Skočiť na obsah

arwiel

Odporúčané príspevky

sahara, doll, naozaj moooc pekné!

my sme mali minulý týždeň oslavu, mne sa ušlo postarať sa o sladké. Tortu som dala robiť, že z belgickej čokolády, výborná, a upiekla som zákusok z lieskových orieškov s parížskym krémom, bol dobrý, a narobila som makové guľky, naša malá nemôže bieklo z vajca a ani nič od mlieka (jediné mlieko, aké môže, je materské), tak kvôli nej som robila tie guľky.

Ide do nich:

200g sušených sliviek (alebo hrozienok, fíg a podobne), 150 g mletého maku, 5 PL medu, 5 cl vlažnej vody.

Slivky (sušené čokoľvek) najprv namočíme, aby zmäkli, potom pokrájame nadrobno, a do toho vmiešame mak, med a vodu. Z hmoty potom tavrujeme guľky, ktoré vyváľame v strúhanom kokose alebo strúhaných orechoch, čo kto má rád, a ukladáme do košíčkov.

Ak je to pre dospelákov, môžeme to sušené ovocie namočiť predtým v rume.

je to maškrta.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Odpovedí 492
  • Vytvorené
  • Posledná odpoveď

Top prispievatelia v tejto téme

  • game

    122

  • Vilma Flinstonova

    75

  • iskra

    69

  • Hellé

    35

ešte som sa dokopala k upečeniu citrónových hviezdičiek, nech je aj iná chuť... a hlavne sme kúpili prvýkrát v živote jedlé korálky, chcem ich vyskúšať : )

napečené už sú, ešte polepiť a načančať...

a potom ma ešte čaká krém do medových rezov a ich dokončenie, a zdá sa, že tento rok u nás medovníky zrejme nebudú... už to tuším nevyjde :(

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

k zlepeniu a dopatlaniu citrónových hviezdičiek som sa už dokopala, vyzerajú zaujímavo, ale najbližšie ich nebudem lepiť citrónovým krémom, ale citrónovým džemom, som sa rozhodla. bude to trvanlivejšie a džem sa správa ináč, myslím, že to bude lepšie.

sem tam je dzobnutý rožtek, ale to tak má byť : )))   a dostali strieborné perličky, ako sa nasypalo, tak sú. tak.

post-3-0-18468600-1482151410.jpg

  • Pridať bod 4
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Manzelka kupila v piatok tvaroh, ze urobi rezance. Potom si ale uvedomila, ze tvaroh mi (asi) nerobi dobre, najma nie (asi) surovy. Tak sa rozhodla pre generalku nasich tradicnych vianocnych zakrucancov. (po ne-slovensky zavinov)

Sikovne pouzila polovicne mnozstvo muky a vyslo to akurat 4 babky na jeden plech. Vydarili sa jej, ale uz sa vyhraza, ze tym padom na Vianoce uz tvarohovy zavin (po nasom sireňový zakrúcanec) nebude :( .

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

k zlepeniu a dopatlaniu citrónových hviezdičiek som sa už dokopala, vyzerajú zaujímavo, ale najbližšie ich nebudem lepiť citrónovým krémom, ale citrónovým džemom, som sa rozhodla. bude to trvanlivejšie a džem sa správa ináč, myslím, že to bude lepšie.

sem tam je dzobnutý rožtek, ale to tak má byť : )))   a dostali strieborné perličky, ako sa nasypalo, tak sú. tak.

 

attachicon.gifcitr hv 1.jpg

 

Game, vyzeraju pekne. Takze klasicke pernicky len spojene a s polevou?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nie nie, to je podľa receptu na drobné pečivo, špeciálne skutočne citrónové.

citrónu tam ide hodne.

 

Citrónové pečivo:

 

cesto:

240 g hladká múka

140 g zmäknutého masla

100 g prášk. cukru

2 žĺtky

1 citrón - aj šťava aj strúhaná kôra

(po spracovaní odložiť na chvíľu - aj na dve, aj na deň - do chladničky)

 

krém:

120 g masla

120 g prášk. cukru

1 žĺtok

1 citrón - šťava

 

poleva: tú treba upraviť, dávka v recepte bola strašne veľká, aj polovica bola moc - toto je už polovičná dávka (aj tak zostane polevy):

150 g prášk. cukru

+ šťava z o niečo menej ako jedného citrónu (podľa hustoty - radšej nech je hustejšia)

(pridávala som ešte trochu škrobu na zahustenie)

 

krému tiež trochu zostane - ale ako píšem, radšej citrónový /príp. pomarančový/ džem - krém sa správa nepredvídateľne, maslo sa topí, s džemom to bude jednoduchšie a podľa mňa lepšie. s krémom to už robiť nebudem.

 

pečú sa na 180°C 10 minút, rozvaľkané na cca 4 mm.

skladovať v chlade. pri schnutí stratia trochu lesk, takže sa nezľaknúť, keď nebudú vyglancované úplne : )

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

sahara, si ešte voľný?  :)

 

ale beze srandy, až to robíš ty, tak všetky klobúky, ktoré mám,  pred tebou skladám!

Že game tu robí krásy jak od cukrára, to vieme, šikovná to žena...ale že ty, chlap, sa takto realizuješ - ak teda - tak to čumím. A skladám klobúk, ako vravím.

 

my máme za škatuľu medvedích labiek, vanilkových rožtekov, lineckýcj koláčikov, kokosových rohlíčkov, orechových paličiek, ale nerobila som to ja. Flinstonovho kolegu žena pečie vo veľkom, a tak sme si aj my objednali u nej.

Mňa čakajú medové rezy, budem robiť perník (taký normálny liaty na plech s čokoládovou polevou), urobím slané paličky z lístkového cesta, a chcela by som aj makový a orechový závin, nedám do cesta vajco a môže to potom aj malá jesť. Mak a orechy našťastie môže, a mlieko môžem použiť sójové alebo ešte lepšie ovsené, mám to vyskúšané a funguje to. A ešte tie guľky.

 

tento rok plánujeme abstinentskú štedrú večeru, lebo okrem otca sme pozvali aj sestru, jej manžel má akurát vtedy službu, tak nech nie je sama. Dúfam, že tento rok plán aj vyjde, lebo už veľa vecí sme plánovali s druhými osobami a nič z toho nebolo alebo všetko dopadlo inak. Už mi aj dnes volal švagor, ktorý sa bojí, aby zasa sa dačo nestalo, nuž som ho ubezpečila, že u nás veru prístup k alkoholu nebude, od nás recidíva nehrozí. Hádam všetko dobre dopadne.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

:)

nech to uvediem na správnu mieru - prakticky vždy všetko pečieme a zdobíme spolu so synom, akurát tieto posledné hviezdičky teraz nezdobil so mnou,

má tento týždeň hodne roboty  / našťastie, dodávam, hodne roboty je u nás dobre :) /

... takže to, že sahara vyrába sám takéto celé plechy zázrakov, verím bez debaty :)

 

no prosím, a je ešte aj voľný :klobuk:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

to sa tým babám teda čudujem, veď na také koláčiky by si mohol zbaliť aj neviem koho! ešte by si si aj vyberať mohol!

A potom vraj láska ide cez žalúdok...

veru, si šikovný.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

moj krstny otec, nech mu je zem lahka, ked ovdovel, musel sa starat o seba sam

navarit, oprat, upratat

pravda, nie vsetko bolo idealne, ale zvladal to hadam 15 rokov

a na to, ze bol kedysi sustruznik, piekol celkom dobre torty ;)

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nakoniec aj Flinstone vie uvariť aj upiecť, dokonca aj kysnuté cesto zvláda, ale zasa zdobenie nie je jeho silná stránka. Aj vyprať vie, takže sa nemusím obávať, že spustne, ak zatrepem bačkorami, akurát asi bude mať všetky veci piate cez deviate, že by veci mali svoje usporiadané miesto, naozaj u neho nehrozí.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nakoniec sa slané ešte nekoná, tento rok má každý sladké jazýčky,

ale za tri týždne sa šťastne minulo to, čo bolo napečené, čo boli linecké kvetinky, ischli, ovocný biskupský chlebíček a citrónové hviezdičky. vsjo. nič viac.

z hviezdičiek tam zostali ešte asi štyri kusy, a skutočne sa tri týždne vyjedalo, nikto nemal zakázané, že treba nechať na vianoce. takže u nás dokonale bez zbytkov, nemusíme šmodrchať gastrobarbarské hrôzy : )

dnes sme spravili medové rezy - z hotových medových plátov, tri sady, sú tak veľké, že tie tri balíčky vydajú komplet celý klasický plech. veľmi jednoduchý klasický varený krém, na vrch čokoládová poleva, a my sme akí šikovníííí!... máme zasa napečené :innocent:

toto je jeden diel z troch, ešte nie je nakrájané, nech odpočíva do zajtra.

 

post-3-0-40739800-1483115322.jpg

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

dnes odchádzali Žilinčania, nuž dostali nabalené okrem pečeného bôčika aj perník a krabicu drobného pečiva, ale zajtra sa chystám spraviť koláčiky z lístkového cesta, a mini-croassanty. Tie asi urobím so škoricou. A teraz hor sa na posledný diel nového Winnetoua.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

netuším, ako to robila hellé, ale ja by som urobila normálne kysnuté cesto, šup na plát, rozrezala na pásy, tie natrela niečím, posypala niečím a podobne, zavinula a posekala na tie slimáky, ktoré už by som len nakládla do tej nádoby alebo na plech. netuším, či sa to tak ozaj robí, ale mohlo by to tak dajako...či...??

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

keď hovoríš o opitom izidorovi, tak keď tu boli naši žilinčané na sviatky, doniesli tiež nejaké koločiky,  medzi iným aj také nejaké doma robené čokoládové bonbóny, bolo v nich toľko rumu, že aj po jednom takom bonbóne by musel vodič dobre nafúkať. Neviem, či to naschvál, alebo sa kočke ulialo.

Boli náramne dobré, ale do klubu AA ich rozhodne neodporúčam :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov