Skočiť na obsah

Severná Kórea


Sniper

Odporúčané príspevky

O Severnej korei nie je vela medialnych sprav. Tohto tyzdna som zachytil tri. Po mnohych rokov vysiel vlak, ze dostali zakazku na sitie zimneho oblecenia pre russov a ze raketa co dopadla a juho korencana(niekde do mora) ju nasli mala suciastky pisane v azbuke, ci russky.

Ale skusim najst tu zeleznicu medzi russkom a severnou koreou. 

Chasan sa vola to russke mesto. Na fotke tam boli tri vozne.

https://www.google.com/maps/place/Magadan,+Magadanská+oblasť,+Rusko/@42.4297066,130.646751,613m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x596984812d524ae9:0x39c94ce7e19c065b!8m2!3d59.5594397!4d150.8127537

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Rusi, Rusko, ruský sa pise v slovenskom jazyku s jednym s.

Vzdy.

O KĽDR, co je pre cely svet aj tak furt Severna Korea nie je vela informacii, ale zato su... vo svete, ked zo satelitov precitaju, co pise dnesny ustredny dennik, je tazko nieco utajit. Hoci utajuju. 

Preto som aj pisala vyssie, ze ta studentka veselo tiktokuje,  hovori o niekolkonasobnej byrokracii a kartovom systeme, kde ku vsetkemu potrebuje karty, aj k tomu, aby vybsvila ostatme karty,  premava sa po obrovskych hypermarketoch a mobilom nakruca videa o tovare, coho je vskutku dostatok, polotovaroch, ktore su aj chutne, o prazdnych priestoroch a kdecom... s mierou... netusim a nehovorila este o tom, ci ma nejake obmedzenia... citali sme, ze sev Korea na svoj vlastny internet. A vybrani ludia maju pristup na ten celosvetovy. To bolo pred casom.

Ci nejako zahranicni studenti maju vynimku, netusim.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pre mna  kym vrazdia ludi na Ukrajine a dokedy nezmizne ,ci ho nezabiju posledneho russa v ruke so zbranou, ci aj pre nich pracujuceho(ono sa to stane). To bude russko. Oveckin je russ a navzdy nim bude.

Samozrejme v minulosti boli aj Rusi aj su. Nastu nepovazujem ze ma russku narodnost. Jej brat je russ.

 

 

 

 

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Rusi. Jedno s.

Co boli pre teba Ukrajjinci a zeleny voloda, kym vrazdili vo vychodnej ukrajine 14 000 Rusov, vratane zien a deti..  stihli to od r. 2014. Kym prinasali zakony, ktore likvidovali vsetky mensiny v skolstve, kulture, admistrativne aj fyzicky... kde si bol vtedy?

Jj, viem,  tyso mi tu za chvilu napise nieco o tom, ze som pomylena, a ty nieco este krajsie, ale politologovia sveta, ktori maju kusok sebaucty, vedia, ze sa to deje a dialo. A kym je tam bezne mat vytetovane hakove krize a znaky Azovu, ... 

Krajec ma spravidla dve strany. A ano, je pravda, zautocili rusi... len tak? 

Mimochodom, ani medzi zapadnymi politikmi sa privelmi nespomina Krym... a otrickovany prezident uz nasiera aj Bidena... od juna ci jula, tak akosi, ho zo dvakrat zotrel.

Toto a kdeco ine a medzinarodne suvislosti neskutocne roky dozadu, dovody a priciny a udalosti... su veci,  ktore skutocne rozhladeni stari ci novi chytri  politologovia,  ktori tomuto venuju zivot, vedia. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Do zaciatku vojny 24.2.2022 som o nich nevedel nic(samozrejme viac aj o majdane ci co sa dialo na donbase ako ty, v case 2014-2022,ako aj kazdy russofil,len vtedy mi prisli skoro rovnaki), ci som ich pokladal na uroven russov(kam asi spadli russi a kam sa posunuli Ukrajinci). Od toho datumu denne(a skoro kazdu hodinu) sa pozeram ako sa im vedie, a poslal som im 3 500 eur. Rad by som bol aby uz nebola na Ukrajine vojna. Aby som uz o Ukrajincoch nemusel aspon 5 rokov pocut. Kym ich budu zabijat,nemam na vyber. 

Inak som proti aby Slovenska Republika podporovala Ukrajinu.  Som proti tomu. Tak tie stihacky by sme im mohli este predat,ak maju o to zaujem. Podporovat Ukrajinu budeme len ti co maju o to zaujem a za svoje. Ci aj stat aspon na urovni priemeru?  Ja som proti aby ich podporval Slovensky stat. Nasi obcania to potrebuju.

first slovak republik. Ale ja si mozem podporovat co chcem. Samozrejme som proti tomu aby sme co len euro zaplatili russii. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 2 hodinami, game napísal:

kym vrazdili vo vychodnej ukrajine 14 000 Rusov, vratane zien a deti

game keby to bola pravda, tak by to bolo hrozne.  Ale potom by bolo riesenie zname,  na bezpecnostnej rade OSN rozhodnut a poslat tam modre prilby a ukoncit nasilie. 
Ale  nie je to pravda,  14 tis je cislo mrtvych na oboch stranach konfliktu, teda na ukrajinskej aj ruskej.  Su v tom zaratani aj holandania v lietadle co zostrelili rusi. 
Sice neveris ze to su to obete ruskej agresie ale aj tak mame fakty, kedze sice tam neboli modre prilby ale aspon pozorovatelia OBSE.  A tak vieme ze pocet obeti stale kjlesal. Z cely rok 2021 tam zomrelo 21 civilistov a to opat na oboch stranach linie.  A vacsina su obete min.  A Ruska vojna zabila  tisicnasobne viac rusky hovoriacich len v Mariupole.  

ESTE RAZ,    keby konflikt na Donbase pokracoval dalsich 1000 rokov, tak by bolo menej mrtvych rusoov.   Toto obhajujes.

A vieme preco Putin zautocil,  ved to povedal.   Pretoze podla neho je Ukrajina umely stat, kde ziju oklamani rusi. A treba to napravit.  A inak to hovori aj o Bielorusku.
A jeho plan bol vymenit vladu za dosadenu ( to vola denacifikacia),  vojensky ovladnut ukrajinu ruskou armadou ktora bude "garantovat" jej bezpecnost ( to je demilitaritacia). 
A siel podla planu Ceskoslovensko 1968.  

BTW, separatisticky Donbas bol pod vladou, ktoru schvalili v Moskve.  A tak tam sotva vrazdili koli tomu ze niekto hovori rusky, ale koli peniazom.  Z cca 5 milionov odtial uslo 600 tis ludi do Ruska a 1,5 miliona na Ukrajinu.  Hlavne koli tomu ze tam bol gangstersky stat,m kde sa zilo fak ze mizerne. 

A par km odtial bol Mariupol, ktory bol spokojny,  ziadne vrazdy,  ziadne zabijanie.  Rovnako rusky hovoriaci, dokonca tam mal posadku Azov hviezda ruskej propagandy.  Mariupol videl ze ruska vlada znamena peklo a vyznamne klesal pocet ludi  za Rusko,  hovorili to jasne vsetkym.  Mozes si to pozriet.

 

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A co Krym ?  Co tym chces povedat ? 
Pretoze to je siroka tema,   Krym je hanba zapadu ked ukazal Rusku ze agresia sa vyplati.  Ze uspesna vojna prinesie sice sankcie ale tie sa daju prezit.  A ze na zapade je prilis vela "liberalov" co svoje zasady  neberu az tak vazne a nechcu problemy koli dalekej zemi, ktorej vlastne ani nechapu.  A ved v Sudetach pardon na Kryme je aj tak viac ako polovica rusov.
 

Alebo hovoris ze teraz na zapade nehovoria ze Krym je ukrajinsky ale ani nekomentuju vyhlasenia ze je Ukrajinsky ? A ze ak pride na Krym tak zrejme budu tlacit na Ukrajinu aby sa ho vzdala ? Bohuzial, tak to citam ja. 
Pred vojnou sa dalo o Kryme jednat,  to bol aj navrh Zelenskeho, lenze Rusi nechceli jednat,  nie o Kryme.  A teraz je situacia horsia,  Krym je bezpecnostny problem pre Ukrajinu,  ved cela juzna ukrajina bola obsadena z Krymu. A tak Krym bude problem a aky velky uvidime.
 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A este k dalsiemu,  nie je pravda ze likvidovali mensiny.  To je uz ruska a madarska propaganda.  To co sa dialo bolo nieco podobne ako udialo na Slovensku,  napriklad zaviedli statny jazyk ukrajincinu, teda presne to co plati na Slovensku.  Co je samozrejme zhorsenie stavu pre mensiny ale podobne ako na Slovensku sa to rychlo zacalo obchadzat. Aj dnes na juhu Slovenska ludia na dedinach vybavuju veci po madarsky ak obe strany hovoria po madarsky a nieco podobne sa dialo na vychode Ukrajiny.  A vlastne to posvetil aj Zelensky ked povedal ze to je len buzeracia ludi.
A to ze na vychode chybali skoly kde sa vyucuje ukrajinsky ? Su tam len ruske skoly ?  No snaha tam mat AJ ukrajinske skoly znamena ze par ruskych skol sa zmenilo na ukrajinske. Zase chapem ze to zhorsuje pre ruskych hovoriacich dostupnost skol ale pre ukrajinsky hovoriacich to prinasa moznost studovat ukrajinsky.  To su tie dve strany chleba o ktorych hovoris ale realne ich nechces vidiet.  Bolo by podla teba normalne ak by v Komarne nebola ani jedna slovenska skola ?
A rozsirenie vyucovania ukrajinciny ?  To zase vadilo madarom. 
Ano, su to problemy ale toto ako dovod vojny ? 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tie dve strany chleba tu nechcu vidiet viaceri... celkom iste som nepisala o skolach ako dovode vojny. RuSko za poslednych 30 rokov podrastlo, nie skrachovalo... no nic... je to nesmierne velka krajina s velkym nerastnym bohatstvom... rozhodne by niekomu vyhovovalo ju rozkrajat.... a tak a podobne 😘

Mimochodom, svojho casu forumak Leg bol prenasledovany ako catodejnica za svoj styl pisania, velmi osobity a zaujimavy. (Za avayar bol az neskor, nie o tom pisem)

Jj. 😀 Pojdem sa udat, ze sa mi nepaci slimakov newspeek typu Russko.

😘 pusinku, páni 🙂

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

game,   nechces si priznat pravdu. Rusko sa dnes dostalo do svojej agresivnej fazy tak ako uz vela krat v historii.  A sucasne sa stalo fasistickym rezimom. 
A rusi na rozdiel od teba vidia ze staty, ktorymi pohrdali ako Polsko a Rumunsko ich predbiehaju.  A ak by ich predbehla aj Ukrajina to by neprezili.  Pretoze naozaj nie je dovod aby Rusko bolo chudobne a neschopne, velka krajina, velke moznosti,  nerastne bohatstvo.  Ale dnesny system im v tom brani. 
kazdy kto ma rad rusko a nejde len o jeho vlastne mindraky by mal podporovat rusov co nechcu vojnu a chcu byt europou.  Pretoze ta druha moznost ich znici.


A len poznamka,   koli nerastnemu bohatsvu sa dnes vojny nevedu, hlavne nie tam kde sa daju kupit. A rusko nemalo problem predavat.  Ale to ze sa dnes otvorene hovori o federalizacii Ruska je fakt, zatial je to okrajovy a extremny nazor.  Ale logiku to ma,  Rusko je dnes nebezpecne vsetkym susedom a posilnenie regionov znamena ze im ostane viac penazi a menej ostane na armadu.  Ale to znamena aj velmi nebezpecnu hru, kde bude zapad podporovat vselijake miestne kreatury aka Kadyrov.   A nestabilne Rusko je stale hrozba,  dnes ich extremisti hovoria o podpore piratov, teroristov proti zapadu a buduci warlordi to mozu naozaj aj robit. 
A tak neviem co je dobre riesenie,  ale viem ze porazka Ruska na Ukrajine ho aspon umozni.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov