Skočiť na obsah

Iné vesmíry, čierne diery, červie diery


game

Odporúčané príspevky

ktorý vesmír máš na mysli?

No predsa náš ! Zatiaľ neverím že je viac vesmírov . Ešte som o tom nikde nečítala že je ich viac ale učím sa.

 

Ale možno zmením názor.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

o iných vesmíroch sme sa čosi učili už v škole ... myslím že nie priamo učili, len náš fyzikár nás trochu postrčil aj iným smerom ... neskôr som čítala kopu vecí, kde sa iné vesmíry spomínajú, paralelné vesmíry, nehmotné vesmíry a ešte kdejaké vedľa seba existujúce vesmíry ...

 

našla som jednu celkom ľudsky podanú správu na tejto stránke

je to zhrnutie poznatkov, alebo lepšie povedané toho mála, čo už vieme, a toho množstva, čo nevieme

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ale stále sú to iba špekulácie, nie ? Aj keby - naše telo na to nie je stavané aby sme si len tak pendlovali medzi vesmírmi ani na to nemáme prostriedky.

 

tá hmota čo vojde do čierných dier v ních ostáva

:lol: (->by ju malo predtým roztrhať, nie?)

 

tak to by som chcela raz vletieť do čiernej diery... Kam sa mám prihlásiť ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

raz áno, a nikdy von ... zrejme

 

čierne diery zostávajú v rovine predpokladaných objektov, pravdepodobných odhadov výskytu, a je v tom kopa špekulácií ... ako v takmer všetkom, čo sa deje za hranicami modrej planéty, tam vonku ...

 

už všeobecná teória relativity predpokladá čierne diery, Einstein pridal k trom známym rozmerom štvrtý a nazval to celé časopriestor ...

a už roky sa vedci sporia o tom, či čierne diery naozaj vedú do ničoty alebo či sú len bránou v čase alebo v priestore ... alebo časopriestore

či prekročenie horizontu udalostí je pasca a gravitácia silnejšia než všade inde vo vesmíre znamená okamžitý milosrdný či nemilosrdý koniec či ako v scifi je skrátenou cestou do iných vesmírov

 

možno by nebol zlý taký výlet ... do ničoty

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A ako je to vlastne s tými informáciami ?

 

Raz bol na ČT 2 taký dokument (asi pred rokom) - nejaký informačný paradox a nepamätám si už či tie informácie v ČD ostávajú alebo sa stratia.. ale mali by sa stratiť, nie ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

premýšľam už pár dní nad tými informáciami

múdre hlavy produkujú teórie, pretože viac menej dokázali, že čierne diery proste sú ... pravdepodobne v strede každej galaxie je čierna diera, a pravdepodobne nie je pravda, že pohlcuje všetko, čo sa jej dostane do blízkosti ... vlastne úpne v pohode existujú uprostred plynov, a medzihviezdnej hmoty ...

len neopatrné častice, ktoré prekročili horizont udalostí, sa do nej dostanú ...

keďže uprostred je mnohotisícnásobne vyššia gravitácia a nekonečne hustá singularita, zrejme by to musela byť veľmi odolná informácia, aby to prežila ...

vlastne všetko, čo je sa o čd popíše, je zmesou dohadov, teórií a a predpokladov na základe pozorovaní ....

 

raz som kdesi čítala prirovnanie normálnej kuchyne kdesi na hranici horizontu udalostí, nepamätám si to už, bolo to dávno ... viem že tam išlo o červené svetlo, z hľadiska pozorovateľa o nekonečne pomalé pohyby, ale po prekročení horizontu udalostí by bolo aj po kuchyni, aj po udalostiach

 

 

 

 

čierna diera ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Aj mne našlo ten istý článok.

 

Červené svetlo asi preto lebo sa vzďaľuje.

 

Ja som zas čítala, že ten, čo sa pozerá ďaleko od diery, vidí niečo iné - ako keby zastavené, než ten, ktorý letí za objektom (natiahne ho, sčervená a potom ho už proste neni ), tak preto mi to nebolo jasné, že ako to vedia keď tam neboli, sranda.

 

Alebo keby som sa nejako schúlila do klbka - hlavu by som dalA k nohám :) ako by ma natiahlo ...

 

Asi treba kvantovú mechaniku :lol:

 

Vieš dosť o č. dierach, super že sa tu dá s niekym o tom baviť

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Čierné diery sú jednym z mála miest vo vesmíre, kde sa fyzikálne zákony chovajú úplne inak a všetky diskusie o nich sú len v teoretickej rovine. Aká je realita to nevie možno ani sám Hawking, ktorý raz priznal že v istých veciach sa zásadne mýlil.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

áno, vraj je tam nejaký rozpor.

Kedysi si mysleli že čierne diery nemôžu existovať.

 

všetky diskusie o nich sú len v teoretickej rovine

A aj budú dokým sa niekto nepodujme že tam vletí.

Ale radšej by som chcela vletieť do nejakej diery v centre galaxie než do nejakej malej.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

axel, teba tá predstava neláka? : )

 

možno by nebol zlý taký výlet ... do ničoty

..radšej by som chcela vletieť do nejakej diery v centre galaxie než do nejakej malej.

ak z toho výletu niečo bude, hlásim sa do posádky ako dobrovoľník.

nezáleží mi príliš na tom, kde tá čierna diera bude, môže byť pokojne aj nejaká malá, niekde ďaleko. často aj malá bránka vedie do peknej záhrady, no kým ňou človek neprejde, tak to nezistí.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No ja by som do č. diery veľmi chcela vletieť. Aspoň by som to potvrdila všetky tie teórie.

Škoda, že nežijem v budúcnosti, aby ma tam mohli bez problémov poslať.

Malá diera (ktorá rýchlo rotuje) je horšia tým, že by ma roztrhali sLapové sily ešte (už) v horizonte tak preto do nej nie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

v tomto by som neveľmi dôverovala ani veľkým čiernym dieram :lol:

získať poznatok len tak pre seba, zistiť, raz, na milióntinu sekundy, čo to so mnou vlastne v tej čiernej diere urobí ... zrejme by nepomohla ani telepatia, poslať aspoň myšlienku ... takže ničota, možno by som nemala čas ani sa to dozvedieť ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No ja by som do č. diery veľmi chcela vletieť. Aspoň by som to potvrdila všetky tie teórie.

Ktoré konkrétne?

 

Skokom do čiernej diery nič nezistíš, to radšej skoč do guatemalskej sinkhole, to skôr prežiješ.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mne je jedno či by som to prežila. Aj napriek tomu ma vletieť do ČD veľmi láka ako nič iné na svete.

 

Viem iba, že keď ma slapové sily neroztrhnú, tak ma singularita úplne rozloží (?).

 

Celkom zaujímavý by bol horizont.

 

Keď som bola malé decko, bolo raz v telke také slovenské sci-fi. Týpkovia vleteli nechtiac do ČD bez toho aby o tom vedeli. Normálne tam žili, neboli vôbec rozložení, ale ničota (tma) tam bola. Nepamätám si už ako sa to skončilo.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

nieje isté čo bolo pred veľkým treskom

Nahá singularita.

 

tá hmota čo vojde do čierných dier

tak to už potom nie je hmota (podľa mňa) lebo na sungularitu je príliž "hrubá"

 

Ešte je jedna teória že "tepelná smrť" - vesmír "vychladne" bude veľa tmavej hmoty (to som už písala raz) ale nie je to isté, lebo nevedia ako sa tá temná hmota a energia bude správať - ak jej napr. bude 100 % už teraz je jej vyše 70 %.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nebolo ziadne pred velkym treskom, vo velkom tresku vznikol aj cas, takze pytat sa co bolo pred velkym treskom je ako pytat sa co je na sever od severneho polu

Dovoľujem si odporovať. Čas, keďže neexistuje, nemohol ani vzniknúť - čas je milosrdenstvo, ktoré pomáha človeku, aby všetko, čo sa deje naraz, vnímal postupne. Teória veľkého tresku je pekná, ale ja doteraz neviem, čo si mám o tom myslieť... Zatiaľ ma žiadna teória nepresvedčila, v mojich očiach sú to zatiaľ iba dohady.

 

niekde som čítala o "paralelných vesmíroch" ... existujú ?

Ja som presvedčená, že áno.

 

tento náš je nekonečný a rozpína sa, čo robia tie paralelné vesmíry?

Nemyslím si, že je nekonečný - môžbyť ho ohraničujú iné dimenzie, ktoré sa rozpínajú/spínajú zarovno s naším vesmírom.

 

sú čierne diery cestou do iných vesmírov?

Podľa tohto článku nie...

Astronaut z vlastního pohledu překročí horizont událostí a dosáhne singularity v konečném čase. V momentě, kdy překročí horizont událostí, ho nebude možné pozorovat z okolního vesmíru. Během pádu by si všiml, že světlo přicházející z jeho chodidel, potom kolen a tak dále se podléhá zvětšujícímu se rudému posuvu, až se stane neviditelným. Když se přiblíží k singularitě, gradient gravitačního pole se od hlavy k chodidlům značně zvětší. Bude se cítit natažený a nakonec ho roztrhnou slapové síly, protože v jeho chodidlech bude působit mnohem větší gravitace než na úrovni hlavy. Blízko singularity se gradient stane dostatečně velkým k roztržení samotných atomů. Bod, ve kterém se slapové síly stávají zhoubnými, závisí na hmotě černé díry. Pro velké černé díry, jako ty v centrech galaxií, bude tento bod ležet až pod horizontem událostí, takže se kosmonaut může teoreticky dostat přes horizont událostí živý a v případech supermasivních černých děr tento přechod nemusí dokonce ani pocítit. Naopak u malých černých děr se tyto slapové síly mohou stát osudnými mnohem dříve, než kosmonaut dosáhne horizontu událostí.

článok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Eeeee... Čas neexistuje, pretože sa všetko deje naraz a existuje iba prítomnosť. Podľa Prírody čas nie je kontinuum, ale je to aspekt relativity, ktorý existuje vertikálne, nie horizontálne. Ľudia si myslia, že čas plynie horizontálne, ale mýlia sa. Prirovnala to k vretenu, ktoré symbolizuje večný okamih prítomnosti. Na tomto vretienku sú jeden na druhom naskladané listy papiera, ktoré nazvala jednotlivými elementami času. Sú síce oddelené od seba, ale existujú naraz, čiže súčasne. Predstav si, že kým píšem tento text, on už je dávno napísaný - informácie získavam z tohto textu, ktorý už dávno existuje; ja mu už len dávam konečnú podobu.

 

Veľmi ma zaujala teória (v podstate ide o matematický vzorec), ktorá vraví, že keby sme v kozmickej lodi leteli dostatočne ďaleko a dostatočne rýchlo, mohli by sme sa vrátiť na Zem a dívať sa, ako odlietame. Vieš si to predstaviť? Pre mňa je to o to fascinujúcejšie, že to veda už aj matematicky potvrdila. Čas je jednoducho iba náš individuálny spôsob, ako merať pohyb, je to akýsi prostriedok, ktorým meriame vzdialenosť (škola je od nášho domu vzdialená 30 minút a pod.). Preto už aj Einstein hovoril, že čas existuje iba vo vzťahu k priestoru medzi jednotlivými predmetmi. Čas existuje iba ako racionálna konštrukcia a všetko sa deje TERAZ a nie vtedy a nie potom. Jednoducho, hmotné predmety sú obmedzené, ale myšlienky nie, tie sa v éteri pohybujú neuveriteľnou rýchlosťou a pre ne čas nie je podstatný. Takže, áno, je možné cestovať v čase - bežne sa to deje v našich snoch, aj keď si to nie vždy uvedomujeme.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

sú čierne diery cestou do iných vesmírov?

Vraj iné vesmíry nemôžu existovať, lebo nejaké vákuové fluktuácie diery ich zničia (tie vesmíry) ešte pred ich vytvorením. Keď sú, tak z čiernych dier určite nie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Cat the Philosophist

Len taka drobna otakza, ked uz tvrdis ze cas neexistuje, preco v tvojej konstrukcii pouzivas casovo zavisle vyjadrenia ako 'naraz, sucasne'? :lol:

A preco ked uz podobne konstruckie robis s casom, preco ich nemozes spravit aj spriestorom? (Vsetko existuje v tom istom bode)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mám knihu o čiernych dierach. Ale ešte ju stále nemám dočítanú. Chvíľu čítam a potom pol hodinu nad tým rozmýšľam. VF sú napríklad v žiarovke, v laseri a v rotujúcich čiernych dierach.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Darkman:

Podpichuješ, alebo sa mi to iba zdá? :lol: K Tvojej prvej otázke: Pretože ľudský jazyk i jeho jednotlivé výrazové prostriedky sú veľmi chabé a dávať každé slovo do uvodzoviek by bol úplný nezmysel. Rovnako by som mohla použiť aj slovo „zároveň“, ale to by na veci nič nemenilo. (Ne)existencia „času“ je veľmi zložitá (a pritom úplne jednoduchá) téma a lepšie by Ti ju zrejme vysvetlil môj brat, ktorý je vynikajúci astrofyzik. „Časom“ meriame pohyb predmetu v statickom poli, ktorý ľudkovia na tomto svete Božom nazývajú priestor. Čas je jednoducho racionálna konštrukcia, nič viac, iba relačný pojem. Strýko Einstein i ďalší vedci si uvedomovali, že "čas" existuje LEN vo vzťahu k priestoru medzi jednotlivými predmetmi.

 

Čo sa týka priestoru... A prečo nie? Veď z hľadiska nášho lineárneho modelu reality bola všetka vesmírna hmota sústredená v jednom bode. Hmota je prevažne priestor. Skôr, ako existovala hmota, existovala iba čistá forma energie, tzv. antihmota, ktorá vibrovala takou rýchlosťou, že vytvorila všetku hmotu vo vesmíre (preto nesúhlasím s Axelom, ktorý píše, že pred veľkým treskom nič neexistovalo). Naše myšlienky sú tiež čistá vibrácia a vytvárajú hmotu, čo znamená, že ak dostatočné množstvo ľudí myslí na to isté, môže tak ovplyvniť, ba dokonca vytvoriť určitú časť vesmíru.

 

Problémom je, že sme na fyzickej úrovni a na tejto úrovni „uplynie“ medzi zámerom (myšlienkou) a výsledkom (dôsledkom) určitá „doba“. Je to preto, lebo žijeme v ilúzii času. Je to nástroj, ktorý nám pomáha analyzovať jednotlivé zážitky, z ktorých sa skladá náš život. Tento život je však jedna veľká udalosť, ktorá sa odohráva v tomto okamihu, čiže neexistuje iný čas ako „teraz“ a iné miesto ako „tu“. Vo vedomí makrokozmu neexistuje „čas“ ani „priestor“, žiadne teraz a vtedy, žiadne predtým a potom. Preto je také jednoduché pre dušu byť na viacerých miestach naraz, alebo dokonca byť VŠADE a obsiahnuť celý vesmír.

 

Inak, najlepšie to definovali starí grécki kamaráti Herakleitos a Parmenides – mysleli si síce, že tvrdia niečo iné, a pritom mysleli na to isté: všetko plynie, ale tento pohyb nenarušuje nehybnosť bytia.

 

Ok, idem pomaly drichmať, lebo ma práve pohltila ilúzia, že je už veľa hodín.

 

Klingonka:

Ďakujem pekne za typ, skúsim tú knižku niekde zohnať. Práve nedávno dávali na STV2 krásny film o čiernych dierach – bol to celkom zaujímavý dokument, hoci tie informácie možno celkom ľahko nájsť aj na internete. Film bol však oveľa zrozumiteľnejší: človek niekedy chápe veci lepšie, keď ich vidí, ako keď ich len číta.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov