Skočiť na obsah

Bratislavský kraj nie je len Bratislava :-)


game

Odporúčané príspevky

Tak neviem, co chces Phersu, ale prave citam ten druhy clanok a je tam spomenuta Zguriska... Zuzka Zguriska je autorkou Bytcianky z Doliny, podla ktorej bol nakruteny film, ktory isiel na STV2 tento tyzden.

 

Medzi Zguriskinymi Myjavcanmi a Raganovymi Brezovcanmi boli spory a rivalita

 

„čo vy pytlikári“ (Myjavčania)

„kde ste sa tu zobrali kožkári?“ (Brezovania)

 

:lol:

 

 

Slovensko - putovanie po regiónoch (turistický sprievodca) hovorí niečo iné. Myjava je tam zaradená ako jedno zo stredísk Záhoria.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ale ved vidis mapu tam mas jasne zobrazene.

Z Myjavy, Brezovej a proste z týchto kopaníc pochádza mamina vetva rodiny a veľmi často sme tam chodievali a záhoracke slova tam nepadaju jedine z mojich a bratových úst :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ta mapa je velmi, véééľmi všeobecná... Ani nezistíš, kde je presne Myjava... ja to za relevantný dôkaz nepovažujem. Na mape v tom turistickom sprievodcovi, čo som uviedol, z roku 2003 je Myjava tesne pri hraniciach Záhoria a dolného Považia.

 

 

Ale nehádam sa stebou. Tie kopanice som trafil a napísal som asi Záhorie... Možno to nie je írečitá záhoračtina, je asi ovplyvnená Považím. To máš asi tak ako šariština a zemplín. Dialekty sú podobné, ale rozdiely tam sú.

 

tu máš web Záhorackej republiky a v časti "mestá a obce" nájdeme aj Myjavu... :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ešte som vyhrabal knihu o Myjave ktorú ma každý z našej rodiny :lol:

 

Myjava - stredisko rázovitej kopaničiarskej oblasti medzi Záhorím a na jednej a Považím na druhej strane...

Kopanice a Záhorie su rozdielne je to každé iné to som chcel povedať. Teraz som sa na to pýtal aj mami ta tiež tvrdí že určite nie. A napríklad dialekty tu sú dosť rozdielne. Myjava ma tvrdý dialekt ale spisovný. Záhoračtina nie je až taka tvrdá a naviac sa tu uáka, oáka a veľa dalsich to by som tu bol velmi dlho.

A dalsi rozdiel aj v krojoch

Ešte my teraz mama hovorí, že keď povieš myjavakovi-kopaniciarovi ze je zahorak tak sa akurat tak pekne na teba naserie :)

 

 

edit.

 

Dúfal som, že sem nedáš lelínov web :)

Lebo je to môj spoluobčan a celkovo taka "zaujimava" postava ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Na Myjave som uz bol minuly rok a cez Visnove som siel na Cachticky hrad. No a zostupoval som na druhu stranu do Čachtíc, kde ma hneď odhalili že nie som "zdejší"... :lol:, ked som sa pytal, ze kde to som... A po papuli som nedostal...

 

Na Cachtickom hrade sa ma ale akysi chlapik pytal, ci nie som "zdejsi"...:)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tak som to presunula sem, mládenci, síce to nie je len BA kraj, ale smerom na Záhorie to rozhodne je ... a našla som jeden link, ktorý viac-menej vie, kde je ešte Záhorie a kde Myjava ... :lol:

 

región Záhorie a Myjava

 

ináč to všade v turistických sprievodcoch pchajú dokopy, takže nie je div, že nezáhorák má nejasno :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Obrázok

 

Toto by ako mapka mala stačiť :lol:

 

A to že ti tam povedali, že nie si zdejší to hovoria aj v Trnave počul som to aj v Šamoríne veeeeľmi používané slovo aj inde. A ako povedala game pchajú to dokopy podľa sprievodcov a rôznych pseudoprezidentov republík by som išel tebe vysvetlovať kde je Spiš, Šariš a pritom by to bolo inak podľa domacich :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tak, tak, Myjava, to sú Kopanice jednoznačne ;) A Záhorie je trochu daľej. Aj odtiaľ, aj odtiaľ mám rodinu ;)

 

Na Myjave som uz bol minuly rok a cez Visnove som siel na Cachticky hrad. No a zostupoval som na druhu stranu do Čachtíc, kde ma hneď odhalili že nie som "zdejší"... ;), ked som sa pytal, ze kde to som... A po papuli som nedostal...

 

Na Cachtickom hrade sa ma ale akysi chlapik pytal, ci nie som "zdejsi"...;)

Na toto musím reagovať, kedže ja som pravá Čachtičanka :lol: Po prvé, my po papuli nedávame nikomu, teda aspoň väčšina nie :)

No a to je jasné, že ťa odhalili...ja mám niekedy pocit, že my máme vlastný jazyk "čachtičnu", alebo ako to mám nazvať :) Dokonca som už niekde narazila aj na čachticko-slovenský slovník, a to je už čo povedať ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

..my po papuli nedávame nikomu, teda aspoň väčšina nie :lol:

naproti tomu, na Záhorí začuje väčšina ľudí hneď po narodení ako prvé tieto slová:

 

"dochtore, po rici néé! neserte sa, dajte mu po hubje, nech si zvyká." :)

 

inak súhlasím s analýzou, ktorá sa tu už objavila. narodil som sa na Záhorí, žijem na Záhorí. v Myjave som absolvoval stredoškolské vzdelanie a oblasť okolo Myjavy za Záhorie rozhodne nepovažujem. záhoráckemu nárečiu väčšina myjavákov ani nerozumie. (pritom taká pekná a jednoduchá reč to je.. : )

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

(pritom taká pekná a jednoduchá reč to je.. : )

že pekná, však mne z toho hučí hlava zakaždým :lol: mi stačí, keď ideme niekedy u phersua von, však to je na odstrel mojich citlivých ušiek :)

 

inak tu riešite také problémy... keby to videla moja spolužiačka, tak by sa spýtala "záhorie? tam je aj prievidza?" :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

že pekná, však mne z toho hučí hlava zakaždým :lol: mi stačí, keď ideme niekedy u phersua von, však to je na odstrel mojich citlivých ušiek :)

uáá.. :)

 

phersu, mám pre teba perfektný tip na vianočný darček pre nutrinku, v rámci osvety. (neboj, ona za rok určite zabudne, že sme to tu práve spomenuli..)

 

Hakáčové víno a Hakáčové husle, Jozef Moravčík Jakubovec.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

valcik

 

sa necuduj ked prisla prvykrat a prisla bratova frajerka tak som jej musel prekladat co vobec nerozumela :lol: pozerala na nu ako puk :)

 

A to u nás to je ešte ako tak v pohode, ale musím ju zaviesť niekam na vidiek nech si vychutná to pravé orechové :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Desdemona, ty si z Cachtic? Tak to som sa asi tvojej starej mamy pytal na cestu... :lol:

 

Inak, no bolo mi smiesno, ked sa mna, cloveka z druheho konca republiky pytali na Cachtickom hrade, ze ci som tunajsi... A este sa na mna ten clovek pozeral stylom..., teba odniekial poznam :)

 

Ale inak dakujem hrdym kopaniciarom za upresnenie... Doplnim (upresnim) a opravim na prislusnych miestach :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 8 mesiacmi...

dnes, zajtra, pozajtra zasa Deň zelá v Stupave :lol:

 

plagát a bilboard nemám, použili s malou obmenou ten minuloročný ... nový primátor šanoval peniaze, kdh potrebuje viac

 

ale kapusty dúfam bude dosť :)

 

Slávnosti kapusty – Deň zelá 2009

http://www.slovakia.travel/entitaview.aspx?l=1&llt=5&idp=36632
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

STUPAVA ART SALON 2009 - Salón stupavských výtvarníkov ( 10. 12. 2009 - 23.12.2009 )

 

Obrázok

 

 

 

 

 

btw. ja som totálny ignorant podaktorých vecí, kto je robo papp a bystrík ? :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Manzel Lucenicovej dcery a spevak slovenskych cajdakov "Vrat trochu lasky medzi nas", "Carovny dom"

Objav roka v slavikovi v roku 2006

 

Bystrika netusim, asi nejaky doprovod

 

tak doplnenie, Bystrik je jeho spolukapelnik v kapele CHAROMELIROO

http://www.robopapp.com/

 

Robo je Paula a Bystrik je Helene :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov