Skočiť na obsah

Život na iných planétach našej sústavy


Ajk

Odporúčané príspevky

Zem sa nachádza v tzv. obývateľnom pásme, bolo splnených veľmi vela podmienok aby tu mohol vzniknúť život tak, ako ho poznáme... No v Slnečnej sústave je ešte niekoľko objektov, kde by život stále mohol byť (pod pojmom život si nepredstavovať len hlúpych ľudí čo rúbu pralesy, alebo zelených mužíčkov ale aj baktérie a pod)...

 

Patria sem predovšetkým 2 objekty

Planéta Mars

- na ktorej nebol žiadny život potvrdený,nebol však ani vylúčený... Mars je planéta podobná naším podmienkam (edit povodne "rozmerom"), je terrestriálna (nie len plynný obor ako Jupiter) a je na nej voda. Má atmosféru (riedku) a dokonca tu prebieha aj atmosferická cirkulácia (vznik oblakov a pod).. v aféliu, odslní sa obnovujú polárne ľadové pokrývky... Vedci dokonca našli fosílie baktérií, ktoré sú 4x menšie ako naše najmenšie (to by sa dalo vysvetliť väčšou vzdialenosťou od Slnka). Taktiež nie su vylúčené zásoby podzemnej vody, takže život by tu mohol byť. Rozvoju života tak ako ho poznáme na Zemi bránili hlavne riedkosť atmosféry a slabý magmetizmus, ktorý nie je schopný odkláňať slnečný vietor (keby nebola Zem taký magmetizmus aký má, tak tu máme niekedy aj 100°C -čiže by sme tu neboli). Na Marsu su stále neprebádané miesta hlavne v miernych-polárnych až arktických marsopisných šírkach a práve tu by mohol byť najpravdepodobnejší výskyt života..

 

Zopár snímok:

 

MARS S POLÁRNYMI ĽADOVÝMI POKRÝVKAMI

Obrázok

 

 

PRVÁ FOTKA Z MARSU - ZÁPAD SLNKA NA MARSE (vsimnite si ako sa Slnko javí byť malé)

Obrázok

 

HISTÓRIA VODY NA MARSE

Obrázok

 

FOSÍLIE MARŤANOV

Obrázok

 

VIZUALIZÁCIA OBÝVANIA (takto by vyzeral Mars, keby si ho ľudia vzali do parády a spravili ho obývateľným - ťažké sci-fi)

Obrázok

 

Mesiac Titan (Saturn)

-Mesiac Titan je jediný mesiac v našej sústave, ktorý má atmosféru.. Jeho povrch je tvorený zamrznutým metánovým oceánom. Má dosť výrazný vulkanizmis a tak sa predpokladá, že metán (alebo aj iné prvky) je vo väčších hĺbkach pod povrchom tekutý. U nás na Zemi tiež existujú živočíchy, ktoré žijú z chemosyntézy a nepotrebujú slnko - žijú anaeróbne..

 

Po Marse je Titán druhým potencionálne obývateľným objektom

 

Snímky

TITAN

Obrázok

 

POVRCH

Obrázok

 

ZÁBER SONDY NA "POBREŽIE"

Obrázok

 

FOTKA Z POVRCHU

Obrázok

 

VIZUALIZÁCIA

Obrázok

takto by to mohlo vyzerať- zatmenie Slnka by nebolo až také výnimočné :lol:

 

Čo myslíte, je tam niekde život? Dočkáme sa záverečného verdiktu?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Odpovedí 142
  • Vytvorené
  • Posledná odpoveď

Top prispievatelia v tejto téme

  • game

    43

  • robopol

    14

  • tyso

    9

  • Sniper

    8

Mars je planéta podobná naším rozmerom

iste? :lol:

 

Život by mohol byť aj na Jupiterovom mesiaci Europa, vody je tam dosť, v moriach možno niečo bude.

 

S Marsom je to horšie z toho dôvodu že nemá magnetické pole, tým pádom ultrafialové žiarenie nerušene dopadá až na povrch...

Niekde som čítal že to pole mal, ale postupne slablo až sa stratilo. To privádza na teóriu že jadro Marsu prestalo rotovať.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mars je planéta podobná naším rozmerom

to chcelo v rychlosti byt "naším podmienkam" :lol:

 

Ano.. to s tym jadrom je dost pravdepodobne... kedysi som videl jeden Americky film o tomto, ze zemske jadro sa prestalo tocit a vsetci tu umrzli.. co uz... Amici... :) v skutocnosti by sme sa uvarili za ziva...

 

inak na wikipedii som pre zmenu nasiel clanok kde je teoria, ako spravit Venusu obyvatelnou... ale su tam take sci-fi veci ze "odsatie Atmosfery", "napustenie vody" a pod... :)

 

o Europe som pocul, je to podobne ako s Titanom, len sa predpoklada ze ten ocean je viac podobny nasmu... viem ze je nejaky projekt Artemis, ktory chysta obyvanie Europy... ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ešte jedna "marsovská záhada" :)

 

keď už je reč o Marse, v týchto dňoch sa mala vyriešiť 30 ročná záhada ..

 

Európska sonda Mars Express získala zaujímavé snímky oblasti Cydonia, teda miesta, ktoré ukrýva tajomnú tvár na Marse... 22. júla t.r. sa Marťanská tvár zjavila v celej kráse a sonda získala množstvo zaujímavých a kvalitných fotografií. Snímky oblasti boli získané z vysokým rozlíšením prístrojom High Resolution Stereo Camera umiestnenom na palube sondy.

Cydoniu nájdeme na Marse na súradniciach 40.75° severne a 350.54° východne. Oblasť bola preslávená sondou Viking 1 roku 1976. Sonda získala fotografie oblasti s rozlíšením 13,7 metra na jeden pixel. Fotografie s týmto rozlíšením poskytujú detailný pohľad na oblasť známu fanúšikom vesmírnych tajomstiev a mýtov, ale tiež zobrazujú oblasť veľkého záujmu planetológov. Oblasť Cydonia sa nachádza v regióne Arabia Terra a patrí k prechodnému pásmu medzi vysočinami na juhu a rovinami na severe Marsu. Tento prechod sa vyznačuje mnohými údoliami a zbytkami násypov rôznych tvarov a veľkostí. Povrch v tejto oblasti je silne erodovaný. Jeden z týchto zbytkov sa stal známy ako ?tvár na Marse?. Od roku 1976, keď bol tento útvar prvýkrát zachytený, sa vedú rôzne šarlatánske a neseriózne diskusie o pôvode útvaru. Niektorí ľudia nechcú, a asi ani neuveria, že ide iba o náhodnú hru svetla a tieňa a považujú dodnes túto kopu skál za ľudskú tvár, ktorú kedysi dávno vytesali marťania. Ľudská fantázia zapracovala aj na okolitých útvaroch, ktorý bol interpretovaný ako pozostatky pyramíd.

 

takže :

 

1976

 

Obrázok

 

2006

 

Obrázok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Videl som novšie snímky "tváre na Marse" ide skutočne len o súhru tieňov a svetla. Na novších snímkach - oveľa detailnejších, to už ako tvár nevyzeralo. A možno NASA niečo zatajuje.

 

inak na wikipedii som pre zmenu nasiel clanok kde je teoria, ako spravit Venusu obyvatelnou... ale su tam take sci-fi veci ze "odsatie Atmosfery", "napustenie vody" a pod... :lol:

S tou Venušou by to nemuselo byť až také zlé. Podľa mňa život by tam mohol byť. Má len veľmi nevhodnú atmosféru, keby mala podobnú našej tak v polárnych oblastiach život by bol možný, neskôr možno aj bližšie k rovníku.

Veľké mínus pre Venušu robí jej veľmi pomalá rotácia okolo vlastnej osi, myslím že je to okolo 243 dní.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

trochu sa prikláňam k názoru, že NASA čosi tají ... ale ja mám celkom rada konšpiratívne teórie ... :lol:

 

 

pred mnohými rokmi som čítala veľmi jednoduché metódy na postupné pripravenie Venuše a Marsu na príchod človeka a život ... síce by to trvalo dlho, ale niektoré nápady boli geniálne jednoduché :

 

na Venušu poslať a vyhodiť do "atmosféry" modrozelené pozemské riasy : tie likvidujú kdečo , čo obsahuje atmosféra Venuše, postupne by to papkali, rozmnožovali sa, papkali viac.... až za niekoľko miliónov rokov by mohla byť atmosféra prijateľná pre človeka ....

 

na Marse podľa jednej teórie stačí "poprášiť" polárne čiapočky, teda zakryť bielu, aby sa začali topiť absorbovaním viac tepla, postupne sa bude uvoľňovať voda, nejakým zázrakom sa bude vytvárať atmosféra, a človek môže ísť pestovať na Mars kukuricu ...

 

:) :)

 

 

 

tu som našla ešte fotku aj s povestnými marsovskými pyramídami z r. 1976:

 

Obrázok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No ten den dlhsi ako rok je skutocne zivotny zabijak... nebyt toho, som presvedceny ze by to tam fungovalo podobne ako u nas (hoci nepoznam zlozenie venuse...

 

Ten den, mozno sa to da niekomu blbost, ale skutocne je to hlavnym dovodom neexistencie zivota.... predstavte si ze sedite v zime pri ohni... najprv ste otoceny celom k ohnu, po hodine sa otocite chrbtom, potom zas celom... bude vam prijemne teplucko...

ale predstavte si ze ste pri ohni a cely vecer ste otoceny predkom... mali by ste popaleniny x-teho stupna zatial co chrbat by mrzol...

 

je tam v atmosfere prilis vela prvkov ktore pohlcuju dlhovlnne ziarenie (teda odrazene)... tieto prvky pustaju kratkovlnnu slnecnu radiaciu ktora, ale dlhovlnnu radiaciu (odrazene teplo) pohlcuju, cim sa vytvara hyperslkennikovy efekt...

 

myslim si ale ze Venusa by bola skor obyvatelna ako Mars, prave kvoli tomu magnetizmu... hoci na venusi nie je voda...

 

vcera som si troska pozistoval info o tej Europe... nejako som sa jej nevenoval ale nasiel som toto

"ak by mal byt v slnecnej sustave zivot (mimo Zeme), bola by to prave Europa"...

je to ale hop alebo trop... pod H2O ladom mozebyt ocean (presne taky ocean aky pozname na Zemi, analogicky by sa dal prirovnat k jazeru Vostok (ktore sa nachadza na Antarktide a je nad nim siroka vrstva ladu)) - v tom pripade je 90% pravdepodobnost ze tam je zivot...

alebo tam je zamrznuty metan, co by bol horsi pripad...

 

 

 

Na Europe je navyse aj tenka atmosfera ktora obsahuje vodu.... ktora by sa dala eventualne umelymy chemickymi reakciami premenit na kyslik a vodik (ktory by sa vyuzival ako palivo)..

 

Skoda ze NASA tomu nevenovala az taku prioritu a kryo-hydrorobota na Europu posle az v 2015 :lol: kryobot sa prevrta cez lad a hydrobot (miniponorka) zacne zaznamenavat info a posielat na Zem)...

 

Takto by vyzerala obývaná Venuša -

Obrázok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No ten den dlhsi ako rok je skutocne zivotny zabijak...

Neviem ako u vás v Devínskej, ale na zvyšku tejto planéty jeden rok má 365 dní a nie 243 :lol:

 

Napriek tomu si myslím že život na Venuši by mohol byť možný. Neviem síce akú teplotu by mala atmosféra keby bola podobná tej našej (teraz má okolo 400°C myslím), ale aj v období dinosaurov bolo na Zemi podstatne teplejšie (tuším ani polárne čiapočky neexistovali).

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Axel, nemam namysli ani hviezdny ani obciansky rok, ale rok z pohladu planety a v pripade venuse je den dlhsi ako rok (rotacia okolo vlastnej osi trva dlhsie ako obeh okolo Slnka)...

 

Ta teplota by bola dost vysoka, dovolim si tvrdit ze na rovniku mozno aj cez stovku /dost by to zalezalo aj od atmosfery/. Takze zivot ludi by bol zrejme mozny len na poloch, kde by bola mozno taka klima, ako u nas na rovniku....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

Vsetkym odporucam aktualne cislo Kozmosu, tam je zahada Cydonie zmietnuta zo stola se vsim vsudy! A co sa tyka martanskych fosilii, tak ziaden vedecky tim preukazatelne nedolozil, ze su to prejavy metabolizmu martanskych organizmov....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 6 mesiacmi...

Podla mna v nasej slnecnej sustave (samozrejme okrem Zeme) urcite nie je zivot na urovni vysej ako su jednoduche bakterie. Ale ak by sa potvrdilo aspon to, znamenalo by to, ze vo vesmire nie sme sami. Ak by sa vo vesmire mimo Zeme vytvorilo taketo organizmy, znamenalo by to, ze sa mozu vytvorit kdekolvek a nakolko pravdepodobne existuju aj planety podobne nasej, moholi by sa na nich vytvorit aj vyssie formy zivota.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ak dobre viem na Marse je ina gravitacia ako na zemi tusim a 2-4x sme lahsi tam ako tu , takze aj keby sme upravili podmienky na Marse tak ako na zemi gravitacia by mohla sposobovat problemy, ktore by sa prejavili napriklad mutaciou nasledujucich generacii, ktore by zili tam .

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Podla mna by to robilo ludom spociatku problemy, ale casom by si zvykli. Avsak ich svaly by ochabli a mali by problem pri navrate na Zem. Pre dalsie generacie, ktore by sa tam narodili, by Zem mala prilis silnu gravitaciu a navrat na Zem by bol velmi komplikovany.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

keď nás nezmetie nejaká katastrofa ako dinosaury, raz sa bude musieť ľudstvo poohliadnuť po novom dome ...

zrejme sci fi zatiaľ zostane v ríši fantázie, do úvahy prichádzajú vnútorné planéty ... niekoľko viac či menej divokých predstáv o príprave planét na budúce osídlenie už uzrelo svetlo sveta ...

 

ešte kým zakrnejú svaly budúcich Marťanov : páči sa mi jedna teória o tom, ako urobiť Mars vôbec obývateľným ... znamená to nie kupoly a život krtkov, ale prípravu samotnej planéty : polárne čiapočky "poprášiť" trebárs marsovským prachom - odrážali by menej tepla, začali by sa topiť, uvoľňovala by sa zadržiavaná voda, začala by sa tvoriť atmosféra z oxidov uhláka a vodných pár, to by oteplilo celú planétu, uvoľnilo by to vodu držanú vo viazanom stave kdesi pod povrchom .... no a za pár desiatok či stotisíc rokov by sa prvý osadníci ohli sťahovať ... :lol:

 

niečo podobné sa týka Venuše : tam bol medzi inými nápad nasadiť do atmosféry modrozelené riasy, ktoré by popali sírové a potvory v atmosfére , rozmnožovali by sa pekne, až by vyčistili atmosféru, tým by teplota na planéte klesla ... a scenár by pokračoval ako na Marse ... :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

toto uz si tu pisala :lol:

 

ten Mars neviem, ale to s tou Venusou sa mi nezda. tlak na Venusi je devadesiatkrat vacsi ako na Zemi. To by sa ani tym riasam nepacilo, ale keby to aj prezili, rozhodne ich zlikviduje teplota. Na Zemi dokazu niektore jednoduhe organizmy prezit pri teplotach 80-90 stupnov, ale na Venusi je 400. To neprezije ziadny pozemsky organizmus.

 

Venusa a Merkur su podla mna dve najnehostinnejsie planety v nasej sustave.

 

 

 

edit: pardon, ja som toho už popísala ... ale ešte raz prečítať si to nezaškodí :) g.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Hm, problem radiacie je pre zivot na inych telesach, najma tych s riedkou az takmer ziadnou atmosferou najzavaznejsi. Ale je mozne, ze pod hustou atmosferou trebars Titanu ziju chemotrofne organizmy....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 6 mesiacmi...

Záhadný obrázok "života na Marse"

 

Tento obrázok záhadného tvaru na povrchu Marsu oživil diskusie o tom, či je život na Marse.

Najprv som si myslel že narážajú na tie balvany ako keby obrastnené machom ale v ľavej časti obrázku ako keby niečo kráčalo. Mne sa zdá že je to len hračka tieňov. Podľa mňa humanoidný tvor bez skafandra nemá šancu prežiť na Marse.

 

Obrázok

 

Obrázok odfotila sonda Spirit v r. 2004, alebo skôr ten "marsochod" čo vypustila na povrch.

 

Viac na bbc.co.uk (ang.)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

hm ... dosť mi to pripomína toho slávneho chlpatého bigfoota z toho kúska filmu ... teda vlastne bigfootku - aj k tomu sa nedávno v nejakom americkom dokumentárnom filme priznali traja už dôchodcovia, vraj to zahrali..., bolo to zaujímavé, lebo podaktorí odborníci im to vyvracali / :lol: /

 

na Marse ... no neviem, aj s tvárou to dopadlo biedne, a to bola len kamenná ... alebo marťanský bigfoot ? :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Hmmmm. Zreteľne na Axelovom obrázku vidím dve postavy takmer presne na uhlopriečke z ľavého horného rohu do pravého dolného. Balvan tvorí stred obrázku a vľavo od neho je hominoidný samec (súdiac podľa robustnosti postavy) a privoláva hominoidnú samičku (súdiac podľa subtílnejšej postavy) nonšalantne sa pohybujúcu k nemu (od stredového balvana vpravo po uhlopriečke).

 

Fantastické :lol: ... pokiaľ to nedomaľoval sám Axel... alebo nezavesil fotku z dovolenky na Sahare :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

senzácia ... doteraz nezverejnená fotografia ! je proste všade, momentka tesne pred odchodom, márne sa snažil utajiť, je to proste on, už aj tam bol ... kdepak hominidi ...

 

Obrázok

 

 

pardon, nemohla som odolať :lol: :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nekonečnosť vesmíru a štatistika nedovolí, aby niekde inde vo vesmíre nebol život. Len nech nás Boh opatruje, keď bude vyspelejší ako ten náš. Smutná predstava, keby sa k nám chovali tak, ako my sa chováme k nepríjemnému hmyzu alebo červom. Trochu humánejší osud majú laboratórne zvieratá, ale to tiež nie je nič moc.

 

Zatiaľ vždy, keď sa vyspelejšia civilizácia stretla s menej vyspelou, tak tá ľahla popolom...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov