Skočiť na obsah

Iné vesmíry, čierne diery, červie diery


game

Odporúčané príspevky

taky jemny off topic:

 

zozente si knizku Elegantny vesmir od Brian Greene. uzasnym sposobom vysvetluje normalnemu cloveku obe teorie relativity(v preklade na priklade Macha a Sebestovej), podstatu ciernych dier, kvantovu teoriu a hlavne sialenu teoriu superstrun ktora asi ako jedina dokaze spojit relativisticku teoriu s kvantovou. haha, citam to znova a znova a zasnem....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tazko povedat , su to len teorie , ale nieco v tom bude, ak to ma take grady, ze pohlcuje nielen vsetko hmotne, ale deformuje i casopriestor, neviem si to predstavit , no cierne diery mi vo vesmire pripadaju , ako nenasytne monstra ,ktore

mozno raz budu zarodkom ineho vesmiru..... :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ktore mozno raz budu zarodkom ineho vesmiru.....

Táto teória myslím že už bola vyvrátená. Ale je to len teória, ktorá sa v praxi overí až o desiatky miliárd rokov, takže praktický dopad ľudstvo nemusí zaujímať :lol:
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

vsetko je relativne, su to iba teorie..... ale velmi interesantne, bohvie kde je skutocnost, tu asi nezazijeme ;) no dalsie a dalsie teorie urcite ano, mna by velmi zaujimalo co sposobilo velky tresk a ako to v tom case vlastne bolo a co bolo pred velkym treskom :) :) ;) ale jedno je určité , človek je sucastou evolucie a spejeme skor ci neskor

k zaniku ;) podobne ako nasa planeta,slnecna sustava,galaxia, ale pri nasom ludskom veku dožitia sa nás asi toto nemusi trapit :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No to keby si povadel každý, že nás to nemusí trápiť tak nieje nič... Práve preto čo najskôr teba zistovať a snažiť sa... Predsa v štádiu v akom je ľudstvo nám nechýba veľa k tomu aby sme raz mohli vedieť celú pravdu či už tu budeme alebo nie.

 

Veď začať niekedy treba :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vesmír (universum) pred 14 miliardami rokov (pred Veľkým treskom) bol vo forme nekonečne hustej gravitačnej singularity, v ktorej boli merania času a dĺžky bezpredmetné a teplota spolu s tlakom boli nekonečné.

 

V singularite Veľkého tresku model predpovedá, že hustota vesmíru a zakrivenie časopriestoru sú paradoxne nekonečné.

Gravitačná singularita existuje v čiernych dierach.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

myslene- nemusia nas trapit tie miliony a miliardy rokov, ak clovek sa doziva v priemere 75-85 ..... a prve zmienky o homo sapiens su datovane spred zhruba 500 -300 tisic rokmi, jednoducho jeden ludsky vek v porovnani s vesmirom je nic, lepsie je uz na tom ludske vedomie,myslenie,mozog a dusa, nas skelet je iba malinka ciastocka prachu..... :lol: :) :) ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

práveže mna natom najviac trápi tá vec, že ľudský vek je strašne krátky nato aby sa niečo dalo stihnúť. V podstate sa nedá stihnúť nič. Iba z môjho hľadiska zbytočné veci. To podstatné sa nedozvie nikto... Tak tomu je bolo aj bude...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

myslím, že skôr či neskôr každého mysliaceho tvora trápi, že nevie ...

keď si človek začne uvedomovať ubiehajúci čas a tie miliardy vekov, ktoré boli a veľmi pravedpodobne budú, o ktorých nebude vedieť, je to frustrujúce

máme mozog, premýšľame, chceme vedieť

zvyčajne mi napadne to množstvo vedcov, ktorí boli pri riešení, prišli na nejaké zákonitosti vesmíru, objavili, videli, vyrábali teórie, od big bangu až po superstringy, čierne diery a odišli, bez toho, aby sa skutočne dozvedeli... celé generácie.

buď sa dozvieme za svojho života, alebo nie.

nezmeníme to, vesmír, univerzum tu bude aj po nás, bez nás ... ako bol pred nami

 

dá sa stihnúť veľa, napredujeme, zisťujeme, po troške zbierame informácie, vidíme hlbšie a ďalej než ktokoľvek pred nami ... nie je to taký zlý výsledok.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pokrok nezastavis, spominam si na prve kalkulacky,pocitace,mobilne telefony, ale aj to co bolo pred nimi, a samozrejme vsetko okolo nas , vcitane prvych umelych družíc zeme, to vsetko sa poriesilo relativne vo velmi kratkom časovom úseku.... :lol: :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

dá sa stihnúť veľa ale nie toho najpodstatnejšieho. Je tu taká menšia dilema: buď budem zisťovať a zistím iba veľmi málo alebo sa o to nestarať a nič nezistím a račej budem robiť iné veci pre mnohých hodnostnejšie ako je vedieť pravdu...

 

:lol: osobne si myslím, že ten kto nieje zvedavý a nechce zistiť ako to všetko vlastne je nieje ani človekom ktorý rozumne premýšľa... :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Flash,

a čo tak robiť oboje ? bádať pre seba, kým bádať baví a robiť aj osožné

ešte nevieš, čo bude skutočne osožné ... možno skutočne objaviť tú červiu dieru - aby sme sa vrátili k téme

 

osobne si myslím, že ten kto nieje zvedavý a nechce zistiť ako to všetko vlastne je nieje ani človekom ktorý rozumne premýšľa...

iste ... súhlasím
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No tak ja som as už vyjadril. Podľa mňa sú čierne diery ale červie nie. Vesmír sa rozpína a po istom čase sa podľa mňa začne zmršťovať. Jednoducho tá hmota čo vojde do čierných dier v ních ostáva nikde nevychédza.

 

I keď sa možno mýlim. Veď ako to bolo najprv s heliocentrizmom a opačne... tiež sa mýlili...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

vsetko nejde, i ked spoznavanie noveho by malo byt u normalneho cloveka samozrejme, i ked znova opakujem vsetko sa neda, tiez ma mrzi ze mi neostava cas dajme tomu na zdokonalenie niecoho zaujimaveho, ale fakt to nejde, vzdy ma zaujimala astronomia, no nikdy som sa nedostal blizsie tento zaujem rozvijat, este velmi davno za komančov som si zakupil knihu " Obloha na dlani " stale ju mam, ta mi dala ake take zaklady astronomie a chcel som pokracovat dalej, ale konicek z toho nebol, mam ich dost , i ked balik sa zmensuje. Clovek by mal na sebe pracovat, bez toho to nejde, mam este zopar " snov " nielen v zdokonalovani, ale to uz neptri do tejto temy.... :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

neverili by ste aka sialena teoria ma napadla :lol:

no takto. ideme od velkeho tresku. hmota sa zacina rozptylovat. vznika mnoho objektov... a cierne diery. tie pohlcuju vsetko.(sakra prave ma napadla ina vec, o tej mozno neskor ked nezabudnem o com som premyslal)

existuje teoria, podla ktorej sa raz rozpinanie zastavi. sice mi to teraz odporuje k inym tvrdeniam, ale do mojej teorie pasuje. tak ako bude rozpinanie spomalovat, zacnu sa navzajom pritahovat cierne diery(ved sa budu zvacsovat pri pohlcovani vsetkej okolitej energie). vznikne jedna obrovska cierna diera. a ta pohlti absolutne vsetko. z toho vyplyva, ze pred horizontom udalosti nebude nic,tak ako ked jeden bod pred velkym treskom bol v nicom. a tu je prave ten okamih. energia(hmota,ziarenie), je, neda sa znicit, moze sa iba preskupit. kedze ju bod pri velkom tresku vymrstil zo seba, a obrovska CD ju vsetku pohlti, takisto do jedneho jedineho bodu, nevidim inu moznost ako novy velky tresk. ved CD je tiez len jeden jediny bod, ktory do seba vsetko pohlcuje. to je mozno taka idea- CD pohlcuje dovtedy, kym nepohlti vsetko. to je jej hranica, ktoru ked dosiahne, proste to nevydrzi a nastane velky tresk.

tak ma napadlo ze by to mohlo byt tak ze sa vrati do povodneho stavu, na "zaciatok" tak ako to bolo ukazane v tom flashi- ked vezmete kusok papiera, jeden koniec otocite, ako by ste chceli spravit spiralu, takto ohnute to spojite, a vznikne vam nekonecny kruh, na ktorom nie je miesto, na ktore by ste sa nedostali. a takto to plynie aj s vesmirom. mohol by som to nazvat casovy kruh, lebo vsetko to plynie v case. akonahle nastane koniec, nastane zaciatok,cas "nula", kde zaciatok a koniec su jeden bod.

 

celkom realne nemyslite? preco by sa nemohli cierne diery pohltit navzajom?

 

PS: predstavte si ze som zabudol co ma napadlo na zaciatku pisania tohto prispevku :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Sisel ja som v tejto téme už niekde písal o pohlcovaní čierných dier sa navzájom a presne takú istú teóriu akú si tu napísal som už písal. A možno to tak naozaj je ale lepšie je postupne sa to dozvedať a odhaľovať ako naraz. Vieš nieje isté čo bolo pred veľkým treskom a nieje isté ani či sa raz bude vesmír zmršťovať. Treba len čakať a dúfať. Takýchto teórii je kopec vlastne všetko čo som sám vymyslel a teórie ktoré ma napadli (myslel som si, že sú geniálne) ale keď som sa tak zamyslel, mňa to napadne prečo nie aj tých oveľa múdrejších a tých s lepšou predstavivosťou... K všetkému už existujú teórie. Niektoré aj nezmyselné.

 

Aj mňa už napadla jedna o vesmíre v jednom bode alebo len vo veľmi malom ale z nášho pohľadu môže ísť o neskutočný počet svetelných rokov...

 

Nič nieje nemožné - tohto sa držím a aj budem...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

jj viem ze si o tom pisal, len sa mi nezda ze presne to iste co ja :lol:

hej aj mna uz napadlo to co teba- ze precco to nenapadlo inteligentnejsich ludi ako sme my...

 

inac ta "nasa" teoria ma fakt zmysel, zaujimalo by ma ci to uz niekoho napadlo a ci to nahodou aj nepublikoval

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tak keď sa opäť zamyslíš napadne ťa to, že si o tom ešte nepočul alebo nikde si to nevidel. Ale ono to už publikované určite bolo aj mnoho názorov a podobných teórií už bolo habadej.

 

Ale keď by si to nejako podrobnejšie opísal nie len tak povrchnejšie aspoň by sme sa dozvedeli o čom konkrétnom vlastne hovoríš lebo veľa vecí sa zdajú ako rovnaké na povrch ale v skutočnosti sú úplne iné... :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

to by mohol byt trosku problem, s tym hlbsim popisanim veci, kedze nie som odbornik, ani nejaky lepsi amater ked tak pozeram tieto prispevky. z nich sa mnohemu ucim. a keby som aj vedel presne co mam na mysli, mam taky mensi problem povedat presne to co chcem :lol: dalo by sa povedat ze sa neviem vykoktat, to bol odjakziva moj problem

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ta teoria nie je nic nove, oznacuje sa ako teoria pulzneho vesmiru, ked sa rozpínanie vesmíru zastaví, zacnu sa zmrstovat vsetko do jedneho bodu (singularity), vratane CD, a potom by mohla singularita znovu vybuchnut ako vo velkom tresku

 

v sucasnosti vsak vedci takuto teoriu neberu velmi vazne, pretoze v kazdom dalsom vesmire by potom vznikal stale vacsi pomer medzi hmotou a energiou a to robi nejake problemy, nepamatam si presne ake, ale viackrat som cital, ze to proste matematicky nesedi

 

sedelo by to, ak by sa v singularite stratili vsetky informacie o predchadzajucom vesmire, potom by sme vsak nemali ani dovod tvrdit, ze jeden vznikol z druheho, pretoze by boli uplne nezavisle a ani o chronologickej naslednosti sa na tejto urovni neda hovorit, takze ich napr. kludne mozme povazovat za paralelne

 

nieje isté čo bolo pred veľkým treskom

nebolo ziadne pred velkym treskom, vo velkom tresku vznikol aj cas, takze pytat sa co bolo pred velkym treskom je ako pytat sa co je na sever od severneho polu

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nebolo ziadne pred velkym treskom, vo velkom tresku vznikol aj cas, takze pytat sa co bolo pred velkym treskom je ako pytat sa co je na sever od severneho polu

No stým súhlasím a a taktiež si myslím, že vesmír sa do toho jedného bodu zmršťoval a keď CD :lol: "vsala" aj poslednú hmotu vtedy sa zastavil čas a nastal veľký tresk.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

sedelo by to, ak by sa v singularite stratili vsetky informacie o predchadzajucom vesmire, potom by sme vsak nemali ani dovod tvrdit, ze jeden vznikol z druheho, pretoze by boli uplne nezavisle a ani o chronologickej naslednosti sa na tejto urovni neda hovorit, takze ich napr. kludne mozme povazovat za paralelne

presne takto som to mal na mysli :lol: :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

ktorý vesmír máš na mysli? Lebo podľa viacerých odborníkov je aj vesmírov zatiaľ neurčito veľa.... ja si neviem predstaviť ani miliardu a nie este 100 miliard a galaxii .... :lol: :) :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov