Skočiť na obsah

Cigarety, fajčenie


nutrinka

Odporúčané príspevky

https://www.ta3.com/clanok/1170751/tb-ministerky-a-kalavskej-o-aktualnych-temach-v-zdravotnictve.html

 

Mam to napozerane do 16 minuty. Ja som tu zensku nevidel v ziadnej diskusnej relacii. Vlastne chcel som to napisat do politiky. 

 

Preco o tak dolezitych temach nediskutuju pred kamerou, pred 200 000 ludmi? Preco tam je nejaky Matovic s Blanarom? Preco o tejto teme nebola ziadna diskusia verejna. Aby obcania mali sancu vediet o co ide? Keby to videli 200 000 mozno pol miliona ludi Fico by to nemohol len tak zrusit.

 

Klient nefajciar -aspon dvadsat rokov som ho nevidel fajcit(odkedy ho poznam).  Vek asi 60 rokov. Dostal infarkt - natrhla sa mu cieva na srdci. Bol rozhodovat zapas v Michalovciach. Lezal v michalovciach, ze lezat moze aj v Revucej(ze aj tam ho budu pozorovat), tam mu odporucili aby tam nelezal, tak siel do Popradu, tam zistili comu je  a po dvoch dnoch ho operovali v Kosiciach. A po dvoch tyzdnoch ho poslali domov. Naco ho poslali domov na smrt? Naco je nam revucka nemocnica? Na smrt? 

 

Ten lekar revucky co mu odporucil ist prec mu zachranil zivot. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

makroekonomicka obhajoba fajciarov :

Je jasne ze fajcenie je skodlive pre fajciara, ale makroekonomicky je prinosne....

 

Fajčenie je drogová závislosť. Nikotín a heroín vraj patria k najnávykovejším látkam. Napriek tomu sa to dá, ale skoncovanie si vyžaduje silnú vôľu a motiváciu. Väčšina mojich priateľov, silných fajčiarov, s touto závislosťou už skončila. Väčšinou zo zdravotných dôvodov, keď im na dvere "zaklopala smrtka". Na poslednej stretávke sme fajčili už iba dvaja. Kiež by sa to podarilo každému a štát by prestal zarábať na tejto závislosti. Ja k nim bohužiaľ nepatrím. Skúsil som asi pol roka nefajčiť, ale pri mojej chronickej depresii sa tento stav ešte zhoršil. Bol som stále viac neznesiteľný pre svoje okolie a nakoniec to žena už nevydržala a povedala, "radšej si prosím ťa zapáľ". Presne ako alkoholik, ktorý zlyhal a po neúspešnej abstinencii som stratil aj poslednú štipku sebaúcty. Každému, kto to dokázal fandím, ale súčasne je pre mňa abstinent aj výčitkou, že sa to dá, ale ja som zlyhal. Samozrejme ide aj o peniaze a nechcel som mať pocit, že okrádam rodinu. A tak som ešte na dôchodku spravil projekt, za ktorý som zarobil toľko, že môžem fajčiť ďalších 25 rokov. Toho sa našťastie už nedožijem, ale bola to aspoň motivácia. A motivácia je to, čo dokáže človeka mobilizovať. Bez nej nevidím žiadny zmysel ďalšej existencie. Viem, že drogovo závislý si vždy nájde nejakú obhajobu, prečo nedokáže prestať. Ale bez motivácie, alebo strachu zo smrti, alebo o zdravie, je to ťažké.

 

Pamätám sa, keď som bol na vojne a "mazáci" si odstrihávali z krajčírskeho metra každý deň jeden centimeter. Ten centimeter predstavoval jeden nezmyselný deň, prežitý na vojne, ktorého sa chceli čo najskôr zbaviť. Ale pritom to bol deň ich života, ktorý sa nikdy nevráti. Večer, keď ten centimeter strihali boli šťastní, že už skončil a priblížil sa deň, keď budú slobodní. Táto ilúzia im pomáhala prežiť vojnu, lebo očakávali, že ich život sa potom zmení, naplní nejakým zmyslom, ilúziou. Lenže na konci krajčírskeho metra, ich nečakala sloboda a realizácia ich ilúzií. Ale to si vtedy nikto nechcel pripustiť. Každý deň nášho nezmyselne prežitého života v nudnom zamestnaní, alebo živote, virtuálne odstrihávame jeden centimeter s nádejou, že ďalší nám prinesie naplnenie našich predstáv, šťastie. Až keď nám zostane ten posledný centimeter tak pochopíme, že žiť sme mohli iba v prítomnosti. Minulosť a budúcnosť nám ani dnes nepatrí. Strach zo smrti nie je strach z toho, že pre nás už nebude existovať minulosť, alebo budúcnosť. Strach zo smrti znamená, že pre nás už nebude existovať prítomnosť.

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Fajcit sa da prestat. Len to musis chciet.  Ked ti fajcenie nevadi a prestanie ti nevyhovuje tak neprestanes. Preco ,naco? Stoji to 150- 200 euro mesacne. Ale ak ti tie peniaze nechybaju, a chyba ti ten "pozitok". Preco? Ked budes mat zdravotne problemy sa to da ,alebo vtedy to ludia robia.  Zapal priedusiek - prestanes aj na dva tyzdne. Navyk na alkohol je asi podobne.

 

Cigarety aj alkohol, maju vplyv na mozog. Asi aj tie ostatne drogy.  Proste pijem a fajcim , lebo chcem. Keby som nechcel - tak nebudem. V nedelu a utorok som nepil. Saris uz v 1,5litrovych patflasiach prestali vyrabat. Teda budem musiet prestat pit. Ja som pil len to. Ine pivo nemozem. Nechuti ci robi mi zle na zaludok.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Fajcit sa da prestat. Len to musis chciet.  Ked ti fajcenie nevadi a prestanie ti nevyhovuje tak neprestanes. Preco ,naco? Stoji to 150- 200 euro mesacne. Ale ak ti tie peniaze nechybaju, a chyba ti ten "pozitok". Preco? Ked budes mat zdravotne problemy sa to da ,alebo vtedy to ludia robia.  Zapal priedusiek - prestanes aj na dva tyzdne. Navyk na alkohol je asi podobne.

 

Cigarety aj alkohol, maju vplyv na mozog. Asi aj tie ostatne drogy.  Proste pijem a fajcim , lebo chcem. Keby som nechcel - tak nebudem. V nedelu a utorok som nepil. Saris uz v 1,5litrovych patflasiach prestali vyrabat. Teda budem musiet prestat pit. Ja som pil len to. Ine pivo nemozem. Nechuti ci robi mi zle na zaludok.

 

napísal si to ako z Veľkej knihy.

tiež som si kedysi celé roky hovorila, že môžem kedykoľvek prestať, len nechcem.

mne fajčiť cigarety chutilo.

pri fajčiaroch vonku bola vždy väčšia zábava. ...

 

ovšem ako píšeš o tom pive, keď som začala fajčiť tak skutočne skutočne, som kupovala cigarety, ktoré mi chutili... nie všetky chutili a niektoré doslova robili zle, také kdejaké bulharské smeti... raz sa mi stalo, to je desivo dávno, že z nejakého dôvodu sa mi minuli cigarety... a suseda fajčila tie hnusné, ktoré mne  robili zle... ale požičala som si od nej, lebo bez cigariet to nešlo...

ovšem nešlo ich ani fajčiť, bol to hnus a bolo mi z nich zle...

vtedy som mala a mohla prestať...

ale nespravila som to, lebo som sa ešte v ten deň dostala k mojim obľúbeným a fajčila celé desaťročia ďalej.

 

stále viac, už to bol skutočne len zvyk. závislosť na nikotíne žiadna, a nevyvracajte mi to nikto, mám to na sebe odskúšané... čiste len zvyk a rituál, chvíľa oddychu, až po také množstvo, že mi to až nechutilo, ale ako Pavlovov pes...

 

nakoniec prišiel čas, keď som ani nechcela, a prestala som zo dňa deň, vôbec už nebolo treba veľa vôle, sily, neprišli absťáky, kašel čakám dodnes, príčiny a priebeh sú opísané niekoľkokrát v inej téme.

 

 

 

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

game

 

Čo ak ste dokázali prestať, lebo váš organizmus sa "bránil" ďalej sa takto otravovať. Ja mám tiež dni, keď na mňa lezie chrípka, alebo keď som si pokazil žalúdok a s prekvapením zistím, že som deň, alebo dva nefajčil. A nie je to žiadne hrdinstvo, ani pevná vôľa. Organizmus sa bránil a jednoducho mi to nechutilo. Bohužiaľ nie nadlho. Pamätám sa, keď som pol roka nefajčil, každý týždeň bol horší a horší. Nakoniec som nebol schopný sústrediť sa na nejakú duševnú prácu a celý deň som bojoval iba s tým, aby som si nezapálil. Podľa mňa závislosť súvisí nejako aj s poruchou osobnosti. Dnes napríklad klesá počet fajčiarov, ale prudko rastie užívanie antidepresív. 

 

https://karolondrias2.blog.pravda.sk/files/2019/12/Antidepresiva-drogy-na-obyv-Sk-191201-06-Kon-100-630x1005.jpg

 

Maďarsko je na grafe na najnižšom stupni a pritom je to krajina s veľkým podielom fajčiarov (ale aj veľkým počtom samovrážd). Ale dnes už príliš neverím štatistikám. Kto sa prizná, že je fajčiar v krajine, kde to môže ovplyvniť jeho pracovnú pozíciu, alebo odvody do zdravotnej poisťovne. Keď som bol v Kanade, bol som jediný fajčiar na pracovisku. A keď som išiel večer na pivo, húlil tam snáď každý. Ale bolo to už dávno. Dokonca by som povedal, že nárast užívania antidepresív koreluje s poklesom počtu fajčiarov v danej krajine. Rast spotreby antidepresív sa ale pripisuje aj ako dôsledok zdravotnej osvety vo vyspelých krajinách. Mne fajčenie pripadá, ako náhrada za endorfíny, podobne ako fungujú antidepresíva. 

 

Ja nechcem hľadať vonkajšiu príčinu svojej slabosti. Tá je samozrejme vo mne. Ale najjednoduchšie je nikdy s drogou nezačať.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

... Podľa mňa závislosť súvisí nejako aj s poruchou osobnosti. Dnes napríklad klesá počet fajčiarov, ale prudko rastie užívanie antidepresív. 

 

https://karolondrias2.blog.pravda.sk/files/2019/12/Antidepresiva-drogy-na-obyv-Sk-191201-06-Kon-100-630x1005.jpg

 

Maďarsko je na grafe na najnižšom stupni a pritom je to krajina s veľkým podielom fajčiarov (ale aj veľkým počtom samovrážd. Dokonca by som povedal, že nárast užívania antidepresív koreluje s poklesom počtu fajčiarov v danej krajine. Škoda, že na grafe nie je Čína. Rast spotreby antidepresív sa ale pripisuje aj ako dôsledok zdravotnej osvety vo vyspelých krajinách. Mne fajčenie pripadá, ako náhrada za endorfíny, podobne ako fungujú antidepresíva. 

 

zaujímalo by ma, ako by tie korelácie vyzerali, keby namiesto obyčajného tabaku tam dosadili marišku.  To by bola negatívna korelácia s  tak R=0,98, p<<<0,0001.  :flowers:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

zaujímalo by ma, ako by tie korelácie vyzerali, keby namiesto obyčajného tabaku tam dosadili marišku.  To by bola negatívna korelácia s  tak R=0,98, p<<<0,0001.  :flowers:

 

Nemám také skúsenosti. Ale pamätám sa, že v Kanade, konkrétne Vancouveri som ako jediný z obrovskej budovy, chodil fajčiť pred budovu. A mal som pocit, že ľudia na mňa pozerajú ako na asociála. Fajćím fajku a možno to tam evokovalo fajčenie marišky. Sú tolerantní, nikto sa neozval a možno to bol iba môj pocit. Čo ma ale prekvapilo, v Downtowne nebol problém vidieť nadrogovaných mladých ľudí, aj tinegerov neskoro v noci, často ležiacich na studenom chodníku. Polícia to neriešila. Ale opakujem, bolo to už dávno. Paradoxne, kolega tam dostal pokutu 200 $ za to, že sme mali "odhalené" plechovky piva v batožinovom priestore auta, ktorý mal na chvíľu otvorený. V liquor store sa fľaša vína predávala s podobnou "diskrétnosťou", ako kedysi u nás v samoobsluhe prezervatívi. Ale nechcem ich kritizovať, Vancouver patrí asi k najkrajším a najpríjemnejším mestám na svete. 

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

to fajčenie a endorfíny sa mi pozdáva.
pokiaľ dokážem posúdiť tie dlhé roky fajčenia, a na čom trvám, že ja som nepotrebovala nikotín ako taký, a odkedy som prestala, nevzdychla som po ňom ani raz...
vždy som potrebovala fajčenie ako rituál.... a áno, náhradu endorfínov.
uvoľnenie, chvíľa na premyslenie veci, dve minúty oddychu počas práce.... nejako takto to fungovalo u mňa.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...
  • Pred 11 mesiacmi...
Citát

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala novelu zákona o spotrebnej dani z tabakových výrobkov. Cigarety tak od februára 2021 zdražejú a budú pod prísnejšou kontrolou. Informoval o tom hovorca prezidentky Martin Strižinec.

V priemere cena jednej škatuľky cigariet od budúceho roka vzrastie o 40 centov a o 20 centov v rokoch 2022 a 2023. Sadzba na tabak sa má zvýšiť rovnakým tempom ako sadzba na cigarety. Dopredávať cigarety má byť umožnené dva mesiace, tabak šesť mesiacov

https://dennikstandard.sk/teraz/12403/

budem nútený si narobiť zásoby tabaku tak  na rok dopredu, ale aspoň tým trochu peňazí ochránim pred infláciou. v budúcnosti si začnem asi pestovať vlastný tabak. nenažratý štát, neochotný prispôsobiť výdavky príjmom, podporovať nemienim.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pretože je jednoduchšie ísť si zapáliť, ako sa v robote ďalej rozčuľovať, keď niečo/niekto nefunguje tak ako má. už by som si dávno uhnal infarkt, takto mám väčšinu času tlak 120/80 a som v pohode :laugh:

  • Páči sa mi to 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 rokmi...

ahojte, rada by som v rámci tejto témy poprosila diskutujúcich o radu, ako motivovať fajčiara, môjho partnera, aby s tým prestal. má 30 rokov a fajčí už od 15-tich na pravidelnej báze. údajne sa pokúšal s tým prestať viac krát už v minulosti, ale vždy to vydržalo iba niekoľko dní a údajne už na druhý deň pociťoval nervozitu. rada by som sa spýtala, čo vám pomohlo najviac, ako s tým prestať. existujú nejaké nikotínové náplaste, to viem, ale čo som čítala iné internetové fóra, tak nie sú moc úspešné, lebo tak či tak sa k tomu vždy daný človek vrátil. aké máte skúsenosti vy a ako ho mám ja, ako jeho partnerka motivovať? bavili sme sa o tom už viac krát a zatiaľ vždy mi povedal, že prestane, až keď budem tehotná. chcel to aj obmedzovať, aspoň postupne, ale mal slabú výdrž. hovorila som si aj, že ho skúsim motivovať tým, že mu povolím nejaké maškrty alebo slané pochutiny, dokonca som mu povedala, že mu budem kupovať aj jeho obľúbené pivo, ale nič nepomohlo zatiaľ... čo s tým, čo sa osvedčilo vám?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...
Dňa 11. 8. 2023 at 17:02, kates33 napísal:

ahojte, rada by som v rámci tejto témy poprosila diskutujúcich o radu, ako motivovať fajčiara, môjho partnera

Nech vyskusa elektronicku cigaretu. V case, ked som fajcil aj 40 denne mi poskytla plnu nahradu. Pozor, nie je to sposob odvykania, iba nahrada za fajcenie, ktora nesmrdi a asi aj menej skodi.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Fajčenie je závislosť, ktorá dodáva mozgu endorfíny, keď telo inhaluje nikotín. Každá závislosť je v podstate obmedzením slobody. Lenže endorfíny sa vyplavujú aj pri bežných aktivitách. Napríklad pri športe, sexe, jedle...  Odmena, v podobe endorfínov ešte nezaručuje, či je naše správanie "dobré, alebo zlé". Môžeme posudzovať iba následky nášho správania. Buď zdravotné, alebo psychické. A fajčenie nepochybne patrí k tým, ktoré zhoršujú zdravotný stav.

V konečnom dôsledku, každá ľudská aktivita je spojená s výdajom energie, metabolizmom. Metabolizmus je oxidácia a tá je príčinou starnutia buniek. Ako v tej piesni "život je návykovej a někdy zabíjí" Mali by sme si preto rozvážiť, na čo vynakladáme energiu a čo má zmysel. Ak by v evolúcii platilo iba to, že "v zdravom tele je zdravý duch", možno by sme doteraz zostali na stromoch. Každé vrcholné úsilie ducha si vyžaduje nejaké obete.  

Bach, Newton, Einstein, Bohr, Schrodingrer...  boli fajčiari. Nie, že by im fajčenie dopomohlo k ich dielu, ale sú miliardy nefajčiarov, ktorí nemali, okrem vlastného zdravia, významný prínos pre civilizáciu.  

  • Díky! 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov