Skočiť na obsah

Iné vesmíry, čierne diery, červie diery


game

Odporúčané príspevky

vsade sa hovori o tom ze je mozne padnut do ciernej diery.

Záleží od toho, čo vlastne "čierna diera" je. Ak si ju predstavíme ako nejakú guľu v priestore (podobne ako hviezda) tak do nej sa padnúť nedá. Hmota, ktorá sa k nej priblíži, jednoducho s ňou splynie.

Podľa inej teórie, čierne diery tak zakrivia priestor že sa z neho vyčlenia. Potom by sa dalo hovoriť o "padnutí do čiernej diery" pretože hmota defacto zmizne z nášho priestoru.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Praveze, teleso, ktore je uz v zajati ciernej diery, sa moze velmi lahko roztrhat, lebo na jeden jeho bok posobi gravitacna sila inac, nez na opacnu stranu, potom toto teleso spiraluje do stredu ciernej diery. Horizont udalosti si predstavujem ako ciaru ohranicenu gravitacnym posobenim spoza ktorej uz teleso nemoze uniknut a zakonite pada dnu do ciernej diery. A nemysl sa tym pad do stredu, ako je to pri cistom kosi na basketbale, ale moze ist aj o akesi stekanie po okraji ciernej diery do jej stredu....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ale je nehovorím teraz o ňom čo sa s ním deje, ale čo sa s ním stane. NIektorí si myslia že keď niečo čierna dieraz zhltne, niekde inde na "druhej strane" to vypľuje. Čo si myslím že je nemožné.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Objavili sme nejake biele diery, kde by sa hmota vypluvala na druhej strane? Nie. Zato ciernych dier je mrte. Odpoved by mala byt jasna, aspon na urovni sucasnych podmienok, teleso zhltne cierna diera.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Cierne diery nemozno pozorovat priamo, ale na zaklade ich gravitacneho posobenia, evidentne vo vesmire existuju. A nevidno ich prave preto, ze su cierne, ani svetlo z nich neunikne.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

existenciu čiernych dier predpokladá aj všeobecná teória relativity, biele diery sú hypotetickým náprotivkom ..

ťažko totiž vieme zniesť predstavu, že sa hmota hromadí a nikde nevychádza von ... nevyhovuje to našim pozemským skúsenostiam ...

samozrejme, ešte pred tým, než tu niekto niečo začne namietať, je to myslené ironicky: človek totiž rád všetko meria podľa seba, aj fungovanie vesmíru ...

 

vo wiki je veľmi jednoducho popísané, čo je / alebo čo by mala byť / biela diera ... v prvom rade je aj hypoteticky veľmi nestála a má priveľmi krátky život, aby sme ju registrovali

len by tam mala niekde byť ... a zrejme je to aj tak všetko úplne ináč :)

 

 

"

Biela diera je hypotetické kozmické teleso, ktoré bolo pôvodne pod svojím gravitačným polomerom (pod horizontom udalostí), ale explozívnym procesom rozširovania s dostatočnou energiou (procesom opačným ako gravitačný kolaps) dostalo sa nad gravitačný polomer, a zrazu sa stalo viditeľným pre pozorovateľa v okolitom priestore. Biela diera sa odlišuje od čiernej diery tým, že sa nachádza pod svojím gravitačným polomerom na začiatku explozívneho procesu, kým čierna diera je v ňom na konci gravitačného kolapsu. Z hľadiska pozorovaní účinky bielej diery nemožno odlíšiť od účinkov čiernej diery. Ak energia explozívneho procesu nie je dostatočná a prevládne nad ňou gravitačná sila telesa, len čo sa teleso dostane nad horizont udalostí, začne v ňom prebiehať gravitačný kolaps a teleso sa opäť dostane pod gravitačný polomer. Takéto teleso (sivú dieru) vzdialený pozorovateľ nemôže vidieť. Biela diera a sivá diera majú teoretický význam v kozmológii pri vysvetľovaní niektorých dôsledkov veľkého tresku. Existencia žiadnej bielej diery zatiaľ nebola potvrdená.

"

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

a co ked je teoria relativity nespravna ved kolko krat sa uz ludia pomylili ked mali nieaku teoriu ktorej verili vsetci ale to comu verila iba hrstka ludi bola pravda a aj keby platila tak nemusi na cierne dieri -aj ja si myslim ze je to pravda a cierna diera mohla vivolat velky tresk ved prettim mohla byt az taka velka ze sa rozletela

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Teoria relativity (najma specialna ale aj vseobecna) su velmi dobre experimentalne podlozene. Prirodzene nie su definitivne a casom bude potrebne vymysliet nieco nove, pretoze uz dnes pozname mnohe pripady, pri ktorych relativita zlyhava (napr. cierne diery). Vseobecna teoria relativity totiz popisuje vplyv hmoty na casopriestor v makroskopickom meradle, ale ak chceme opisovat javy odohravajuce sa vo vnutri CD, musime uvazovat aj o roznych kvantovych javoch, ktore popisuje Kvantova teoria. Tieto dve teorie sice vyborne funguju osobitne, ale su nezlucitelne. Casto sa takato teoria oznacuje ako Teoria kvantovej gravitacie, ale zatial sa ju nepodarilo formulovat. Kym sa tak nestane, vsetky teorie o tom, co sa stane s hmotou, ktora vstupi do CD su len dohadmi, ktore nie je mozne potvrdit ani vyvratit.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Teoria relativity jednoducho plati! A co sa tyka hmoty, tak je prakticky nemozne znicit hmotu. Ale si zoberme, ze hmota sa moze transformovat na energiu, to moze byt odpoved, co sa s hmotou deje. Vlastne: Cim masivnejsia je CD, tym silnejsie ma gravitacne posobenie. Z CD nejako neubuda, len rastie. AK sa nas vesmir bude rozpinat donekonecna, zomierajuci vesmir bude plny prave tychto objektov....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Biela diera sa odlišuje od čiernej diery tým, že sa nachádza pod svojím gravitačným polomerom na začiatku explozívneho procesu

To mi pripomína vznik supernov. Predtým ako supernova exploduje sa jej jadro vplyvom gravitácie zrúti samo do seba.

 

Z CD nejako neubuda, len rastie. AK sa nas vesmir bude rozpinat donekonecna, zomierajuci vesmir bude plny prave tychto objektov....

Jedna z teórií o konci vesmíru hovorí o "vyparení" čiernych dier. Ale to je tak nepredstaviteľne dlhá doba že to číslo sa nedá ani poriadne napísať aby tomu bežný človek rozumel :lol:
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...
  • Pred 5 týždňami...
  • Pred 2 mesiacmi...

hm cavte som tu novy, ale tak pridam sa k vam, ak kazdy tuto hovori o ciernych dierach, cervych dierach a bielych dierach, zamyslime sa spolocne, ci vlastne existuje to, koli comu nam dochadzaju aj tie ostatne nazory teda cervia a biela. Naozaj existuje cierna diera? Ako hlboko su podlozene tieto fakty? Nie som skeptik ale zastavam sa vyhradne faktov, niezeby som nemal fantaziu ani nic podobne, ale jednoducho hovorime o niecom, co ani zkratka nemusi existovat alebo snad moze? Vlastne existuje to, ale iba ako pojem Cierna diera CD - ale ako vyznam slova sa straca v tom, ze to nemusi byt ani fakt. Podla mna to existuje, ale ako s hladiska nazvu - z hladiska definicie tak na 40%

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

takže. červia diera neexistuje-je to akási skratka v časopriestore.

hm a v čiernej diere je taký bod-singularita-tam je nekonečná hustota, aj hmotnosť, a rozmery tohto bodu sú najmenšie možné (teda vlastne nemožné) :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

takže. červia diera neexistuje-je to akási skratka v časopriestore.

hm a v čiernej diere je taký bod-singularita-tam je nekonečná hustota, aj hmotnosť, a rozmery tohto bodu sú najmenšie možné (teda vlastne nemožné) :lol:

No ja si myslim ze mas pravdu ale je tu zas to ale, teda co ked to tak nieje co ked maju ostatny pravdu? No ale mam jednu teoriu ze koniec vesmiru nastane ak cierna diera pohlti vsetok (objem) vsetku vesmirnu hmotu a aj vsetky ostatne mensie cierne diery a nastane dalsi big bang :)
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

Ja si myslím že čierna diera nikdy nepohltí celý vesmír, (to už by sa stalo dávno) ja si to neviem predstaviť

keď sa ževraj "vyparí"

ale 1 ČD môže pohltiť druhú- niekde som čítala že sa to stalo.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja si myslím že čierna diera nikdy nepohltí celý vesmír, (to už by sa stalo dávno) ja si to neviem predstaviť

Podľa všeobecne prijímaných teórií raz čierne diery "zhltnú" všetko. Ale to je veľmi dlhá doba pokým k tomu dôjde a nie je to ešte isté.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Podľa všeobecne prijímaných teórií raz čierne diery "zhltnú" všetko. Ale to je veľmi dlhá doba pokým k tomu dôjde a nie je to ešte isté.

No to mas pravdu ale ja si to inak neviem predstavit len takto ze najvecsia zhltne secky mensie a potom ta najvecsia bude uz tak husta ze ..... bang :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja len viem že vesmír sa bude "ochladzovať", bude veľa tej tmavej energie či hmoty (neviem čo je správne) a to mi zatial stačí.

 

Biele diery sa podľa mňa nebudú dať "vidieť" lebo trvajú veľmi krátko zlomok sekundy, len kým si "vymenia" nejakú hmotu

Potom to už nebudú biele diery. Môžu sa potom udržať a budú červie diery alebo 1 diera zhlne druhú ako čierne.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

Podľa mňa je to s vesmírom tak, že na začiatku bola jedna čierna diera, akonáhle nastal veľký tresk tak sa začalo obrovské kvantum hmoty rozptyľovať rotáciou teda vznikali hviezdy planéty. Preto si vysvetľujem obiehanie planét na základe pritažlivosti slnka a sile ktorá vymrštila hmotu rotovanim. Po čase sa ale rozptyl ukončil hmota sa zastavila a čierne diery začali vznikať vo veľkom počte a začali nasávať hmotu. Postupne väčšia čierna diera zhltla menšiu až kým takto neostala iba jedna čo zhltla všetky častice vo vesmíre. A nastal ďalší big bang :lol:. A tak sa to opakuje dokola (podľa mna)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov