Skočiť na obsah

Film, ktorý ma zaujal - tipy


Andulqa

Odporúčané príspevky

ale-ale

 

tu nejde o delenie

keď si prečítaš predošlé príspevky, že tak ryan ako aj ja

zvykneme pochváliť a vyzdvihnúť aj filmy, kt. nenesú nálepku nezávislosti

 

viem, čo chceš povedať

aj mne lezú na nervy tí intelektuálny onanisti, mám takého aj kamaráta, kt. bude do neba vychvalovať film,

ale absolútne ho nebavil-neporozumel mu

 

je to to isté, ako keď niekto počúva Fruscinateho len pre to,

aby mohol povedať, že ho ma napočúvaného, ale tá hudba v ňom nič nevyvoláva

 

na hudbe to je možno vidieť lepšie

kde sú skutočné texty a hranie sa s tónmi (špekulovať gitara vs. sample môžme inde)

a prvoplánové rýmovačky s tuctovou melódiou

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nie bum-bac, ale nejaky s fakt vymakanymi efektmi. Ukaž mi taky, ktory neuspel. Nemyslim taky, ktory je zly podľa teba, ale ktory prepadol všeobecne. Aj taka Vojna svetov o ktorej bola reč a ktoru nepovažuješ ani ty za niečo extra, zarobil enormne peniaze.

 

Ja sklamanie s kvalitou nezamieňam. Ja totiž od takych filmov naopak nečakam nikdy nič, takže sklamanie sa konať nemôže. U mňa môžu len prekvapiť.

 

Nehovorim o komerčnom uspechu. Uspech nie je len o tom, koľo sal vypreda. Taketo filmy ani komerčny uspech mať nemôžu, kedže ich v komerčnych kinach nepremietaju a veľke peniaze nikdy zarobiť nemôžu. Ani ich neuvidi miliarda ľudi. Uspech v zmysle či sa o tom filme hovori, a či sa považuje za niečo viac ako priemerne filmy.

 

So snobizmom to nema nič spoločne, ide o kulturnu hodnotu, umelecku hodnotu, mieru vkusu, atd. Ono to ma hlbši vyznam. Je to aj o kulturnej vychove spoločnosti a človeka ako takeho. Tak ako piše tommasi, je to aj v inom umeni. Rytmusova hudba spoločnosti neprinaša nič, napriek tomu je komerčne uspešna.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nie bum-bac, ale nejaky s fakt vymakanymi efektmi. Ukaž mi taky, ktory neuspel.

 

Staci trosku googlit, nie? Napriklad tu - a to ide len o najvacie straty, nie o filmy, ktore boli same o sebe v strate....

http://www.the-numbers.com/movies/records/budgets.php

 

Stealth, Sahara, 13th. Warrior, Green Lantern, Kovboji a Votrelci....maju vsetko, co podla teba lahko a lavou zadnou v pohode staci na zaruceny uspech. Kdeze.

 

Nehovorim o komerčnom uspechu. Uspech nie je len o tom, koľo sal vypreda.

 

Ved presne to som myslel aj ja. Su filmy, na ktore vela ludi nechodi, vela ludi si ich nekupi, proste medzi ludmi - divakmi - velky uspech nemaju. Ale napriek tomu su hodnotene, ako nieco extra. Zcasti to potom plati aj tak, ze sa glorifikuje komercny neuspech, ktory sa berie ako nieco pozitivne.

 

Zaradil by si Blair Witch, Paranormal Activity, Rockyho medzi nezavislu produkciu? Nemali nic z toho, co si pisal - a napriek tomu mali obrovsky komerny uspech.

 

So snobizmom to nema nič spoločne, ide o kulturnu hodnotu, umelecku hodnotu, mieru vkusu, atd.

 

A aj toto som myslel. Ze sa vkus zamiena s kulturnou hodnotou. Vkus je prudko subjektivny a aj keby si sa na hlavu postavil, tak proste nie je mozne stanovit jasne kriteria. Zisk je kriteriom ziskovosti, to je jednoduche. Ale pritomnost efektov, vysoky rozpocet, alebo ziskovost nie je protikladom kulturnej hodnoty, pretoze tato nie je definovana.

 

Spominas Rytmusa? Rock and Roll bol kedysi hodnoteny ako bezcenna a povrchna hudba - a dnes su Beatles kulturne zlato. Jazz bol hudbou spodiny - a dnes je mat rad tuto hudbu znakom vycibreneho vkusu. Z vacsiny aj uspecnych filmov sa nijake kulturne zlato nikdy nestane, ale princip je stale ten isty. To co sa mi nepaci, oznacim ako kulturne menejcenne :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja som ale netvrdil, ze komercne uspesny nemoze byt aj nizkorozpoctovy komercak, ale to je prave to, ze stavia na inom zaklade ako blockustre. Tie su hlavne o tom pozlatku.

 

Blair Witch by som filmom ani nenazval, na ten pocin pekneho slova nemam. Ale o inom chcem. Ten "film" jednoznacne komercny je, ved mu predchadzala masivna, reklamna, klamliva megakampan kde sa hovorilo o tom ze sa to skutocne stalo. To ze sa snazi vyzerat inak ako vacsina je uz vec druha.

Rockyho hadam nepovazujes za nejaky artovy film.

 

Ty mas tendenciu brat vsetko do absolutna. Je jasne, ze sa vsade najdu aj vynimky ktore pohoria. Ale v takych nefunguje nic z toho co som spominal.

 

Vkus hranice ma, len tym ze je spolocnost otvorena sa tie hranice neustale prekracuju a uz sme si na to tak nejak zvykli a zacal nam byt lahostajny. Alebo ti pride, ze filmy typu Prcicky s fekalnym humorom su vkusne? Alebo ze ten uspech mali vdaka tomu ze tolko ludi ma taky vkus? To dost pochybujem.

 

Ta hudba veľmi dobry priklad nie je, to nebolo vecou vkusu, či kvality ale bolo to dane vtedajšimi spoločenskymi a politickymi pomermi. Jazz je hudba otrokov, resp. ich potomkov preto bol považovany za niečo podradne. Nie kvoli vkusu či (ne)kvalite. A rock and roll je niečo podobne.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A vidis aky rozpor?

 

Trierovu melancholiu hodnotis vysoko - a to je Trier znamy a respektovany, nema problem zhanat peniaze, hrali tam znami herci, filmar aj film boli prezentovani v milionarskych centrach na festivaloch, kde sa stretava smotanka.....zatial co Blair Witch je naozaj nezavisla produkcia neznamych ludi, bez akychkolvek specialnych efektov, bez akychkolvek znamych hercov a dokonca aj ta reklamna kampan bola viralna a na tu dobu dost revolucna.

 

A predsa len, to co je naozaj nezavisle, nove a invencne - neocenis, pretoze sa ti to nepaci (ono ten film sa nijak extremne nepacil ani mne). Ale zato vysoko hodnotis film, ktory v podstate splna vacsinu kriterii, ktore si predtym uviedol ako negativne :)

 

Rocky bol taktiez co? Nezavisla produkcia, ktoru si musel Stallone vydupad aj napriek nesuhlasu producentov. Ponuka v podstate hlboko ludsky pribeh muza, ktory odmietol vzdat a bojoval az do konca. Na nic sa nehra, je tym, cim je. Akurat vela zarobil, zo Stalloneho urobil hviezdu a bol 1000x kopirovany.

 

Alebo ti pride, ze filmy typu Prcicky s fekalnym humorom su vkusne? Alebo ze ten uspech mali vdaka tomu ze tolko ludi ma taky vkus? To dost pochybujem.

 

Vkusne mi moc nepridu. Ale ano - uspech mali vdaka tomu, ze vela ludi ma taky vkus a povazovali ich za vtipne.

 

Ta hudba veľmi dobry priklad nie je, to nebolo vecou vkusu, či kvality ale bolo to dane vtedajšimi spoločenskymi a politickymi pomermi. Jazz je hudba otrokov, resp. ich potomkov preto bol považovany za niečo podradne. Nie kvoli vkusu či (ne)kvalite. A rock and roll je niečo podobne.

 

Ved to mas presne take iste aj teraz. Vari si myslis, ze sa spolocenske pomery nevztahuju aj na film, ci ako?

 

Vsetko je vecou vkusu, ved inac by si musel mat nejake absolutne hodnotenie kvality a kulturnej hodnoty, ktore by platilo obecne, vsade a vzdy....co je predsa nezmysel. Niektorym ludom sa lubi Trier, inym Nolan. Ale vela z tych, co su v prvej skupine sa tvaria nadradene, ze ich oblubene filmy su udajne hodnotnejsie, aj ked to nie je mozne objektivne podlozit. Zatial co ta druha skupina len pokrci ramenami a prizna si, ze sa im pacia filmy, ktore sa im pacia.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja Melancholiu vysoko nehodnotim to tomassi. Este som ju totiz nevidel.

 

Blair Witch nie je nic inovativne, podobnym stylom bolo nakrutenych x filmov davno predtym. O dokumentoch nehovoriac. Ten uspech dosiahol prave vdaka tym udalostiam okolo, kde sa to prezentovalo ako live zaznam toho co sa skutocne stalo. Kazdy chcel vidiet horor v "priamom prenose". Len tak mimo temy, pre mna je to absolutny odpad aky kedy kto natocil.

 

Ad Rocky: zamiena sa tu nizkorozpoctove s artovym. Nizkorozpoctovy film nie je automaticky nezavisly.

 

Ja komerciu vo filme neodsudzujem, ani nevravim ze sa mi nic nepaci alebo ze tam tiez nie je kvalita. Naopak. Ale tej kvality je tam daleko menej ako v artovych filmoch.

 

Myslis si ze dnesny clovek v globalnom svete je tak obmedzeny spolocenskymi pomermi, ze mu nieco brani pozerat a pocuvat co chce?

Ze ked budes pocuvat alebo nepocuvat jazz ci Rytmusa tak automaticky budes na okraji spolocnosti, tak ako to bolo pred 100 rokmi?

 

Kvalita je subjektivna len z casti. Nejake objektivne kriteria a pravidla na jej urcovanie a hodnotenie tam vzdy su. Ved naco by boli umelecke skoly, kde by sa ta kvalita "ucila"?

 

Nejake hodnotenie bezneho divaka je vzdy subjektivne, to ale neurcuje kvalitu diela alebo umelecku hodnotu, ani neznamena ze je to v hraniciach vkusu. Ja mam tiez par oblubenych filmov, ktore su v skutocnosti primitivne a kvalitativne nie prave hodnotne. Len je na nich proste nieco co ma pre mna subjektivnu hodnotu, nech uz je to cokolvek.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Myslis si ze dnesny clovek v globalnom svete je tak obmedzeny spolocenskymi pomermi, ze mu nieco brani pozerat a pocuvat co chce?

 

Nehovoril som o nemoznosti pocuvat nejaku hudbu - ale o hodnoteni hudby, ktore je pocuvana. Ze to, co bolo hodnotene ako hudba spodiny bez akejkolvek vyraznej kulturnej hodnoty je zrazu "in". Zmena nie je v tom, co mozes pocuvat, ale v tom, ako sa zmenil nahlad na nieco. Ako sa zmenil vkus.

 

Blair Witch nie je nic inovativne, podobnym stylom bolo nakrutenych x filmov davno predtym. O dokumentoch nehovoriac

 

Nuz ale este raz - bol nezavisly, nenaviazany na velke studia a rozpocty, spracovanim dost inovativny, aby sa vymykal beznej komercii. Bez velkych hercov, bez velkorozpoctovej kampane. Ak spominame "nezavislu" produkciu, tak toto je jeden z uspesnych prikladov. Tebe sa to nepaci a prave preto je vidiet, ako je subjektivne hodnotenie pretransformovane do akoze-umeleckeho hodnotenia diela.

 

Ad Rocky: zamiena sa tu nizkorozpoctove s artovym. Nizkorozpoctovy film nie je automaticky nezavisly.

 

No ale to ty si predsa povodne pisal, ze staci len mat velky rozpocet a zname ksichty a uspech je lahky a zaruceny, nie? Ale dobre, Rocky nie je uplne najlepsi priklad, no ine - mimo toho chvaleneho "umenia" - by sa v pohode nasli.

 

 

 

Kvalita je subjektivna len z casti. Nejake objektivne kriteria a pravidla na jej urcovanie a hodnotenie tam vzdy su. Ved naco by boli umelecke skoly, kde by sa ta kvalita "ucila"?

 

Nejake hodnotenie bezneho divaka je vzdy subjektivne, to ale neurcuje kvalitu diela alebo umelecku hodnotu, ani neznamena ze je to v hraniciach vkusu.

 

Nuz ale ake su potom tie absolutne kriteria? Take, co urci porota nejakeho festivalu - teda zase len divaci? A pokial hovoris o umeleckych skolach - tak tam sa dnes uci nieco ine, nez v roku 1951. Takze potom zakonite aj to co bude vyucovane ako "umenie" je len dosledok zmeny ucebnych osnov. Kym boli muzikologovia uceni, ze jazz nie je hodnotna hudba, tak takou ani nebola a nikto seriozny sa nou moc nezaoberal. Ked sa stal popularny, stal sa popularny aj medzi smotankou - dostal sa aj do osnov - a zmenil sa nahlad.

 

Proste je to stale to iste - nie su kriteria, nie je jasna hodnotiaca skala a nech sa pouzije cokolvek, vzdy budu vynimky - no napriek tomu sa urcita tvorba takymto sposobom oznacuje za viacej hodnotnu. Ale to je len tautologia.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nehovoril som o nemoznosti pocuvat nejaku hudbu - ale o hodnoteni hudby, ktore je pocuvana. Ze to, co bolo hodnotene ako hudba spodiny bez akejkolvek vyraznej kulturnej hodnoty je zrazu "in". Zmena nie je v tom, co mozes pocuvat, ale v tom, ako sa zmenil nahlad na nieco. Ako sa zmenil vkus.

O tom som ale nehovoril ani ja. Nebol som pochopeny. Hovoril som o tom, že nejaky otrokar nebude predsa počuvať niečo čo vyprodukuje otrok. Ale nie preto, žeby to nemalo nejaku uroveň, ale kvôli spoločenskemu postaveniu. To su tie spoločenske dôvody. Nie to že v Čine všetko cenzuruju a zakazuju.

 

Ta kampaň u Blair Witch bola masivna za učelom prave prilakať čo najväčšiu masu. To nie je komerčne?

 

Ad Rocky, zase to berieš do absolutna.

 

Keby neboli kriteria, neboli by umelecke kategorie, smery atd. Prečo je kvalitnejši a hodnotnejši Picasso (alebo iny) od nejakeho sučasneho maliara?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ta kampaň u Blair Witch bola masivna za učelom prave prilakať čo najväčšiu masu. To nie je komerčne?

 

Asi tak ako kampan v prospech trebars tej umeleckej (a nekomercnej??) Melancholie. Urcitu komercnost predsa musia mat aj "nekomercne" filmy, pretoze inac by ich nikto nepozeral - takze rozdiel mas jedine v tom, akym sposobom prebieha tato kampan.

 

Keby neboli kriteria, neboli by umelecke kategorie, smery atd. Prečo je kvalitnejši a hodnotnejši Picasso (alebo iny) od nejakeho sučasneho maliara?

 

Vidis - a to je tiez predsa otazka. Cim to je? Vari je nieco zazracne v tych geometrickych obrazcoch? A preco si trebars ako kvalitu uviedol Picassa nie trebars Moneta, alebo Turnera? Picasso mal predsa obrovsku reklamu, sam si ju aj robil - takze islo o jednoznacne komercne diela. Hrali sa na nieco, co nie su? A co su vlastne?

Nie, nemas nijake jednotne kriteria....len vkus, nazory a pripadne aj zotrvacnost hodnotenia.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja som Picassa uviedol len ako priklad, namiesto neho si tam dosaď meno ake chceš.

Kriteria boli su a budu. Prečo su potom niektore obrazy nejakeho abstraktneho umenia ("machule") cenene viac ako napr. nejaky "realny" obraz z rovnakeho obdobia (vyjav zo života, portret, krajinka...)? Ľuďia maju taky vkus, že sa im viac pači nejaka machuľa ako nejaky realny vyjav? Bežny človek (ktorych je drviva väčšina) abstraktne umenie neoceni, iba nejaky znalec, ktory vie prečo to ma taku hodnotu ako ma (nie, alebo nie len finančnu). A preto su podobne diela cenene, nie podľa vkusu, ale podľa nejakych kriterii.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Kriteria boli su a budu. Prečo su potom niektore obrazy nejakeho abstraktneho umenia ("machule") cenene viac ako napr. nejaky "realny" obraz z rovnakeho obdobia (vyjav zo života, portret, krajinka...)?

 

Na tuto temu je jedna knizka : "Jak prodat vycpaneho zraloka za 12 miliony dolaru"..... http://www.kosmas.cz/knihy/151990/jak-prodat-vycpaneho-zraloka/

 

A ta hovori presne o tomto - ze v umeni existuje strasna spusta v podstate nezmyslov, bez akehokolvek zmyslu, hodnoty, proste tie "machule" - ktore sa ale vdaka ludskej psychologii a trhovemu spravaniu zrazu hodnotia velmi vysoko. Umelecky a penazne. Je to pekna ukazka toho, ze vysoko cenene abstraktne umenie ma asi taku hodnotu, ako neocenene flaky od zatecenej vody na stene.

 

Umenie nie je sportove podujatie. Nemas nijake jasne a presne kriteria, neexistuju ani u znalcov. To co je napokon rozhodujuce je jednak osobny a subjektivny nazor rozpar rozhodujucich ludi - a nasledne to, ako sa dane dielo umiestni na trhu. Za kolko dolarov si niekto kupi obrat, kolko ludi pojde do kina na nejaky film (veru, aj artove a nekomercne filmy dokazu vyplnit kinosaly).

 

A ak ide prave o to abstraktne umenie, tak to je peknym prikladom toho, ako sa na veci pridava intelektualne pozlatko a veci sa hraju na nieco, cim nie su. Pretoze abstraktna machula je abstraktna machula. :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ale aj napriek tomu by si malo dať vedieť rozlíšiť

čo je dobré a čo nie

inak v tom prípade bude z telenoviel behom 20 rokov ťažký underground

 

Umenie nie je sportove podujatie. Nemas nijake jasne a presne kriteria, neexistuju ani u znalcov. To co je napokon rozhodujuce je jednak osobny a subjektivny nazor rozpar rozhodujucich ludi - a nasledne to, ako sa dane dielo umiestni na trhu. Za kolko dolarov si niekto kupi obrat, kolko ludi pojde do kina na nejaky film (veru, aj artove a nekomercne filmy dokazu vyplnit kinosaly).

 

normy sa postupne vyvíjajú-menia, to vieme

 

no máme športy ako gymnastika, krasokorčuľovanie, skoky na lyžiach, . . .

kde výsledky závisia od známok rozhodcov

napr. také Véčko a Jan Boklov, kt. zaň strhávali body a teraz sa nič iné neskáče

 

to, čo predkladáme ako svoj názor, považujeme za pravdu

tú však nemusíme poznať a ani spoznať

jedinou cestou ako k nej dospieť, je stanoviť si aspoň čiastočné kritéria

možno príde niekto a ukáže nám, že to tak nie je, a svoj názor aj presadí

(či už to je Jan Boklov alebo rabi Ješua)

inak budeme tápať v tme a nikdy sa k nej ani len nepriblížime

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ale aj napriek tomu by si malo dať vedieť rozlíšiť

čo je dobré a čo nie

inak v tom prípade bude z telenoviel behom 20 rokov ťažký underground

Toto je dobry priklad.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

inak v tom prípade bude z telenoviel behom 20 rokov ťažký underground

 

Ale to praveze zistis az o 20 rokov a bude to podla kriterii buducnosti. Inac by taky Ed Wood nebol dnes prave undergroundom oslavovany ako "taky zly, az bol uzasny".

 

no máme športy ako gymnastika, krasokorčuľovanie, skoky na lyžiach, . . .

kde výsledky závisia od známok rozhodcov

 

Ano. Ale v takych skokoch mas stale zakladny ukazovatel - dlzka doskoku. V krasokorculovani mas okrem ineho tiez stanovene povinne formacie a skoky. A tak isto, ked si pozries vitazov trebars z roku 1951 uvidis, ze su ini nez ti z roku 2011... hodnotenie take iste, ale predpokladam, ze doslo k zmene kriterii.

A aj tak, vacsina sportov je dost jednoznacna. V hokeji, kajakoch, skoku o tyci, maratone, formule 1, sachu - tam vsade mas dost jednoznacne kriterium ako urcit kto je lepsi a vacsinou to je porovnatelne aj do buducnosti a nie je to prilis naviazane na subjektivny nazor zopar ludi.

 

Takze nemyslim, ze by telenovely boli niekedy cenene ako uzasne umenie :)

 

Ale tvrdit, ze nieco je hodnotnejsie, pretoze o tom rozhodlo zopar ludi a trh ich rozhodnutie nasledne akceptoval, je dost velka tautologia. Ono tak tak funguje, ale nie je to nijake absolutne kriterium.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tu ale o absolutnom kriteriu, kde by boli striktne určene hranice nehovori nikto. Ale nie je to o vkuse, lebo čo jedinec to iny vkus. Takto by mohlo byť umenim všetko, alebo nič. Nejake objektivne veličiny existuju.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Takto by mohlo byť umenim všetko, alebo nič. Nejake objektivne veličiny existuju.

 

Ale uznaj, ze pokial je za umenie povazovana nakrajana krava alebo pohar s mocom, ci farba nanesena odrazenymi tenisovymi loptickami....nie je to uz "cokolvek", comu je poskytnuta dostatocne efektivna prezentacia?
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ano. Ale v takych skokoch mas stale zakladny ukazovatel - dlzka doskoku. V krasokorculovani mas okrem ineho tiez stanovene povinne formacie a skoky. A tak isto, ked si pozries vitazov trebars z roku 1951 uvidis, ze su ini nez ti z roku 2011... hodnotenie take iste, ale predpokladam, ze doslo k zmene kriterii.

A aj tak, vacsina sportov je dost jednoznacna. V hokeji, kajakoch, skoku o tyci, maratone, formule 1, sachu - tam vsade mas dost jednoznacne kriterium ako urcit kto je lepsi a vacsinou to je porovnatelne aj do buducnosti a nie je to prilis naviazane na subjektivny nazor zopar ludi.

 

keď už takto preskakujeme

tak si zodpovedzme, či akčáky, romantické filmy, horory, dokumenty, . . .

nemá nejakú tú spoločnú jazdu, kt. spája jednotlivý filmový žáner-šport

 

a o to tu hlavne ide

porovnávame v rámci žánrov

ázijský režiséri vedia podať romancu oveľa reálnejšie a dojemnešie

bez toho, aby to umelo sladili

 

takto môžme ísť žáner po žánri

a porovnávať tie, kt. sa do kín dostanú a kt. možno zhlianuť len na DVOJKÁCH, festivaloch, filmových kluboch, . . .

 

Ale uznaj, ze pokial je za umenie povazovana nakrajana krava alebo pohar s mocom, ci farba nanesena odrazenymi tenisovymi loptickami....nie je to uz "cokolvek", comu je poskytnuta dostatocne efektivna prezentacia?

 

pokiaľ je to samoúčelné, tak to treba odsúdiť

ale ty chceš vedieť kedy to odsúdiť a kedy nie

to ako keby si mal vo futbale povedané:

po kontakte s protihráčom a následnom páde je nutné odpískať faul

(je to pravda? nemôže útočiaci hráč filmovať)

ešte lepší príklad by bol ofside, kt. dá futbalu to nezameniteľné čaro

viac tu

http://forum.freespa...avidla-futbalu/

a tu

http://forum.freespa...post__p__156942

 

+edit

v pravidlách sa píše, že gól je vtedy ak lobda prejde za čiaru celým objemom (regulárnym spôsobom)

prečo to nefungovalo tu?

 

viem o čo sa snažíš a je to dobré,

no subjektívny prvok sa vylúčiť nedá

teda opäť len kritériami môžeme prísť k čo najlepšiemu výsledku

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

a o to tu hlavne ide

porovnávame v rámci žánrov

ázijský režiséri vedia podať romancu oveľa reálnejšie a dojemnešie

bez toho, aby to umelo sladili

 

Ale tu dost prehanas a nespravne zovseobecnujes.

Osobne som videl dost japonskej, hongkongskej alebo cinskej velkoprodukcie, aby mi bolo dost jasne, ze v azijskych filmoch sa ani nahodou nekrotia s pozlatkom, nerealnostou, schematickostou... ale narazas mozno na dvoch, troch reziserov, ktorych predstava romance sa TEBE (a zopar inym ludom) pacila. A na tomto zaklade si prave filmografiu celeho kontinentu ohodnotil velmi vysoko. A takto sa vytvara umely pohlad na pseudohodnotne umenie. Len na zaklade toho co sa tebe pacilo si vlastne teraz oznamkoval pausalne tisicky filmov.

 

Nie ze by som film Titanic nejak moc obdivoval - ale nie je azijsky. Obsahuje nejaku romancu. A ako srdcervucu romancu ho chapali desiatky milionov ludi na celom svete, bez ohladu na rasu a nabozenstvo. Teda aka autorita moze tvrdit, ze tu je zle znazornena romanca, ked si miliony ludi mysli pravy opak?

 

Iba ak by islo o typicky "festivalove" filmy - teda take, ktorych cielom nie je vyvolat emociu u divakov, ale u porotcov. No ani toto nie je kriterium kvality, ze? Len otazka, ktoremu publiku sa film viacej paci.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Neviem co za azijske romance si videl, ale drviva vacsina je takych ako pise tomassi. Bez klise, prvoplanovych emocii s atmosferou a prave bez toho pozlatka. Az primitivne jednoduche be okazalosti a pompeznosti. Podobne je na tom europska produkcia. Drviva vacsina holywoodskej produkcie je presny opak. Navodit atmosferu nevedia inak len nejakymi gycovymi frazami a gestami, laska sa tu vyjadruje len verbalne, alebo nutnym sexom atd. Vo vycte by som mohol pokracovat.

Samozrejme aj vynimky su na oboch stranach ale v zasade to plati.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Neviem co za azijske romance si videl, ale drviva vacsina je takych ako pise tomassi. Bez klise, prvoplanovych emocii s atmosferou a prave bez toho pozlatka.

 

Vidis - ale prave si vyjadril svoj sukromny nazor, na zaklade ktoreho si odsudil celu neazijsku produkciu a vydvihol azijsku. Na zaklade COHO ale? Kolko filmov?

 

Nie som expert na romanticke filmy. Tak som si skusmo vygooglil nieco ako "best romantic/romance movies"....a cuduj sa svete, nijake azijske tam nie su. Nevadi, mozno mi nejaky obskurny rebricek unikol. Ale pokial desiatky milionov ludi povazuje za romanticky film X....a ty, plus tomassi, plus nejaka porota budete za to povazovat film Y - preco si myslis, ze je na mieste sa vyvysovat na inych ludi a tvrdit, ze prave tvoje chapanie romantiky je lepsie nez niekoho ineho?

 

 

Drviva vacsina holywoodskej produkcie je presny opak. Navodit atmosferu nevedia inak len nejakymi gycovymi frazami a gestami, laska sa tu vyjadruje len verbalne, alebo nutnym sexom atd.

 

Rovnako drviva vacsina latinoamerickej produkcie? Bollywoodskej? Co tak slovenska? A naozaj si myslis, ze ked hovoris o "azijskych" filmoch, tak do toho pocitas aj to mnozstvo povrchneho suntu, ktory sa tam produkuje? Nehovori z teba len nadsenie z dvoch-troch filmov, obdiv k nejakemu konkretnemu filmarskemu postupu....a tak klisovite a snobske odmietanie vsetkeho hollywoodskeho, uz len preto, lebo je to sucastou tvarenia sa, ze nieto rozumie umeniu? :)

 

Aby bolo jasne - nespochybnujem niekoho vkus, ani zdravy rozum. Ale rozumiet kulture sa chape ako urcite osobnostne plus - na rozdiel od konzumnych mas, ktore prilis nerozmyslaju. Nuz a moc nemam rad, ked niekto na zaklade svojich osobnych preferencii sa stavia do pozicie toho "kulturnejsieho" ....aj ked mu to posvati porota komernych tvorcov a milionarov v Cannes alebo Berline :)

 

Mam rad (niektore) azijske horory, ktore dokazali priniest dost originalny pohlad na problematiku. Strach je emocia. Tieto filmy vyvolavaju strach. Su emocionalne. Na nic sa nehraju, slubuju strach - a ten aj dodavaju. Prirodzene, nejaky snob sa vzdy najde, ktory zacne tvrdit, ze strach je snad menejcenna emocia, takze to sa pocitat nemoze. :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Subjektivny nazor je to len zcasti, su to vacsinou signifikantne veci, resp. nejaky konsenzus vacsiny. Tych rom. filmov som videl stovky mozno tisicky ci uz na jednej alebo druhej strane. To je dosť dobra vzorka na nejake porovnanie.

Stale v mojich prispevkoch vidis veci ktore tam nie su. To nejak prehliadaš alebo vidieť nechceš. Ja vobec neodsudzujem ziadnu kinematografiu, ja porovnavam.

 

Nejake rebricky "best of" su absolutne mimo misu, tie neberu do uvahy dostupnost jednotlivych filmov. Kolko azijskych filmov sa podla teba dostane na americky ci europsky trh, do kin ci televizii? Taketo rebricky su vysledkom popularity a nie kvality. Toto sem nepatri. A presne okolo toho sa cely čas točiš, ale ako nejaky dôležity prvok neberieš do uvahy.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Subjektivny nazor je to len zcasti, su to vacsinou signifikantne veci, resp. nejaky konsenzus vacsiny.

 

Nejake rebricky "best of" su absolutne mimo misu, tie neberu do uvahy dostupnost jednotlivych filmov.

 

Trosku si odporujes. Pokial sa vacsina zhodne, ze lepsia romantika je americkej a pripadne europskej produkcie - tak je nezmysel tvrdit, ze lepsia je azijska.

Alebo mozes povedat, ze nejde o nazor ludi, ale o nazor urcitej elity, ktora bude rozhodovat co je udajne lepsie - v tomto pripade len mensia skupinka by mala nejak znamkovat, co lepsie znazornuje romantiku, bez ohladu na to, co si mysli vacsina ludi.

 

Taketo rebricky su vysledkom popularity a nie kvality. Toto sem nepatri.

 

Ech - ale ved predsa presne popularitou narabas aj ty. Akurat pre teba je rozhodujuca popularita urcitej elity - trebars filmovych magnatov na festivaloch, tzv. expertov a zopar dalsich ludi, co maju nazor ako ty. Ide o to, ze oznacujes popularnost v tejto vyberovej skupine za hodnotnejsiu, nez je popularita medzi spustou beznych ludi.

 

Myslis, ze uplne obycajny clovek nedokaze zhodnit co on sam povazuje za romanticke? Jasne, ze to dokaze.

 

Dostupnost je dvojsecna zbran. Ak by ten film vela ludi povazovalo za dobry, tak by si ho isli pozriet do kina - a nie tie opovrhovane hollywoodske braky. Ak by si ho isli pozriet do kina, tak by na to distributor zarobil. A to znamena, ze by ho s radostou do kina dal.

Cize ty vlastne argumentujes tym, ze tie filmy su take dobre, az by ich malokto chcel vidiet? :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Trosku si odporujes. Pokial sa vacsina zhodne, ze lepsia romantika je americkej a pripadne europskej produkcie - tak je nezmysel tvrdit, ze lepsia je azijska.

Ake odporovanie? Je logicke že keď Titanic vidi 3 miliardy ľudi, tak ta väčšina bude ďaleko väčšia ako u filmu ktory uvidi 100 000 ľudi. Ten Titanic bude automaticky popularnejši. Ale automaticky neznamena že aj lepši. Zase zamieňaš pojmy.

 

Filmy na festivaloch hodnoti profesionalna komisia (kritici, režisery, atd.), ktora film nehodnoti len podľa pači/nepači ako bežny divak. Na hodnotenie maju aj ine kriteria (kvalita kamery, scenar...) hodnotia remeselnu stranku. To s popularitou nijako nesuvisi. Ak nejake jedlo hodnoti profesionalny kuchar, tak použiva ine kriteria ako bežny konzument. On nehodnoti len podľa toho či mu to chuti, ale aj podľa inych kriterii ako konzistencia, zladenie chuti ad.

Myslis, ze uplne obycajny clovek nedokaze zhodnit co on sam povazuje za romanticke? Jasne, ze to dokaze.

Dokaže. Ale pri subjektivnom nazore ak považujem niečo za dobre, ešte to automaticky neznamena, že je to kvalitne.

 

Dostupnost je dvojsecna zbran. Ak by ten film vela ludi povazovalo za dobry, tak by si ho isli pozriet do kina - a nie tie opovrhovane hollywoodske braky. Ak by si ho isli pozriet do kina, tak by na to distributor zarobil. A to znamena, ze by ho s radostou do kina dal.

Cize ty vlastne argumentujes tym, ze tie filmy su take dobre, az by ich malokto chcel vidiet? :)

 

Toto je zase argument jak sviňa. Distributor ho do kin neda, lebo po ňom nie je dopyt, neprilaka to sponzorov, lebo tam nie su veľke mena, nie je to dostatočne spropagovane atd. Ale to tiež neznamena, že ten film nema kvalitu porovnateľnu so znamym filmom. Ľudia to totiž z rôznych dôvodov nechcu. Predsudky, zvyk atd.

 

Cely problem tejto diskusie je v tom, že zamieňaš pojmy, ktore spolu nesuvisia, rresp. suvisia čiastočne.

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Myslis, ze uplne obycajny clovek nedokaze zhodnit co on sam povazuje za romanticke? Jasne, ze to dokaze.

 

a aj pre toto má jedna strana podporu cca 40%

len toľko,ale politiku by som sem veľmi nerád plietol

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov