Skočiť na obsah

Letný čas a zimný čas


game

Odporúčané príspevky

....... post-3-0-92453300-1351365957.jpg

 

a zimný čas je tu ... nezabudnite prestaviť hodinky, keď ešte máte také, ktoré sa sami nesamo sato ... :)

tešíme sa, všetci, že bude tma a tma a o siedmej už budeme zívať ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pár krát sa už hovorilo o ukončení, ale aby sme si nemysleli, že to je socistický výmysel, EÚ výmysel, či Franz Josef výmysel ... je to trochu zložitejší výmysel :)

 

s myšlienkou zmeny času s cieľom šetriť denné svetlo prišiel v roku 1784 americký štátnik Benjamin Franklin ...

Myšlienka zmeny času, respektíve času, ktorý by šetril denné svetlo, sa prvýkrát objavila v roku 1784 v článku amerického spisovateľa, štátnika, osvietenského mysliteľa, vynálezcu a fyzika Benjamina Franklina. Prvý vážny návrh na zavedenie letného času podal londýnsky staviteľ William Willet roku 1907 vo svojej eseji The Waste of Daylight (doslovný preklad Mrhanie denným svetlom).

 

Na území dnešnej Slovenskej republiky (SR) zaviedli letný a tzv. zimný čas prvýkrát počas prvej svetovej vojny v rokoch 1915 a 1916, potom v rokoch 1940 až 1949. Od roku 1979 sa SELČ uplatňuje každý rok, pričom do roku 1995 trval na území SR šesť mesiacov. Od roku 1996, keď sa dĺžka SELČ na Slovensku zosúladila so smernicami Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie, trvá letný čas na našom území sedem mesiacov.

http://www.teraz.sk/...651-clanok.html

teoreticky by to malo fungovať veľmi zjednodušene tak, že sa vlastne krátke letné noci a dlhé dni využijú na činnosť ľudí ... v lete je skôr svetlo, tak sa vstáva skôr, tým sa večer odsunie príchod tmy, menej sa svieti ... a ekonomické hľadiská boli zrejme dôležité už aj za čias Benjamina Franklina.

tie ekonomické hľadiská sú dnes hodne spochybňované, a výsledky mnohí považujú za nepreukazné, ale napriek tomu sa v zavedenej praxi pokračuje.

dokonca Putin vrátil už zastavené zmeny času v Rusku.

 

 

p.s. : a lopatka je masochista ! :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A je to! Ja len neznášam tie trápne reči typu "pospíme si o hodinu viac"... Neviem ako vy, ale ja som spal rovnako dlho - akurát, že keď som vstal tak na hodinách bolo o hodinu menej. Aké to "šťastie", že som nevstal 4:30 ale už 3:30...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

píše z ďalekého východu ... :)

ináč ... aj tu je už tma ... a to sme na ďalekom západe :(

 

a na zajtra tu sľubujú shmú naráno 8 centi snehu ... to bude kalamita, ako keď v Kanade nasneží tri metre ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja som rad, že je to tak. Aspoň mi nikto nezjape pod oknom. Všetci su zalezeni lebo je skoro tma. Inak neviem čo sa vam nepači. Aj v lete by bola tma skôr, keby nevymysleli ten nezmyselny letny čas. A s prirodou aj tak nevybabrete. V zime su dni kratke či sa to niekomu pači alebo nie. To by som chcel vedieť čo by ste robili keby ste žili niekde okolo polatrneho kruhu, kde je noc niekoľko mesiacov.

  • Pridať bod 3
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To by som chcel vedieť čo by ste robili keby ste žili niekde okolo polatrneho kruhu, kde je noc niekoľko mesiacov.

 

v noci páchali samovraždy a cez deň trpeli nespavosťou ... / ako jeden rýdzo švédsky hrdina švédskej knihy, ktorý cez polárne leto nevedel spávať, rušilo ho slnko :) /
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

nie sme zaujatí proti tme, iba nám (aspoň teda mne osobne) lezie na nervy, že ráno vstávam za tmy, z roboty odchádzam za tmy a keď náhodou svieti slnko, tak sedím v lopote... niektoré veci sa robia lepšie za svetla...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

to asi tak ako mne keď príde človek z nočnej, všade svetlo, človek síce zastre ale aj tak sa ho úplne nezbaví, vonku už hluku a človek sa nemôže ani vyspať lebo svetlo :) ... niektoré veci sa robia lepšie za tmy :) :D

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov