Skočiť na obsah

arwiel

Odporúčané príspevky

...moja babka robievala moravské, niečo podobné, len v tvare mini-buchtičiek, vnútorná plnka bola tvarohová a "buchtičku" v strede hore trocha pritlačila, a tam dala posýpku a slivkový lekvár. Tie koláčiky mali priemer asi tak 6 - 7 cm (!!!). kamarátka, čo žije na Morave, mi povedala, že oni to mali aj ako svadobné koláče.

 

nikdy nezabudnem (bývali sme pár rokov kúsok od Brna) - v práci jedna staršia kolegynka vydávala dcéru, a v práci - niečo počas pracovnej doby, potom gro práce po pracovnej dobe - sa dva dni vyrábali moravské svadobné koláčiky.

to sa ingrediencie nahádzali do robotov - miešačov, čo podonášali z domu, tie pracovali, a po práci sa vyrábali koláčiky:

boli to mini buchtičky, hore spojené štyri rohy, naplnené kvapkou vymiešaného tvarohu a zrnkom hrozienka, a niektoré naplnené štvrtinkou lyžičky slivkového lekváru.

 

pieklo sa na obrovitých plechoch, bola tam plne funkčná závodná kuchyňa, len nepoužívaná, pec fungovala.

 

podstatné je, že tie ich "pravé moravské svadobné koláčiky" boli drobučké asi ako nechet na palci muža s väčšou rukou - boli asi tak do 3x3 cm, aj to len tie najväčšie, to bol najväčší rozmer... drobizg.

 

a boli ich stovky, tisíce, proste neskutočne veľa minibuchtičiek - svadobných koláčikov ... nikdy som nič také nevidela, ale bola to super kolektívna práca a zážitok, babám to išlo od ruky šup šup, šak ich tam bolo na to asi 5 -6, samé skúsené buchtičkovačky :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Odpovedí 492
  • Vytvorené
  • Posledná odpoveď

Top prispievatelia v tejto téme

  • game

    122

  • Vilma Flinstonova

    75

  • iskra

    69

  • Hellé

    35

paráda, iskra, nechceš prísť aj k nám napiecť? :)

 

:)

Vilma, zrejme sranduješ, ja nechodím piecť po domoch, pečiem doma,  pre svoju rodinu, pre návštevu. k Vám do súkromia, vo  vašej kuchyni piecť,  to nie.  rada pečiem vo svojej kuchyni, ako asi každá domáca pani.

Flinstonovi v kuchyni sa  naozaj netúžim pliesť.  Ty, Vilma,  mu tiež isto napečieš to, čo máte radi.

 

Ak chceš jesť iskrine  koláčiky,   pozývame Vás   na východné Slovensko, radi Vás s manželom privítame, pohostíme aj koláčikmi, ktoré Vám napečiem, aj nabalíme domov.

 

Rôzne koláče, orechovníky, koláče s tvarohom, s jablkami,  aj české, moravské,   pečieme aj u nás, a  nielen babky, staršie  tetky,  ale aj my mladšie dámy. 

:ahooj:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

iskra:

srdečná vďaka, je to od teba milé, ale naozaj som len srandovala, pravdaže som to nemyslela vážne, dúfam, že si sa veľmi nezľakla!!! S tým Flinstonom v kuchyni si ma pobavila :) Nikdy by som si nevolala niekoho k nám na návštevu za tým účelom, aby mi napiekol, to skôr ja som občas na požiadanie šla ukázať niektorej susede, ako treba robiť napr. kysnuté cesto po tom, ako u nás okoštovala moje výtvory :)

Aj ja si pečiem sama, nanajvýš ak ešte tak Flinstone (vie urobiť dobrý perník, a napodiv, aj kysnuté vie!, ale radšej som, keď to urobím ja). 

Ak by som sa niekedy ocitla na východe, určite by som ťa nešla kuknúť kvôli tomu, aby som sa najedla koláčov, ale neobišla by som ťa kvôli tomu, aby sme sa spoznali, porozprávali, posedeli, skrátka kvôli príjemnému stretnutiu :)

 

game:

pamätám si, ako sme babke s tým ešte ako deti pomáhali, a vždy sme jej vyžrali kopu tej posýpky, takže potom ešte vždy dorábala posýpku :)

V Luhačoviciach sú k dostaniu najmenej 2 veľkosti tých koláčikov, plnené sú tvarohovou plnkou s hrozienkami a na vrchu je slivkový lekvár s posýpkou, tak ako to robievala naša babka. Ale možno že čo oblasť, to trocha iné tie koláčiky.  Trocha ďalej (Karlovice a tak) sa zas pečú koláče typické pre tú oblasť - frgále, vyzerajú ako tie iskrine, len sú podstatne väčšie, a dáva sa na ne hruškový lekvár. Možno že je to podľa toho, akého ovocia sa v tej-ktorej oblasti zvyklo najviac urodiť, čo ja viem? Fakt sa dajú porobiť tie koláčiky aj veľmi malé, lebo to cesto sa dobre naťahuje a netrhá sa. Dobre sa s ním robí. Len aj zadok od toho parádne rastie...no, odolaj potom takej maškrte!

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nikdy by som si nevolala niekoho k nám na návštevu za tým účelom, aby mi napiekol, 

Ja sa priznám, že už dva krát som si zavolal kolegyňu, ale nie za účelom  :postel: .

 

Vie robiť taký nálev na cviklu, no mňam..., ale my sme to podla jej receptu dva roky nezvládli. Raz bola sladká, raz kyslá.

Doniesla si vlastný vercaig = naberačku, máme to konečne odvážené, odmerané, dúfam, že na rok to zvládneme sami.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

alarm: he, ani ja by som nevolala kolegyňu za tebou vyobrazeným účelom  :)

 

Cviklu sme tiež robievali, to Flinstone vedel skvelý nálev urobiť. Ja som robievala kompóty a džemy - vždy sme toho mali plnú špajzu aj skrinku na balkóne a to sme kopu porozdávali po rodine.  Ale to už skončilo, ked už nemáme záhradku. Nič to, kladnou stránkou toho je, že mám v lete viac času :)

 

Nám sa zasa kedysi ešte v praveku nedarila ryža, buď sa rozvarila, alebo bola tvrdá jak broky, až raz už neviem, kto mi to poradil, a dovtedy ryžu robím podľa poradeného technologického postupu, len ju niekedy ochutím tak a inokedy onak :)

 

Ale pridám príbeh zo záhrobia:

To som bola začínajúca gazdinka, bývali sme tretí mesiac vo svojom, a piecť som zvládala také tie bežné zákusky, ak som mala recept. Vtedy ešte bývalo to vítanie občanov na Národnom výbore, a naša staršia mala vtedy asi pol roka, a prišlo nám z NV, kedy máme na to vítanie prísť. Obvykle na to prišli najbližší príbuzní a niekto z práce oboch rodičov. A tak bolo treba nachystať pohostenie. Nachystala som chlebíčky a obložené misy, šupla ich do chladničky, aby neokorali, a povedala som si, že skúsim upiecť tortu. Koza, ani mi nenapadlo zabezpečiť sa nejakými kúpenými aspoň krémešmi...ani mi nenapadlo, že by sa mi to mohlo aj nevydariť, lebo dovtedy sa mi skoro všetko nové darilo naprvý šup. Hovorila som si, že na tom nemôže byť nič ťažké, len to nedám na plech, ale do formy, potom to rozrežem a napatlem krémom...vedela som urobiť parížsky. A tak som sa s chuťou pustila do toho, malá ležala v postieľke spokojná, a ja som v pohode zamiešala cesto, dala do formy a do trúby...po stanovenej dobe som to vybrala, vyklopila a prerezala, ale ako na potvoru, krém sa mi nevydaril, ja už neviem, či sa mi šľahačka zgrcla alebo čo, ale pamätám sa, že nakoniec som tie dleiy potrela len džemom...tuším som ešte na to spravila čokoládovú polevu, a nechala chladnúť...

No a návšteva prebiehala v pohode, od nás došla moja vtedajšia vedúca (tá dobrá, zlá už bola šťastne v Kanade), a od Flinstona kolegyňa a kolega. Misy zmizli veľmi rýchlo a chlebíčky sa tiež míňali, vínko sa pilo (mali sme naše víno, Flinstone s bratom robievali vínko, a bývalo dobré!), a prišiel rad na sladké...ľudia okoštovali, moja šéfka taktne pomlčala, ale ten jeho kolega sa ma opýtal: A to ste vy sama piekla? A ja že áno...myslím, že asi mal podozrenie, že to piekol Flinstone...ešte to bolo miestami aj nedopečené, ale nemohla som to tam nechať dlhšie, lebo inde som zas musela poorezávať spálené kraje...hanba jak mraky. Chápem, že detičky v Biafre by dali všetko za to, aby si aj na takom pochutnali, ale ja by som sa bola najradšej pod zem prepadla...

Samozrejme, o pol roka na to už sme oslavovali prvé narodeniny, a to už som bola o dosť lepšia aj kuchárka, aj cukrárka, a aj kysnuté som sa naučila, ale na to prvé oficiálne pohostenie so zbabraným koláčom  asi jakživ nezabudnem :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

dostala som peknú hokkaido tekvičku ... polievku z toho u nás nikto jesť nebude, krémové polievky ľúbim len ja, našla som si recepty na tekvicový chlebík a tekvicový koláč, niečo ako kiš ...

nerobila som ešte, asi skúsim. keď skúsim, dám vedieť :)

pečie niekto z hokkaido niečo osvedčené?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no pred casom som si vo franczuzskej cukrarni dala uzasny citronovy kolac so snehom a tak som si v duchu povedala, ze ho niekedy aj upeciem..kedze vacsinou peciem jednoduche veci typu tvarohova babovka a pod..raz za cas sa treba popasovat s niecim narocnejsim..aby clovek neustrnul..a aj ochutnal nieco nove :zubiska: ..a v chladnicke som nasla zabudnuty sacok citronov a vonku zuril november..a bolo rozhodnute :yes_yes:

 

takze vygooglila som prijatelny recept a dala sa do toho http://www.pluska.sk/dobre-jedlo/clanky/sladke-dezerty-mucniky/citronovy-kolac-bielkovou-penou.html

teda..no ja lenoch som si kupila hotove krehke cesto, ze si to zjednodusim..a to som nemala robit..to sproste cesto zahorelo nerozlucnou laskou k mojej sklenej forme a ani za nic z nej neslo odlepit..kym sa ta ukrutnost upiekla urobila som krem..no a co teraz..vysmarim krem aj cesto a budem sa tvarit, ze nic..alebo skusim urobit svoje vlastne krehke cesto?..no maskrtnost zvitazila..pozicala som si pricetnejsiu formu od svokry..a vlastnymi rukami upatlala krehke cesto..podla receptu..no co vam budem hovorit..rucna praca je rucna praca :thumbsup:

tak teda na druhy pokus mam krasny korpus..naliala som don citronovy krem..vyslahala sneh a dala piect..na sedem minut..pod dohladom..dohlad to bol fakt prisny..sedela som na dlazke v kuchyni a cumela na pecuci sa kolac pozornejsie ako Tomas na Sudnu sien :dalbysomsi:

 

s pocitom , ze okolo mna v okruhu 5 metrov nie je sikovnejsej cukrarky som kolac dala vychladnut a s pocitom zadostucinenia ponukla na konzumaciu..jooo skvely kolac to je..fakt..teda bol..bo uz sa zozral

post-3-0-07524200-1478434703.png

najprv som si povedala, ze staci ak si nan este niekedy skocim do cukrarne..ale asi ho este upeciem..pre kamosov..a vyberiem si svoju davku obdivu :zubiska:

 

post-3-0-51115800-1478434704.png

 

post-3-0-04563100-1478434706.png

  • Pridať bod 3
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

si mi pripomenula, ako som piekla svoju prvú bábovku, patrí to do príbehov zo záhrobia, lebo som mala asi 16 rokov.

Boli sme na návšteve u tety a sváka a teta bola výborná kuchárka a aj jej zákusky boli veľmi estetické a aj veľmi chutné, a vtedy upiekla bábovku, ktorá nám neskutočne chutila, tak naši vypýtali recept.

Po jeho prečítaní som si povedala, že na tom nemôže byť nič ťažké, že to určite zvládnem aj ja, ale počkala som si, až mama odíde na liečenie, lebo za jej prítomnosti som sa neodvážila, čo keby som to pokazila a mama by mi nadávala.

A tak sme sa s otcom - teda vlastne robila som to ja, ale on mi vážil a meral suroviny - pustili do práce.

Cesto bolo veľmi pekné, dali sme ho do formy z jenského skla...vôňa sa šírila až nám nosy krútilo a slinky sa zbiehali...a keď to malo požadovanú farbu, vytiahli sme to a že to vyklopíme. nešlo to. Tak sme si povedali, že keď to vychladne, tak to jednoducho vyrežeme. A nešlo to...tatko to vydlabával tuším špachtľou. Tvrdé jak betón. Zvyšky sme rozmočili tak že sme napustili vodu do tej formy. A začali sme pátrať, kde súdruhovia z NDR urobili chybu. A našli sme. jednoducho sme tam zabudli, teda ja som zabudla, pridať deci oleja a deci vody, ktoré boli súčasťou toho receptu.

tak sme si povedali, že to skúsim znova. tentoraz už som dala pozor na to, aby tam šlo všetko ako má, a hľa, moja prvá bábovka bola na svete. Krásna, voňavá, a aj dobrá. Vtedy som bola na seba veľmi pyšná! Tatko ma vtedy s ňou dokonca aj odfotil :)

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

dnes sme si urobili pečací deň...

ovocný (biskupský) chlebík, a základy pre linecké kvetinky a orechové kolieska (ischl)... zdobiť a plniť zrejme až zajtra. a bude dopečené, viacmenej :) možno ešte niečo, dostali sme chuť na rumové mesiačiky, uvidíme... a dosť :)

 

a ešte asi prídu medovníky tie ešte neboli na rade, piekli ste už niekto? :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ani páni ešte nepiekli medovníky? ts ts... ináč tiež premýšľame, či... veľmi sme chceli, ale uvidíme :)

 

mame som včera volala, keď sa dopekal posledný plech základov na ischl... a zostala zhrozená, pre koho toľko pečieme. a to je dobrá otázka...

len tieto pečieme posledné roky každý rok, lebo sa osvedčili, sú dobré, a vydržia, a fakt toho nie je až toľko - aj pri lineckých aj pri ischl sa to podelí dvomi, pretože sa to zlepuje,  a hneď je toho podstatne menej :)

 

 

edit.

už sú dokončené, dopečené, dozdobené, zakrabicované, dobrú noc... a môžem premýšľať nad medovníkmi :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

sú rozhodne pekné :klobuk:

 

skutočne sa mi páčia také vymazlené vyčipkované - jedna moja kolegyňa také vyrábala kedysi /spájalo sa to s tým, že si tým "kupovala" vrchnosť a príslušné odmeny a podobné záležitosti - takže sa mi čipkované páčia, obdivujem ich, ale spájajú sa  s nepríjemnými spomienkami/, ale tieto bežné domáce zdobené pekne špáratkom alebo zápalkou nemajú chybu...

a už sú medovníčky na svete to je podstatné :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ješškovy zraky, som si myslel, ze ta otazka, ci chlapi este tiez nepiekli medovniky bola len taky vykrik do tmy, ale vidim, ze som sa mylil...

navyse sa kamarat na FB chvalil, co napiekol... ale on je geolog, tak ma medovniky v tvare trilobitov a podobnych potvor

 

teda, nie ze by som ja v zivote nepiekol, ale viac menej len kym som bol slobodny, potom som zistil, ze sa mi nechce babrat ruky od cesta :D

hoci kym sme u starkej pekavali chlieb vo velkej peci, tak som sa volaco namiesil

 

Vilma mi pripomenula vlastny pribeh zo zahrobia

Ked sa nam narodil syn, tak na krstiny som sa rozhodol upiect skvarkove pagace, po nasom "materáky". Akurát to malo dve pravdepodobne chyby - urobil som ich prilis mastne a rura na nasom 70 rokov starom kachlovom sporaku nebola dostatocne vykonna. Tak som ich "piekol" celu noc a i tak boli skor vysusene, ako upecene... Ale asi sme ich zjedli. Kritizovat nemal kto, okrem nas rodicov bola pritomna len moja starka a sestra.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ješškovy zraky, som si myslel, ze ta otazka, ci chlapi este tiez nepiekli medovniky bola len taky vykrik do tmy, ale vidim, ze som sa mylil...

navyse sa kamarat na FB chvalil, co napiekol... ale on je geolog, tak ma medovniky v tvare trilobitov a podobnych potvor

 

:w00t:  má na to origo formičky??

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

:w00t:  má na to origo formičky??

 

myslim, ze nie, podstatne je zdobenie

 

hm.... ale staročeské a prastaré aj našské formičky na medovníčky vyzerajú takto: https://www.google.sk/search?q=staro%C4%8Desk%C3%A9+formi%C4%8Dky+na+medovn%C3%ADky&client=firefox-b&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwiDv9vPj_TQAhUISRoKHbfEA80QsAQIHA&biw=1366&bih=634

majú plastický vzor - to maľovanie je náhrada za ten vzor.

 

ako tak pozerám, rozhodne by šlo vystružlikať formičky na originál trilobity, amonity, fosílne ježovce a podobné krásky... to by boli medovníčky hodné geológa! :)

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov