Skočiť na obsah

Preteky koní


tomassi

Odporúčané príspevky

Zaujímajú Vás rôzne súťaže koní?

 

aký názor máte na ich náročnosť, drezúru a pod.

- špeciálne preteky ako je Veľká Pardubická

súhlasite s tým, aby boli prekážky menej náročné a nebezbečné (znižovanie náročnosti svetoznámeho Taxisovha Priekopu) alebo si myslíte, že tak prichádzajú o svoju atraktivitu ????

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

drezura ma nikdy nebrala, parkuru som sa venovala, a co si rada pozriem su westernove sutaze,skoda len ze to nedavaju nase televizie...

 

co sa tyka velkej pardubickej, steeplechase v cechach,...ide iba o peniazoch,o to pritiahnut ludi, to ze sa na taxisovej priekope uz zabilo niekolko koni a jazdcov akosi nikoho nezaujima...jedine co sa na nom zmenilo su jeho parametre, je o nieco menej hlbsi, vyssi a sirsi...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Keď v TV beží parkúra, tak si aj pozriem. Kone mám veľmi rada, pozerám to len kvôli nim a ochkám nad nimi :lol: Keď je nejaký kôň veľmi pekný, tak mu aj držím palce.

A je mi to akosi jedno, pre mňa sú atraktívne len tie kone. Ale radšej znížiť, akoby sa mal niekto (pri)zabiť.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ale radšej znížiť, akoby sa mal niekto (pri)zabiť

lenze kon nie je ako clovek...jemu sa staci prizabit a clovek ho jednoducho necha utratit pretoze dostihovy kon ak si zlomi nohu nebude donho investovat...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

toto by bola dobra tema pre jednu moju kamosku. dobre ze tu nechodi, bo by vam to tu cele zapisala.....

 

ja mam kone rad. ale nemal som zatial nejake velke moznosti videt preteky. ale uz asi 5 rokov sa chystam....dufam, ze to neostane len pri chystani

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

co sa tyka velkej pardubickej, steeplechase v cechach,...ide iba o peniazoch,o to pritiahnut ludi, to ze sa na taxisovej priekope uz zabilo niekolko koni a jazdcov akosi nikoho nezaujima...

Steeplechase su obycajne preteky vychadzajuce z beznych pretekov v prirode. Ale na tom taxise sa fakt zabilo niekolko koni, po protestoch to upravili. Svojho casu davali aj priame prenosy, bolo to este za federacie. Velka Pardubicka bola v Europe az druha co sa tyka prestize. Vyznamnejsou bola Velka liverpoolska, kde bol podobna, mozno este tazsia prekazka...tzv. Bitchesbrook (snad spravne anglicky).

 

Na olympiade je drezura, parkur a tzv. vseobecna sposobilost, co su vytrvalostne preteky v prirode.

 

Osobne mam rad parkur, je to taka elegancia, preteky mozu byt zaujimave, tie kone tam obcas skacu velmi vysoko... :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

parkuru som sa kedysi venovala... ale akonahle som dostala do opatery anglickeho plnokrvnika /z coho vyplyva ze by ma mali chytit dostihy/, zacala som sa venovat westernovemu jazdeniu...on totizto robil v minulosti policajneho kona v bratislavskych uliciach, co z neho urobilo vynikajuceho westernaka...

 

ale na nasej poslednej sutazi sme vyhrali prve miesto v dostihu na dlzku jednej mile...a to bolo aj nase posledne pretekarske zapolenie /bol westernak, a vyhrali sme dostihy :) / ... tato sutaz ho aj "zabila" :lol:

 

to v ramci off topic :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

on totizto robil v minulosti policajneho kona v bratislavskych uliciach, co z neho urobilo vynikajuceho westernaka...

:lol: Ano, v BA uliciach je to skutocne ako na divokom zapade, takze to dava dobre prepoklady aj pre kone

 

Ako som uz nepriamo spominal na PF, tie plnokrvniky su dobre pre dostihy koli vytrvalosti... Na dokreslenie faktu, ze v dostihoch je dolezitejsi kon, kym napriklad pri parkure je to clovek je aj to, kto sa uvadza vo vysledkoch na prvom mieste. Pri dostihoch je to kon (napriklad Sagar - trojnasobny vitaz velkej pardubickej v 80tych rokoch), pri parkure clovek...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

toto si vela ludi mysli :lol: nie je to vsak pravda...

dostihovy kon mysli po starte nasledovne: bezat bezat, az do uplneho vystavenia, kedze kon netusi ze ma pred sebou nejaky ten kilometer, do ciela by nedosiel, maximalne tak v cvale, nie v trysku....jazdec musi kona zo zaciatku drzat /aj ked to tak vela ludi "nevidi" a mysli si ze clovek je tam len od toho aby kona smeroval dolava doprava/...a pred cielom, poslednych 200 300 metrov kona zacne pobadat a hnat....bicikom /ktorym mimochodom kona neslaha, len ho laka/, sedom /jokej kopiruje pohyby kona a tym ho pohana/...

mimochodomm, nie kvoli vytrvalosti, ale kvoli tomu ze dokazu vyvinut velku rychlost na kratku vzdialenost /finis do ciela/...na vytrvalost su arabske plnokrvniky /samozrejme, termin vytrvalost je pojem relativny, da sa pod nim chapat vselico/

 

pri parkure je to podobne,...keby niet jazdca, kon to jednoducho nepreskoci... podstatne je si zasadnut a "dotlacit" kona na preskocenie...

 

a btw, tie bratislavske ulice...myslela som to tak, ze kone ktore toto robia musia byt maximalne kludne, maju vynikajuci vycvik za sebou a nicoho sa neboja..

jazdila som uz na xy anglickych plnokrvnikoch, su to strasne plache zvierata...takze z tohto som bola maximalne prekvapena a co viac, potesena...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ked som bol naposledy na konoch, bavili sme sa potom aj o tom, preco ideme v zastupe. Ten chlapik, co tam pracuje s konmi nam vravel, ze je to prave koli dostihom, aby nezacali tie kone medzi sebou pretekat, co by sa mohlo skoncit aj zle, koli chabym jazdeckym schopnostiam jazdcov v kurze.

Ano, to mas pravdu, kone po starte chcu bezet ako o zivot. Funguje aj ten stadovity efekt. Ten jazdec, zokej musi iba konika korigovat...

Mas pravdu, tie vytrvalostne, to su arabi. Plnokrvniky su vyhodne prave do dostihov.

 

Predpokladam, ze u koni je to podobne ako u ludmi. Niektori su vyborni sprinteri, ini sa hodia skor na vytrvalostne preteky. Podla pomeru rychlych a pomalych vlakien vo svaloch. Podla toho su trenovani.

 

Co sa tyka toho parkuru, myslim, ze tam vela, ovela viac zalezi na tom cloveku. Jasne, musi kona popohnat na prekazku, aby to kon skocil (kolkokrat uz boli zabery, ze si to kon v poslednej chvili rozmysel a jazdec preletel sam cez prekazku). Jazdec musi volit aj optimalnu trasu, ako na tu prekazku nabehnut, ide mu o casovy limit, ktory rozhoduje pri rovnosti trestnych bodov. Skratka jeho uloha je dolezitejsia ako pri dostihoch, kde je tych prekazok v pomere ku trase ovela menej.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 mesiacmi...

Moje babule sa do koni zazrali uplne strasne, takze ich vozievam kazdy tyzden kusok za BA. Ked sme boli na Morave, tak som mladsiu dokopala k tomu, aby zobrala aj par hodin westernoveho jazdenia, no vyhukana z toho bola ako Goro pred Tokiom. Jedna kobylka mala riadne "péra", dcérka skákala ako kaučuková lopticka :lol:

Mne osobne sa paci vytrvalostne jazdenie, parkur... Zda sa, ze babeny to taha k tomu parkuru, aj ked mladsia videla drezuru a aj to sa jej celkom pacilo (cha, kiezby kiezby, slubila som im kona, ak zlozia zakladnu skusku jazdca, a odjakziva tuzim po frizskom zrebcovi, joj!)

Aha, a zblaznena som do klusakov, co som raz zmercila ruskeho, tak laska na prvy pohlad... No moj stary nanestastie videl film Hidalgo, tak ten by zas kupoval po tych skuskach nejakeho quartera alebo appaloosu... kurna, snad sa nerozvedieme len kvoli tomu...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

frizsky kon nie je ani na parkur a ani na vytrvalost...to su zaprahove kone, pripadne len tak rekreacne jazdy do prirody :)

 

na parkur skor teplokrvnik, na vytrvalost nieco z araba, na western podla potreby /ak chcu ziveho, tak nieco z araba, ak chcu skor drezurne, tak nieco zo slovenskeho teplokrvnika pripadne kvalitku z ameriky :lol: /

 

celkovo, slovensky teplokrvnik je dost mohutne plemeno, a pre mna dost "lenive"... ja som na zivsie, divokejsie, ... vsade kde je prevaha araba je dobry vyber :)

 

klusak je zbytocny vyber pokial nemas zaujem o profi sport co sa klusackych dostihov tyka

 

wysky...skus si pozriet vystupenie spanielskej drezurnej skoly, na to sa klasik drezura vobec nechyta ;) /levady, caprioly, spanielske kroky, nadhera... ;) /

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

:lol: Jaj, sme sa nepochopili - ja som pisala o tom, o com SNIVAM JA... Pri mojej "ritnatosti" sa mi hodi mozno minimalne (vlastne maximalne) shiresky... ale kto u nas doma miluje chladnokrvniky, tak to som iba ja... Ale videla som frizske kone aj inak, nez tahajuce vozicky:

 

Frizsky kon + drezura = vecna laska (moja, teda...) :) Vyzeraju absolutne neuveritelne, ako cierni demoni.

 

Jaaaaj, moja, ved ja viem (to je ako s chlapmi na kupku, obzerat a snivat mozem :) ale domov nenosim). Takze klusakov obdivujem z dialky, quartery chodime obzizat do Kostelan, kvoli chladnokrvnokom pojdeme na dovolenku na Vysocinu (som tam objavila uzasny ranc, kde maju moravske...), a ci z dcer vobec daco bude, to sa uvidi. A keby som sa niekedy mala rozhodovat, tak bud medzi hunterom alebo hannoverom ... arabi ma nikdy nebrali, ktohovie preco...

 

Ale najracionalnejsie k tomu aj tak pristupuju prave tie babuliatka - najlepsi konik je ten, z ktoreho zrovna zosadli ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no ved chapem...a frizanov som videla aj ja nazivo, je to zazitok :lol: mat jedneho len tak na pozeranie :) nevraviac o tom si nanho sadnut

 

a vcera som mala tu cest vidiet zriedkavych /na SVK zial este stale/ quarter horse....nadhera nadhera nadhera...ja som len zasla...

 

a ked si spomenula hannovera...tak hej, s tym by sa uz aj parkur dal :)

 

ja len dufam ze sa raz znova do toho dostanem a budem si chodit po sutaziach aj ja ;) /samo ze nelicencovane, len tak pre radost/..a samo ze uz na vlastnom

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 mesiacmi...

dokument som sledovala... a zaspominala si na tie zvucne mena...niektore len z pocutia ako "legendy" a niektore ktore som videla aj priamo v "akcii"

 

najuchvatnejsie bolo vitazstvo dzokeja Vanu s konom Zeleznik, s ktorym isiel obhajovat vitazstvo....po pade na Poplerovom skoku a strate cca 400 metrov kon trat dlhu niekolko tisic metrov dobehol nakoniec prvy... a ako jediny kon v historii vyhral VPS styri krat

 

uchvatne

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pravdupovediac, tym ze to posunuli som to nakoniec nesledoval. Okrem toho, povodne mal ist film Kauza CIA neskor. Dali ho na 20:00 a sledovat ho vcera sa ukazalo chybou. Bola to nuda. Tak zial, nedal som prednost konikom... :lol:

 

Zokej Vana je zname meno, aj Železník :) Z tých čias mi ale najmä utkvelo meno Sagar. Pamätám na jeden ročník, keď sa čakalo, či vyhrá VP po tretí krát... Vtedy sa to podarilo.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 mesiacmi...

Pokúšal som sa zohnať video o nešťastí, ktoré sa stalo na Kentucky derby. Jeden splašený kôň nabúral do iného závodného koňa, doslova ho zostrelil. Toho zostreleného museli utratiť.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ale co tam po takych videach...treba obdivovat krasu koni, nie sledovat nestastia

 

btw, pred par dnami davali na via sat history krasny dokument o dvoch snad najslavnejsich dostihovych konoch /rokov minulych/....ktore sa nakoniec stretli spolu na jednej drahe...len oni dvaja a zokeji .... krasa

skoda, nespomeniem si na ich mena

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov