Skočiť na obsah

Ignatius

Odporúčané príspevky

Tak a na svete je psychologická štúdia, ktorá ukazuje, že peniaze majú nejaký ten vplyv na charakter človeka. V poslednom vydaní časopisu Science je ukázané, že aj obyčajný nesústredený pohľad na bankovky dokázal zmeniť správanie pozorovaných účastníkov experimentu. Pozorovaná zmena spočívala v zvýšení "samostatnosti" pri následnom riešení problému.

Jeden z testov spočíval v zadaní zložitého (nie však neriešitelného) problému, ktorí mali účastníci experimentu riešiť. Po odídení inštruktora z miestnosti mali možnosť ho zavolať späť a požiadať ho o prípadnú podporu. Meralo sa, koľko komu potrvá, kým o podporu zažiada. Podľa očakávaní sa tí vystavení predtým peniazom ozývali výrazne neskôr. Zatiaľčo teda faktický nedostatok peňazí robí ľudí závislejšími, získanie peňazí nás učiní menej samostatnými a dokonca menej ochotných pomáhať druhým.

Druhý spomenutý účinok bol pozorovaný testom, kde ľuďom v dvoch skupinách prečítali rozličné eseje - jednu o bohatej a pozitívnej budúcnosti, druhú o obmedzených peňažných zdrojoch. Účinok bol testovaný "náhodným" upustením bloku s tužkami "náhodnou" asistentkou "náhodne" idúcou po chodbe, keď ich vypúšťali z miestnosti. Čo myslíte, ktorá skupina bola ochotnejšia? Áno, tí bohatstvom nezblbnutí si našli viac času pomôcť. Peniaze teda nemenia len naše uvedomelé rozhodnutie o pomoci druhým, ale aj okamžitú a spontánnu ochotu pomôcť.

Snáď ešte pozoruhodnejšie boli výsledky, kde testovaní ľudia boli vystavení rozdielnym screensaverom - plávajúce rybičky a plávajúce bankovky a potom boli požiadaní o rozmiestnenie stoličiek kvôli záverečným rozhovorom. "Akvaristi" sa nebránili sadnúť si oveľa bližšie než "bankovkári."

Celý článok


Tak čo, kazia peniaze náš charakter alebo ako to je? :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Kazia ak sa nechame pokazit, ak sme slabe osobnosti, ovplyvnitelne. Ja peniaze mam rada samozrejme :lol: Paci sa mi vsetko co je drahe, luxusne... Ale, ze by som si zato sadla dalej od ludi, zeby som nepomohla s nejakymi rozypanymi papermi, to zavisi skor od mojej spolocenskosti, ochoty, bezprodrednosti a momentalnej nalady. Urcite nie od toho ci som videla plavajuce bankovky ci rybky...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

vela ludi tvrdi ze vela penazi nic nezmeni ale zmeni

nemusi sa stat z toho cloveka strasny snob, ktory bude ku kazdemu arogantny stylom ze si ho moze kupit

ale kazdeho jedneho vela penazi zmeni !!!!

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Fajn mozno v minimalnej miere, a takych, co zili od zaciatku zivota len v kope penazi. Nemyslim , ze ludi, ktori boli niekedy uplne obycajni normalni ludia co byvali v bytovke a nakupovali v 30-korunovych obchodoch, zabudnu na vsetko a uplne sa zmenia. Podla mna uz len zmenit sa je tazke a je jedno z akeho podnetu. A z toho, ze sa dlhe roky ucil makal a zasluzil si to (moja buducnost prosim pekne :lol: verim si, ze... )

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Wink uvidime kedy vyrasties zo svojich idealov :lol:

aj takych ludi ako ty popisujes peniaze zmenia a mozu dost podstatne... kazdeho cloveka zmenia... napr cloveka zmeni uz len to, ked napr nerobil, dostaval vreckove, alebo len prilezitostne brigady tak sa sprava inac ako ked zacne robit, najde si dobru robotu za slusne peniaze a moze si dovolit viac veci nez si mohol z vreckoveho alebo z toho co boli ochotni mu kupit rodicia, uz toto cloveka zmeni a su to peniaze

 

peniaze nekazia charakter, ale menia ho! bud k lepsiemu ci horsiemu, ale clovek co mal v 20ke vysku na krku a 20sk v penazenke a co ma v 35ke uspesnu karieru a poctivo zarobene miliony bude zmeneny a dost, neostane nezmeneny ako by tie peniaze nemal

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ja myslim ze by som sa nezmenil. uzival by som si penazi, ale na iste hodnoty, ako rodina a priatelia, nezabudam. toto zalezi od osobnosti. ja si dovolim povedat, ze odkedy mam ovela viac prachov, ako som mal dovtedy, tak si viac dozicim, ale spravanie som nezmenil.

 

ine je, keby mam kvazi priatelov a vsetci ma zacnu ohovarat, lebo nebudem pravidelne platievat cely ucet v krcme ... to by ma asi zmenilo, nasralo a zatvrdilo voci svetu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tak to mam z mojej rodiny. Asi sme nejake vynimky ci co, lebo u nas sa toho stalo tolko uz len za poslednych 5 rokov a vsetci su taki ako boli.A ano vela sa toho stalo aj ohladom penazi..urcite sme na tom lepsie ako mnohi...uz :lol: Pamatam ked mi mama ani horalky nekupila aby usetrila, no nezmenila sa. Nie je ina ani teraz ked zaraba desiatky tisicok ako ked zila z podpory...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

wink ale musis uznat ze sa zmenila napr v tom, ze uz si je vedoma ze nezije z podpory ale slusne zaraba, toto cloveka zmeni, zmeni jeho pohlad na svet okolo seba

neviem preco stale chapete zmenu ako nieco strasne...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Prepac ale ak je to ze si nieco uvedomi zmena tak sa menim kazdou minutou, sekundou. Nemyslim, ze kvoli tomu, ze som si dnes uvedomila, ze je piatok a o chvilu ma pride vyhodit brat som sa zmenila.

 

A jasne ved v minimalnej miere sa zmeni kazdy. Uz len z toho bude stastnejsi, ze bude jedavat normalne jedla a nie nejake polske akciove konzervy :lol: Zmenu myslim v charaktere, spravani sa cloveka, jeho pohladu na zivot...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

zmeni sa aj jeho pohlad na zivot, uz len v tom, ze clovek sa inac pozera na zivot ked ma prazdno v penazenke, socialka v nedohladne a hladne deti doma a inac ked to ma vsetko zabezpecene, zamysli sa nad tym :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

toto cloveka zmeni, zmeni jeho pohlad na svet okolo seba

neviem preco stale chapete zmenu ako nieco strasne...

pretože to staré známe " peniaze menia charakter " je zakorenené všeobecne v ľuďoch hodne hlboko...

pretože za posledné roky sa skutočne udialo niekoľko podobných zmien, mnohé z nich medializované, vrátane prirýchleho zbohatnutia, podplácania a korupcie na všetkých možných úrovniach

pretože možno aj mnohí z nás poznajú ľudí, ktorí "náhle" zbohatli a zrazu nevládzu so sebou

 

tí ľudia sa zmenia, samozrejme v závislosti aj od svojej povahy ... ale keď už nič iné, ten pohľad na svet, alebo zvýšené sebavedomie, niekedy až ostentatívne dávanie najavo, pozri, ja mám ... isteže to závisí od každého jedného človeka, ale zmena sa udeje s každým

 

keď len toľko, že síce nebudem nakupovať denne kaviár, nakupovať budem to isté, čo predtým, ale jednoducho nebudem vedieť, čo stojí chlieb ... aj to je zmena.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

100% zmenia.

Uz len to ked clovek zacne vyhladavat kvalitnejsi tovar je zmena. Uz len to, ked clovek nemusi kazdu 20korunacku obracat 3x v ruke zmeni cloveka.

Ale ozvem sa ti o 10 rokov ci sa moj nazor zmenil

Dam ruku do ohna ze ano. V tom momente ako zacnes zarabat a pocitis tu zmenu oproti 'vreckovemu'. Ten podvedomy pocit istej nezavisloti ma vplyv na tvoje rozhodovanie a pohlad na svet, okolie...

Mna to zmenilo, a kazdeho okolo mna tiez. Ale nikto nehovori, ze negativne.

 

Nie je ina ani teraz ked zaraba desiatky tisicok ako ked zila z podpory...

Mozno nieje ina vo vztahu k tebe. To by som sa necudoval.

Ale vo vztahu k zvysku sveta sa je pohlad podla mna zmenil.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Keď som bol ešte zasran (po 18-tke) zarábal som viac ako bol priemer na Slovensku. Nevedel som čo s peniazmi, ale nemal som pocit že by ma zmenili. Nechával som ich na účte a nevenoval som im pozornosť. Žil som normálne, raz za čas som vycáloval niekoľko tisíc na somariny a to bolo všetko. Môj vzťah k peniazom sa nezmenil ani teraz, ale už ich považujem za dôležitejšie keďže život už nie sú len somariny. Mám niekoľko záväzkov a tie niečo aj stoja :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 6 mesiacmi...

napadol ma jeden príbeh ... už tomu budú snáď tri štyri roky : pár metrov od našej bytovky sa začína jedna menšia štvrť rodinných domov / všetkých možných tvarov a veľkostí a farieb a pováh majiteľov - vrátane toho, že takmer každý má psa veľkého ako teľa a venčiť ich vodia pod naše okná ... aj to o niečom už svedčí, všakáno ? /

 

no . hneď na rohu, ani nie desať metrov od nás, si postavil dom jeden divný týpek, celý dvor má vydláždený a obložený kameňmi, tam rastliny nemajú šancu - ale s tým súvisí aj to, že úplne surovo začal parkovať pred naším vchodom / ten kus pozemku patrí k nám, nie mestu /, vždy, keď popršalo, aby si náhodou nezablatil tie krásne dlaždice pred garážou ...

 

raz ma tak naštval, že sme postavili naše auto pred jeho - keďže zasa stál na našom mieste ... no takže, aby som to skrátila, keďže nevedel vyjsť s autom, zavolal na mňa mestských policajtov ... s jedným z nich som sa poznala, ináč neviem neviem ... :)

... ale ten "sused" nemohol odísť "porazený" - tak predtým, než nasadol do už uvoľnenéhon auta, hodil mi do tváre, že on vie, čo to je : z mojej strany čistá závisť ... :)

 

no ... dodnes neviem, ani ako sa volá, ale potom som sa dozvedela, že má nejakú mini realitnú kanceláriu kdesi v BA ...

a zostáva mi dodnes záhadou, čo som mu mala závidieť ...

 

takže peniaze k....ia charakter - jednoznačne ;)

 

k tomu patrí jedna pikoška :

po večeroch ho ľudia vídali: ešte viac než pol roka po tom, ako sa nasťahoval do svojho závideniahodného domu, nosil svoje odpadky do našich smetiakov ... :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

game

to co ty popisujes je chrapunstvo jak svina

taky clovek by si zasluzil prepichnut pneumatiky :lol:

 

ale vidim ze napr aj mna zmenili peniaze, neviem ci k lepsiemu ci k horsiemu ale urcite zmenili

 

a vidim to na ludoch co peniaze nemali a maju, zmenilo ich to kazdeho jedneho :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja keď mám prachy, tak som jednoducho šťastnejšia, že si môžem kúpiť každý deň datle a ananás v konzerve a môžem niekoho pozvať na zmrzku, na kofolu, že nemusím drankať prachy od našich na cestu, že som slobodná a nikoho neobťažujem a môžem si robiť, čo chcem.

Ovšem, po dvoch týždňoch sú kapsy prázdne ( :lol: ), tak sa zase začnem skromnejšie stravovať a nechám sa pozývať ja.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no presne, peniaze dodavaju pocit slobody

uz si ani neviem predstavit ze by som si nemohol kupit nieco co tak zbezne vidim

nemyslim samozrejme veci za X tisic ale normalne veci :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no . hneď na rohu, ani nie desať metrov od nás, si postavil dom jeden divný týpek, celý dvor má vydláždený a obložený kameňmi, tam rastliny nemajú šancu - ale s tým súvisí aj to, že úplne surovo začal parkovať pred naším vchodom / ten kus pozemku patrí k nám, nie mestu /, vždy, keď popršalo, aby si náhodou nezablatil tie krásne dlaždice pred garážou ...

 

po večeroch ho ľudia vídali: ešte viac než pol roka po tom, ako sa nasťahoval do svojho závideniahodného domu, nosil svoje odpadky do našich smetiakov ... :lol:

Treba si najať troch štyroch počerných chlapíkov, ktorí sa mu budú po večeroch túlať okolo domu. Je to veľmi účinné.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

JJ peniaze su veľmi dôležoité pre tú slobodu, ale nemôže ich byť veľa bo potom ľudí menia, ako mojej frajerky sestra je úplne zmenená, su nechutne zazobaní a už to je na nich vidieť že sa menia a zmenili k horšiemu

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

hey, tiež sa mi nepáči, keď si niekto myslí, že peniaze len ##### charakter. jasné, že sa človek zmení, ale prečo by sa mal automaticky k horšiemu? len začne vnímať svet z iného pohladu. niekto to zvládne, niekto menej a niekto vôbec. takisto, ludia čo odmalička vyrastali v lóvatej rodine sa určite nevzrušujú nad nakupovaním vecí ako povedzme človek, čo k nim prišiel nedávno a po ťažkej makačke a je celý bez seba, že konečne na to má.

stále vidím vela ludí, čo sa priam hanbia priznať, že majú viac ako väčšina a to len skrze toho, že nižšie príjmové skupiny ich často majú za takých a onakých, nafúkaných snobov. jaký omyl.

určite ma ovplyvnili v tomto aj rodičia, ktorí ma učili, že peniaze sú strašne dôležité, že je to priorita a cesta k slobode a mali by byť na druhej priečke v rebríčku hodnôt hneď po rodine/láske. aj pred zdravím, dnes sa dá liečiť takmer všetko, a to čo sa nedá, tam sa vďaka peniazom dá zabezpečiť lepšia lekárska starostlivosť, lieky, pomôcky a podobne. mamina aj otec sa vždy snažili aj snažia aby sme sa mali čo najlepšie, aj keď sa ukázala blbá ludská závisť a niektorí známi sa im kvôli tomu otočili chrbtom, neviem či všade, ale na slovensku klasika ...

preto sa snažím aj ja v škole aby z toho titulu neskôr niečo bolo. keď raz budem mať rodinu, chcem aby bola čo najlepšie zabezpečená a deti nezažili žiadny nedostatok. proste chcem im dať tolko, kolko mne moji rodičia a ešte viac.

svet sa točí okolo peňazí, môj takisto (aj keď ešte nie v takej miere) a čo by malo byť na tom zlé? že mám postarané o seba aj rodinu? ostatní nech si myslia, čo si myslia.

takisto ako aj karierizmus je velmi často priraďovaný ako negatívna vlastnosť. zaujímavé, že to hovoria najmä tí, čo nemajú snahu vyskočit niekam vyššie a mať sa o kus lepšie ... obyčajná lenivosť a závisť ... nehovorím teraz o nekalých praktikách a kariére "cez mŕtvoly", ale predsa nebudem stáť v rade a prepúšťať pred seba ďalších, ak viem, že na niečo mám a dokážem to aj zamestnávatelovi.

inak, neviem či ste si to všimli aj vy, ale podla mňa sú deti, ktoré vyrastajú v rodinách s nízkym príjmom, o dosť menej motivované k snahe zarábať vela, podriadiť tomu vzdelanie a pod. jasné, že je aj vela takých, ktorí sú zasa opační, pretože túžia zmeniť svoj sociálny status, ale týchto "chudobnejších a lenivejších" sa mi vidí viac. naopak, deti z lepšie zarábajúcich rodín si po založení svojej vlastnej žijú na rovnakej, prípadnej lepšej úrovni, a nielen preto, že by ich rodičia niekam pretláčali a dosadzovali, ale tiež nechcú stratiť tú životnú úroveň na akej žili, na akú sú zvyknutí .....

 

ešte by som k tomu povedala pár vecí, ale to by si už asi nik neprečítal :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov