Skočiť na obsah

arwiel

Odporúčané príspevky

Cynizmus je nástroj, ako zosmiešniť tie emócie, ktoré sami nemáme, nerozumieme im, alebo ich nezvládame.

Nemam pozitivne emocie kvoli vianociam.  Nerozumiem im. Nezvladam ich. Vianoce.

 

Na rok pojdem na male divy ako sestra. Chcel by som ist. Nepojdem - Som robil aj 23.12 aj 27. 12 odosielal DPH a budem aj zajtra.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ako deti sme sa na Vianoce vždy tešili. Už pred nimi to u nás voňalo vanilkou a škoricou, mamka zarobila cesto na klasické vianočné keksy, a my sme pomáhali vykrajovať a plniť formičky. A spievali sme pritom koledy. A priamo na Vianoce bolo najlepšie, že aj ked sme niečo vyparatili, mamka sa na nás nehnevala a nevylátala nás ako by tomu bolo inokedy. Darčeky boli niečo na oblečenie, obvykle niečo, o čom mamka vedela, že by sme to veľmi chceli, a kniha. Niektoré tie knihy si dodnes opatrujem. 

Darčeky spočiatku nosil Ježiško, potom sme už vedeli, že ľudia sa vzájomne obdarúvajú, a za našetrené drobné sme obvykle tatkovi kúpili Pitralon, ktorý sme pekne zabalili, a žiletky, alebo nejakú podobnú drobnosť, a mamke silonky a podobne..

teraz mi prekáža, že už temer 2 mesiace pred Vianocami výzdoba, v obchodoch vianočný tovar, hrajú vianočné pesničky a ešte k tomu ani nie naše, reklamy zamerané na Vianoce...skrítka už je to biznis, a to berie čaro Vianoc.

my sme si kedysi doma púšťali koledy, čo naspievali ešte Neckář, Vondráčková, Kubišová, či Gott, ale tiež hovorené slová, končiace klasickou koledou, ktorú v Pelíškoch "vylepšil" Kodet :) a v ktorej chcel " jemné nežné Cé" :)

A tiež sme mali platne s ľudovými prekáračkami a povedačkami, aj to sme si púšťali.

Sú to milé spomienky. 

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

je fajn, že niekto má na Vianoce nežné a milé spomienky... vážne...


aj my sme sa tešili, vždy a nanovo optimisticky, tešili sme sa aj látke na sukňu pod stromčekom, a všetky knihy, ktoré som kedy dostala, dodnes mám...
len sa vždy niečo pokazilo.

a dnes to vychádza na povrch, pretože je to v nás tak hlboko, že si ubližujeme navzájom. niekedy. s mamou. je to hrozné. už dávno sme to mali hodiť za hlavu, ja by som aj rada, ale je to zložité.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ano chapem..aj ked sa to stale zlepsuje tam niekde hlboko je ten pocit, ze sa nieco pokazi..lebo predtym sa to vzdy pokazilo a nikdy to nebolo ako z reklamy..

No nic kaslat... Zavidim pekne vianocne spomienky..ja nemam ziadne..teda teraz by som mozno aj mohla..ale naco?

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

je fajn, že niekto má na Vianoce nežné a milé spomienky... vážne...

 

 

aj my sme sa tešili, vždy a nanovo optimisticky, tešili sme sa aj látke na sukňu pod stromčekom, a všetky knihy, ktoré som kedy dostala, dodnes mám...

len sa vždy niečo pokazilo.

 

a dnes to vychádza na povrch, pretože je to v nás tak hlboko, že si ubližujeme navzájom. niekedy. s mamou. je to hrozné. už dávno sme to mali hodiť za hlavu, ja by som aj rada, ale je to zložité.

 

a čím dalej, tým to bude zložitejšie a tým to bude ťažšie...to je ako vred, ktorý sa síce na povrchu zahojil, ale keby si ho prerezala, svinčík vytečie. Len čím dlhšie čakáš, tým ťažšie svinčík vyteká, lebo časom hustne. prepáč game, že také nepekné prirovnanie, ty si super ženská, ale krajšie mi nenapadá... no, niekedy sa ťažko zabúda a ono to zákerne čaká niekde v zálohe.

 

Ano chapem..aj ked sa to stale zlepsuje tam niekde hlboko je ten pocit, ze sa nieco pokazi..lebo predtym sa to vzdy pokazilo a nikdy to nebolo ako z reklamy..

No nic kaslat... Zavidim pekne vianocne spomienky..ja nemam ziadne..teda teraz by som mozno aj mohla..ale naco?

že načo, no aby si mala na čo spomínať o pár rokov. my už teraz len máme tradičné vianočné jedlo, darčeky a krajší obrus a krajšie rpestreté, ale čaro už vyprchalo, a keby nie tých spomoenok...bolo by to smutné. Zato ked boli u nás Žilinčania, skúsila som zahrať malému pár kolied, a klavír sa malému fešákovi páčil, smial sa, vydával rôzne pazvuky a chvíľami vrbozaťovi až tak nadskakoval na rukách, a aj sa sám hrabal a chcel si to skúsiť, len pravdaže v necelých 10 mesiacoch mu to teda ale práve nešlo. Ktovie, či sa mu to niekde v podvedomí uloží...

 

Kedysi ked sme sa tu usalašili, sme pred Vianocami piekli so susedkou a ešte jenou kamoškou z nedalekej ulice, čo sme sa tiež tu na sídlisku spoznali a skamarátili. Obvykle som nakúpila suroviny, zamiesila niekoľko druhov cesta a na druhý deň došli baby a už sme vykraovali, plnili formičky, spievali si a bolo nám veselo. Potom sme si to podelili rovným dielom a baby mi zaplatili za svoju časč surovín. Bývali to pekné a družné časy. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

to je ešte ako tak prijeteľné, radujú sa, že sú o rok starší, dobre.

ale začínajú s tým pred štedrým dňom, asi na spôsob betlehemskej hviezdy.
hoci na druhej strane musím priznať, že už toho ani na vianoce nie je toľko, ako bývalo...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

game

 

Máš pravdu, už to nie je to, čo to bývalo. Ale zaujímalo by ma, s čím ten atavistický zvyk asi súvisí. Vraj Čínania používali pušný prach najskôr na petardy a až potom pochopili jeho pravý spoločenský význam.   

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ako by povedala teta Kolníková "povezme si to prámó" - vyhadzovat do vzduchu (doslovne) peniaze a hromadu znecistujucich latok nie je zrovna to prave orechove... ovsem ked sa to spravi s peknym scenarom a kvalitnym materialom, tak je to pekne a efektne
asi to maju ludia radi... z roznych dovodov

 

dive zvierata nato reaguju rozne

a tiez chapem ludi, ktorym domace zvierata chytaju hysteriu, proste niektorym to vadi (moj pes raz na Silvestra zubami roztrhal pletivo na brane a na par hodin zmizol), ale niektore hystericke reakcie precitlivenych ludi ma skor udivuju

 

post-2373-0-34110000-1577916130_thumb.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ale zaujímalo by ma, s čím ten atavistický zvyk asi súvisí. Vraj Čínania používali pušný prach najskôr na petardy a až potom pochopili jeho pravý spoločenský význam.

jop. tak to bolo.

úcta a rešpekt k ohňu, k usmerňovanému ohňu, hviezdam, spústa vecí spolu. bengálske ohne stáročia patria k oslavám, dovtedy zapaľovali zrejme len ohne.

 

čínska pyrotechnika má hodne dlhú tradíciu, okolo 1400 rokov. a fascinuje dodnes.

 

mimochodom samotné hviezdy mali v starej Číne už pred petardami ohromný význam, dokonca sa zachovali spisy, keď sa dvaja susedia súdili, že susedov nový dom zatieňuje pohľad na dôležitú hviezdu... hviezdy fascinujú, oheň fascinuje, ohňostroje nás fascinujú aj dnes, ohňostroj je vrchol slávností... a nech je, je to zážitok.

obyčajná prskavka dokáže fascinovať aj deti aj dospelých.

malý skrotený oheň aj s hviezdami... zvláštne... keď zapálime oheň, zmiznú hviezdy, keď nemáme oheň, vidíme hviezdy... v ohňostroji máme všetko dokopy a pocit oslavy.

 

ok, zvieratká trpia, vieme, je mi to ľúto. ale bez hystérie ľudí by to šlo možno lepšie.... tí ľudia tam píšu, akoby ohňostroje boli včerajší vynález konkrétne z BB... to nie sú ohňostroje, to sú len ich malí bratríčkovia. kde by sa gazdiná triasla v ktorom kúte pri poriadnom ohňostroji. tým ľuďom šibe.

čo robí, keď je kvalitná búrka a hrmí až sa zem otriasa? zalezie aj so psami pod stôl?

 

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

hromy blesky, to asi nie... predpokladam, ze take reakcie nevyvolavaju, kedze ide o prirodny ukaz a nie o ludske vystrelky (doslovne :D )
 

cez ruky mi preslo mnoho psov a ano, mali sme aj takeho, ktory pri burke zaliezol do budy a knucal od strachu

teraz mam pri dome takeho, ktory steka cele hodiny, ak je burka v okoli 50 km...

 

na druhej strane ani jeden z nich nereaguje na strelbu z pusky alebo pistole

 

pred rokmi otec na Silvestra hodil na dvor par petard; k jednej si nas pes priamo cuchol - vybuchla mu snad 20 cm od nosa a ... a nic, otriasol sa a dostojne odkracal :D holt, bol z policajneho chovu :D

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Lebo bol vycviceny. Mal kazdy den zvuk z magnetofonovej pasky vystreli z pistole pusky,postupne pridavany hlas. Potom o pol rok aj skutocne vystrely. Proste trenovany pes. Vedel neskor odkial ten zvuk a preco ide. Neskor by bez problemov aj ruku s pistolou ci puskou odkusol.

Zvierata sa boja hromou a bleskou. Len to znasaju lepsie,lebo to zazili viackrat - vycitia a poznaju zmenu pocasia. Teda vedia preco to bude buchat. Alebo ze to bude buchat. To ze dnes buchali len tak o ja neviem 17stej a potom 19tej. Tu a tam ten pes nevedel. Preco. Preto sa boji.

 

Citát

https://presov.korzar.sme.sk/diskusie/dpl/27998844/centrum-presova-ostalo-puste-oslavy-po-tragedii-zrusili.html

Myslím že unáhlene sa rozhodlo o zrušení všetkých silvestrovských aktivít vrátane ohňostroja v Prešove. Život totiž ide ďalej a ohňostroje neslúžia na oslavu starého, ale toho nového roka. Určite nie málo Prešovčanov prispelo na účet určený pre obyvateľov zhorenej bytovky a suma ktorú za ohňostroj radnica ušetrila je "o ničom".

Ja neviem ....  ci aj v Revucej ohnostroj zrusili. Ja osobne by som zakazal predaj ohnostrojov,petard a strielanie obyvatelom. A radsej nech to mesto pusta 20 minut a potom pokoj.

Ale ze asi presovcanovi vadi,ze v jeho meste kde nedavno zahynulo 8 ludi,mesto nebude pustat ohnostroj a oslavovat. Kde mozno 50% ludi z inych miest im to nevadi ,ze doma nebudu mat ohnostroj. Ale by to bola sranda. Vsetci ohnostroje zrusili a v Presove by boli. A ten bezmozog by bol asi  stastny. Ze su najlepsi.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 10 mesiacmi...

Čakajú nás prvé korona vianoce :smile:  akokolvek,  plánujem nejaké tie vianočné oblozené misy. dnes som trochu experimentovala , ale chlebíčky objednám hotové . 30 oblozenych chlebíčkov okolo 50 evráčov , a mám to v cajchu :biggrin: 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Čo žerete na Vianoce?

U nás sa tie tradície menia len málo, obyčajne to býva takto:

  1. Hriatô alebo vaječný koňak
  2. Oblátka s medom (ja si dávam dve, aj tri) so strúčikom cesnaku
  3. Polievka - kapustnica so zemiakmi, hríbama, pár koliesok klobásky
  4. Zemiakový šalát s majonézou, vysmážaný kapor
  5. Pivo si dám (po kaprovi)

 

Spoiler

Zaujímalo by ma, čo žere Tomáš, či si tiež uvarí zemiaky s párkom a do hrnca nadrbe všetko čo mu chutí

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

vianočná večera je rodinná tradícia už veky, ale nerobíme z toho kovbojku...

pred samozrejme oplatky s cesnakom a medom. niekto malý prípitok s tým, čo je akurát po ruke.
tradične šošovicová mliečna polievka so sušenými slivkami, recept babky mojej mamy, tú robíme len na vianoce, je to ohromne dobré.
po nej tradične a celé veky a zásadne biele vyprážané rybie filé, predtým namočené v mlieku, k tomu v šupke varené zemiaky a v posledných rokoch "šmykľavý" šalát - zemiaky zaliate octovým olejovo neviemakým zálivom.
koniec, to je celá večera.
potom niekto musí umyť riady :D

ja z toho mám jednu oplatku, na troche masla dusené filé, zemiaky načistené namočené vo vode na dlhé hodiny a uvarené bez soli. a je to :)

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

a tak vianoce nie sú len štedry večer. hlavne je to čas ked sa stretávame rodina, priatelia známi s ktorymi sme sa nevideli aj cely rok :smile:

aj ked tento rok neviem :innocent:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Joj, čím ďalej tým sa viac teším na Vianoce. Drobec bude mať v januári dva roky, a už to pomaly vníma :stuart:

Tento rok posledný krát u jedných či druhých rodičov na večeru, budúci rok už vlastná večera, v trojici/štvorici, a následne návštevy. 

  • Páči sa mi to 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vianoce sú v prvomrade obdobím špičky a uspokojenia zákazníkov v náročnom období... Iba reprodukujem čo nám bolo v práci oznámené vedením... Ja som ešte vianoce nikdy netrávil sám, takže pohostenie nikdy nebolo na mne. Obvykle klasika ako všade že sa zíde celá rodina u našich a podá sa vianočná večera, nejaké zákusky a prípitok. Takže úplná klasika a keď príde doba že ich budem tráviť sám, tak ešte netuším čo bude. Možno sú aj nejaké mikrovlnkovacie polotovary rybacie tak to si budem urobiť. Ale raz som bol pozvaný na vianoce ku kresťanke (vtedy sme mali taký dosť blízky vzťah) a tak na ten prvý alebo druhý vianočný deň čo sú po štedrom ma pozvala k nim. Tykoxo oni mali tak dobré jedlá, a tááák parádne som sa najedol ako nikdy!

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 35 minútami, Tomáš napísal:

Vianoce sú v prvomrade obdobím špičky a uspokojenia zákazníkov v náročnom období... Iba reprodukujem čo nám bolo v práci oznámené vedením...

Ano, my chápeme, že keď nám tu v ďalších 15 témach a na 450 stranách v kuse dookola teatrálne dávaš najavo, aký si ty nenahraditeľný pre celý chod Amazonu v úlohe pomocného skladníka, že by Bezos určite nezaspal, keby si vynechal čo i len jedinú smenu, ale ver tomu, že my ostatní máme doma počas Vianoc podstatne príjemnejšie činnosti ako sa v noci naháňať s paleťákom z jedného konca na druhý, takže dojem tu nespravíš na nikoho.

A prečo ťa kresťanka pozvala len raz? Či sa zbadala čo si za pijavicu? Čo si jej vlastne doniesol na Vianoce za to, že ťa pozvala? Prázdne dózy, nech ti ich poriadne naloží?

  • Páči sa mi to 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov