Skočiť na obsah

Poameričťovanie


Ajk

Odporúčané príspevky

V poslednej dobe začína byť veľmi "cool" poameričťovanie vecí, ktoré sa proste nehodia, vidno to na rôznych názvoch, na rôznych sviatkoch a podobne...

tak napríklad v Bratislave - máme tu River Park, budeme mat Centre Plaza (hoci v klude by to mohlo byť riečny/dunajský park, Centrálne námestie a pod)

taktiež mnoho sviatkov - vídavam ludí čo chodia na halowenovske pochody, posielame si valentinky a pod...

 

pri tom ziadne z tychto veci nemaju (az na par nazvov, napr Westend v BA) korene v slovenskej kulture, akurat su vhodne na zarabanie penazi....

 

Paci sa vam to? myslite si ze by sa s tym malo nieco robit? a preco to vobec ti ludia robia (preco napr projektant Riverparku nenazve ten projekt Riecny park)?

 

ja osobne proti tomuto poameričtovaniu bojujem istou formou... a to ze prestavam pouzivat anglicke skratky LOL,ROFL, WTF, OMG, ale nahradzam ich slovenskymi HSS,ŠSNZ,ČDP,OMB :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tak napríklad v Bratislave - máme tu River Park, budeme mat Centre Plaza (hoci v klude by to mohlo byť riečny/dunajský park, Centrálne námestie a pod)

:lol: :) :) no comment

 

ale proti slovu "cool" nič nemám, veľa ľudí z ICQ to len potvrdí ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Všímam si, že aj do bežnej reči sa nám dostáva stále viac cudzích slov, na ktoré máme primerané slovenské. Tiež proti tomu bojujem tak, že používam slovenské výrazy. Zatiaľ mi to pripadá ako boj s veternými mlynmi, no vidím, že nás je viac.

 

Ale aby som odpovedala na otázky: Nepáči sa mi to. Ľudia to robia asi preto, že ovládajú angličtinu a niektoré výrazy, alebo spojenia, im znejú lepšie v ang. Bojovať sa proti tomu začne, asi až keď bude skoro neskoro. Nedávno išiel dokument, že v Anglicku tiež kedysi mali starosti s množstvom cudzích slov - latinských. Takmer sa im vytratila angličtina.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

je to bežný jav v dejinách, národy mizli a asimilovali sa, a v podstate slabší podliehali silnejším, menej kultúrni prijali kultúru vyspelejšieho ... ale bo im bola nanútená násilne... je to bežný jav v dejinách, možno to bola cesta, ktorou sme vykročili vpred ...

 

ale poameričťovanie v týchto súvislostiach, v akých ich uvádza Ajk, nevidím ako udávanie trendov dominantnou kultúrou ...

to poameričťovanie nadobúda absurdné pomaly celosvetové rozmery, a je to dosť agresívna a dominantná kultúra, a sú veci, ktoré majú jedinečné, ale ani zďaleka nie je všetko kultúrne, čo preberáme... a sú veci, ktoré nepreberieme dúfam nikdy ...

okrem toho stará dobrá Európa má svoju vlastnú stáročnú kultúru...

 

ani nie to je problém, ale skôr to, že hovoríme neustále o zachovaní identity, že slovenský národ, že čistota slovenčiny, že perla v strede Európy, že sme hrdí že sme Slováci ... toto Jankovi Slotovi neprekáža ? len pome do tankoch ?

 

že počítačový jazyk preberá anglické výrazy, to nikoho veľmi neprekvapí...

 

ale skutočne cez Bratislavu tečie rieka, nie river, máme názov pre námestie, nie plaza, a za chvíľu sa budeme pýtať na street, a budeme kupovať car, a vyhoďme z jedálnička rohlíky, veď američania ich takéto nemajú ....

 

preberáme ich stravovacie návyky, podaktorí Halloween, nechutného natriasajúceho sa Santa Clausa ako dekoráciu Vianoc, ...

okrem toho : tekvice sa vyrezávali a dávala sa do nich sviečka odjakživa ... aj bez preberania amerických "sviatkov" ...

 

ide o to, že národ žije, kým žije jeho jazyk ... a pomenovať nové dominanty Bratislavy by sa patrilo slovenskými názvami .

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

dominanty si nazve investor ako chce on, do toho idu jeho peniaze, ked sa niekomu nepaci tak si moze postavit vlastnu stavbu a nazvaj ju moze ako chce.

 

a este neviem co ma nazov river park spolocne s amerikou. ci v britanii nemaju rieky?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Riecny park by neznel tak honosne, ako River Park. ale to je jedno ... v skutocnosti nemam nic proti prenikaniu anglickych slov do anglictiny, to mozem zacat hovorit "elektronicka posta" miesto email, a podobne. a este nieco - tym slovenskym skratkam tak ci tak nebude nikto rozumiet, takze s tym kludne mozes prestat, aj tak nic nezmenis.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Riecny park by neznel tak honosne, ako River Park. ale to je jedno ... v skutocnosti nemam nic proti prenikaniu anglickych slov do anglictiny,

 

je tam omyl, zrejme do slovenčiny ... ale to je jasné :lol:

 

Riečny park, Dunajský park, hocijaký park ... v tom predchádzajúcom príspevku som v poslednej vete už mala napísanú zmienku o investoroch ... potom som to zmazala

isteže, investor je pánboh, a jeho peniaze modla ... a my všetci tí, ktorí za vidinou zisku lezieme po bruchu ... ja viem, taký je svet ...

 

 

Riečny park by neznel tak honosne ?

tak tomuto nerozumiem ... komu to má znieť honosne ?

 

veľmi dúfam, že v River Parku bude žiť alebo čosi vlastniť nejaký hejslovák, ktorý sa bude biť do pŕs : ja som Slovák, kto je viac ... :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

to je tak - amici su strasni patrioti a keby tu niekto chcel premenovat Burger King alebo McDonald's na nieco ceske alebo slovenske, tak ho vlastnik trademarku asi posle do haja. Esteze brnaci si oproti BA v tomto davaju sakra bacha (alebo maju stastie) a jedine, co prepiskli, je Avion Shopping Center. Inak je tu Olympia, Futurum, Velký Špalíček alebo krásne znejúca Galerie Vaňkovka :lol:

 

Dokonca este aj Banska Bystrica ma Europa shopping center ... co nie je ziadna vyhra.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nenavidim Ameriku a nenavidim poamerictovanie.

No za to mam rad, ze ked sa park vola River Park ako Riecny park, pretoze turisti by ani nevedeli, ze co to je hned na prvy pohlad. A potom by stat ani poriadne nezarobil.

Tu suhlasim s LEGom. Proste dominantny stat sa presadi ci chce, alebo nie.

Preto to berem tak, ze pouzivam Anglicke vyrazy a nie Americke :lol:

Co si myslite, ze v Amerike take daco ako Cinska stvrt s ich vlastnym pismom neexistuje? Proste je to globalna asimilacia. A kazdy si nazve obchod tak ako on chce a ked mu to bude robit profit, tak preco nie? :) Ja osobne by som si spravil krivku, ze co viac nalaka zakaznikov.....:)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Polaris, ale je ine, ked maju stvrt, ako ked sa pomenuvavaju vyznamne body mesta. v USA su mozno stvrte s roznymi etnikami ale dvojicky sa nevolali Ворлд Трaдe Цeнтeр ani Socha slobody nie je Стaтуe оф Либeрты. Tu je to tak.

 

Nenavidim Ameriku ...

Co ti take spravili? :lol:
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nuz, pomenovanie urcitych "dominant" takymi "honosnymi" nazvami nie je nic ine, ako snahou o prilakanie kupyschopnych klientov.

Ale nevidela by som situaciu prilis pesimisticky... Existuje kategoria nasincov, ktori chcu byt "kuul" a "in" a pouzivaju slova, ktorym ani nerozumeju. A potom je tu kategoria ludkov, ktori dotycny jazyk aj ovladaju - a mozno prave preto necitia potrebu ho "naduzivat".

Inak, rec, ktora nie je schopna sa vyvijat, preberat slova a vyznamy, je mrtva rec. Napriklad ak slovo "cool" vyvolava urcitu jednoznacnu predstavu, ktoru by sme inak museli vyjadrit viacslovne a opisne, tak prijmem slovo "cool" tak ako je. Napriklad proti "hot-dogu" nikto nic nenamieta, mozno iba jazykovedci, ktori potom maju podivne snahy - napriklad vytvorit cosi ako "vopchacik", fiiiha!

Co sa tyka sviatkov, tak si pamatam, ze uz od skolky sme sa zucastnovali lampionoveho sprievodu, a namiesto Valentina sme mali 8. marec. Valentin mi - aspon z hladiska "pribehu" - pripada napriklad logickejsi.

O kulturu by som sa tiez velmi nebala, pretoze to, co nam Amerika sem zavliekla, nie je kultura, takze tvrdenie, ze silnejsia kultura "pohlti" slabsiu, neplati. To, co vidime, je len "komercionalizovanie". Zoberme si napriklad Japonsko - je velmi, velmi ovplyvnene amerikanizovanim - a predsa si Japonci vedia zachovat svoju identitu. Ja napriklad s radostou sledujem, ze sa (sice z komercneho hladiska, ale predsa) do mnohych regionov vracaju stare zvyky, alebo sa minimalne snazia udrziavat tie existujuce. Myslim, ze to, co prebieha u nas, je len logicka reakcia - "dohaname" to, co maju krajiny okolo nas uz za sebou. Musime si tiez prezit chaos - a to aj chaos svojej identity, kym si budeme vediet usporiadat veci.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Co sa tyka sviatkov, tak si pamatam, ze uz od skolky sme sa zucastnovali lampionoveho sprievodu, a namiesto Valentina sme mali 8. marec. Valentin mi - aspon z hladiska "pribehu" - pripada napriklad logickejsi.

lampiónové sprievody boli celkom pekné ... a hlavne keď riaditeľ školy nebol úplne padnutý na hlavu a nerobil z toho priveľkú "ideológiu" ... mali sme na takého šťastie...

 

 

pritom pravdepodobne k Valentínovi je hodne pribásnené a vznikla z toho legenda - a 8. marec má pôvod v Amerike ... :lol:

 

 

" MDŽ je pripomienkou na štrajk newyorských robotníčok v marci 1908 za zrušenie desaťhodinového pracovného času, proti nízkym mzdám a zlým pracovným podmienkam. O dva roky neskôr sa v Kodani konala Medzinárodná ženská konferencia, na ktorej vznikol nápad oslavovať medzinárodný deň žien. V nasledujúcich rokoch v marci oslavoval tento deň v Rakúsku, Dánsku, Nemecku a Švajčiarsku. Ženy na demonštráciách požadovali najmä volebné právo a rovnosť v zamestnaní. V Rusku sa MDŽ prvýkrát objavilo v roku 1913 a bolo spojené najmä s protivojnovými demonštráciami žien pod heslom „chlieb a mier“. MDŽ bol uznaný Organizáciou spojených národov ako medzinárodný sviatok v roku 1975. "

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 6 mesiacmi...

To si treba pustit Rammstein a America - aj s videoklipom, je to hnus, vsade sa tlaci McDonald a podobne kraviny....

___________________________________________

hey, tlačia, lebo im to väčšina dovolí, z toho obviňujte seba a nie ich

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

___________________________________________

hey, tlačia, lebo im to väčšina dovolí, z toho obviňujte seba a nie ich

hm ... kto je v tomto prípade to : "seba" ?

a nie je mi z toho jasné, koho teda vlastne nemáme obviňovať a koho máme ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov