Skočiť na obsah

arwiel

Odporúčané príspevky

  • Odpovedí 490
  • Vytvorené
  • Posledná odpoveď

Top prispievatelia v tejto téme

  • game

    122

  • Vilma Flinstonova

    75

  • iskra

    67

  • Hellé

    35

od maminej sestry pochádza recept / a predtým ho získala ktovie odkiaľ /, skvelý jednoduchý koláč, rýchlo hotový, a mimoriadne dobrý, k čaju, ku káve vynikajúci ...

 

game, vo svojom "receptári" mám veľmi podobný recept, akurát, že ho mám "vedený" ako perník, pretože do koláča ide aj perníkový prášok. Moji synovia však obľubovali skôr koláč "na celý rok", pagáče, alebo moravské koláče, ale tento "rýchly" a jednoduchý perník až taký úspech nemal ...

... a ešte ... ak ho niekto chce mať "fajnovejší", môže dať do cesta hrozienka, alebo kúsky čokolády.

 

Perník

2 cele vajcia

30 dkg preosiateho práškového cukru

1 malá lyžička mletej škorice

2,5 veľké lyžice kakaa /preosiať/

3 lyžice marhuľového lekváru

1 dcl oleja

1 mala lyžička sódy bicarbony /nasypať ju do múky/

40 dkg hladkej múky

4 dcl mlieka

1 perníkový prášok

 

Poleva:

10 dkg masla

10 dkg čokolády

 

Vajcia rozmiešať s cukrom, pridať škoricu, kakao, marhuľový lekvár a olej - miešať cca pol hodinu.

Potom striedavo pridávať múku /so sódou bicarbonou/ a mlieko, napokon pridať perníkový prášok.

Vyliať na vymastený, múkou vysypaný plech.

Po upečení a vychladnutí vrch potrieť lekvárom a čokoládovou polevou.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

secret,

ten koláč je veľmi veľmi podobný, sú tam minimálne zmeny ...

na mojom recepte nejde žiadna poleva, čiže je vlastne taký skutočne "lacný" - ale nič nebráni potrieť ho polevou, dokonca si viem predstaviť aj rumovou, citrónovou, ... to všetko vianočné chute koláča tuším znesú ... asi :)

--------------------------

 

ten trinitin

koláčik s kusom čokolády mi nedal pokoj .... je to jednoduché, a samé dobroty : trinita čo povedali kolegovci ?

 

zaujíma ma to, lebo som objavila recept .... tu je koláčik, ten druhý, http://forum.freespa..._75#entry189086

a recepis a príprava tu : http://trinittasjung...cova-party.html

 

čiže nie obyčajné "osie hniezda", ale dvojdielne osie hniezda, keď dobre vidím :)

 

-------------------------

my sme pre zmenu chute nakoniec po veľkom rozhodovaní predvčerom upiekli poriadne veľkú dávnu slaných jednohubiek, pečené syrové trojuholníčky ... boli do dvoch väčších misiek, a ... už nie sú ... :nienie:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

joooj, Game, koláčiky mali úspech - ako jednoduché na stvorenie a príjemnej orechovo-čoko chute... z dvoch plátov cesta mi to trvalo možno trištvrťhoďku aj s fotením... oni sú tak akurát na dva-tri hryzy... ale aj kolegyne sa blysli veľmi chutnými kúskami :-)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

Síce sviatky už máme dávno za sebou, ale chuť na sladké býva aj mimo sviatkov ... :smile2:

 

Medové rezy

 

Cesto:

40 dkg hladkej muky

14 dkg práškového cukru

6 dkg HERA

2 lyžice tekutého medu

2 vajcia

1 lyžička sódy bicarbony

1 lyžička mletej škorice

 

Všetky suroviny riadne zmiešať /keďže sa cesto lepí, treba dosku hodne posypať múkou/. Ak by sa veľmi ťažko dalo zmiešať, pridať ešte trošinku mlieka. Zmes rozdeliť na tri diely, každý vyvaľkať a preniesť na plech. Piecť na slabom ohni ... cesto je upečené pomerne rýchlo … pozor, aby sa nespálilo.

Piecť na opačnej strane plechu – a plochu vymastiť!

Pripraviť si vopred na stole miesto a nožíkom upečené cesto jemne zosunúť /je veľmi krehké a mohlo by sa zlomiť/. Na vrchu cesta sa občas objavujú vydutiny / bubliny/, tak pred ukladaním jednotlivých platov na seba cesto zvyknem otočiť /spodná časť je potom vrch/.

 

Plnka:

½ litra studeného mlieka

4 lyžice detskej krupice… variť cca 3 min za stáleho miešania, aby sa nepripálilo. Medzitým v mixéri vymiešať maslo /25 dkg/ a 25 dkg preosiateho práškového cukru, potom postupne po kúskoch pridávať vychladnutú uvarenú krupicu a dôkladne premiešavať.

 

Na prvý plát natrieť polovicu plnky, prikryť druhým plátom a mierne pritlačiť. Druhý plát najprv natrieť lekvárom /ak nebude, nič sa nestane, ale nakrájaný koláč vyzerá a aj chutí lepšie/ a natrieť zvyškom plnky. Priložiť a pritlačiť tretí plát.

 

Vrch poliať polevou.

Poleva:

12 dkg práškového cukru

12 dkg HERA

3 lyžice mlieka

3 lyžice preosiateho kakaa

3 lyžice maizeny

Všetko spolu nechať iba roztopiť vo vodnom kúpeli.

 

Aby sa prekryli všetky prípadné nerovnosti vrch po stuhnutí polevy ešte "pofŕkat" čokoládovou polevou.

Krájať až o niekoľko hodín – lepšie až na druhý deň!!!

 

Medové rezy vpravo /vľavo žerbó/

post-88-0-47552400-1359874692.jpg

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

krásne rezy, a veľmi dobré, staré osvedčené recepty, asi nie je rodiny, kde by sa nepiekli žerbó alebo medové rezy ... :)

 

po dlhej prestávke som znovu začala piecť piškótové rolády ... kedysi som ich robila často, potom akosi na dlhú dobu vypadli, teraz sú nanovo v kurze, a ešte ako ... dokonca si ich šetria, aby sa neminuli tak skoro :)

 

napadlo mi z toho: teraz naposledy som robila kakaové cesto s citrónovou plnkou ... bolo to vynikajúce, len mi napadlo, že by plnka prijala aj trochu farby ...

nepoužívam potravinárske farbivo, ani sa v ňom nevyznám, našla som na nete spreje, perleťové, tekuté, práškové, aké používate, keď používate ?

a na čo všetko ?

 

používate niekto k pečeniu potravinárske farbivá ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

ešte stále máme v pivnici celú kopu jabĺk ...

teraz sme pečenie na dobre dlhú chvíľu popri maľovaní a prestavbe vynechali, ale pomaly pomaličky sa dostávame do normálu ...

 

no a preto, že tých jabĺk je veľa, chystám sa popiecť kdečo jablkové, okrem toho jeden nový / pre mňa nový recept /, kam ide veľa jabĺk, a vyzerá a chutí veľmi dobre

niečo ako pite, ale nie celkom pite :)

 

Jablkový koláč  - krehký / nejlepšie jesť ho vidličkou na zákusky /

 

Cesto

½ kg  polohrubá múka
2 ks vajcia
12 g prášok do pečiva / viacmenej od oka /
200 g práškový cukor
250 g maslo alebo margarín

 

Jablková plnka

10 ks jabĺk
cukor podľa chuti
1 KL škorica
1 ks vanilkový cukor  / ja vanilkový cukor nedávam do ničoho, ani keď je predpísaný, nechýba ani tu /

 

- vypracujeme cesto, potom cesto rozdelíme na dve polovice, jednu dáme zatiaľ do chladničky,  druhú časť mierne vyvaľkáme a rukami upravíme na dno vo vymastenom a múkou vysypanom plechu.

- jablká očistíme a nastrúhame na plátky.

- pridáme k nim cukor podľa chuti, škoricu, kto chce vanilkový cukor a premiešame - naukladáme na cesto v pekáči.

- na vrch druhú polovicu cesta nastrúhame na väčšom strúhadle

- pečieme na 180° cca 40 minút
- upečený vychladnutý poprášime práškovým cukrom

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

na chate sme sa bavili o jedle a ja som spomenul že si spravím smotanový koláč a funo chce vedieť recept tak ho sem dám

 

Smotanový koláč

 

takže suroviny na jednu dávku / ja ale robím minimálne 2 / 300 gramov hladkej múky, 80ml oleja, trošku soli, 350 ml mlieka, (droždie, , trošku mlieka, trošku cukru a dať variť a keď zovrie pridáme do cesta a všetko premiešame a dáme kysnúť ). 

 

Plnka - ja dávam smotanu na šlahanie a trošku octu aby smotana bola trošku tuhá aby sa nám nepreliala na spodok ... 

 

Keď cesto už vykysne dáme ho na omastený  plech a rovnomerne ho rozložíme a vylejeme na neho smotanu ...  dáme piecť ... kto chce môže dať keď sa upečie na vrch kôpor ...

 

Na nete som našiel podobný recept ale ten nie je vyskúšaný ... http://varecha.pravda.sk/recepty/slany-smotanovy-kolac-fotorecept/13205-recept.html

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

k tomuto koláču som minule vyskúšala jeden zlepšovák / nie presne tento, ale podobný smotanový /, nápad som našla kdesi na nete :

 

na vrch som nasypala na drobno pokrájanú vypečenú slaninku, bez tej masti ... bolo to vynikajúce

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Gejm, mam taky pocit, ze som tento kolacik uz piekla, ale ty si ho tak krasne opisala, ze ho asi skusim zase niekedy :)

Inak sa chystam na kolacik, ktory sa vola "Presivana deka" pacil sa mi nazov a vyzeral aj celkom dobre :)

 

velky-recept12473_1347657681.jpg

 

Suroviny



30 min00.gif
minút
na 175 °C
Postup receptu

00.gifVšetky suroviny na cesto zmiešame- buď len tak varechou alebo mixerom. Vylejeme na pekáč, ja dávam papier na pečenie (netreba plech vymastiť a vysypať múkou).Zmiešame tvaroh s cukrom a žĺtkom. Uvaríme puding a necháme vychladnúť. Spolu zmiešame a dáme do mikroténového vrecúšla, kde sme odstrihli rožtek. A robíme mriežku. Nevadí, že nebude rovná, mne sa tiež podarila kľukatá.

00.gifA dáme piecť – pri teplote 175°C asi 30 minút – ale radšej občas skontrolujeme, lebo kakaové cesto býva zradné… Je dobručký, ale ešte lepší je na druhý deň, keď trošku zvlhne od tvarohu … teda AK zostane …

http://varecha.pravda.sk/recepty/presivana-deka/31481-recept.html

 
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tak na to, ze to bol pokus prvy sa celkom dobre podaril, ja som vsak mala len jeden tvaroh, tak som si to trochu vsetko cele upravila :)...Inak som sa dost obavala tej tvarohovej casti, co urobi, bolo to trochu take nekompaktne za horuca, ale po vychladnuti to bolo v pohode :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

pečenie :

 

sem pridávam recept na pečený osúch, ktorý je spomenutý a fotený tu : https://www.freespace.sk/tema/1245-jedlo/?p=199833
 

Osúch na slano:

 

400 g polohrubej múky,

250 ml vlažného mlieka

1 KL soli

60 g oleja

1 vajce

20 g droždia / u nás ich predávajú v 40g kockách, polovicu zmrznutého ide pekne rezať nožom /

1 PL kryšt.cukru

tuk na vymastenie plechu

 

- z mlieka trochu odliať, pridať droždie, kryš.cukor, nechať nabehnúť

zbytok ingrediencií zatiaľ navŕšiť na kopu do misy, nabehnuté droždie pridať, vypracovať cesto, dať na teplé miesto vykysnúť.

 

tento osúch na slano mal v pôvodnom recepte takúto plnku na vrchu:

250 ml kyslej smotany, 250 ml tvarohu, 2 PL detskej krupice, soľ, 2 vajíčka / podľa chuti kôpor, nemusí byť /

 

ja to robievam natreté :
- bryndzou, rozmiešanou buď s trochou mlieka alebo smotany / aj smotany na varenie, keď nemám kyslú /

- alebo zmesou bryndze a kyslej smotany / cca pol na pol /

- alebo dve kyslé smotany rozmiešané s trochou soli

- alebo keď som nemala nič iné, len smotanu na varenie, rozhabarkovala som do nej tri lyžice múky, a vyliala na cesto

 

 

slaninka bol nápad zo zbytkov ... pokrájať na drobno, potom ju vyškvariť, na koláč ju dať pred pečením bez tej vyškvarenej masti a potom šup do rúry

 

plech vymastiť alebo vyliať olejom, rukami na ňom upraviť cesto, urobiť menšie okraje, pokiaľ to ide, ale trochu ide : )

pečie sa na cca 180° okolo 30 minút.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

Dva perníky pre Kate & Williama ako dar pri príležitosti krstín ich syna ...

 

Myšlenka vytvořit sladký dárek pro prince napadla Jaroslavu Londovou po jeho narození. „Hned jsem začala přemýšlet nad návrhy," prozradila Jaroslava Londová. Než byla s výrobou spokojená, spotřebovala zhruba osm kilogramů těsta. Výsledné perníky váží do půl kilogramu. Mají tvar medailonů, na jednom je jméno britského následníka trůnu.

Výrobu dvou zdobených medových perníků dokončili v těchto dnech na Střední odborné škole Josefa Sousedíka ve Vsetíně. Ještě tento týden je škola zašle princi Williamovi a vévodkyni Kate do Velké Británie jako dar k příležitosti křtu jejich potomka George Alexandra Louise.

Zdroj:  http://www.denik.cz/z_domova/princ-george-dostane-ke-krtu-darem-pernik-z-valasska-20130918.html

 

post-88-0-21725100-1379578029.png

 

Tieto perníčky môžu byť inšpiráciou pre všetky dámy na Fóre, ktoré holdujú nielen samotnému vypekaniu,

ale "pridávajú" svojim výtvorom aj určitú "umeleckú hodnotu".

Ale ... toľko roboty pre umelecké stvárnenie  ... potom to šupnúť na nedeľný stôl

a po krátkom čase už ostanú na mise iba omrvinky a môže sa umývať riad ... to by mi bolo až ľúto :smile2:

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

toooolko roboty z výzdobou a nakoniec to niekto zmajzne....

Pripomína mi to seba ako 30-nika a otca dvoch huncútov. Asi 5-6 hodín (možno aj viac) som vymýšlal dlho do noci z lega labyrint a postavil ho, a tie potvory to vyriešili za 10 minút... :zubiska:

Ale tie perníky sú skutočne krásne.Škoda zožrať.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

alarm, toto podľa mňa nežožerú len tak spakruky, tieto pridajú ku kráľovským klenotom a budúci kráľ George ich raz bude ukazovať vnúčatám :)

 

 

ale všetka česť tej práci :klobuk:

na minuloročné vianoce sme ani nezdobili medovníčky, nikomu sa nechcelo piplať, šľak by ma pri tomto tieňovaní trafil :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

tiež to chcelo dnes niečo napiecť, hlavne rýchle a slané, tak to boli slimáky ... :)

 

syrovo-šunkové slimáky z lístkového cesta

 

rozvaľkané lístkové cesto, potrieť črievkovým syrom / bolo to červené bambino / naukladať plátky strojovej šunky, posypať strúhaným syrom

zatočiť, krájať cca 1,5 - 2 cm kolieska, ukladať na papier na pečenie, potrieť vajíčkom

na 170° cca 15 minút, potom trochu pridávať na teplote, aby sa upiekli pekne doružova, jeden plech sa piekol cca 25 - 30 minút.

ukladať poredšie, narastú : )

moc dobré, dobre vyzerajú a rýchlo je to hotové :)

 

post-3-0-06267400-1382216007.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 5 mesiacmi...

tuším na Veľkú noc už nikto nepečie, hrozné toto ... asi ako ja, dnes sme urobili výnimku, a aby to tu trochu vykvitlo - dnes sme piekli "kvetinky" ...

moja neter, kým bola malá, ich milovala, volala ich kvetinky,  tak sú to kvetinky ... na mierne umelecky naaranžovanej fotke :)

 

post-3-0-26752000-1397672004.jpg

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

aaa aj my pecieme s darkom :D americke cookies :D. Su v rure, tak som zvedava, gejm, teeda ty ich mas tedaa, celu luku :D ale mam ich velmi rada, take vdacne "kvetinky" :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

lw aj s darkom, aj foto by to chcelo, dokumentovať, prosím pekne, šup  :)

 

 

k tej lúke sme ešte pridali - veď keď už blbneme, tak poriadne :innocent:

vytiahla som jeden prastarý recept ... keď som bola decko, mama to zvykla piecť často, lebo je to strašne moc dobré - tento recept pochádza dokonca z Tešedíkova, od mamy mojej krstnej ... celkom iste ho poznajú aj inde, ale ja sa rada vraciam k tým starým dobrým storočným receptom, a hlavne keď boli také neskutočne dobré ...

 

včera som sa do toho pustila večer, nasledoval zúfalý telefonát mame, tam bolo priveľa sypkej hmoty a primálo mokrej - ale nakoniec  sa všetko krásne spracovalo, a zákusok je presne taký, aký si ho pamatám, až na to, že sa mi trochu láme glazúra ... čo už.

 

vyzerá úplne jednoducho, výnimočný je tým, že sa robí naopak :  do cesta idú len vyšľahané bielky, a na glazúru vymiešané žĺtky - ale ta chuť ! :)

 

post-3-0-76824200-1397841267.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov