Skočiť na obsah

arwiel

Odporúčané príspevky

posledný týždeň bol týždeň mišungov. upotrebenie zbytkov, vyhadzovanie nepotrebností, zostatkové zátišia na kychynskom stole ...

 

toto je niečo ako osúchový koláč zo samých zostatkov :

z chladničky tesne v deň záruky vytiahnutý tvaroh,

pozostatok asi dvoch malých hrstí zmrazených jahôd, z ktorých po rozmrznutí bola jedna hrsť,

posledná dávka drobenky z mrazáku ...

pred upečením : ........... post-3-0-69961700-1313602240_thumb.jpg

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...
  • Odpovedí 490
  • Vytvorené
  • Posledná odpoveď

Top prispievatelia v tejto téme

  • game

    122

  • Vilma Flinstonova

    75

  • iskra

    67

  • Hellé

    35

dostali sme kopy jabĺk, takých, čo treba spotrebovať, nie sú na uskladnenie na zimu, tak všetky možné jablkové recepty ... dnes sme začali s jablkovými štrudlami, / strúhanková, maková, orechová / a keď už bolo po ruke lístkové cesto, aj tyčinky sa pomestili ... :)

 

post-3-0-27965000-1316447185.jpg .... post-3-0-14035100-1316447225.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ak máš príliš veľa jabĺk a nevieš čo s nimi, skús toto:

 

- 2 kg jabĺk

- 2 balíčky vanilínového cukru

- 200 gr cukru /ak sú jablka kyslé aj viac/

- 10 dkg kakao

- 200 g várovej čokolády

 

Jablká /ošúpané a bez jaderníka/ variť cca 30 min /v troške vody/, potom pridať všetko ostatné,

/ak treba, môže sa zmes rozmixovať/, dať do pohárikov a sterilizovať cca 10 min.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

vďaka,

s tým kakaom a čokoládou to vyzerá rozhodne zaujímavo ... :)

 

na jednej receptovej stránke na fb som našla jeden jablkový koláč, kde sa pripravuje podobná vec, potrie sa tým koláč, ale keď je veľa jabĺk, plnku možno spraviť aj do zásoby, sterilizovať, uložiť do suchého dunstu a do špajze.

čítala som k tomu odozvy, že takéto robia s prebytkom jabĺk niekde ako jablkovú mňamku - výživu :

 

/ 1 kg jablk, 200g cukru, 1/2 Čl škorice, 50 ml vody a 2 PL Solamyl - jablká udusíme s cukrom, škoricou a trochou vody, rozmixujeme a zahustíme solamylom

zdroj : http://www.facebook....95232283&type=1 /

 

ja pomerne často robievam koláč :

3 celé vajíčka, 1/2 kg prášk. cukru, 1/2 prášku do pečiva, 1/2 kg polohrubej múky, 1/2 kg jabĺk zostrúhaných na tom väčšom struháku aj so šupkou / tie šupky po pečení úplne zmiznú /

zmiešať, vyliať na plech, ...

po vychladnutí potrieť čokoládou.

je to skvelé, hutné, chutné, aj ako druhé - sladké jedlo.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

u nas sa kedysi robila vyziva, ale uz sa nerobi, to sterilizovane s kakaom robi moja sestra, ale dava akekolvek ovocie, chuti to ako ovocna nutela, ale nesterilizuje to, rozvari v kastroly a nadavkuje do poharov horuce, zadekluje a otoci hore dnom... ja odstavujem a pijem... irenka robila kolac podla nigelly, ale mne nesadol..

 

napisem recept na moju strudlu, je stavnata a lahko sa robi...

listkove cesto, 80 gr masla, 0,5 kg jablk, mlety mak, 3PL cukru

postruham osupane jablka na velkom struhadle, v mise zmiesam s roztopenym maslom, balikom mleteho maku a cukrom, nacapem na cesto, zakrutim, potrem vajcom a peciem na 180° 25´

 

a este jedna rada, mozes urobit kuracie stehna s jablkami, to je vynikos...

do zapekacej misy dam trosku oleja, na to osolene a okorenene kuracie stehna, obsypem na kocky nakrajanymi jablkami, dam par listkov salvie /ta musi byt/ a hlivu... podlejem stavou z jablk a necham piect ako klasiku..

 

prave som dopiekla kolac, ale s hruskami... mnam

a kto chce, dam recept na vynikos mrkvovy kolac..

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tam, kde treba vážiť, striktne vážim, ja rada dodržujem predpísané, bez receptu ani ranu :)

 

ale čo si len pamätám, štrudle sú iné : ) ... mama kedysi dokonca naťahovala na stôl lístkové cesto na štrudle, neskôr už samozrejme nie, ale videla som dávkovať veci do štrudly strašne veľa krát, takže to robím dokonale od oka ... dokonca som také dokonale od oka na štrudlu videla na Paprike, tak som sa snažila spomenúť si na všetky grify, to pokvapkanie masielkom na cesto mám najradšej ...

potom len dúfam, že oko trafilo tak akurát ... : )

jablká som strúhala na uhorkovom strúhadle, na tenké plátky ... : )

 

a Pinky, samozrejme môžeš dať k dobru mrkvový koláč ... to mi pripomneulo, že kedysi som robievala aj cukinový, bol vtedy velice v móde ... ;)

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

stare madarky z papriky tahaju tiez cesto a davaju nan aj smotanu.. a aj navrch, namiesto vajca smotanu... moja stara mat tahala cesto, take s octom, na cely velky stol v kuchyni, sme sa deti divali, ci sa jej neroztrhne...

 

mrkvovy kolac /vzdy som mala pocit, ze to musi byt blaf, ved mrkva do kolaca, to uz co je... tento recept doniesla nasa devecka z londyna..

 

dve velke mrkvy postruhat na malom, 4 vajcia, 250 ml oleja, kora a stava z jedneho pomaranca, 300 gr muka, prdopec, 1/2 sody bikarbony, 200 cukor, za hrst hrozienok namocenych v pomaranc stave /ja vravim, ze moze byt aj kandizovane ovocie/, skorica mleta, mlete vlasske orechy, tiez za hrst.. vsetko spatlat dokopy a dat do tortovej formy... 180° 40´

na to este mascarpone s pomaranc korou a stavou, ale mne to tam nesedelo, aj bez omacky to bolo stavnate... ten kolac kvoli skorici, orechom a pomarancu chuti skor zimne, taky bohaty stavnaty zimny kolac, ktory si das, ked prides zvonku, tecu ti sople a mas vystipane lica..

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pridám ešte jeden recept na jablčník

 

40 dkg výberovej polohrubej múky

10 dkg masla /HERA/

7 dkg práškového cukru

2 žĺtka

½ prášku do pečiva /alebo 1 lyžica sódy bicarbóny/

1-1,5 dcl mlieko

trošku soli

 

cca 1 kg jabĺk

strúhanku opiecť na masle /cca dve hrste strúhanky a maslo podľa potreby/

cca 8 dkg cukor

mletá škorica

 

 

Cesto vypracovať a rozdeliť na dve časti. Prvú časť vyváľkať a preniesť na vymastený a múkou vysypaný plech, na cesto dať porajbane jablká, posypať mletou škoricou a kryštálovým cukrom /množstvo cukru podla kyslosti jabĺk/, na jablká dať jemne opraženú strúhanku a prekryť druhým plátom cesta.

Riadne popritláčať a rovnomerne poprepichovať vidličkou, aby sa vrchná časť cesta "neodula".

Vychladnutý koláč posypať práškovým cukrom.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

napadlo mi, ze robievam dobry kolac, vola sa "obrateny jablcnik"

 

1,5 kg jablk, 4 žĺtka, 8 PL cukru vyslahat, do toho 1 šalku mlieka /asi 1,5 dcl/, 1 šalku oleja, 10 PL hladkej muky, 1 prdopeč, sneh zo 4 bielkov...

jablka nastruhat nahrubo, nechat odtiect stavu, zmiesat s cukrom a skoricou... na plech papier na pecenie, nan dat jablka, uhladit, na to vyliat cesto.. piect na 180° 20´

 

po upeceni, nechat v plechu vychladnut, potom obratit na podnos a vrch poliat roztopenou horkou cukoladkou... tento kolac vzdy zmizne bleskovo..

 

nasa mama kedysi robievala kolac, volalo sa to jablkove pité, mi to secret pripomenula, tiez to boli jablka medzi dvoma platmi cesta, ale tie jablka sa nejak tusim podusili, kym sa dali ako plnka.. a pocukroval sa nakoniec.. mnam

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

aj mne ten secretkin recept pripomenul pite ... :)

mama ho robievala, dosť často, je to moc dobré ... a musím vyhrabať, kdesi na to mám aj ja od nej recept, sama som to ale ešte tuším nerobila ...

len už aj mama to robieva málokedy, aj keď jablká zvyčajne takmer každý rok má, od nej máme aj tohtoročné jabká, len pite je trochu babračka ... ale moc dobrá ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pre tých, ktorí majú radi kysnuté koláče, slivky a mak k tomu …

 

Kysnutý slivkový koláč

 

Kvások:

mlieko – cca 1 dcl

droždie + trošku cukru

múka na zahustenie /1-2-lyžice/

Cesto:

polohrubá múka /2-3 šálky, podľa veľkosti plechu/

soľ /na 1 kg muky 1 mala lyžička/

3 lyžice kryštálového cukru

2 žĺtky

3 lyžice masla /roztopiť v letnom mlieku/

1 stredne veľký zemiak uvariť v šupke, ošúpať a na jemno porajbať, alebo rozdláviť

+

slivky /rozpolené, vykôstkované/, alebo slivkový kompót

mletý mak

kryštálový cukor

citrón - kôru

maslo - aspoň 1/8

 

Vykysnutý kvások pridať do misy s múkou, primiešať všetky suroviny, napokon narajbaný zemiak ... mlieko pridávať postupne toľko, aby sa cesto ľahko vypracovalo. Cesto riadne vypracovať, musí byť husté, ale vláčne.

 

Plech vymastiť a na celú plochu rozprestrieť cesto. Na vrch poukladať tesne vedľa seba polovičky vykôstkovaných sliviek, posypať mletým makom /poriadne!/, kryštálovým cukrom /tiež nešetriť!/, trošku mletej škorice, narajbať kôru z citróna a na vrch na hrubom rajbadle narajbať celú osminku masla.

Nechať kysnúť cca 45-60 minút!!!

Piecť tak dlho ako aj ostatné kysnuté koláče /to už záleží od rúry/.

 

Tak ako všetky kysnuté koláče je aj tento najlepší čerstvý, preto sa ho oplatí robiť na menšom plechu, aby sa čím skôr "zlikvidoval".

Neviem, ako by chutil s iným ovocím /napríklad s čerešňami/, my sme ho robili vždy LEN so slivkami.

 

A už sa pracem z tejto témy ... všetky chceme schudnúť, mať peknú líniu a tu sa píšu také lákadlá,

že sa hneď žiada zhrešiť ... ach jaj. :) :)

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 mesiacmi...

A čo med priatelia?

Mám dvoch kolegov, čo majú kontakt na včelárov, takže kupujem od nich - origoš bez akýchkoľvek zásahov.

 

máme dvoch známych včelárov, kedysi sme od jedného kupovali, odvtedy prešlo veľa vody a vzájomných láskavostí, takže od oboch každý rok dostávame niekoľko pohárov medu, aj malých, aj veľkých, občas sa toho pekne nazbiera ...

 

bolo treba minúť minuloročný med, a baby tu ma navnadili na pečenie ! ... každá vypeká, nakoniec som sa zbláznila aj ja ... :(

v živote prvý krát sme napiekli medovníky, stratila som aj tú trochu rozumu, čo som ešte mala, že medovníky!, keď to u nás v širokej rodine nebolo nikdy zvykom ... ach jaj ...

bolo toho nenormálne, 10 ! plechov, ulepení sme boli tri dni aj za ušami, ale dnes sme ich so synom spoločnými kreatívnymi nápadmi dozdobili.

 

toť môj jediný sladkomedový príspevok k vianociam, k medu, medovníkom, a k sladkostiam, brrr, ďakujem, stačilo :) :

post-3-0-21460200-1324591766.jpg

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ticho budeš !

tie úplne gramblavé sú úplne prvé pokusné, a tie úplne posledné, zúfalé, maľované už z nemohúcnosti, z recesie, a kdečoho iného, už sme ani sedieť pri tom nevládali :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Recept? :hmmm: ...jáj, recept :zubiska:, nenapadlo ma to, pretože predpokladám, že to doma robí každý...

Je to podla mňa jedno z najrýchlejších a najlepších mňammňammiek.

Suroviny: piškóty, banán, okrúhle špáratká (nie ploché!!!) čokoláda, mlieko, olej, kokos.

Banán sa nakrája na 3-4 mm kolieska, piškóta na spodok, banán, piškóta na vrch, prepichnúť špáratkom.

Do väčšieho hrnca voda, do neho menší , v ktorom je rozlámaná čokoláda, pár kvapiek oleja a trochu mlieka.Keď je čokoláda roztopená, z pierkami priamo nad zohriatou čokoládou ponasierať. Položiť na plech a posypať kokosom (tak po 10 kusoch)

Cca za 3-4 hodiny piškóty zmäknú a keď ich dobre schovám, vydržia aj do druhého dňa. Tieto sú od piatka (sú na balkóne, kam sa nikomu nechce, lebo je zima, tak prežili, ale vydržia už len asi hodinu, už musím, lebo sa mi neujdú.... :vystraseny: )

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pochválim sa aj ja. Piekla som takéto, u nás idú na odbyt, už dva "plechy"

 

po obrazku si vravim, to budu piskoty s bananom, ale miatlo ma to pecenie... /okrem toho, ze alarm si hovori v zenskom rode.../

 

a ahaho

Suroviny: piškóty, banán, okrúhle špáratká (nie ploché!!!) čokoláda, mlieko, olej, kokos.

 

:zubiska:

 

game, tvoj losos ma dobru farbu... ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

keď niečo robím v kuchyni, vždy som "ona"... a to "piekla" je tiež domáci výraz....

minule som napríklad umývala podlahu....valkala cesto na makovník, alebo šupala zemiaky... :zubiska:

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Keď je čokoláda roztopená, z pierkami priamo nad zohriatou čokoládou ponasierať.

 

joj toto sa mi veľmi páčilo. ja viem, že len preklep, ale taký milý preklep.

 

a tieto idú aj u nás na dračku. všetci ich zbožňujeme. akurát ich neposypujem kokosom, a do čokolády nedávam mlieko a vlastne ani špáradla nepoužívam. Ja to iba tak rukami :)

 

a game to vyzerá dobre tá ryba. mňam :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tak tento raz to nebol preklep.....

inak...voláme to "pichátka"-tak to pomenovali deti pred 20-timi rokmi.

..a keď to papáme, nemáme ruky od čokolády....vieš, my sme taká čistotná domácnosť :zubiska:

a povadíme sa ,keď mi manželka povie, aby som ošúpala zemiaky, a musím si ísť umyť pred tým ruky mydlom, aby som potom mohol chytať tie zamazané zemiaky :kladivo: ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

U nas by Vianoce neboli, keby nebolo vanilkovych roztekov.

Pravidelne zoberieme recept, suroviny vynasobime aspon tromi a ide sa piect. :)

 

I ked odkedy pracujem sa uz pecenia nezucastnujem, nakolko som pred Vianocami este v praci v Bratislave...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

milujem čokoládové š######, ale tie dobré, kde nie je len samý zafarbený tuk...také dobré majú v Rači v Marlenke alebo v bufete DFNsP na Kramároch...majú tam aj super krémeše...

milujem horkú čokoládu, napr.Sladkú vášeň s akoukoľvek náplňou a podobné druhy.

Ale aj Fruit Mix - gumové cukríky, ktoré predávajú v Kauflande, sú super...

A ked je reč o Vianociach - tak vanilkové rohlíčky, medvedie labky s kakaom i bez neho, linecké koláčiky, medové rezy...doniesla som do roboty vianočné koláčiky, a bola som prekvapená, aký mali nevídaný úspech...neviem, či v Rakúsku sa na sviatky nepečie...?Šéf, jeho panička a aj kolegovia boli nadšení...

ja uschnem...ved špic nie je špatné slovo! Tak dobre, čokoládové šp-ice. :dalbysomsi:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

upatlala som prave kolac - pomarancovo.mrkvovy

 

2 velke mrkvy postruhat

4 vajcia

250 ml oleja

kora z pomaranca + stava /ja som dva velke/

300 muka, 200 cukor

hrozienka, kandizovane ovocie

1 prdopec, 1/2 ČL sody bikarbony

mleta skorica

 

180° 40´

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov