. hm. asi by som si mala pozriet, ako hnietit cesto. pozrene. odvtedy hnietim vzdy rucne, rada, a bez problemov. a s kysnutym cestom robim najradsej. len tie prve dva pokusy su usmevne. 

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

game - no už je hotový, piekla som to pri 170°C 35 minút, špajľa sa nelepila...akurát som ho natrela, ten s glazúrou. Zoberiem z neho zajtra do roboty a večer dojdú rodičia, tak aj ich s tým nachovám. Flinstone už obiehal okolo trúby že kedy to bude :) som ho bola nútená poučiť, že to musí stuhnúť... :)

 

eien: no pekne. ja som videla také veci robiť aj mamku, aj babku, takže sa mi koláče nezvykli zgrcnúť. Ale zato som nevedela, na akom ohni robiť mäso, a spravila som uhlíky na uhlíkoch (malo to byť niečo ako cigánska s cibuľou)...došiel tatko z roboty a zaňuchal: tady se neco pálí...tak som šla s farbou von. nerobil z toho vedu, len ma poučil, ako som to mala robiť a ďalší pokus už bol jedlý...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

historky s proslou zarucni lhutou:

 

V den, ked letel nas prvy ceskoslovensky kozmonaut som mal za ulohu urobit doma veceru. Rodicia boli neviem kde. Alebo som bol jednoducho hladny... Tak som si pre jednoduchost a eleganciu vybral pecene zemiaky. Pekne som ich supol do truby na plech, ked mi telefonoval spoluziak: "Vo vesmire je ceskoslovensky kozmonaut!!!" Samozrejme, ze len tak som mu neveril a bezal som zapnut televizor.

Kym to Remek pooblietal, nase krumple boli na uhol...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ach, ten telefón - tak ešte jeden príbeh zo záhrobia:

to ešte na základnej - chcela som si raz spraviť praženicu, tak som si nakrájala slaninku, kydla to do kastrólika, dala na šporheľ, zapla plyn... A vtom telefón. A volal fešák, kvôli ktorému som chodila vynášať smeti a vynášala som ich asi hodinu...a veru na nejaká praženica a kastról na sporáku sa mi celkom vykúrili z hlavy, a kecáme a kecáme...a zrazu počujem nejaké syčanie z kuchyne...spamätala som sa, rýchlo som sa s fešákom rozlúčila a utekala som do kuchyne. Čo vám budem hovoriť, kastról celý v plameňoch - nič lepšie ma nenapadlo ako šustnúť na to hrniec vody, zvuk bol príšerný a ten kúdoľ dymu a pary, čo sa vzniesol ku stropu...ešteže som stála od toho šporáku dalej a neopálilo ma to. Tiež to bol rozum horiacu masť hasiť vodou...mala som vtedy viac šťastia ako rozumu. Poučenie: buď telefón nebrať, alebo vypnúť plyn.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

dnes citrónový koláč po americky :)

 

v tortovej forme a opačný postup miešania, než je bežný na podobné cestá u nás, ale je vážne úplne jednoduchý, rýchly a veľmi dobrý, raňajkový, kávový, čajový:

 

zostrúhaná kôra z  2  citrónov

200 g práškového cukru

200 g zmäknutého masla  

- vymiešame mixérom do penista

- potom pridávame po jednom 3 celé vajíčka - po každom znovu cesto vymiešame

- potom postupne prisypeme 200 g hladkej múky premiešanej s pol balíčkom prášku do pečiva a znovu všetko vymiešame do penista

uložíme na papierom vyloženú tortovú formu, / keď je trochu hrboľaté nevadí, rozlezie sa /  a  pečieme na 180° cca 35 - 40 minút.

 

medzi pečením nachystáme sirup :
75 g kryštálového cukru +  šťava z asi 3 citrónov / cca 1 dcl /  - trochu nahrejeme a necháme cukor rozpustiť.

keď je koláč upečený, hneď za horúca do neho robíme špajdlou dierky, a pomaly  lyžicou prelievame sirupom

/ minimum 20 - 40  dierok, podľa veľkosti tortovej formy a uváženia /

necháme cca 10 minút odpočívať, potom odoberieme bočný kruh, a  necháme celý koláč vychladnúť.

 

post-3-0-58936400-1410797648.jpg   post-3-0-25417300-1410797650.jpg

 

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

musím prehlásiť, že ten citrónový koláč má neskutočný úspech ... najbližšie tam dám tuším trochu menej cukru - možno, ten americký pomer 1:1:1 (cukor - múka - maslo) je trochu prisladký, ale tá kombinácia chutí s kopou citrónovej šťavy vsiaknutej v hornej tretine a dolu sladká piškóta je úžasná ... štipku mi dovolili ochutnať :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov