Skočiť na obsah

Iné vesmíry, čierne diery, červie diery


game

Odporúčané príspevky

teoria paralelnych vesmirov, aspon co ja o tom viem spociva v tom ze kazde rozhodnute ma rozne varianty, a ta kazda varianta sa "udiala" v paralelnom vesmire... to znamena kazde rozhodnute co clovek spravil, tak sa udiala aj jeho dalsia varianta... je to dost komplikovane

 

a cierne diery su zas nieco ine

 

jedna z mnohych teorii je ze su to vlastne "cervie" diery medzi galaxiami.. na jednej strane pohlcuju vsetku energie, na druhej ju vypustaju spat do vesmiru

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

teoria paralelnych vesmirov, aspon co ja o tom viem spociva v tom ze kazde rozhodnute ma rozne varianty, a ta kazda varianta sa "udiala" v paralelnom vesmire... to znamena kazde rozhodnute co clovek spravil, tak sa udiala aj jeho dalsia varianta... je to dost komplikovane

takto som to čítala kedysi ... a je to dosť zvláštne :)

akoby ani toho, kto počíta s parelelnými vesmírmi, s násobeným nekonečnom, keď tak také niečo vôbec existuje, - akoby ani samotného autora nepustilo niečo ďalej ...

paralelný vesmír, viac paralelných vesmírov, nemusia byť ďaleko - možno sú tu, a my si vyberáme, ktorú z možností práve učiníme ...

 

nech sa teda udeje v každom paralelnom vesmíre ďaľšia a ďaľšia varianta nášho rozhodnutia : už dávno tým tie vesmíry prestali byť paralelné, pretože každé rozhodnutie prináša iné dôsledky ...

 

neplatilo by to ani vtedy, keby bol človek na svete sám ... a v každom momente robí rozhodnutia milióny ľudí ... to dianie v paralelných vesmíroch takto kríva na obe nohy ...

 

je to zrejme trochu zložito napísané, snáď niekto porozumie, čo som chcela povedať ... :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Viem co si tym chcela povedat :lol:

Verim v paralelne vesmiry. Preco? Lebo vesmir by mal byt z logickeho hladiska nekonecny a zaroven mal mat nejaky ten koniec......tak berem v uvahu to, ze existuju paralelne vesmiry...za hranicou je len dalsi paralelny vesmir, kde sa vykonavaju prave tie ine rozhodnutia :) To ze ich je nekonecne vela ani spominat nemusim....aj keby sa brali do uvahy vsetky varianty, tak vzdy sa najde daco, co si mozno este ani neuvedomujeme :) Kazdou sekundou sa mozno takto tvori viac a viac nekonecne vela vesmirov. Aj tu je ta haluz, ze aj to by malo mat koniec, ale verim tomu, ze to ma nekonecne vela moznosti.

Biela diera som pocul, ze by mala byt diera, ktora posuva cas v reale........tzn..........nieco sa uz stalo a potom sa ukazu priciny toho, co sme uz prezili skorej ;) Neviem, ci ste to pochopili.

Cierna diera......neviem.......proste je to pozostatok hviezdy...preco by to bola spojnica s inou galaxiou....To ked kazda hviezda vybuchne a stane sa z nej cierna diera musi spajat galaxiu? ;) ee....ja si myslim, ze je to len proste nahodny priestor vo vesmire......

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vsetko by sa vyriesilo, keby sme vedeli cestovat rychlostou vacsou ako 300 000 m/s, dovtedy je pre nas vesmir nekonecny, lebo sa stale rozpina, a preto horizont udalosti neame ako dobehnut, teda na kraj vesmiru sa nemame ako dostat, je to jednoduche, ako zavod dvoch aut, jedno ma naskok a ide 30km/h, druhe ide za nim a ide 30km/h... zavod skonci ked jedno predbehne druhe... lenze to sa pri nezmenene rychlosti nikdy nestane a mozme tvrdit ze zavod je nekonecny...

 

Cierna diera je nieco ine... ma taku gravitaciu ze pritiahne a nepusti (zo seba) ziadne svetlo, preto je cierna.... otazka je ale ina, kebyze clovek padne do ciernej diery, co sa stane...? nikto nevie... ano cierna diera pohlcuje vsetko.... ale to nieco sa predsa musi niekde objavit... preto vznikla teoria bielych dier...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

alebo sa v čiernej diere všetko nekonečne zhustí ... nie je biela diera, len čierna diera, ktorá všetko pohltí ...

potom je nepriechodná ... len cesta tam, a nikdy von

nemôže fungovať ako červia diera

 

s tými paralelnými vesmírmi je iný problém ...

keď sa vkaždom z paralelných vesmírov má odohrávať jedna alternatíva niečoho, čo práve robím tu na zemi, tak sú predsa dôsledky môjho konania iné ... následne reakcie na moje konania musia byť v paralelných vesmíroch rozdielne ...

a v tom momemte predsa končí táto tória o fungovaní paralelných vesmírov

pretože okamžite prestávajú byť paralelné : moje alternatívne konanie vyvolalo rozličné reakcie, možno aj také, kde ja nehrám žiadnu úlohu ... ale niekto iný ...

 

a nie som v tom len ja ... možno stačí, aby motýľ mávol krídlami a opelil jeden kvet

v paralelnom vesmíre to nespraví - a život sa bude vyvýjať iným smerom

 

a v tom momente končia paralely

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

teda na kraj vesmiru sa nemame ako dostat

Dajme tomu že by si sa na kraj vesmíru dostal. Podľa teba ako to tam vyzerá?

 

Cierna diera je nieco ine... ma taku gravitaciu ze pritiahne a nepusti (zo seba) ziadne svetlo, preto je cierna.... otazka je ale ina, kebyze clovek padne do ciernej diery, co sa stane...? nikto nevie... ano cierna diera pohlcuje vsetko.... ale to nieco sa predsa musi niekde objavit... preto vznikla teoria bielych dier...

Nikde sa to neobjaví. Spadaním hmoty do čiernych dier sa neustále zväčšujú a dosahujú obrých rozmerov. Aj v centre našej Galaxie je gigantická čierna diera, možno väčšia ako celá naša Slnenčná sústava. Za mnoho miliárd rokov sa vesmír zrúti do jednej superobrovskej čiernej diery (jedna z teórií).

 

 

alebo sa v čiernej diere všetko nekonečne zhustí ... nie je biela diera, len čierna diera, ktorá všetko pohltí ...

potom je nepriechodná ... len cesta tam, a nikdy von

nemôže fungovať ako červia diera

Podľa Einsteina (nie toho nášho na Fóre, ale tvorcu teórie relativity) objekty zakrivujú priestor. Čím je objekt hmotnejší tým viac priestor zakriví. Veľmi hmotný objekt môže tak zakriviť priestor, že sa dokáže "vypudiť" z tohto vesmíru. Kam?
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Podľa Einsteina (nie toho nášho na Fóre, ale tvorcu teórie relativity) objekty zakrivujú priestor. Čím je objekt hmotnejší tým viac priestor zakriví. Veľmi hmotný objekt môže tak zakriviť priestor, že sa dokáže "vypudiť" z tohto vesmíru. Kam?

no áno ... preto vidíme vo vesmíre "za hviezdy"

 

ale s čiernou dierou je to zrejme inak ... je tu horizont udalostí, pod ktorý keď sa niečo dostane, vrátane svetla, z čiernej diery neunikne ... horizont udalostí (even horizon) je tu chápaný ako povrch čiernej diery a udalosti, ktoré sa dejú v jeho vnútri, nemôžu byť pozorované zvonku ...

teória relativity ... nie je isté, že v tom rotujúcom superhustom a všetko pohlcujúcom "niečom" platia rovnaké zákony ako mimo neho ...

"

Z pohľadu teórie relativity ich štúdium umožňujú tri charakteristiky: hmotnosť, elektrický náboj a moment hybnosti, čo je z pohľadu poznávania málo pre vytvorenie predstav o ich vnútornej štruktúre.

Čierne diery sa formovali v gravitačnom kolapse veľmi ťažkých hviezd pri konci ich života (po vyčerpaní energie).

"

 

čierna diera je fyzikálny objekt s veľmi veľkým gravitačným poľom, z ktorého nič neunikne, ani svetlo, ktoré sa dostane pod horizont udalostí... tak čo sú potom biele diery ?

 

je to cesta do ničoho, alebo do iných vesmírov ?

 

ale tie paralelné vesmíry a udalosti sú rozhodne zaujímavé :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Neviem nič o bielych dierach.

Istý čas sa tak označovali kvazary, ale kvazary sú diametrálne iné vesmírne objekty, pracujúce na inom princípe ako fiktívne biele diery.

 

Červia diera je klasická cesta subpriestorom, takých ciest sme si vo FreeSpace užili ajajaaaj :lol:

Obrázok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

hmm ... takto krásne si čiernu dieru predstavujem aj ja .. ehm... trochu černejšiu :lol: ale takúto krásne priechodnú - otvorí sa brána do iných dimenzií, nádhera ... no ale veď vo fantázii a v rozprávke je všetko možné :) :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ee ... tá čierna diera z FS je priechodná - krásna a rozprávková :lol:

 

 

raz som čítala veľmi jednoduchú definíciu : červia diera je čosi ako čierna diera so zadným východom ...

 

to by znamenalo, že čierna diera všetko pohlcuje a nekonečne zahusťuje všetko čo jej príde do cesty ...

červia diera je " skratka " medzi vesmírmi ... :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

cervia diera je vlastne "skratka" medzi miestami vo vesmire...vo filme horizont udalosti to pekne ukazali...ked sa chces dostat z bodu A do bodu B najkratsou trasou, tak spravis priamku medzi tymi bodmi, existuje vsak este kratsia trasa, a to ta ked "ohnes" priestor tak ze bod A a B spojis :lol: a to by malo fungovat pomocou cervych dier

 

cierna diera je hviezda ktora spadla sama do seba, ma obrovsku gravitaciu co pohlti vsetko, aj svetlo... a niekde som cital ze vraj tam funguje zakon zachovania energie, a preto prisla ta teoria bielych dier..ta energia, ktoru cierna diera pohlti, tak biela diera na inej strane vesmiru opat vychrli spat do priestoru... a ze pri nej nastavaju aj casove anomalie, kedze v ciernej diere aj cas inac plynie, tak ten cas musi tiez niekam "vyjst"

 

a k tym paralelam, je to dost narocne predstavit si, proste nekonecne vela moznost a alternativ prinasa zivot a preto je aj nekonecne vela alternativnych realit...jedna ze teorii co som cital je, ze vsetko sa to deje vedla nas, akurat je to posunute v casopriestore, obrazne povedane, ked spravis nejake rozhodnutie, tak jedna tvoja cast sa od teba akoby oddeli a posuva sa do ineho casopriestoru kde vykona to rozhodnutie, zatial co dalsia to napr nevykona, resp vykona inac...

 

 

sam som mal problem chapat tym vsetkym teoriam, je to dost uletene :) sam som si neni isty ci som to pochopil spravne :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ani horizonty udalosti si netreba mylit....

V jednom slova zmysle je to povrch ciernej diery, v druhom okraj vesmiru.... Ako si predstavujem okraj? neviem... ked som bol maly, tak som si ho predstavoval ako miesto kde konci vyfarbeny papier... :lol: teraz to nechapem... ale vzdy ked sa nad tym zamyslam, uvedomujem si, aky sme vsetci ludia aj nasa zem, zanedbatelny....

 

Inak cital som kdesi na nete teoriu, ze cierne diery su ine vesmiry a ze aj my zijeme v ciernej diere.... tiez v skutku zaujimave

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Otazka, co je za, nema z naseho pohladu vyznam, pretoze priestor je definovany nasim vesmirom.

Rovnako nema zmysel otazka 'co bolo pred velkym treskom a kolko to trvalo' kedze cas a priestor vznikli az velkym treskom.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

len tie otázky si kladú aj samotní vedci ... teórií čo bolo pred a čo bude po, je dosť ... vrátane toho, že vďaka Hubbleovmu teleskopu vieme aspoň sčasti, ako to tam vyzerá ...

 

priestor je definovaný naším vesmírom - len ten priestor sa rozpína, môže byť definovaný naším vesmírom, ale mení sa každým okamihom ... až kým sa nezačne zmršťovať :lol: - zmršťuje sa až kým sa znovu nestane nesmierne ťažkou a nesmierne malou hmotou ... až po nový veľký tresk

stále je to ten istý priestor a čas ? kam zmizne priestor a čas na dobu keď je vesmír v stave "očakávania" ?

 

čo sa deje s hypotetickými paralelnými vesmírmi ? sú len myšlienkovým pokusom, keď sú, fungujú ako vesmír vo vesmíre, sú zoradené vedľa seba ako korálky, a čo je medzi týmito vesmírmi ?

majú svoj priestor a čas, a sú v rovnakej fáze ako náš vesmír ? alebo čakajú práve bez priestoru a bez času na svoj veľký tresk ...

 

 

a pripomína to prastaré "kozmogonické" legendy afrických Dogonov : na začiatku bolo "po":kozmické vajíčko, nesmierne malé a nesmierne husté nič ... a čakalo ... :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

vrátane toho, že vďaka Hubbleovmu teleskopu vieme aspoň sčasti, ako to tam vyzerá ...

Nevieme.

Hubblov telekop zachytava EM ziarenie -> je viazany na nas priestor. My maximalne co mozeme spravit, je ze zachytime em vlny (napr. svetlo), ktore vznikli v rannych stadiach vesmiru. Niesme schopny pozriet sa co bolo pred... pretoze to sa pozriet proste neda.

 

čo sa deje s hypotetickými paralelnými vesmírmi ? sú len myšlienkovým pokusom, keď sú, fungujú ako vesmír vo vesmíre, sú zoradené vedľa seba ako korálky, a čo je medzi týmito vesmírmi ?

Funguju ako kazdy iny rozmer. Len preto, ze my sme schopni vnimat len 3rozmery a ostatne len ako isty druh prierezu sa nam to zda byt divne.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

a ze pri nej nastavaju aj casove anomalie, kedze v ciernej diere aj cas inac plynie, tak ten cas musi tiez niekam "vyjst"

čas sa veľmi spomalí. Kto by uviazol na pár minút pod horizontom udalostí tak by v normálnom priestore preskočil desiatky, stovky, možno tisíce rokov..

 

Ako si predstavujem okraj? neviem... ked som bol maly, tak som si ho predstavoval ako miesto kde konci vyfarbeny papier... :lol: teraz to nechapem... ale vzdy ked sa nad tym zamyslam, uvedomujem si, aky sme vsetci ludia aj nasa zem, zanedbatelny....

Vesmír nemá okraj, a ani stred. Teda ten stred môže byť všade. Ak poviem že stred vesmíru sa nachádza v mojej izbe tak nikto mi to nemôže vyvrátiť. Je to ako povrch gule, ani tá nemá stred a okraj. Lenže povrch gule je len 2D, vesmír má o rozmer viac. Tak si to treba aj tak predstaviť. Podľa tejto teórie keby som nejakou raketou vyletel zo Zeme a letel vesmírom stále rovno (je jedno akým smerom) tak raz by som sa vrátil naspäť k Zemi. Tak ako kedysi Magalhaes oboplával Zem.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

zachytime em vlny (napr. svetlo), ktore vznikli v rannych stadiach vesmiru. Niesme schopny pozriet sa co bolo pred... pretoze to sa pozriet proste neda.

samozrejme že nevidíme čo bolo pred ... aj bez toho funguje tento teleskop ako stroj času ...

tie tisíce nádherných obrazov vesmíru stáli za to, priniesol informácie, o ktorých sme mali len hmlisté predstavy ... takže niečo vieme ...

a o tom ostatnom zrejme zostaneme pri teóriách a nikdy so to s istotou nedozvieme

 

raz som kdesi čítala, že sami astronómovia si nevedia predstaviť nekonečnosť vesmíru ... Hubbleov teleskop aspoň pomohol vytvoriť predstavu, aký musí byť obrovský, aj keď to presahuje bežné chápanie ...

 

jeden z najhlbších pohľadov do minulosti z 9.3.2004:

Obrázok

 

malinkatý kúsok z nášho vesmíru :)

 

Funguju ako kazdy iny rozmer. Len preto, ze my sme schopni vnimat len 3rozmery a ostatne len ako isty druh prierezu sa nam to zda byt divne.

keď zrazu siahneme hoci len prstom do sveta dvojrozmerných bytostí, vznikne z toho panika, možno nové božstvo, a ich vedci si budú lámať hlavy nad tým, ako je to možné a budú sa snažiť pochopiť a zostrojiť aspoň myšlienkový model toho ďaľšieho priestoru ...

to isté robíme aj my ... :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

Prelet ciernou dierou nie je mozny z dovodu roztrhania telesa. Problematika cervych dier je uz zaujimavejsia. Ak sa podari udrzat dostatocne dlhu dobu otvoreny takyto tunel, tak je mozne pozriet sa na druhy koniec vesmiru....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 6 mesiacmi...

s tym vstupom do ciernej diery sa mi to celkom nezda. ak by som sa blizil k CD (cierna diera) vzdialenemu pozorovatelovi by sa zdalo ze stale spomalujem a horizont udalosti by som dosiahol v nekonecne. vtedy by uz vsak CD neexistovala pretoze by sa vyparila Hawkingovym ziarenim. teda by som sa na horizont nikdy nedostal.

 

okrem toho si myslim, ze ak je na horizonte casopriestor zakriveny tak, ze cas prestava plynut, mali by sa prejavit aj dalsie relativisticke efekty ako kontrakcia dlzok a teda kazde dva body horizontu by boli od seba vzdialene 0- teda by boli susedne. cely horizont by potom musel predstavovat jediny bod-singularitu a to aj napriek tomu, ze navonok by sa nam v nasich 3 rozmeroch javil ako gula so schvarzschildovym polomerom

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

vsade sa hovori o tom ze je mozne padnut do ciernej diery. Mne sa to sice nezda ale aj v serioznej literature sa to tak pise takze sa to zrejme da, asi to nedomyslel a neuvedomil som este nejake dalsie efekty. No co vsak som len obycajny laik :lol:

 

Co sa tyka toho roztrhania tak to nema s horizontom nic spolocne. Moze ta roztrhat nad ale aj hlboko pod horizontom (zalezi od velkosti CD). Sposobuju to slapove javy.

 

Priklad:

Padas do CD nohami nadol. Na tvoje nohy posobi vacsia gravitacia ako na hlavu, a preto nohy padaju rychlejsie- natahujes sa.

Tvoje boky smeruju do stredu CD, do jedneho bodu, a preto sa zuzujes. Tomuto sa hovori spagetizacia.

 

Podobne slapove javy sposobuju aj priliv a odliv.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov