Skočiť na obsah

Jazdiť po dlhej prestávke


game

Odporúčané príspevky

nokia, posudzoval som to podľa seba, vysvetlím ako som to myslel. tiež som predtým napísal, že ak je prestávka medzi jednotlivými jazdami príliš dlhá, šofér je už nielen opatrný, ale aj neistý.

 

ak niekto hneď po získaní vodičského preukazu zaháji kariéru "víkendového šoféra", je to aj podľa mňa pohroma pre celú premávku. taký človek je aj podľa mojej mienky neustále za volantom príliš neskúsený a je to vidno počas jazdy, často som sledoval dvadsaťminútové manévre pri parkovaní a podobné triky, ktoré majú víkendoví šoféri často v zálohe. :-)

 

posudzoval som však podľa seba. hneď ako som získal vodičák, začal som jazdiť takmer denne a s nadšením, dokonca som si často spravil cez víkend výlet na dlhšiu trasu len tak, bez určenia cieľa, len pre potešenie z jazdy. potom som však zmenil zamestanie, ktoré mám blízko bydliska a za volant nesadám každý deň, šoférovať som však nezabudol a aj keď nejazdím tak suverénne ako predtým, pri jazde nerobím chyby a som o dosť opatrnejší, viac sústredený. (hlavne prvých pár kilometrov)

 

skús povedať, ako by to bolo v tvojom prípade, ak by si napríklad teraz musel dlhšie obdobie stráviť tak, že cez týždeň nebudeš mať možnosť sadnúť za volant (škola, či práca ďaleko od domova, s náhradným ubytovaním ap.). stal by sa síce z teba "víkendový šofér" a to doslova, ale nemyslím že by to bolo výrazne poznať.. to je len príklad, zaujímalo by ma ako sa pozeráš na takúto situáciu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Odpovedí 52
  • Vytvorené
  • Posledná odpoveď

Top prispievatelia v tejto téme

  • chrust

    8

  • game

    7

  • Nokia

    7

  • Sniper

    5

Top prispievatelia v tejto téme

valcik chapem co tym popisujes, akurat malokedy mam skusenosti ze by vikendovy sofer bol niekto, kto predtym pravidelne jazdil a ma najazdene tisicky a tisicky km...

 

ja osobne napr teraz ako som mal dovolenku tyzden nejazdil, sadol som vecer za volant po tyzdni a akoby som za nim sedel vcera...myslim ze by som potreboval ovela vacsiu pauzu aby som sa citil vikendovym soferom kedze jazdim pravidelne a mam bez prestavky najazdene tisicky a tisicky kilometrov

osobne si ale viem predstavit ze by som napr jazdil len tri dni do tyzdna, obcas sa mi to az ziada, kedze tolko jazdit je obcas unavne :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nejako to musíš zvládnuť, weirdo.

chcel som napísať niečo povzbudivé, ale keď si pomyslím na tých 38° v tieni a zhovorčivú dievčinu na vedľajšom sedadle.. no, tak tě potěš pánbůh. :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ajaj ... dnes som počula a videla správy o priveľa nehodách, nepozerám správy, ale tomu sa nedá vyhnúť

a čím viac tu nevodičov povzbudzujete, tým viac mám takýto pocit :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nokia, posudzoval som to podľa seba, vysvetlím ako som to myslel. tiež som predtým napísal, že ak je prestávka medzi jednotlivými jazdami príliš dlhá, šofér je už nielen opatrný, ale aj neistý.

Valcik, nie vždy, je to veľmi individuálne.

Môj otec sa po pätnástich rokoch nešoférovania posadil za volant, naštartoval a pískajúc prešiel z Komárna do Banskej Bystrice bez toho, aby mihol brvou, znervóznel, alebo spravil nejaký chybný krok. A to sú medzi Komárnom a Dvormi nad Žitavou veľmi zradné a neprehľadné cesty. Jednoducho mal talent na šoférovanie.

To isté môj brat a moja spriaznená duša - je jedno, po akej dlhej dobe ich posadíš za volant, zavezú Ťa aj na kraj sveta a Ty ani nespoznáš, že šoféruje niekto, kto mal medzi jednotlivými jazdami dlhšiu prestávku.

 

Naopak, poznám vodičov, ktorí už dlhé roky jazdia bez prestávky - človek by predpokladal, že jazda s nimi nebude žiadny problém - a zrazu zistíš, že sedieť s nimi v jednom aute je ako napichnúť si zadok na tŕne kaktusu. Jednoducho - utrpenie. :lol:

ja SOM vikendovy sofer (ani to nie) a ked vas pocuvam, uz teraz mam krce v bruchu z tej Krety ..

Weirdo, a musí to byť? Nechcem Ťa strašiť, ale keď sme boli na Kréte, nebola to žiadna sranda, najmä nie v meste, kde vládol pomerne veľký chaos. Červenú nerešpektovala s prepáčením ani divá sviňa, nieto ešte vodiči. Ale ak sa nechystáte na dopravnom prostriedku priamo do mesta, tak by sa to hádam dalo zvládnuť.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To Weirdo:

Kréta je v pohode, ak nevbehneš do Herakleionu (tam je lepšie to odpichnúť niekde, odkiaľ sa vieš dostať ešte späť - prístav a von je pohoda). To je živelne a neurbanisticky riešené mesto - samá úzka jednosmerka kde sa nič nezmestí a ešte sa cez teba prepasíruje Grék na motocykli, úspešne sa odrážajúci nohami od kapoty auta a od chodníka. To je, ako jeden pražák hovorí, "Jenom pro žižkováky". Chania, Rethymno aj Agios Nicolaus sú v pohode. Gréci sú pohodoví, za mestom sa vytvára tretí prúd pre rýchlejších, to treba akceptovať a ak po tebe niekto trúbi, tak nie preto, že si blbec, ale že on ide niečo robiť a aby si dával bacha. Miestami sú cesty veľmi úzke a stretnúť sa s autobusom alebo kamiónom zdanlivo zle vyzerá, chce to trochu ohľaduplnosti a ide to.

 

Opatrnosť, ohľaduplnosť, zdravé sebavedomie, žiadna predposranosť. A auto treba poistiť aj na podvozok a pneumatiky. Nešetriť tých pár euráčov, treba poistiť všetko LI,CDW, FDW, PAI...

 

K autu dostaneš mapu a je dobré si to pred cestou trochu naštudovať. S dorozumievaním je to ťažšie (najmä na vidieku), ale oni sú priateľskí, srdeční a chcú pomôcť. Smerové tabuľe sú aj v latinke, ale často sa stáva, že sú len gréckym písmom (dá sa na to rýchlo zvyknúť).

 

Na Kréte treba auto, výjde to lepšie a si sám sebe pánom, je tam čo vidieť - pláže, príroda, historické miesta. Byť prikovaný na jedno miesto je neodpustiteľný hriech.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Kréta je v pohode, ak nevbehneš do Herakleionu

Áno, presne Heraklion som mala na mysli. Z pozície chodca - pozorovateľa bolo zábavné sledovať ten chaos, ktorý bol svojím spôsobom dokonalá súhra (ťažko sa to vysvetľuje), ale z pozície šoféra sa mi to už také srandovné nezdalo. :lol:
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

..nie vždy, je to veľmi individuálne.

určite áno.

niekto má šoférske nadanie v krvi, sadne prvýkrát v živote do auta (aj do zlej rachotiny : ) a ide mu to, ako by od narodenia držal v ruke volant a nie fľašu so sunarom. : )

vek tiež urobí svoje, šofér-profík ktorý presedí pol života za volantom určite nezaváha ani po dlhšej prestávke.

ale tiež sú jazdci, ktorým nepomôže ani celoživotná prax a stále spoza volantu kukajú, akoby sedeli v elektrickom kresle.

 

ako si napísala, je to naozaj veľmi individuálne.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To Cat:

 

Áno, presne Heraklion som mala na mysli. Z pozície chodca - pozorovateľa bolo zábavné sledovať ten chaos, ktorý bol svojím spôsobom dokonalá súhra (ťažko sa to vysvetľuje), ale z pozície šoféra sa mi to už také srandovné nezdalo.

Až tam v taverne popíjajúc pivko a sledujúc ten chaos (... a ono to predsa len akosi vždy dopadne...) som pochopil myšlienku veľkého Mahátmu Ghandiho "A nakoniec všetok zmätok vyústí v poriadok!". Úplna presnosť citácie nezaručená.

 

 

 

 

BTW

V Herakleione som sa pýtal na cestu takých chlapcov. Oni vysvetľovali a bolo to veľmi komplikované. Potom povedal prejdi takto 200 metrov a doľava doprava... a si tam. Ale veď to je jednosmerka!!!! To nevadí tu tak jazdia všetci. Samozrejme, že som neporušil úmyselne predpis a radšej som sa hodinu tralalákal úzkymi uličkami a ž som sa nejak dostal do prístavu a potom pohoda (zaparkovali sme a chodili peši). Len mojej som sebavedome povedal, že si spravíme okružnú jazdu mestom, nech sa kochá.

 

Tam nepomôže ani mapa, lebo ťa tlačia tí za Tebou. Treba len plávať s davom a niekam sa dostaneš a pozerať na nejakú spásonosnú smerovú značku k cieľu alebo náhodou voľné miesto na zaparkovanie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

mam silnu obavu ...

weirdo,nič sa neboj :) .Ak si veríš,tak neurobíš žiadnu chybu.

Zdravotný europreukaz predpokladám budeš mať a skús sa pripoistiť pre prípad kolízie,ak by boli niejaké pokryvené plechy,alebo škoda na dopravnom zariadení.Ak budeš mať tieto dve poistky,tak budeš hádam kĺudnejší a bude sa Ti predpokladám aj pohodovejšie károvať - proste BRNKAČKA :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

3000 km vratane autoskoly

Ja si spomínam,že keď som začínal,tak som bol zo všetkého vyplašený jak zajac poľný :lol: .

Keď som odjazdil niejakých 3-5 tis.,tak som si o sebe myslel,že som majster sveta a všetci ostatní sú babráci :) .Som veľmi rád,že som toto obdobie prežil v zdraví,včetne môjho okolia.Je to asi najkritickejšie obdobie každého šoféra.Poniektorí šoféri sa mentálne nachádzajú v tomto druhom leveli po celý čas svojej šoférskej praxe - tým by som pobral vodičáky,lebo sú nepoučiteľní :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

kamarat si z toho vobec nerobil hlavu. vodicak spravil este na gymnaziu /γυμνάσιον, -ου/ a teraz po troch rokoch (medzitym vobec nesadol za volant) kupil uplne nove vozitko a hned sa s nim vybral len tak do bb a naspat.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no, aby som ukoncil vsetky debaty :)

 

pozicali sme si karicku, na ktorej som za 3 dni najazdil skoro 600km (maly sympaticky Hyundai Getz). Sli sme od polcesty medzi Rhetymnom a Chaniou cez Rhetymno, Iraklio, Agios Nikolaos a Ierapetru s par zachadzkami. Konkretne v Heraklione som zisiel z cesty, lebo sme odbacali na Knossos, a to bol trosku problem, lebo znacenie je mierne povedane nahovno, ale ked si clovek zvykne na styl jazdy "vdrb sa kam mozes", tak nie je problem. Ja som si (pravdepodobne este nedostatocne ovplyvneny soferovanim na Slovensku) na to zvykol velmi rychlo a vpichaval som sa pred ludi, s malym autickom to slo a oni boli na to zjavne navyknuti, lebo ma pustali.

 

Celkom zaujimava je jazda po dialnici. Tam totiz "dialnica" znamena jeden 10m siroky pas asfaltu s kde-tu viditelnym stredovym pasom a sirokou krajnicou. Povolena rychlost je 100, ale kopa aut ide 80, co znamena, ze musia ist min. polkou auta za krajnicou, inak ich vyblikaju a vytrubia. Samozrejme, bezne sa obieha pri protiiducich autach, takisto ako aj cez plnu ciaru (ak sa niekde viditelne objavi). Co som celkom nepochopil, bolo ukoncenie obmedzenej rychlosti. Niekde som totiz za krizovatkou vypalil z 30 na 100ku a po kilometri som zbadal dobre znamu znacku s preskrtnutym cislom. Nakoniec som sa na to vyprdol a jazdil v kolone ostatnych.

 

Na zaver - soferovala aj priatelka a napriek jednemu pokusu o koliziu, kde skoro zmietla 206ku do zvodidiel a jednom kruhovom objazde, kde jej 4x zdochol motor (predtym ani raz), jej to slo. Prisli sme zdravi a odisli sme zdravi (a auticko tiez) :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Super, weirdo, som rada, že to takto dobre dopadlo.

Zaujímal by ma Tvoj pocit, či si si pri šoférovaní v "crazy" Grécku vylepšil svoje vodičské schopnosti ... na začiatku si spomínal, že si mal z toho tak trochu obavy. Zaujímalo by ma to z toho psychologického hľadiska, či si pri šoférovaní v Grécku získal istotu a pod. :)

 

Mama mávala zo šoférovania obrovské stresy, tiež začala jazdiť po dlhšej dobe, ale ona mala zo sedenia za volantom nehoráznu fóbiu. Nakoniec jej pomohla kineziológia - teraz naopak má sebavedomia a istoty až prebytok, jazdí kade-tade po celom Slovensku, ale myslím, že je to teraz oveľa lepšie. To iba mne zdvíha tlak, keď vpáli do zákruty bez smerovky. :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Cat, istotu som ciastocne ziskal, momentalne by som uz asi neprebdel noc, keby som sa mal sam posadit za volant a jazdit. Chcelo by to ale pokracovat a jazdit, kolko sa da. Rychlo nadobudnuta istota totiz lahko moze vyprchat.

 

PS - istota neznamena, ze jazdim ako sebavedomy suveren. Na taku jazdu sa necitim a este ani dlho nebudem. Uvedomujem si, ze je rozdiel medzi niekym, kto najazdil 5000 a niekym, kto najazdil 100x viac. Stale sa radim medzi tych opatrnych.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

Áno, Weirdo, istota je prcháva. Ale poznanie, že aj auto vonku je len pre ľudí, je veľmi dobré a cenné a na budúce to bude ešte ľahšie. Zdravý rešpekt áno, ale bobky nie...

 

Mimochodom, bol som tam krátko po Tebe a bolo super.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 7 rokmi...

Ja ked nastupim do ineho auta skor mam problem. Inde chyta spojka, lahsie sa toci volant, inak sa to sprava na ceste, inde chyta brzda... Ale do svojho aj po roku ked sadnem tak neni problem.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To iste....nikdy nešoferujem cudzie auto. Okrem inak zaberajucej spojky, smeroviek, vystražnych, posedu, spätnych, stieračov to je aj o tom, že ina je vaha auta, inak reaguje na rozbeh, čo je dnes pri danej hustote premavky problem, ťažko by som sa zaradil z vedlajšej. Raz som sadol do služobnej feldy pred mnohymi rokmi a na prvej zakrute vlavo som išiel rovno...rovno do domu. Našťastie som ubrzdil. Felicia totiž nema posilovač riadenia a ja naučeny točiť jednou rukou...skratka, ruka sa zviezla po volante, ale ten sa nepootočil. Napriek tomu, že mam odjazdenych cca 250-300 000 km, najbezpečnejšie je vozidlo, ktore poznam, viem, ako zrychluje, viem ako brzdi a ako sa sprava v zakrutach. A viem, ktora pačka je načo a kde je umiestnena. :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ano dakujem za doplnenie. Aj tie veci som mal na mysli. Presne tak! Ina vaha, iny zaber, inak sa to auto proste sprava a na svoje som uz tak nauceny podvedome ako ked sa naucite korculovat a mate to na cely zivot. Po polroku sadnem donho a v pohode jak keby som jazdil vcera. A to s tym posilovacom mam naopak v tych starych lacnych autach to neni tak ja som zvyknuty ze to neni tak pre mna je volant bez posilovaca samozrejmost. Ked som riadil kamosove auto tam uz je a on mi hovoril ze sa mu cudne islo vo felicii lebo ze tam neni posilovac a mne zase ten volant pripadal ako hranie playstationu necitil som odpor. Ale on zas ma taky nizky volnobeh ze mu to skapava. Na krizovatkach nic prijemne.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz

×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov