Skočiť na obsah

Iné vesmíry, čierne diery, červie diery


game

Odporúčané príspevky

V podstate píšeš tak, že by sa s tým dalo súhlasiť, je tu len jedno ale:

 

Desiata dimenzia je posledna. Pretoze je to bod, ktory obsahuje vsetky mozne vesmiry, s ich vsetkymi moznymi casovymi liniami, so vsetkymi moznymi zakriveniami. Kam chces ist dalej?

No to je to o čom sa tu bavíme. Tvrdíš, že sa už nikam nedá ísť. A čo ak predsa....? Tvrdenie, že je to absolútne nemožné sa rovná tvrdeniu katolíckej inkvizície, ktorá tvrdila že Zem ako stred vesmíru je jediným miesto pre život.

 

Nepochopil si priklad, ktory si sem dal. Stvorcek neopustil vesmir, len zmenil dimenziu... ale ostal vo vesmire.

...

Desiata dimenzia je posledna.

To čo som už písal, som načrtol ako by sa to dalo spraviť. Čo keď tú dimenziu zmeníš viac krát? A si si naozaj istý že desiata dimenzia je posledná? Kto to tvrdí? Matematik čo žije v trojdimenzionálnom svete? Tak ako štvorec tvrdí že tretí priestor neexistuje?

 

Nie, v tom momente ako uvazujes o niecom za vesmirom, tak do svojej konstrukcie vkladas rozmer. Ten rozmer tam existovat nemoze. (pretoze ide o konstrukciu, ktora ma zmysel len v nasom vesmire)

Keď tak píšem tak píšem pre ilustráciu, nikde netvrdím, že prídeme na koniec vesmíru, otvoríme si dvere a vojdeme do druhého. Preto som sa ťa pýtal ako si predstavuješ model vesmíru. Stačí mi úplne jednoduchý, ale taký aby čo najviac zodpovedal tvojím predstavám.

 

Je to rovnako blba konstrukcia, ako sa pytat na to, kolko uplynulo pred velkym treskom.

Predpokladám že to sa pýtaš len obrazne, pretože nikde som sa to nepýtal a už viac krát som spomínal, že je nelogické sa pýtať čo bolo pred Veľkým treskom, pretože s Veľkým treskom vznikol resp. začal plynúť aj čas, okrem iného.

 

Uz pochop, ze clovek je tvoreny z castic, ktore su viazane fyzikalnymi zakonmi. Pokial s nimi chces manipulovat, tak mozes len prostrednictvom tychto zakonov.. nijako inak.

Nemozeme ich porusit...

Ja to chápem úplne. Práve hovorím len o tom, že raz sa objaví nejaký "expert", ktorý nájde spôsob ako tieto zákonitosti sa dajú porušiť a to bude mať zrejme za následky krach vesmíru. Netvrdím že sa to raz stane, ale nemáš 100% istotu že sa to nestane. Stačí keď to bude len 99,99999%, tá pravdepodobnosť tam bude.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No to je to o čom sa tu bavíme. Tvrdíš, že sa už nikam nedá ísť. A čo ak predsa....? Tvrdenie, že je to absolútne nemožné sa rovná tvrdeniu katolíckej inkvizície, ktorá tvrdila že Zem ako stred vesmíru je jediným miesto pre život.

Skus ponuknut alternativu.

Mame vsetky mozne vesmiry, so svojimi vsetkymi moznymi casovymi liniami. Kam este chces ist?

 

To čo som už písal, som načrtol ako by sa to dalo spraviť. Čo keď tú dimenziu zmeníš viac krát? A si si naozaj istý že desiata dimenzia je posledná? Kto to tvrdí? Matematik čo žije v trojdimenzionálnom svete? Tak ako štvorec tvrdí že tretí priestor neexistuje?

Tvrdia to fyzici v najnovsich teoriach.

 

Keď tak píšem tak píšem pre ilustráciu, nikde netvrdím, že prídeme na koniec vesmíru, otvoríme si dvere a vojdeme do druhého. Preto som sa ťa pýtal ako si predstavuješ model vesmíru. Stačí mi úplne jednoduchý, ale taký aby čo najviac zodpovedal tvojím predstavám.

Tu bude asi problem :lol: Kedze pre teba bude asi vesmir len dolne 4rozmery... pre mna je to vsetkych 10...Ak pozries to video, tak pochopis co pod tym myslim.

 

Predpokladám že to sa pýtaš len obrazne, pretože nikde som sa to nepýtal a už viac krát som spomínal, že je nelogické sa pýtať čo bolo pred Veľkým treskom, pretože s Veľkým treskom vznikol resp. začal plynúť aj čas, okrem iného.

Presne... Rovnako je nelogicke uvazovat o nejakej hranici vesmiru ako ju nacrtla klingonka.

 

Práve hovorím len o tom, že raz sa objaví nejaký "expert", ktorý nájde spôsob ako tieto zákonitosti sa dajú porušiť a to bude mať zrejme za následky krach vesmíru. Netvrdím že sa to raz stane, ale nemáš 100% istotu že sa to nestane. Stačí keď to bude len 99,99999%, tá pravdepodobnosť tam bude.

V tomto mam ja osobne 100%istotu, ze sa to nestane. Pokial nestojis nad systemom, tak si obmedzeny pravidlami systemu.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

OK video si pozriem, v priebehu víkendu, teraz mám iné starosti, potom budeme pokračovať.

Ešte som chcel aby si mi popísal ako si predstavuješ model vesmíru, to má dosť zaujíma a na tom stoja mnohé teórie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

Ak mi dovolíte zapojiť sa do diskusie, mám odpoveď na Axel Wersovu otázku: model vesmíru si nedokážeme v súčasnosti predstaviť, pretože si nedokážeme predstaviť život v 10. rozmere. Ak by sme boli schopní vnímať všetky rozmery, mohli by sme si predstaviť model vesmíru, le zatiaľ nie sme, čiže ako si aj nedokážeme predstaviť prepojenie medzi priestorom a exotické častice, prvky ako aj negatívnu energiu, tak si zatiaľ nemôžeme predstaviť model vesmíru.

 

Ale aby sme si mohli povedať, že poznáme všetky taje vesmíru, musíme preštudovať a nájsť odpoveď na jeden nepopísaný fenomén vesmíru - život. Život, uvedomenie sa, inteligencia a aj smrť sú jedni z najzákladnejších filozofických aj vedeckých otázok a ja verím, že kľúč k odhaleniu tajomstiev vesmíru neleží niekde 25 tisíc svetelných od nás, ale hneď tu - sme to my sami, fenomén života a smrti.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nemyslím ... existencia univerza je mimo nás, neživá hmota existovala pred nami a bude aj po nás, nepotrebuje nás k svojej existencii

my ju áno

 

že sa pokúšame odhaľovať jej tajomstvá, je naša nenechavá zvedavosť, možno život, možno inteligencia, ale vesmír si bude rovnako tajomne existovať aj keby sme tu neboli a nepýtali sa

 

nič to nemení na tom, že chceme vedieť, keď už sme tu ... :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Bez života by vesmír nedával zmysel. Môžme si síce domýšlať, že život je len taká nejaká anomália vesmírneho kvanta, ale v skutočnosti je to práve život ktorý vesmír napĺňa svojím vlastným významom.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vesmír zrodil život. Mali by sme sa pýtať prečo a ako, a čo sa vôbec deje pri procese starnutia, čo sa deje po smrti. Život je najväčší zázrak a fenomén vo vesmíre, že existujú mysliace bytosti, ktoré môžu objavovať vesmír, snažiť sa ho pochopiť. Životná energia je proste zázrak, že nie sme už len hmota, že sa z tej anorganickej hmoty vyvinulo niečo mysliace, nie je to o tom, že vesmír by existoval aj bez nás, ale o tom, že my sme boli zrodení z vesmíru a mali by sme sa snažiť pochopiť, ako sa zo základných prvkov dokázala sformovať taká komplikovaná organická hmota. To je najväčší zázrak vesmíru a my ho máme doslova na dosah ruky, len pochopiť ho.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

model vesmíru si nedokážeme v súčasnosti predstaviť, pretože si nedokážeme predstaviť život v 10. rozmere. Ak by sme boli schopní vnímať všetky rozmery, mohli by sme si predstaviť model vesmíru

Preto ani nikto nemôže vehementne tvrdiť že vesmír je len jeden alebo ich je viac.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Preto ani nikto nemôže vehementne tvrdiť že vesmír je len jeden alebo ich je viac.

Je ich viac. Je nekonečné množstvo paralelných vesmírov, to tu už bolo povedané. A odchýľka od toho nášho sa mohla stať kedykoľvek, kľudne aj pri vzniku vesmíru, nech už to bolo kedykoľvek, pri formovaní fyzikálnych zákonov, proste kedykoľvek. Preto nemôžeme s istotou tvrdiť, čo by sa s nami stalo, keby sme prekročili hranicu nášho vesmíru. Myslím, že vstupovanie do iných vesmírov by bolo riskantné a zbytočné. Zbytočné preto, pretože náš vlastný vesmír nemáme celý preskúmaný a riskantné preto, lebo nemôžeme povedať, či v tom vesmíre môže hmota v našej forme existovať. To je môj názor.

 

tieto posledné príspevky sú trochu od

veci spolu zvyčajne súvisia, ale toto je téma predsa len o inom

o zázraku života, živote ako takom, jeho vzniku a Zmysle života je téma tu

To je síce pravda, ale vesmír súvisí so životom a život súvisí s vesmírom, preto je nutné ho spomenúť aj tu. A príliš o inom téma to nie je, predsa len život vznikol z vesmíru, takisto ako hviezdy, planéty a čokoľvek iné a zmysel života, si dovoľujem tvrdiť, že je filozofická otázka o niečom inom, nečítal som tú tému, možno sa tam aj vznik preberá, nechcem rozpútavať flamewar, ale biologický proces vzniku organickej hmoty je o inom, tomuto sa zaoberá biológia a hľadaním/skúmaním/predpokladaním o živote vo vesmíre astrobiológia. Tiež som čítal kedysi na astro.cz, že v niektorej vzdialenej hmlovine alebo pri hviezde, v protoplanetárnom disku(teraz si nespomeniem presne) našli cukor, ktorý je zložkou "výrobného procesu" DNA, čiže témy astronómia, vesmír a život súčasne musia súvisieť.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Je ich viac. Je nekonečné množstvo paralelných vesmírov, to tu už bolo povedané. A odchýľka od toho nášho sa mohla stať kedykoľvek, kľudne aj pri vzniku vesmíru, nech už to bolo kedykoľvek, pri formovaní fyzikálnych zákonov, proste kedykoľvek. Preto nemôžeme s istotou tvrdiť, čo by sa s nami stalo, keby sme prekročili hranicu nášho vesmíru. Myslím, že vstupovanie do iných vesmírov by bolo riskantné a zbytočné. Zbytočné preto, pretože náš vlastný vesmír nemáme celý preskúmaný a riskantné preto, lebo nemôžeme povedať, či v tom vesmíre môže hmota v našej forme existovať. To je môj názor.

Pár príspevkov vyššie si prečítaj moju diskusiu s Darkmanom. O tomto som písal. Som toho názoru že ak je viac vesmírov tak prekročenie z jedného do druhého by spustilo kataklyzmu ktorá ... po ktorej už by nás takého otázky netrápili.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pár príspevkov vyššie si prečítaj moju diskusiu s Darkmanom. O tomto som písal. Som toho názoru že ak je viac vesmírov tak prekročenie z jedného do druhého by spustilo kataklyzmu ktorá ... po ktorej už by nás takého otázky netrápili.

Všetko je možné. Sám som kdesi čítal o teórii, že môžu existovať rôzne druhy vesmírov líšiace sa fyzikálnymi zákonmi. Myslím, že je to celkom pravdepodobné, ak považujeme za pravdepodobnú teóriu o paralelných vesmíroch, nevieme totiž, kedy sa vytvoril vesmír a ako. Všetko je relatívne a dá sa povedať, že všetko je možné, pokiaľ nemáme tušenia o tom, ako to v skutočnosti je.

 

Aj keď sa mi zdá teória o druhoch vesmírov s rôznymi fyz. zák. uletená, na tomto svete som sa už naučil, že je možné absolútne všetko :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 6 mesiacmi...

zaujímavá správa sa objavila o čiernych dierach - elektromagnetickú čiernu dieru sa podarilo vytvoriť čínskym vedcom, pohlcuje alebo absorbuje svetlo z prostredia

podivuhodný je materiál, pred pár rokmi sa objavili ako čudá najnovších technológií "neviditeľné" plášte ... v novinách boli fotky ľudí, ktorí boli priehľadní ... dopadlo to tak, že z neviditeľných plášťov sú umelé čierne diery

Vedcom sa podarilo vytvoriť "čiernu dieru"

 

Čínskym vedcom Tchie Ťun Cchuejovi a Čchiang Čchengovi sa experiment podarilo uskutočniť. Ich prístroj sa skladá zo šesťdesiatich prstencov vyrobených z takzvaných metamateriálov, ktoré boli predtým použité na výrobu neviditeľných plášťov. "Keď prístroj zachytí elektromagnetickú vlnu, zadrží ju a vedie do centra "čiernej diery", kde ju absorbuje jadro prístroja," vysvetlil Cchuej.

 

Následne "uviaznuté" svetlo nemá kadiaľ uniknúť, preto sa premení na teplo. Cchuej očakáva, že sa mu podarí vyrobiť prístroj, ktorý zachytí dĺžku optickej vlny, už koncom tohto roka.

 

Na trhu by mohol slúžiť ako "hltač" slnečnej energie. "Ak to bude fungovať, už nebudeme na zachytenie svetla potrebovať parabolické zrkadlá," uviedol Narimanov s tým, že by to mohlo priniesť radikálnu zmenu vo výrobe čistej energie.

 

možno to zanedlho dopadne tak, že každý bude mať doma malú domácu čiernu dieru, ako kedysi tranzistorák : )

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Vsetko by sa vyriesilo, keby sme vedeli cestovat rychlostou vacsou ako 300 000 m/s, dovtedy je pre nas vesmir nekonecny, lebo sa stale rozpina, a preto horizont udalosti neame ako dobehnut, teda na kraj vesmiru sa nemame ako dostat, je to jednoduche, ako zavod dvoch aut, jedno ma naskok a ide 30km/h, druhe ide za nim a ide 30km/h... zavod skonci ked jedno predbehne druhe... lenze to sa pri nezmenene rychlosti nikdy nestane a mozme tvrdit ze zavod je nekonecny...

 

Cierna diera je nieco ine... ma taku gravitaciu ze pritiahne a nepusti (zo seba) ziadne svetlo, preto je cierna.... otazka je ale ina, kebyze clovek padne do ciernej diery, co sa stane...? nikto nevie... ano cierna diera pohlcuje vsetko.... ale to nieco sa predsa musi niekde objavit... preto vznikla teoria bielych dier...

 

 

Cierna diera vsetko sice pohlcuje ale ziadny druhy koniec nieje. Nieje to ta bajna cervia dira. Cervia diera je z matematickeho a fyzickeho hladiska potvrdena. Vedci sa domnievaju ze by ju dokazali aj vytvorit ale nie za danych technickych podmienok. Spat k cierne diere. Ako som uz spominal biela diera nemoze byt pravda lebo cokolvek sa priblizi do blizkosti ciernej diry je masivnou gravitaciou roztrhane (zdeformovane) a za horizontom udalosti ked sa cokolvek tam dostane tak sa neda dostat von. Boli tu tezi ci sa da uniknut ale na to by bolo treba dosiahnut rychlost este pred horizontom udalosti vacsiu ako je svetlo co je nedosiahnutelne uz vypliva z einstienovej teorie relativity. Ale bola tu myslienka ze odhliadnuc od gravitacnej deformacie kebyze pouziju lano a vytiahnu ho ci tak by ho dostali von ale tuto moznost zavrhla zase einsteinova teoria relativity pri ktorej vravy ze po vstupe za horizont udalosti dany objekt straca casovu os cize prestava existovat. Nieje mozne ju pre to spajat s ciernou dierou. Keby existovali biele diery tak by sa urcite potvrdila ich existencia. A domnievat sa ako som uz vyssie videl ze by to mohol byt prechod o ineho alternativneho vesmiru je cisty nezmysel. Pretoze sa to odohrava v nasom casopriestore. Prechod do inej alternativy bo pouzity uz vo vela sci-fi ale neviem co si mam o tom mysliet. No v ciernej diere urcite nedochadza k fazovemu posuvu. Mnohy sa pytaju kam ide hmota z ciernej diery ale musite si uvedomit jedno je tam taka masivna deformacia casopriestoru ze priestor a gravitacia vnutry je nekonecna. Je to nam nepredstavitelne a spekulovat o bielich dierach je zbytocne lebo uz podla principu Occamova britva ktora vravy "Ak pre nejaký jav existuje viacero vysvetlení, je lepšie uprednostniť to najmenej komplikované." a menej komplikovane je ze v singularite je nekonecny priestor a gravitacia ako to ze existuju biele diery ktore ani nieso dokazane existencie. "Ak nejaká časť teórie nie je pre dosiahnutie výsledkov nevyhnutná, do teórie nepatrí." este mala poznamka k tym bielim. Ak by sa skutocne z ciernych dostavala hmota do bielich v inom alt. vesm. v tom pripade by sa musela dostavat v rovnakom mnozstve aj sem. Ale kto zaruci ze ak v inom casopriestore "nevyhasne" ani jedna ciena diera do naseho bude prechadzat viac hmoty a ak v nasom "vyhasne" tak nebude unikat von to by znamenalo narast hmoty u nas a ubytok u nich co by sa urcite stalo kedze alt. moznosti je nekonecno takze by to nemohlo byt pravdive. Teoria o temnej hmote a energie je vam znama? Ak nie keby platilo to o tych bielich dierach cela teoria by bola mylna co si nemyslim.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

preto vidíme "za hviezdy" ... :)

hypoteticky, veľmi veľmi hypoteticky, sa nudiaci sa fyzici zaoberajú takou možnosťou: ... k čiernym dieram, ohýbaniu svetla a vlastne aj vráteniu sa v čase by stačilo veľmi ohnuté svetlo a veľmi masívne čierne diery so superhmotnosťou ...

takto akosi :)

 

Obrázok

 

zdroj

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

preto vidíme "za hviezdy" ... :lol:

To bolo dokazane pri zatmeni slnka.Hovorilo sa o tom ako o súboji Newtona s Einsteinom.

 

Vzniklé miony se rovněž velmi rychle rozpadají během asi 2,2 mikrosekundy. Protože se však pohybují v atmosféře velmi rychle, v důsledku dilatace času, jednoho z efektů speciální teorie relativity, dokonce dopadají na zemský povrch (čas rozpadu je měřen v soustavě, kde je mion v klidu, ale z pohledu pozemského pozorovatele jde o mnohem delší čas)

Miony sú skvelym dôkazom teorie relativity. Vydrzi dlhsie ako 2.2mikrosekundy(s pohladu vonkajsieho pozorovatelo) ale zaroven vydrzia prave 2.2mikrosekundy(z "ich" pohladu).

Ale aby nieco islo "Proti sipke casu" by muselo ist rychlostou vacsou ako svetlo

wikipedia

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

Cygnus X-1 bol definitívne potvrdený ako čierna diera

http://osel.cz/index.php?clanek=6002

Jak černá díra k tak rychlým obrátkám dospěla? Nad tím si astronomové lámou hlavu. Výpočty vylučují možnost, že by ji urychlila hmota, kterou si spolu se zlomkem momentu hybnosti krade ze své hmotnější gigantické hvězdné souputnice. Kdyby se totiž tímto způsobem měla postupně roztáčet původně nerotující černá díra, trvalo by jí to minimálně 31 milionů let, v průběhu kterých by akrecí musela získat hmotu 7,3 násobku našeho Slunce. Jenže podle modelů se Cygnus X-1 zrodila před přibližně 6 miliony let (někdy před 7,6 až 4,8 miliony let). Proto je pravděpodobnější předpoklad, že svižnou rotaci má „vrozenou“. Může jít o důsledek velmi rychlé akrece nadkritického množství hmoty, přičemž původní těleso zkolabovalo v černou díru. To by zároveň souhlasilo s již zmíněnou relativně nízkou rychlostí vlastního pohybu Galaxií a nepravděpodobným zrodem v explozi supernovy.

 

a je to rotujúca čierna diera..
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Číňané vytvořili "černou díru" z chytrých materiálů

Tzv. černé díry byly po dlouhou dobu pouze zvláštním výsledkem rovníc obecné teorie relativity. Dnes však už většina astronomů veří, že vesmír je těchto objektů skutečne plný. Čínským vedcům z univerzity v Su-čou v provincii Tiang-su se nedávno podařilo vytvořit chytrý „metamateriál“, který dokáže řadu vlastností černých děr uměle napodobit. Přestože tento materiál nepustí ven žádné elektromagnetické záření, není skutečnou časoprostorovou singularitou. Číňané dosáhli tohto efektu prostřednictvím vhodného zkombinování vrstviček pěti různých izotopických materiálů.

 

Zdroj: 21. století 2/2011

V čínskom laboratóriu vyrobili prístroj, ktorý funguje na princípe čiernych dier vo vesmíre - zachytáva okolité svetlo a premieňa ho na teplo. Čínskym vedcom sa v laboratóriu podarilo niečo, čo sa zdalo takmer nemožné - vytvorili elektromagnetickú čiernu dieru, ktorá absorbuje svetlo z prostredia, nie je však taká nebezpečná, ako by sa mohlo zdať. Zariadenie, ktoré funguje s frekvenciou elektromagnetického žiarenia sa rozťahuje, aby zachytilo viditeľné svetlo, čo môže otvoriť dvere úplne novej forme získavania solárnej energie pre produkciu elektriny ... píše sa v časopise New Scientist. Na jej vytvorenie použili výskumníci rovnaké materiály, aké sa používajú pri výrobe neviditeľných plášťov.

Evgenni Narimanov a Alexander Kildishev z Purdue University v meste West Lafayette zverejnili teoretický náčrt na vytvorenie umelej čiernej diery, donedávna ho však nikto nerealizoval. Podľa ich mienky bolo potrebné napodobniť vlastnosti čiernych dier vo vesmíre, ktorých intenzívna gravitačná sila sťahuje okolitý priestor do vnútra špirály. Narimanov a Kildishev tvrdili, že by bolo možné zostrojiť prístroj, ktorý by fungoval na podobnom princípe a pohlcoval by svetlo. Podľa ich výpočtov by na to bola potrebná cylindrická konštrukcia zložená z centrálneho jadra obklopeného sústredenými prstencami.

Čínskym vedcom Tchie Ťun Cchuejovi a Čchiang Čchengovi sa experiment podarilo uskutočniť a funguje na rovnakom princípe, ako čierna diera vo vesmíre. Ich prístroj sa skladá zo šesťdesiatich prstencov vyrobených z takzvaných metamateriálov, ktoré boli predtým použité na výrobu neviditeľných plášťov.

"Keď prístroj zachytí elektromagnetickú vlnu, zadrží ju a vedie do centra čiernej diery, kde ju absorbuje jadro prístroja," vysvetlil Cchuej. Následne "uviaznuté" svetlo nemá kadiaľ uniknúť, preto sa premení na teplo. Cchuej očakáva, že sa mu podarí vyrobiť prístroj, ktorý zachytí dĺžku optickej vlny. Na trhu by mohol slúžiť ako "hltač" slnečnej energie. "Ak to bude fungovať, už nebudeme na zachytenie svetla potrebovať parabolické zrkadlá," uviedol Narimanov s tým, že by to mohlo priniesť radikálnu zmenu vo výrobe čistej energie.

http://tvnoviny.sk/s...ernu-dieru.html

 

post-88-0-97141900-1322722804.jpg

 

http://www.google.sk...iw=1063&bih=754

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

Ahojte, rád by som sa pridal do tejto diskusie, lebo ma dosť zaujala(ako väčšina z vás som aj ja teoretik-amatér, ak sa to dá takto nazvať). 8)

 

Pôvodne som mal nejaké tie svoje teórie, ktoré som chcel odprezentovať, no počas čítania tejto diskusie sa vo mne sformovali nové, zaujímavejšie - a možno aj prijateľnejšie teórie, aj keď aj tie môžu byť poriadne pritiahnuté za vlasy. 8)

 

Tak teda poporade:

Pár rokov dozadu som si predstavoval, že iné vesmíry sa nachádzajú v každom jednom atóme, teda, respektíve v jeho elementárnych časticiach, čiže aj ten náš vesmír by bol súčasťou niečoho väčšieho a toto vetvenie by sa tiahlo do nekonečna v oboch smeroch. Blbosť, viem. 8)

 

Počas čítania týchto stránok, teda konkrétne tejto diskusie ma ale napadli aj iné veci, ako som už spomínal. Tak napríklad o vesmíre sa všade hovorí ako o guľovom objekte (ne-)konečnej veľkosti, čo by značilo, že sa dá dostať na jeho "koniec". Lenže čo je to koniec vesmíru? čo je za tým koncom vesmíru? Iste, fundovaná odpoveď by znela, že nič. Ale čo je to nič? Dá sa nič niečím popísať? Skúsme sa pozrieť na vesmír, ako na prevrátenú guľu, kde okraj tej gule je premietnutý do jej stredu do jedného bodu s menšou ako minimálnou veľkosťou, čo znamená, že všetko, čo je vnútri tej gule tvorí priestor okolo jej okraja v strede. Cestovanie v tom prípade nebude nikdy lineárne, nech by sa ktokoľvek sebeviac o to snažil. Vždy by sa pohyboval po nejakej krivke, nech by šiel ktorýmkoľvek smerom a ako už Axel písal, vždy by sa po určitom čase vrátil na miesto, z ktorého vyrazil. Z toho vyplýva, že stred vesmíru by musel byť tak zdeformovaný, že by tvoril obal tejto pomyselnej gule...

 

Ďalšia vec, ku ktorej sa chcem vyjadriť, sú čierne diery. Viacerí spomínate, že v nich nefunguje fyzika tak, ako v ostatnom vesmíre. To je fakt. Druhý fakt - nasávajú energiu, ktorú prakticky nevypustia späť na svetlo. Stáva sa z nej(hypoteticky) temná hmota a temná energia. V našom vesmíre sa zvyšuje podiel temnej energie, aj temnej hmoty. Nemôže to mať spolu nejaký súvis? Nebude to tak, že vesmír, v ktorom žijeme, je súčasťou niečoho, čo je niekde v inej dimenzii, či v inom vesmíre čierna diera? A keďže v ČD fungujú iné zákonitosti, mal by aj ten daný vesmír iné fyzikálne vlastnosti. Mohli by to byť iné vesmíry, mohli by to byť paralelné vesmíry. Nikto nevie.

 

Inak, podľa mňa ak by teoretická biela diera mala mať presne opačné vlastnosti, ako ČD, neznamenalo by to, že vlastne BD sa dá definovať, ako veľký tresk? To by vysvetľovalo aj to, že BD ešte nikto neobjavil, či?

 

Tretia, asi aj posledná vec, ktorú som chcel - paralelné vesmíry. V mojom ponímaní je to súbor reakcií jedinca, kroeé sa nejakým nevysvetliteľným spôsobom starajú o chod všetkého, čo sa daného jedinca týka - nekonečne veľa možností, z ktorých má na výber v danom okamihu. Akonáhle sa pre jednu možnosť rozhodne, upravia sa všetky vesmíry podľa tohoto rozhodnutia a proces sa začína odznova. Donekonečna. Aj taký jednoduchý úkon, ako prepnutie spínača - stlačím ho hneď, stlačím ho neskôr o sekundu, o pol sekundy, pomaly, rýchlo, jemne, silou, ačojaviemešteako... môže mať rôzne odchýlky v globálnom ponímaní, ale to už je teória motýlich krídel a hurikánu.

 

Na záver, ja osobne neuznávam teóriu relativity, teda aspoň jej definíciu, aj keď sa tomu prd rozumiem. Neviem si totiž predstaviť presný popis niečoho, čo je len relatívne, čiže nepresné, alebo inými slovami premenlivé. Som skôr za teóriu chaosu, aj keď z nej nemám naštudované nič, čo by mohlo znamenať, že si touto svojou poslednou vetou dokonale protirečím(ak by jedna vychádzala z druhej, alebo by bola jedna súčasťou druhej). 8)))

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

v tejto téme sa popísalo strašne veľa, čierne diery a červie diery a einstein-rosenove mosty, skratky medzi vesmírmi, biele diery ... a mimochodom, aj sivé diery ...

práve som si to prezrela, lebo na začiatku témy mala byť kdesi vtedy známa definícia z wikipedie ... je tam :

 

Biela diera je hypotetické kozmické teleso, ktoré bolo pôvodne pod svojím gravitačným polomerom (pod horizontom udalostí), ale explozívnym procesom rozširovania s dostatočnou energiou (procesom opačným ako gravitačný kolaps) dostalo sa nad gravitačný polomer, a zrazu sa stalo viditeľným pre pozorovateľa v okolitom priestore. Biela diera sa odlišuje od čiernej diery tým, že sa nachádza pod svojím gravitačným polomerom na začiatku explozívneho procesu, kým čierna diera je v ňom na konci gravitačného kolapsu. Z hľadiska pozorovaní účinky bielej diery nemožno odlíšiť od účinkov čiernej diery. Ak energia explozívneho procesu nie je dostatočná a prevládne nad ňou gravitačná sila telesa, len čo sa teleso dostane nad horizont udalostí, začne v ňom prebiehať gravitačný kolaps a teleso sa opäť dostane pod gravitačný polomer. Takéto teleso (sivú dieru) vzdialený pozorovateľ nemôže vidieť. Biela diera a sivá diera majú teoretický význam v kozmológii pri vysvetľovaní niektorých dôsledkov veľkého tresku. Existencia žiadnej bielej diery zatiaľ nebola potvrdená.

v príspevku http://forum.freespa...dpost__p__47915

či z toho vyplýva, že je začiatkom veľkého tresku, zrejme nevie nikto :)

 

vesmír si naša predstavivosť, taká bežná ľudská predstavivosť snaží premeniť na "guľu" - na niečo, čo je aspoň ako tak človečie, čo má trochu ľudské parametre, ale to je tak všetko, čo vlastne dokážeme ... dnes už tušíme s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou, že nič také nie je, len naša predstava mať "útulný vesmír", s nejakými hranicami ...

predstava konečného vesmíru, trebárs nejakej obrovskej čiernej gule, ktorý "končí" a za ňou je už len svetlo a nič - je niečo, čo si ešte vieme predstaviť.

Hubbleov teleskop dal týmto predstavám na frak, a poriadne, ale aj tak si to stále ešte nevieme predstaviť ...

 

ako raz povedal nie veľmi dávno jeden známy astronóm, teraz neviem ktorý, ale je to spomenuté tiež niekde tu v týchto témach :) :

" keď vám nejaký astronóm povie, že si vie predstaviť nekonečnosť vesmíru, neverte mu. klame. "

 

naučili sme sa predstavovať si čierne diery, horizonty udalostí, schwarzschildove polomery, nekonečné zhustenia hmoty, zrútenie slnka do seba, .... naučili nás predstaviť si červie diery, naučili nás a vymodelovali / niekde sú tu odfotené viaceré modely / skratky a predĺženia ciest z najvzdialenejších miest vesmíru najkratšou cestou a z dvoch "blízkych" miest najdlhšou cestou ...

einstein rosenove mosty a pokusy s gumenou plachtou / obrázky a spomenuté tu : http://forum.freespa...ndpost__p__4372 /

... a paralelné vesmíry, samozrejme, a červie diery a cesty k paralelným vesmírom, čo je zasa na hranici špekulácií :)

 

ale k paralelným vesmírom jedno video na zamyslenie - inšpirujúci britský dokument :

 

http://www.youtube.com/watch?v=bNUej2MgMqU&feature=related

  • Pridať bod 3
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Veľmi dobrý dokument game. mám rada takéto dokumenty

Trocha pohne človeka k tomu, aby popustil krídla fantázii a zamyslel sa nad vecami, nad ktorými sa bežne nezamýšľa.

Strašne obdivujem tých vedcov, ktorí sa týmto zaoberajú, že vôbec vedia také čosi skúmať, a čosi tam počítať. Ja si niektoré veci neviem ani len predstaviť, a nie to porozumieť im.

 

Joj a neznášam tie komentáre niektorých ľudí pod tým dokumentom, keď sa snažia za každú cenu tam narvať Boha. Veď názor na boha nech má každý, aký chce, ale prečo tých vedcov hneď do niečoho nútiť, aby za každou čiernou dierou, alebo vecou ešte nejasnou a neprebádanou dávali Boha. Veď nech ich nechajú kľudne robiť, to čo vedia, bádať a objavovať. Nie su na to, aby niekomu dali jasný dôkaz o existencii boha.

Akoby boli na všetkých vedcov naštvaní, že za prvou galaxiou nenašli jasný a neodškriepiteľný dôkaz.

  • Pridať bod 3
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Lenže čo je to koniec vesmíru? čo je za tým koncom vesmíru? Iste, fundovaná odpoveď by znela, že nič. Ale čo je to nič? Dá sa nič niečím popísať?

vesmír sa rozpína, v inflacnej ere sa rozpínal niekolko násobne rýchlejšie ako svetlo. svetlo zo stredu, z pociatku big bang nedorazilo na ten okraj. A co je za okrajom? Vesmír je ako celok, ktorý sa rozpína a zväčšuje nie je nič ďalej, on sám je priestor a čas a tak nema zmysel sa pýtat čo je za vesmírom. On nie je umiestnený v niečom, on sám je aj ten priestor a sam sa zväčšuje.

vesmír si naša predstavivosť, taká bežná ľudská predstavivosť snaží premeniť na "guľu" - na niečo, čo je aspoň ako tak človečie, čo má trochu ľudské parametre, ale to je tak všetko, čo vlastne dokážeme ... dnes už tušíme s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou, že nič také nie je, len naša predstava mať "útulný vesmír", s nejakými hranicami ...

predstava konečného vesmíru, trebárs nejakej obrovskej čiernej gule, ktorý "končí" a za ňou je už len svetlo a nič - je niečo, čo si ešte vieme predstaviť.

 

Hubbleov teleskop dal týmto predstavám na frak, a poriadne, ale aj tak si to stále ešte nevieme predstaviť ...

Ale vesmír je podľa všetkého konecný s hraniciaci s istotou :) Ak mal vesmír počiatok o čom dnes skoro nikto nepochybuje tak z nejakého nepredstavitelne maleého objemu sa za vek vesmíru vytvoril len a len konečný objem. A prečo guľový? No preto, že vesmír sa začal rozpínat do všetkých strán a tak nepreferoval nejaký smer. Takže guľový.

 

A pozreli sme sa tak daleko ako sa len dalo v case a urobila to sonda COBE a zistili sme, že vesmírne pozadie spät v čase v blizkosti big bangu nemalu dokonale homogennu štruktúru a tak sa vytvorili dnesne štruktúry ako sú galaxie.

Hubbleov teleskop dal týmto predstavám na frak, a poriadne, ale aj tak si to stále ešte nevieme predstaviť ...

nedal nicomu na frak:ň potvrdil, že galaxie sa vo všetkých smeroch od seba vzdalujú a ich vzájomná rýchlosť je vo vztahu s ich vzdialenostou medzi sebou. Svetlo sa tak roztahuje. To zistili na tom, že svetlo je červenšie čím rýchlejšie sa vzdaluju od seba tie galaxie. To je dopplerov jav.

 

Som skôr za teóriu chaosu, aj keď z nej nemám naštudované nič, čo by mohlo znamenať, že si touto svojou poslednou vetou dokonale protirečím(ak by jedna vychádzala z druhej, alebo by bola jedna súčasťou druhej). 8)))

Chaos s relativitou nema nic spolocne. Relativita neznamená, že je všetko relatívne :) chaos je o spravani sa nelinearnych systemov, ktoré su vôkol nás. Napr. vývoj počasia. Prisli sme na to, že nevieme predpovedat sa správanie sa takýchto systémov. vytváraju sa však zajujímave fraktálne struktúry, ktoré su všade v celom vesmíre. To je fraktalna geometria.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov